Connect with Us

Sekuestrohen 80 mijë paketa kontrabandë në Doganën e Hanit të Hotit

Kronika

Sekuestrohen 80 mijë paketa kontrabandë në Doganën e Hanit të Hotit

Publikuar

-

Strukturat e Administratës Doganore kanë sekuestruar një sasi prej 80 mijë paketa cigare në Pikën e kalimit Kufitar të Hanit të Hotit.

Pas një analize risku dhe dyshimeve të arsyeshme, mbi të dhënat e dokumentacionit shoqërues të një ngarkese, strukturat doganore ushtruan kontroll në mjetin e dyshuar, ku rezultoi një ngarkesë prej 80 mijë paketa cigare të markës “REGINA RED”.

E gjithë ngarkesa me cigare ishte e papajisur me pulle fiskale të Shqipërisë apo të ndonjë vendi tjetër.
Rasti u referua në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për vepren penale, “Kontrabandë me mallra që paguajnë akcizë ose me pezullim të plotë apo të pjesshëm nga detyrimet doganore ose të akcizës” dhe “ falsifikimi i vulave, stampave ose i formularve” të parashikuar nga neni 172 dhe 190/3 të Kodit Penal.

LEXO EDHE:  Tentoi të kalonte mallra kontrabandë/ Arrestohet 46-vjeçari

Në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, po kryhen veprimet e mëtejshme hetimore./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Drejtonte motoçikletën në gjendjen të dehur/ Kapet në Sarandë francezi me 105 mijë euro në çantë

Publikuar

-

Nga

Një shtetas francez është arrestuar sot nga policia e Sarandës.

Ai është kapur duke drejtuar motoçikletën  në gjendje të dehur.

Në momentin e ndalimit atij i janë gjetur me vete në çantë 105 mijë euro.

Motoçikleta e cila drejtohej prej tij rezulton në pronësi të një tjetër shtetasi francez Peter Ivan, banues në lagjen 3 në Sarandë. Ai e kishte blerë këtë mjet 9 ditë më parë.

LEXO EDHE:  U kap me 19 armë në doganën e Muriqanit/ Dënohet 21 vjeçari suedez

LEXO EDHE:  Pas dy ditësh, rihapet qarkullimi nga Kapshtica drejt Greqisë për kamionët

Ndërkaq, policia  ka  nisur hetimet për zbardhjen e lidhjes mes tyre dhe burimin e parave të gjetura në çantën e shtetasit francez./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrau të vëllain/ Policia kufitare arreston 38 vjeçarin e shpallur në kërkim

Publikuar

-

Nga

Policia kufitare në Hanin e Hotit ka ndaluar një person të shpallur në në kërkim për vrasje.

Nga shërbimet e PKK Hani i Hotit, në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim, gjatë kontrollit të imtësishëm në dalje të Republikës së Shqipërisë është ndaluar personi i shpallur në kërkim, shtetasi M. Sh., 38 vjeç, banues në Shkodër.

Më datë 17.02.2020, Gjykata e Shkallës së Parë Shkodër i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” në mungesë, për veprën penale “Vrasja për shkak të marrëdhënieve familjare, e kryer në bashkëpunim”, pasi në përfundim të hetimeve të bëra dhe në bazë të provave ligjore të siguruara, dyshohet se më datë 23.04.2014 ka vrarë vëllanë e tij, shtetasin K. Sh., i cili në momentet e para është deklaruar nga familjarët si i vetëvarur.

LEXO EDHE:  Mallra kontrabandë/ Arrestohen dy persona

LEXO EDHE:  Kalonte refugjatë të paligjshëm/ Si u arrestua 54-vjeçari

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Grabitja e 3500 eurove në një banesë në Sarandë/ Policia jep informacion zyrtar

Publikuar

-

Nga

Policia e Sarandës ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me grabitjen e ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në një banesë të këtij qyteti.

Sipas policisë, 3 persona ende të pa identifikuar janë futur në banesën e shtetases A.Ç., 77 vjeçe dhe kanë arritur të vjedhin një shumë të ardhurash prej 3500 euro si dhe 2 aparatë celularë.

Policia thotë se është ngritur një grup hetimor i cili po merret me zbardhjen e ngjarjes si dhe për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

LEXO EDHE:  Marrdhëniet Tiranë- Athinë/ Berisha: Vasale, pa prespektivë

LEXO EDHE:  Përmbajtja e tmerrshme e një cigareje

Materialet i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme për veprën penale “Vjedhje me dhunë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE