Connect with Us

Protesta e 2 marsit/ Andi Përmeti: Presidenti po luan të gjitha kartat për tu bërë lider i opozitës

Politikë

Protesta e 2 marsit/ Andi Përmeti: Presidenti po luan të gjitha kartat për tu bërë lider i opozitës

Publikuar

-

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka komentuar thirrjen e Presidentit Ilir Meta për të zhvilluar protestë në 2 Mars.

Sa i përket qëndrimit në lidhje me kërkesën e Presidentit që ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj të japë dorëheqjen, ai tha se sipas tij është një luftë për pushtet.

“Nuk kam qëndrim të detajuar, sepse më duket qartazi luftë e të njëjtit lloj për pushtet. Janë dy individë që u bënë bashkë për Fatos Nanon. Edi Rama kërkonte në 2011 të rrëzonte Metin, sot është Meta, unë shpresoj të rrëhohen të dy”, u shpreh Përmeti në studion e Abc News.

Më tej Përmeti tha se presidenti ka interes të shkarkohet, por po luan të gjitha kartat për tu bërë një lider i ri i opozitës.

LEXO EDHE:  "Qëndrimi i Metës, institucional"/ Berisha godet Ramën: Po bën hap puçist për t'i marrë pushtetin

“Po kërkon të bëjë atë që nuk bëri dot kryetari i PD. Unë si jurist them se Presidenti nuk ka tagër të thërrasë protesta”, shtoi Përmeti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. tradita

    21 Shkurt, 2020 at 7:28 pm

    hajde majmun hajde….

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërcënimet e Metës për shpërndarjen e Parlamentit/ Mustafaj e thotë hapur: Demokracia është e rrezikuar

Publikuar

-

Nga

Analisti Besnik Mustafaj, i ftuar në në rubrikën “Opinion” në News 24, ka komentuar lëvizjet e fundit të presidentit Meta, ndërsa tha se janë të ligjshme por jo të zakonshme dhe se kjo ndodh kur demokracia është e rrezikuar.

“Asnjë nen i kushtetutës nuk ia ndalon Presidentit t’i drejtohet popullit. Problemi nuk shtrohet a është e ligjshme kjo sjellje e Presidentit, a është e zakonshme? Jo. Kjo ndodh shumë rrallë, kur demokracia është e rrezikuar apo e përmbysur. Nuk dihet se si do të ketë vazhdim një përpjekje e tillë e Presidentit por e ligjshme është.

Opozita do jetë në shesh, mendoj se socialistët duhet të jenë në shesh, edhe ne të tre.
Mua më shqetëson fakti që në disa dalje që kanë qartazi konotacione politike Presidenti është para opozitës. Në kuptimin që opozita duhet të ishte në avangardë si institucion i destinuar të bëjë politikë”, deklaroi Mustafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi me reporteren e PE/ Opozita e bashkuar shpalos angazhimin e saj për procesin e integrimit

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku bën me dije se sot në takimin me Reporteren e Parlamentit Europian Isabel Santos, opozita e bashkuar shprehu angazhimin për procesin e integrimit.

Sipas Tabakut, kjo nuk mund të bëhet symbylltazi dhe problemet duhet të njihen e pranohen: kapja e institucioneve, rritja e kriminalitetit, rritja e korrupsionit, vjedhja e zgjedhjeve, asnjë instrument balancë dhe kontrolli, mungesë e institucioneve të drejtësisë dhe presion politik mbi ato që janë subjekt i vettingut, shkelje e të drejtës kushtetuese të prones dhe së fundmi presion politik me paketën e medias.

“ Nqs sot Shqipëria ndodhet në udhëkryq është dhe prej mos njohjes se problemeve.
Opozita është angazhuar për një reformë të plotë zgjedhore dhe vetëm zbatimi i menjehershëm i kësaj reforme me zgjedhje të lira e të ndershme do të jetë fillimi i daljes nga kriza.
Nqs sot Shqipëria është në pikëpyetje është prej mos pranimit të situatës. Procesi i integrimit do të ecë e përparojë vetëm atëherë kur të pranojmë situatën aktuale”, shkruan Tabaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ish ministri socialist mbështet protestën e 2 marsit”/ Meta: Kam shumë vërejtje për veten në të kaluarën

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka falenderuar ish ministrin socialist Elmaz Sherifi, për mbështetjen publike që i jep kauzës së Presidentit të Republikës, në mbrojtje të Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese.

Meta shpehet se përsa i takon vërejtjeve që ka ndaj Ilir Metës në të shkuarën “e siguroj se unë kam shumë më tepër vërejtje për Ilir Metën në të kaluarën.”

“E falenderoj që e kupton shumë drejt se në 2 mars bëhet fjalë vetëm për të ardhmen e Shqipërisë. Nuk ka Kushtetutë pa Gjykate Kushtetuese me integritet. Mbi Kushtetutën qëndron vetëm populli dhe Zoti!
Presidenti i nënshtrohet vetëm vullnetit të tyre! Nuk ka Shqipëri pa shqiptarë! Mirësevini të gjithë në 2 mars”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE