Connect with Us

Meta takon reporteren e PE dhe ngre alarmin/ Qëllimi i mazhorancës është rikthimi i diktaturës

Politikë

Meta takon reporteren e PE dhe ngre alarmin/ Qëllimi i mazhorancës është rikthimi i diktaturës

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta ka takuar sot reporteren e Parlamentit Europian, znj. Isabel Santos.

Sipas Metës, lakmia e mazhorancës për të kapur me çdo mjet antikushtetues Gjykatën Kushtetuese cënon integritetin e këtij institucioni kyç për llogaridhënien qeverisëse dhe kompromenton rëndë vullnetin e kësaj mazhorance për të çelur negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Europian.

“Miratimi i ligjit antikushtetues ditën e mbërritjes në Tiranë të Komisionit të Venecias dëshmon mungesën e thellë të respektit ndaj këtij institucioni ndërkombëtar, dhe fakton se qëllimi i vetëm i kësaj mazhorance është rikthimi i diktaturës përmes “mjeteve ligjore”, shkruan Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjuzi sqaron konfliktet me Ramën/ “Ka qenë që i vogël harpagon”

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Konservatore, Kujtim Gjuzi, i ftuar në “45 min uta” ku po diskutohet  tubimi i thirrur nga Meta me 2 mars, ka sqruar dhe konfliktet e herë pas hershme me kryeministrin Rama.

Me tone ironie Gjuzi u shpreh se Rama, ka lindur që i vogël harpagon, pra mizor dhe egoist.

“Rama është inteligjent, por Berisha i ka ikur, Basha i ka ikur, me dikë do merret në Parlament.

Ai e ka nisur sulmin ndal meje që kur ka ardhur në krye të bashkisë, por ka qenë që i vogël harpagon.”/CNA.al

 

LEXO EDHE:  Deri tani ishin në “hije”, CNN jep alarmin për bishtat e cigareve

LEXO EDHE:  Kikia jep alarmin/ Të shpëtojmë nga ky turp

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Maliqi i kthehet Gjonajt: Karriera jote nga treshja Xhafa-Rama-Soreca

Publikuar

-

Nga

Deputetit Lefter Maliqi ka reaguar pas kërkesës së presidentit Ilir Meta drejtuar ministres së Drejtësisë Etilda Gjoni për dorëheqje, dhe përgjigjes së kësaj të fundit.

Maliqi thotë se ekuilibri dhe karriera e Ministres Gjonaj është në sajë të treshes Xhafa-Rama-Soreca.

“Gjonaj krenare si pjese e frontit demokratik popullor te Reformes ne Drejtesi .Gjonaj front i Reformes se Xhafes katror Gonit te droges dhe Fatmirit eprorit te saj. S’keni pare gje akoma .Gjonaj qe sdrejton dot Drejtorin e Pergjithshem te Burgjeve pa nivel e me te shkuar te erret .Gjonaj cilson Meten pa ekuliber politik,pasi sipas saj boshti i ekulibrit politik dhe i karrieres se saj ,mqse nuk eshte as deputete ,mbetet treshja Xhafa i harruar,Rama i permalluar dhe Soreca i palestruar = Rilindje djallëzuar. S’keni pare gje akoma”, shkruan Maliqi.

Kujtojmë se sot presidenti Meta hodhi sot akuza mbi ministren Gjonaj, që sipas kreut të shtetit është e përfshirë drejtpërdrejtë në kapjen e Gjykatës Kushtetuese.

LEXO EDHE:  Lindita Nikollës “i del ministria nga duart”/ Pedagogu jep alarmin

LEXO EDHE:  Historiani publikon telegramin/ Ja si i porosiste Rankoviçi ushtarët e tij në Tiranë

Meta tha se do të dorëzojë kallëzimin në SPAK për Gjonajn, duke i kërkuar asaj të dorëhiqet për ti përballur me drejtësinë si ish-ministre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E marra e Drejtësisë”/ Vasili “ultimatum” Gjonajt: Mbathja, i marri ta la në derë

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar pas përgjigjes së ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj drejtuar presidentit Ilir Meta.

Vasili i cili e cilëson ministren “e marra e drejtësisë” i thotë asaj tja mbathë dhe mos i shtojë vetes më shumë taksirate.

“E marra e Drejtësisë, krenare që flet me mendjen e të marrit…!
Mbathja zonjë dhe mos ja shto më shumë taksiratët vetes!
I marri ta la në derë siç e ka zakon….!
Jepi, mos e përdor stilolapsin vetëm për…falsifikim”, shkruan Vasili.

LEXO EDHE:  Alarmi/Mos përdorni telefona Huawei, ja çfarë ndodh

LEXO EDHE:  Kujdes!/Nëse keni një nga këto 5 dhimbje, shkoni urgjent te mjeku

Kujtojmë se pak më herët Meta kërkoi që Gjonaj të japë dorëheqjen brenda ditës së hënë.
Ndërkohë nga ana tjetër, Gjonaj iu përgjigj se Meta ka në dorë vetëm dorëheqjen e tij dhe të askujt tjetër./CNA.al

LEXO TE PLOTE