Connect with Us

Gratë shqiptare më “të paditura” në krahasim me ato të rajonit

Lajme

Gratë shqiptare më “të paditura” në krahasim me ato të rajonit

Publikuar

-

Krahasuar me gratë në vendet e rajonit, gratë shqiptare kanë shënuar indeks më të ulët të dijeve. Sipas publikimit të indeksit të barazisë gjinore të INSTAT, në fushën e dijeve, Shqipëria shënon një indeks prej 55,6. Krahasuar me Shtetet Anëtare të BE-së dhe me vende kandidate, si Serbia dhe Maqedonia, Shqipëria renditet e 24-a nga 31 vende që janë marrë në studim.

Sipas raportit të INSTAT mbi indeksin e barazisë gjinore, rezultati i indeksit në fushën e dijeve është 7.9 pikë më i ulët në Shqipëri se sa mesatarja e 28 vendeve anëtare të BE-së. Diferenca në nënfushën e arritjeve dhe pjesëmarrjes në arsim është 17.5 pikë, kurse në nënfushën e ndarjes gjinore në arsim, Shqipëria shënon një tregues më të lartë prej 0.6 pikësh, thuhet në raport.

Në 28 vendet e BE-së, janë 25.6 për qind e personave me arsim të lartë mes grave dhe 24.7 për qind mes burrave.

Përqindja e grave dhe burrave që marrin pjesë në të mësuarin afatgjatë është më e lartë (17.2 për qind për gratë dhe 16.3 për qind për burrat).

Ndarja gjinore përbën ende një problem madhor në BE-28, ku 43.1 për qind e studenteve femra përqendrohen në fushat e arsimit, shëndetit dhe mirëqenies, shkencave humane dhe arteve, ndërkohë që janë vetëm 21.4 për qind e studentëve meshkuj që studiojnë në të njëjtat fusha.

Fusha e dijeve mat pabarazitë gjinore në arritjet dhe pjesëmarrjen në arsim, si dhe në ndarjen mes dy gjinive. Nënfusha e arritjeve dhe pjesëmarrjeve në arsim tregon statusin e suksesit të grave dhe burrave në arritjen e arsimit të lartë dhe angazhimin e tyre në format formale dhe joformale të arsimit.

LEXO EDHE:  Goditet grupi kriminal në Itali/ Arrestohen 20 persona, mes tyre bosi shqiptar

Situata matet përmes dy treguesve: përqindjes së grave dhe burrave që kanë marrë një diplomë të shkollës së lartë dhe pjesëmarrjes së grave dhe burrave në arsimin dhe formimin formal dhe joformal gjatë gjithë jetës. Nënfusha e dytë synon ndarjen gjinore në arsimin e lartë, e cila matet me përqindjen e grave dhe burrave mes atyre që studiojnë në fushat e arsimit, shëndetit dhe mirëqenies, shkencave humane dhe arteve.

Përqindja e personave me arsim të lartë është më e lartë mes grave se sa burrave (18.2 përqind përkundrejt 14.5 për qind). Pjesëmarrja në arsimin formal ose joformal, që tregon të mësuarin gjatë gjithë jetës është pothuajse e njëjtë mes grave dhe burrave (përkatësisht 10.8 dhe 10.2 për qind). Megjithatë, ndarja sipas fushave të arsimit është ende e dukshme. Mes grave që janë studente të arsimit të lartë, 44.3 për qind studiojnë në fushat e arsimit, shëndetit dhe mirëqenies, shkencave humane dhe arteve, ndërsa në të njëjtën kohë, janë 21.4 për qind e burrave që studiojnë në arsimin e lartë në të njëjtat fusha./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. genti

    21 Shkurt, 2020 at 3:13 pm

    no shit sherlock…..
    failed state of basharamaberishametanano 🙂

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Në mbështetje të naftëtarëve të Ballshit/ Tifozët e Bylisit me banderola në “Air Albania”

Publikuar

-

Nga

Në “Air Albania” po luhet supersfida mes Partizanit dhe Bylisit e vlefshme për javën e 23-të të Kategorisë Superiore.

Shpesh herë jemi mësuar që në një përballje rivalësh, tifozët të “ngacmohen” në distancë sa i përket banderolave që shpalosin në stadium.

Por duket se këtë hetë ata kanë bërë një gjest për tu vlerësuar. Në sektorin ku po qëndrojnë tifozët e Bylisit është hapur një banderolë ku shkruhet “Me naftëtarët e Ballshit”.

LEXO EDHE:  ‘’Shqiptarët nuk arritën të më linin shtatzënë”/Këngëtarja shqiptare habit me deklaratën

LEXO EDHE:  “Ju dua shumë!” Këngëtarja e famshme pranon që është shqiptare në emisionin italian

Kujtojmë që naftëtarët e Ballshit janë ngritur në protestë që prej datës 3 shkurt.

Ata kërkojnë të marrin pagat e prapambetura dhe për më tepër duan që t’i rritet paga.

Duke mos gjetur një zgjidhje nga kompania punonjësit janë futur dhe në grevë urie.

Kompania private i kishte ofruar punëtorëve kontratë të re në muajin mars, pa njohur pagat e prapambetura, por naftëtarët nuk kanë rënë dakort./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Njohja e së shkuarës, vaksinë kundër totalitarizmit

Publikuar

-

Nga

Në Shqipëri u organizuan Ditët e Kujtesës 2020 në bashkëpunim me Institutin për Demokraci, Kulturë dhe Media, (IDCM) e me mbështetjen e Fondacionit Gjerman në Tiranë, “Konrad Adenauer”, (KAS).

Shqipëria ende në përpjekje për të krijuar kulturën e kujtesës -persona të persekutuar e vrarë gjatë regjimit komunist

Për Łukasz Kamińskin, historianin e njohur polak, Presidentin e Platformës së BE për Kujtesën Europiane të Ndërgjegjes, të ftuar në Shqipëri për edicionin e pestë , “Ditët e Kujtesës 2020”,  që sapo përfunduan, qëndrueshmëria e demokracive, në vendet që dolën nga regjimi komunist, mes tyre Shqipëria, kalon nga njohja e të shkuarë dhe kujtesa për sa ndodhi në atë regjim. “Kujtesa shërben si një “vaksinë” kundër totalitarizmit – njohja e së shkuarës, e mekanizmave që çuan në shfaqjen e atyre regjimeve mund të na ndihmojnë të njohim simptomat e tyre të hershme. Kujtimi i viktimave mbron nga besimi në zgjidhje “perfekte” dhe “të lehta” për problemet e ndërlikuara të sotme, sociale dhe politike. Ashtu si me një sëmundje, ata që përjetuan dhe mbijetuan nën sundimin totalitar, janë imunë me njohuritë e tyre edhe brezat e rinj, të lindur në demokraci, duhet të “vaksinohen” duke mësuar të vërtetën për të kaluarën” thotë ai për DW, në një bisedë ekskluzive.

Łukasz Kamiński, President i Platformës së BE për Kujtesën Europiane të Ndërgjegjes

Pa njohur të shkuarën, nuk mund të ketë rë ardhme

E vërteta mbi të kaluarën e regjimit komunist, krimeve të tij po del në dritë edhe në Shqipëri. Gjithmonë e më shumë ajo vlerësohet si një proces që lidhet me të tashmen dhe të ardhmen e demokracisë . “Ditët e Kujtesës”, të inicuara pesë vjet më parë, me mbështetjen e Fondacionit Gjerman në Tiranë, “Konrad Adenauer”, (KAS) në bashkëpunim me Institutin për Demokraci, Kulturë dhe Media, (IDCM) , një organizatë e shoqërisë civile me rol të spikatur në kultivimin e kulturës së kujtesës po rrit me progresion gjeometrik interesin e rinisë për të kaluarën që ajo nuk e ka jetuar,. Edicioni i sivjetëm, që përfundoi këtë javë, (20.02.2020) përfshiu një larmi aktivitesh ndërkombëtare që hodhën dritë mbi dhunën dhe represionin në regjimin stalinist në Shqipëri dhe në ish-vendet komuniste të Europës Lindore dhe Qëndrore.

Jonila Godole, Drejtore Ekzekutive e IDCM thotë për DW, se interes të jashtëzakonshmë ngjallën Ekspozita ndërkombëtare (open-air)  mbi “Totalitarizmin në Europë” dhe ekspozita në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës në Shkodër , “Dritë përtej Errësirës” me dëshmi nga krimet e regjimit komunist ndaj klerikëve. “Ekspozitat prezantuan para publikut shqiptar përgjegjësit kryesorë të krimeve si gjatë Luftës së II-të  Botërore edhe gjatë regjimit komunist në 14 shtete, mes tyre për herë të parë edhe në Shqipëri. Ekspozita për persekutimin e klerit ishte vetëm për Shqipërinë. Patëm mijëra vizitorë. Ka ende “uri” të madhe tek brezi i ri për informacione lidhur me diktaturën komuniste dhe vendosjen e saj në kontekstin e historisë europiane” thotë Jonila Godole për DW.

LEXO EDHE:  Fati tragjik i shqiptares/ E mashtruan për fejesë, përfundon prostitutë

LEXO EDHE:   Nuk do të mund t’i harrojë kurrë/Gratë që lenë shenjë në jetën e një burri

Jonila Godole, Drejtore Ekzekutive e IDCM

Drejtori i KAS, Tobias Ruettershoff konfirmon mbështetjen e Fondacionit për edicionet në vijim të ” Ditët e Kujtesës”, pasi ” pa njohur të shkuarën nuk mund të ketë të ardhme” mendon ai.

Rreziku që vjen sot nga grupet populiste dhe elitat politike

Si e rrezikon aktualisht e shkuara të ardhmen? Qartë këtë e thotë për DW, Łukasz Kamiński.”Kriza aktuale në shumë fusha mund të prodhojë  dhe madje po prodhon grupe të shumëfishta populiste. Disa prej tyre ka të ngjarë të evoluojnë në lëvizje autoritare apo edhe neo-totalitare. Po  vërejmë përpjekje të rrezikshme për të rehabilituar dhe pastruar idealet joshëse të komunizmit, një prej sistemeve të kaluara totalitare” thotë për DW Łukasz Kamiński. Nëse këto kushte a ështe e mjaftueshme vetëm kujtesa për të na mbrojtur?

” Jo, Kujtesa është e pamjaftueshme.  Elitat politike duhet të ndryshojnë qëndrimet e tyre dhe të përqëndrohen më shumë në zgjidhjen e problemeve reale, në vend që të udhëheqin me “politika twitter” dhe t’i lëvizin ato në ꞔdo furi zemërimi të opinionit publik. Ky është gjithashtu një mësim nga historia – si komunizmi ashtu edhe nazizmi mbizotëruan, kur elitat e vjetra nuk arritën të zgjidhnin problemet e popullatës.” thekson ai për DW.

Demokracia kërkon njerëz të angazhuar

Që brezat e rinj të njohin të shkuarën dhe të ushtrojnë presion mbi elitën politike që të zgjidhë problemet reale që ka sot Shqipëria atyre u duhet dija në sistemin arsimor, si rruga  më efikaase për t’u bërë qytetarë të angazhuar, aktivë. Ulrich Bongertmannkryetar i shoqatës gjermane të mësuesve të historisë, i ftuar në “Ditët e Kujtesës  2020”,  solli përvojën gjermane të përfshirjes në curriculat mësimore,  në tekstet e histories, njohurirë  për dy regjimet totalitare në Gjermani: atë nazist dhe komunist.

Ulrich Bongertmann, kryetar i shoqatës gjermane të mësuesve të historisë

“Demokracia rrezikohet gjithmonë nëse lihet pas dore, nëse harrohet që që ajo duhet të shpëtohet dhe mbrohet nga njerëz të angazhuar. Rreziku konsiston tek besimi në zgjidhje të thjeshta nga burra të fortë që janë në krye. Në shkolla vështirësitë e një qeverie demokratike duhe të shpjegohen dhe rreziqet e humbjes së demokracisë dhe të drejtave të njeriut nga mënyra autokratike të drejtuari” thotë Ulrich Bongertmann , ekskluzivisht për  DW.

Por sipas një studimi të fundit të IDCM, mbi tre të katërtat e mësuesve të historisë në Shqipëri mendojnë që  “aspekte të rëndësishme të diktaturës komuniste si krimet, mënyrat e ndëshkimit, torturat ose numrin e viktimave që shkaktoi regjimi nuk adresohen në librat e historisë”. Ajo që lypset duket se është një vullnet më i madh politik për të zbardhur gjithë të vërtetën e së shkuarës totalitare dhe shërbyer kështu të ardhmes, demokracisë./ DW

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rrëzohet tentativa e Vjollcës dhe Blushit për grabitjen e aksioneve në Digitalb

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Tiranës ka hedhur poshtë tentativen për grabitje të aksioneres së Digitalb, Vjollca Hoxha e cila së fundi është bërë edhe bashkëaksionere me kompaninë e pronarëve të inceneratorëve.

Vjollca Hoxha nëpërmjet formave nga më të ndryshme tentoi që të shantazhonte edhe gjyqtarët, si në rastin e djeshëm, me gjyqtarin Flamur Kapllani.( Lexo këtu)

Ky është i njëjti gjyqtar që në një çështje tjetër ka dhënë vendim pro saj, por u sulmua barbarisht për të trembur trupën gjykuese, por Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi janë ndalur në tentativën e tyre për të grabitur aksionet në Digitalb.

Pasi refuzoi të respektojë kontratën e nenshkruar 10 vjet me parë për shkëmbimin e 50 % të aksioneve të supersport me 16 % të aksioneve të Digitalb, edhe pse e firmosur nga Vjollca Hoxha me dorën e saj para noterit publik, edhe pse u kishte paguar qera për 10 vjet me radhë, diten kur duhet të bënte trasferimin e aksioneve të saj, u tha aksionerëve të rinj që nuk ua jap, edhe pse aksionet e Supersport ua ka marrë dhe i gëzon prej 10 vjetësh.

Pasi dështoi t’i bllokonte në QKP, iu drejtua gjykatës për tua bllokuar këto aksione aksionerëve të rinj, por dhe gjykata sot ia ka rrëzuar kerkesen si të pa bazuar në fakte, prova e ligj.

LEXO EDHE:  Sulmi në Barcelonë/ Rrëfehet shqiptarja: Si shpëtova për 50 sekonda

LEXO EDHE:  Lajm i mirë për emigrantët në Greqi/ Miratohet marrëveshja për njohjen e lejeve të drejtimit

CNA.al prej ditësh ka publikuar të vërteta të dhimbshme për Vjollca Hoxhën, e cila është një personazh publik e përfshirë në qindra gjyqe dhe përplasje për shkak se me kontrollin e Top Channel dhe disa mediave online kërkojnë të ushtrojnë presion të jashtëligjshëm, ashtu siç bëri me disa gjyqtarë.

Por mesa duket intrigat e Blushit, pazaret me kompaninë e inceneratorëve dhe pallavrat që shkruajnë online mediat e kontrolluara prej saj nuk tremben askënd dhe tregojnë se beteja për të vërtetën do të ndalë çdo pasion të saj dhe Ben Blushit për të grabnitur çfarë të mundin dhe sit ë mundin në ortakëri dhe biznese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE