Connect with Us

Berisha ashpërson tonet kundër Ramës/ Është kanceri i vërtetë për Shqipërinë

Politikë

Berisha ashpërson tonet kundër Ramës/ Është kanceri i vërtetë për Shqipërinë

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha është i pranishëm në një tryezë të organizuar nga PD-ja, “Sfida dhe vizione në shëndetësi”.

Ndër të tjera gjatë fjalës së tij, ish-kryeministri u ndal edhe tek incidenti i djeshëm i kryeministrit Edi Rama me dy nga studentët e mjekësisë.

Ndërsa dënoj me ashpërsinë më të madhe veprimet e kreut të qeverisë, Berisha e cilësoi këtë si një akt banditesk kundër çdo studenti.

Po ashtu, Berisha theksoi se Edi Rama është kanceri për shqiptarët.

LEXO EDHE:  “Serbia ti lërë inatet dhe të njohë Kosovën”/ Çfarë shkruajnë mediat serbe pas deklaratës së Ramës

“Dënoj me ashpërsinë më të madhe banditizmin ndaj studentit të mjekësisë. Ky është akt banditesk i shëmtuar, ku me gjestin që ke bërë rrah çdo student. Ai tha se janë bileta për Gjermani. Studenti tha një të vërtëtë, ndërsa ai i fut rojet e rrah në sallë. I shpreh solidaritetin tim studentit. Ju mund të mendoni se jam jashtë teme, por kreu i meduzës, kanceri i vërtetë i shqiptarëve është Edi Rama”-tha Berisha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nga Armir Shkurti/ Rama që ndërroi popullin kur s’i pëlqeu

Publikuar

-

Nga

A e merr vesh tani ç’është “Shoqëria e Hapur” e Sorosit? Tani që rrjedhin qindramijë shqiptarë në kurbet për tu zëvendësuar me të tjerë hallexhin të ardhur nga vende më katran se ne?

Pa një korrupsion moral të secilit prej nesh shpopullimi i Shqipërisë do të qe i pamundur. Të paktën me këto ritme. Ne flasim për korrupsion VETËM për zyrtarët: “Ata që vjedhin lekët tona” dhe “ata që na marrin rryshfet edhe për një çertifikatë”.

Për veten që “lubrifikon sistemin me zarf” nuk para themi gjë. Që jemi “Njeriu i ri”, produkti i diktaturës, as këtë nuk na e ka qejfi ta zëmë me gojë. Madje as që “na ngjit pak dora” tek vendi i punës e marrim ndonjë gjë për shtëpi…deri pastaj të zaptojmë një tokë e të bëjmë një shtëpi pa leje…(e të mos zgjatem me një manual të tërë mbijetese 1945 – 2020). Ky njeriu i ri na u bë shumë shpejt ” qytetar i botës” duke flakur konceptet “e vjetëruara nga komunizmi” të Atdheut, Popullit, Kombit. “Atdhe është aty ku jetoj më mirë”, për shembul, është një nga motot e preferuara. Natyrisht asgjë s’ndodhi rastësisht! Idetë liberale të ” Shoqërisë së Hapur u mbollën e lulëzuan me sistematikë të përkryer dhe i dhanë shpejt frutat…

Tani kthehemi tek shpopullimi.

Edhe për arsyet që thashë më lart, shumëkush këtu, kur dëgjon se po ikin qindra mijë bashkatdhetarë, pragmatizmi tipik yni e bën të mendojë : ” sa mirë! Kjo qenka mundësi e mirë edhe për mua për të ikur”! Mjafton të shohim shifrat e përvitshme të aplikimeve për lotarinë amerikane për të kuptuar se Shqipëria është një terminal ku populli fle me durim në stola e mbi valixhe në pritje të transoqeanikut. Që do të thotë se me mendësinë e emigrantit askujt nuk i bëhet shumë vonë për atë që le pas. Me zemër të thyer, por s’u themi dot mos ikni edhe pse kjo albanoragji ka përmbysur çdo peshore në këtë vend: që nga rënia tragjike e lindjeve tek mungesat fatale të mjekëve, mësuesve dhe përgjithësisht zanatalinjve të zotë.
Por kriminale është zëvendësimi i të larguarve.

Shqetësimi i parë e më i madh është RREZIKU I EKZISTENCËS SONË SI KOMB. Shqipëria, që me rritmet e viteve ’80 sot duhej të numëronte rreth 6 milion banorë, sot ka më pak se gjysmën! Për të mos thënë 1/3!!

LEXO EDHE:  “Serbia ti lërë inatet dhe të njohë Kosovën”/ Çfarë shkruajnë mediat serbe pas deklaratës së Ramës

LEXO EDHE:  4 persona të familjes Lala nën rrënoja/ Rama takim me specialistët italianë

“Analistë”, “mendimtarë” e “statisticienë” ta shesin sapunin për djathë duke të treguar që “në fakt nga gjithë Ballkani ka emigracion”. Ndoshta! Por ndaj asnjë vendi tjetër nuk peshon rreziku shekullor i asimilimit dhe plane akademike si ai i Vaso Çubrilloviqit për dëbim të shqiptarëve nga trojet e tyre.

Së dyti: Ndryshe nga ç’na e paraqet Rama shqiptarin, si një pordhac që i bën buzë punës e do zyrë, e vërteta është se ne dhe prindërit tanë, me ” E duam Shqipërinë si gjithë Europa” luftuam për standardet europiane.

Mirëpo në Europë hynë vetëm çmimet! Rrogat mbetën në Lindje. Për me kap edhe rrogat vrapojnë kalamajtë tanë në Gjermani! Se oligarkia nuk para e ka me qejf të ngrerë pagat. Kështu që i bie më lirë të zëvendësojë “pordhacët” shqiptarë me kokëulurit aziatikë dhe afrikanë, DUKE ULUR KËSHTU EDHE STANDARDET E JETESËS DHE ASPIRATËS EUROPIANE të Shqipërisë.

E treta: Në thelb ata që ikin janë EMIGRANTË SHPRESE. Nuk ikin për bukë, as për luks por thjesht se kanë humbur çdo shpresë që ky vend do të bëhet në të gjallë të tyre. Ndaj ia mbathin me qëllim që të paktën nesër fëmija të mos i pështyjë që i la këtu.
…ndërsa me këta fatzinjtë me të cilët po këmbehemi Edi Rama, për herë të parë në histori realizoi të pamundurën: KUR S’I PËLQEU POPULLI, E NDËRROI POPULLIN!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balla i përgjigjet Metës/ Rruga europiane e Shqipërisë nuk pengohet për interesa personale

Publikuar

-

Nga

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar sot në lidhje me tubimin e 2 marsit, i thirrur nga presidenti Ilir Meta.

Në një prononcim për mediat, Balla theksoi se rruga europiane e Shqipërisë nuk mund të pengohet nga kapriçot personale të asnjë individi apo politikani.

“Rruga europiane nuk mund të pengohet nga kapriçot personale të asnjë individi apo politikani. Rruga europiane është më e sigurtë se kurrë.  Shqipëria mori statusin e vendit kandidat, që para 2013 ishte i pamundur/ Edhe pse brenda BE ka shumë divergjenca që lidhen me të ardhmen auropiane, kur vetë BE ka vendosur të thirrë një konferencë që do të vendosë për të ardhmen e saj, BE është e qartë se edhe Shqipëria, edhe vendet e Ballkanit Perëndimor, do jenë pjesë e kësaj konference”-tha Balla.

LEXO EDHE:  4 persona të familjes Lala nën rrënoja/ Rama takim me specialistët italianë

LEXO EDHE:  Video-Telefonon numrin 129/ Ja përgjigja e policisë së Xhafajt

Më tej, ai shigjetoi presidentin Meta, ndërsa theksoi se “Ka politikanë apo individë që duhet ta kuptojë se halli personal nuk mund të vendoset mbi aspiratën historike për integrimin në BE”.

Sa i takon deklaratave të Metës, për të ashtuquajturin grusht shteti nga ana e mazhorancës, Balla i cilësoi si histori idioteske.

“Mos harxhoni më kohë kot me transmetime pa fund histori idiotesk,e grushte e mos grushte shteti, vëmendja e të gjithë shqiptarëve duhet të jetë pikë së pari tek rindërtimi”.

Po ashtu, Balla ka ironizuar presidentin, për të cilin tha se po merr rolin e opozitarit.

“Ilir Meta mund të marrë pjesë lirisht edhe në tryezat që Lulzim Basha organizon me opozitën brenda në selisë e PD, kjo është çështje e tyre”-tha Balla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve “ekzekuton” provat e 30 Qershorit

Publikuar

-

Nga

Në 30 qershor 2019, Shqipëria mbajti zgjedhjet për pushtetin vendor, ku për herë të parë në historinë e demokracisë në vendin tonë, zgjedhjet u bojkotuan nga opozita.

Zgjedhjet u zhvilluan ndërkohë që vendi ishte përfshirë nga një krizë e thellë politike, opozita kishte djegur mandatet e deputetëve dhe zhvilloi edhe disa protesta kundër qeverisë, të cilën e akuzon të ardhur në pushtet me votat e blera nga paratë e krimit.

Për zgjedhjet e 30 qershorit ka pasur një sërë akuzash nga opozita. Por, ndërkohë, sot mësohet se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e orës 12:00, pritet të miratojë vendimin për “mënyrën e asgjesimit të fletëve të votimit, administrimin e dokumentacionit zgjedhor dhe shpenzimeve buxhetore për hapjen e kutive të votimit dhe kutive të materialeve zgjedhore të përdorura në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore, të datës 30.06.2019.”​

Pra, me këtë vendim KQZ “ekzekuton” çdo provë dhe çdo gjurmë, për çdo lloj manipulimi, që mund të jetë bërë në zgjedhjet e 30 qershorit 2019.

LEXO EDHE:  Legalizime të paligjshme/ Rama çon në Prokurori përgjegjësit

LEXO EDHE:  FOTO-Dështimi i marrëveshjes Rama-Basha/Shihni si i janë vërsulur njerëzit kryeministrit

Të vetmet dokumente që do të ngelin janë procesverbalet, të cilat pa fletët e votimit, nuk përbëjnë më asnjë provë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE