Connect with Us

“Meta të japë dorëheqjen”/ Shkullaku: Ka pozicion denoncues, nuk e frenon dot regjimin e Ramës

Politikë

“Meta të japë dorëheqjen”/ Shkullaku: Ka pozicion denoncues, nuk e frenon dot regjimin e Ramës

Publikuar

-

Pas paralajmërimit për protestën e 2 marsit, analisti Armand Shkullaku thotë se presidenti Ilir Meta duhet të japë dorëheqjen.

Sipas Shkullakut, pozicioni që mban Meta është një pozicion denoncues shumë i fortë.
Ai shton se përvec pjesës denoncuese, presidenti nuk mundet dot të ndalë regjimin e kryeministrit Edi Rama.

“ Po të isha si Meta do kisha dhënë dorëheqjen, derisa kemi një iluzuion që kemi dikë që mbron disa të drejta dhe po ia marrin çdo ditë Atij po ja marrin kompetencat, ata po bëjnë amendamente që vendosin censurën ndaj medias. Pozicioni që ka Meta sot është pozicion denoncues shumë i fortë sepse ka një tribunë që zgjon interesin dhe zëri i tij dëgjohet. Përvec pjesës doenoncuese Meta nuk e frenon dot regjimin e e Edi Ramës”, u shpreh Shkullaku në “Opinion”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“S’pyes për Presidentin tënd”/ Ngjela përplaset keq me këshilltarin e Metës

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela, nuk i ka kursyer akuzat ndaj Presidentit Meta, teksa tha se ky i fundit nuk ka intelekt për të drejtuar shtetin.

Këtyre deklaratave i është përgjigjur këshilltari juridik i Presidentit, Bledar Dervishaj,  në një lidhje me emisionin “Open”.

Por Ngjela ka vijuar me argumentet e tij duke shtuar se nuk është fyerje por analizë psikike.

LEXO EDHE:  Kthim pas në kohë/ Çfarë duhet të kujtojnë demokratët për Ilir Metën

LEXO EDHE:  Zheji parashikon dorëheqjen e Ramës

“S’pyes për Presidentin tëndë. Analiza psikike zotëri është analizë. Presidenti ka sindromën e frikës.

Unë nuk jam nënpunësi i Presidentit.

Nuk ke të drejtë të ndërhysh në të drejtën time. Po hyre në të drejtën time, ika nga emisioni.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

29 vite nga Lëvizja Studentore/ Malltezi thirrje qytetarëve: Hoqëm Ramizin, erdhi djali i Kristaqit

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Kryesisë së PD dhe njëherazi ish student i Lëvizjes së Dhjetorit ’90, Jamarbër Malltezi, foli mbrëmjen e sotme në konkursin Mbarëkombëtar për Monumentin e Lëvizjes Studentore dhe Qytetare për Demokraci, që u zhvillua në sheshin para Teatrit Kombëtar.

Malltezi kujtoi rrëzimin e bustit të diktatori Enver Hoxha, ndërsa ngriti akuzat se qeveria Rama ka ndërtuar vetëm bunkerë dhe ka taksuar qytetarët sa frëngu pulën. Sipas tij, ky është një rikthim i simboleve të diktaturës.

“Shyqyr që asokohe nuk na tregoi njeri se vërtet do e rrëzonim diktaturën dhe Ramizin, por pas 30 vitesh do kishim në krye djalin e Kristaqit, se ka rrezik do na kishin ikur të gjithë nga sheshi dhe do kishin thënë “më mirë të kesh për diktator Ramizin sesa djalin e Kristaqit që është i lidhur me bandat dhe drogën”. Shqipërinë nuk e kemi si Evropa, bijtë kanë zëvendësuar etërit në krijimin e një diktature: jemi vendi i vetëm në planet pa gjykata, ku emëruesi i prokurorëve dhe inspektori i gjyqtarëve janë vëllezër apo kunetër të ministrave të çunit të Kristaqit”, u shpreh ai dhe i kërkoi qytetarëve të ngrihen kundër kryeministrit Edi Rama.

“Ngjashëm si para 30 vitesh, ne si qytetarë të lirë duhet të ngrihemi kundra diktaturës së krimit të organizuar dhe korrupsionit. Nuk është zgjidhje ikja, eksodi, shpopullimi i këtij vendi të bekuar nga Zoti. Sa kohë të ketë diçka për të vjedhur Edi Rama do vijojë të qëndrojë qoftë edhe si gjenerali i ushtrisë së shpirtrave të ikur. Ne duhet të përballemi me të keqen dhe jo të ikim. Përndryshe e keqja do vijojë të vjedhë, të vrasë, të drogojë shoqërinë dhe monopolizojë mediat duke sajuar lajme të rreme mbi realitete virtuale pa lidhje me të vërtetat e hidhura me të cilat çdo shqiptar përballet”, theksoi demokrati.

LEXO EDHE:  Rikthehen përplasjet PS-LSI/ Tensione në Fier, Shkodër, Pogradec e Dibër

LEXO EDHE:  Meta firmos dekretin/ I jep gradën “Gjeneral Brigade”, Ndriçim Sallakut

Malltezi deklaroi ndër të tjera se së bashku me qytetarët do t’ja dalin të përballen me çdo sfidë dhe ta bëjnë Shqipërinë si europa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka nivel intelektual për të drejtuar shtetin”/ Ngjela “bën për ujë të ftohtë” Metën

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar paralajmërimin e Metës për protestën e 2 marsit që pritet të zhvillohet në Bulevardin Dëshmorët e Kombit.

I ftuar në studion e “Open”, Ngjela u shpreh Meta do të shkelë nenin 221 të Kodit Penal, duke drejtuar popullin kundër institucioneve dhe rendit kushtetues, ndërsa shtoi se nëse vepron arrestohet në flagrancë.

Sipas Ngjelës, Meta nuk ka nivel intelektual për të drejtuar shtetin.

“Është krim, Kodi Penal në nenin 221 e konsidron krim, prishjen e sitemit kushtetues të shtetit.

Unë kam parë njerëz që bëjnë grusht shteti dhe bëhen president, jo president që bën grusht shteti. Janë non sense të nivelit intelektual. Duhet të dijë se Kodi nuk ia lejon daljen në shesh se arrestohet në flagrancë, për 4 dit del në gjyq po ka shtet.

LEXO EDHE:  Shpallja “non grata” e ambasadorit Borchardt/ Delegacioni i OSBE takim në Presidencë

LEXO EDHE:  Rikthehen përplasjet PS-LSI/ Tensione në Fier, Shkodër, Pogradec e Dibër

Nuk ka vlerë intelektive për të drejtuar shtetin”, vijoi më tej Ngjela./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE