Connect with Us

Lëvizjet e fundit të Metës/ Gjekmarkaj: Po bën një luftë frontale të dobishme

Politikë

Lëvizjet e fundit të Metës/ Gjekmarkaj: Po bën një luftë frontale të dobishme

Publikuar

-

Ditën e djeshme, Presidenti Ilir Meta paralajmëroi një protestë në datën 2 mars kundër grushtit të shtetit, duke thirrur njerëzit në Bulevardin Dëshmorët e Kombit.

Në vijimësi të diskutimeve lidhur me lëvizjet e fundit të Metës, analisti Agron Gjekmarkaj thotë se Presidenti është i vetmi institucion që nuk është pushtuar nga qeveria.

Sipas tij, Presidenti po bën një luftë frontale të dobishme pasi është guri i vetëm institucional që ka ngelur.

“ Presidenti ka mbetur i vetmi institucion i cili nuk është i pushtuar nga qeveria, nga kryeministri. Supozojmë se opozita dhe Presidenti janë anormalë, janë çmendur por në qoftë se kryeministri, maxhoranca janë kaq të dhënë pas standardeve, demokracisë, pas lirisë sillen në një mënyrë tjetër. Përkundrazi ata shohin terren bosh dhe shtrijnë duar, po marrin gjithçka. Po marrin drejtësinë, 90% e tyre vijnë nga zona e parë operative, e kanë pasur gjyshin o komisar brigade o batalioni, ka një përzgjedhje ideologjike, hyju biografive dhe shiko si i kanë pasur të gjithë gjyshërit në Ministri të Brendshme ose në degë të brendshme, ose në korpuse armate, ose i kanë shërbyer Enver Hoxhës në Bllok. Është bërë përzgjedhje e pastër ideologjike. Këta e kanë krijuar dinastinë blu, gjakun blu të kuq, këta i kanë përzgjedhur mirë. Duket si metaforë folklorike por i kanë përzgjedhur mirë. E vërteta nuk ka ngjyrë, nuk ka bindje, e vërteta është kjo. Bëj një kërkim si do të dalin njerëzit që ke në sistemin e drejtësisë nga kupola e deri poshtë. Ata që kanë kaluar vettingun, mënyrë se si janë përzgjedhur, i ke të gjithë në skaner ideologjik. Përkatësia e tyre e majtë është e certifikuar. Kjo që bën Ilir Meta edhe mua më duket pak aventuresk që presidenti thërret një miting, që presidenti aludon që mund të shpërndajë parlamentin por e thashë kushtetuta ka rënë në vetvete, nuk zbatohet më nga askush. E kanë rrëzuar Kushtetutën. Por çështja është kush do ta mbrojë lirinë. Nuk e di se çfarë mendon ai për demokracinë por sot në pozicionin e presidenti të republikës ai po bën një betejë frontale shpesh herë edhe me nota folklorike por në tërësinë e vet të dobishme pasi është guri i vetëm institucional që ka ngelur pa u rrafshuar në ngrehinën e shtetit. Shteti ka rënë”, deklaroi Gjekmarkaj në studion e “Real Story”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A do ta shpërndajë Presidenti Parlamentin?/ Dervishaj zbardh lëvizjet e Metës

Publikuar

-

Nga

Këshilltari ligjor i Presidentit Bledar Dervishaj, i ftuar në “Open” teksa është pyetur lidhur me paralajmërimin e Metës për tubim tha se me 2 mars Meta do të bëjë një takim me qytetarët konform ligjit .

Sipas tij tubimi do të jetë i qetë ashtu siç e thotë Kushtetuta.

“Me datë 2 mars do të bëhet edhe dekreti i parë ndaj këtij grushti shteti, ashtu siç e ka thënë vetë presidenti. Presidenti flet me dekrete.”

LEXO EDHE:  Krimet e Rënda regjistrojnë padinë e Metës ndaj Dvoranit/ Zbulohet prokurori i çështjes

LEXO EDHE:  Propozimi për KLSH-në/ Manjani ironizon Metën

Sa i përket faktit nëse Meta do të shpërndajë Parlamentin, Dervishaj tha se Presidenti do të bëjë çdo gjë që ia lejon Kushtetuta.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta po kalon një krizë personale”/ Analisti zbulon problemin e Presidentit

Publikuar

-

Nga

Analisti Frrok Çupi, i ftuar në “Open”, ka bërë një deklaratë të fortë teksa tha se Meta po kalon një krizë personale.

“Meta nuk po flet me mazhorancën. Ai po kërcënon Amerikën dhe BE.

Amerika dhe BE-ja dhunën e opozitës i kanë quajtur akte terroiste. Meta nuk i ka dënuar por i ka mbështetur.

Amerika dhe BE-ja mbështetën tani Shqipërinë dhe atij i duket se aleatën kanë mbështetur qeverinë.

LEXO EDHE:  Kryemadhi nxjerr zbuluar Metën/ LSI nuk u informua për koalicionin me Ramën

LEXO EDHE:  Krimet e Rënda regjistrojnë padinë e Metës ndaj Dvoranit/ Zbulohet prokurori i çështjes

Meta po kalon një krizë personale. Krizat personale nuk duhet të shpalosen në publik”, vijoi më tej analisti Çupi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasja me qeverinë/ Bejtja: Meta të bëhet revolucionar, është një situatë kritike

Publikuar

-

Nga

Gazetari Andi Bejtja thotë se presidenti Ilir Meta tani me përplasjen e re me qeverinë, nuk i mbetet që tjetër vetëm të bëhet revolucionar.
Bejtja thotë se është një situatë kritike për shoqërinë, teksa thekson se nëse do të ishte në vend të Metës do të kishte ikur me kohë.

“Jemi në një moment kritik, jemi në një fushë ku edhe analistin nuk e bën dot. Unë nuk e ndjek Metën, aq sa ndjek juristin e tij. Kur janë këto shkelje, presidentit nuk i mbetet gjë vetëm të bëhet revolucionar. Edhe të nxjerr dekret, ata nuk e njohin. Është një situatë kritike për ne si shoqëri, ne s’kemi fare heronj qytetarë. Unë mendoj se presidenti nuk ka rrugë tjetër, vetëm të bëhet revolucionari. Të bëjë qëndresë apo të jap dorëheqjen. Është rasti i parë kur një presidenti nuk i botohet dekreti në fletoren zyrtare. Të isha Ilir Meta unë do kisha ikur me kohë. Po të isha opozitë do kisha bërë bojkot që kur u zgjodh prokurorja me 69 vota”, tha Bejtja.

Për analistin Preç Zogaj situata është e rëndë dhe janë kilometrat e fundit të një konflikti që nuk dihet se çfarë do të ndodh.

LEXO EDHE:  Meta e përcjell Berishën tek dera/ Nuk kursen batutat: Sipas traditës së malësorëve

LEXO EDHE:  Propozimi për KLSH-në/ Manjani ironizon Metën

“Unë them që presidenti për deri sa vazhdon të jetë president ai ka për detyrë të jetë institucional. Të respektojë funksionon e tij. Nuk mund të bëjë akte anti-kushtetuese në mbrojte të kushtetues se kjo është një kontradiktë e madhe. Është një situatë e rëndë, jemi në përshkallëzim të një konflikti që jemi në kilometrat e fundit dhe nuk dihet se çfarë do ndodh”, tha Zogaj në studion e “Opinion”.

LEXO TE PLOTE