Connect with Us

Goditën për shkak të detyrës punonjësit e Policisë/ Arrestohen 2 vëllezër në Lezhë

Kronika

Goditën për shkak të detyrës punonjësit e Policisë/ Arrestohen 2 vëllezër në Lezhë

Publikuar

-

Specialistët e Hetimit të Krimit në Komisariatin e Policisë Lezhë kanë arrestuar në flagrancë 2 persona për dhunë ndaj punonjësve të policisë.

Bëhet fjalë për dy vëllezërit me iniciale A.Ll., 22 vjeç dhe A.Ll., 26 vjeç, banues në Shëngjin.

Dy të rinjtë, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë goditur me sende të forta duke u shkaktuar dëmtime 2 punonjësve të Policisë Bashkiake

LEXO EDHE:  Kërcënohet deputeti Ligoraq Karamelo/ Policia shoqëron një person

Në Shëngjin, punonjësit e Policisë Bashkiake kanë qenë duke monitoruar prishjen e mureve që kanë zënë hapësirat publike pa lejen përkatëse dhe gjatë komunikimit me të atin e dy vëllezërve Gj. Ll.,, i cili ka pretenduar mosprishjen e murit të rrethimit të banesës së tij , 2 djemtë i kanë goditur me mjete të forta efektivët./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Artan Hoxha zbulon detaje/ Si u zhvillua aksioni për kapjen e 1.3 tonëve kokainë

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje nga sekuestrimi i 1.3 tonëve kokainë në një konternier bananesh të nisura nga Amerika Latine.

Hoxha tha se në Maqedoninë e Veriut nuk u sekuestrua 1.3 ton kokainë, por vetëm një pako, pasi pretendon se kokaina është zbrazur nga autoritetet italiane.

Ata kanë lënë vetëm një pako në kontenierë, të cilës i kanë vënë GPS, për të parë destinacionin përfundimtar, i cili mendohet të ketë qenë Koperi i Sllovenisë.

“Dje pati një përpjekje për mënyrën se si rrodhi informacioni për të dëshmuar me një informacion që policia jonë ishte e përfshirë. Ka qenë një operacion i kontrolluar nag DEA dhe DIA italiane. Ata hoqën kokainën dhe kanë vendosur allçi dhe paracetamol. Një operacion i ngjashëm u bë edhe për kokainën në Shqipëri. Praktika është që vihet një objekt tjetër i ngjashëm që të mos dallohet me dorë nga pritësit. Ndryshe mund ta dallojnë, siç ndodhi që Gentian Malindi e kuptoi dhe u zhduk në rastin e operacionit në Shqipëri pak muaj më parë.

Pjesa e ngarkesës prej 1.3 ton është hequr në Itali. Është lejuar të lëvizë kamioni me banane. Ka shkuar në portin e Tivarit. Në këtë port, ngarkesa është vonuar disa ditë. Ka patur dyshime nga ata që e kanë porositur. Fillimisht ata nuk janë paraqitur për ta marrë, pastaj janë paraqitur, por kanë ndryshuar destinacionin. Destinacioni final ishte qyteti port i Sllovenisë. Bëhet fjalë për Koperin. Aty ishte pika kua ajo do të tërhiqej nga trafikantët. Në fakt, ngarkesa ka qendruar në Tivar. Aty kanë dyshuar dhe kanë ndryshuar destinacionin duke e çuar në drejtim të Maqedonisë”, tha ai në studion e Abc News.

LEXO EDHE:  Shokuese/ I riu përdhunon kushërirën e mitur

LEXO EDHE:  Lazarat, gjendet arsenali i armeve qe u perdor ne sulmin e 24 Qershorit

Siç edhe u transmetua edhe në media, gazetari tha se kokaina ka kaluar në Maqedoninë e Veriut përmes pikës kufitare të Hanit të Hotit në Shkodër dhe më pas ka dalë nga pika kufitare e Qafë Thanës.

Sipas tij, kontenierët kanë bërë dy ndalesa, njëra prej të cilave ka qenë në një lokal dhe hotel në Xibrakë, pranë laboratorit të drogës që u shkatërrua më 14 janar të 2014-ës.

Hoxha tha se aty policia ka dyshuar se mund të ketë ndërhyrje në kontenierë dhe është afruar për të vëzhguar, por askush nuk ka prekur kokainën.

“Para tyre lëvizte një automjet tjetër. Të tre kamionët me shoferë malazezë dhe shoqëruer shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Kanë bërë një ndalesë në Shkodër për kafe. Kanë ardhur në Tiranë dhe kanë kaluar në drejtim të Elbasanit. Kanë ndaluar gjithashtu edhe në Xibrakë të Elbasanit ku ka një kafe. Gjatë gjithë lëvizjes janë monitoruar. Ka patur një ndyshim se mos ndërhynin për ta marrë drogën.

I vetmi problem ka qenë tek vendet ku kanë ndaluar se mos vinte dikush dhe merrte kokainën. Gjatë lëvizjes në territorin shqiptar kanë ecur normalisht deri në Qafë Thanë për të hyrë në Maqedoni. Pastaj në zonën e Sarajit është kapur. U dha lajmi për 1.3 ton, por aty është lënë 1 kg kokainë. Janë arrestuar vetëm njerëz të rangut të ulët, si shoferi, transprtuesi, etj., por nuk janë ata që e porositën”, theksoi ai.

Në ndalesën që është bërë në Maqedoninë e Veriut, kanë ndërhyrë autoritetet vendase, të cilat kanë sekuestruar pakon me drogë dhe kanë arrestuar 5 persona./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Droga e kapur në Maqedoninë e Veriut/ Policia e Shtetit jep informacion zyrtar 

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me drogën e kapur një ditë më parë në Maqedoninë e Veriut.

Në një deklaratë për mediat, Policia e Shtetit bën të ditur se ka kryer me sukses detyrimet e saj në kuadër të operacionit ndërkombëtar kundër trafikut të drogës.

Policia e Shtetit thekson se operacioni kishte kushte të plota sigurie dhe konfidencialiteti dhe është një dëshmi tjetër të besimit të partnerëve të saj në këtë luftë.

“Në përgjigje të interesimit të disa mediave, njoftojmë se Policia e Shtetit ka kryer me sukses të plotë detyrimet e saj në kuadër të një operacioni ndërkombëtar kundër trafikimit të drogës.

LEXO EDHE:  Ndodh vetëm në Abu Dabi/Vetura për Policinë, secila me çmim prej 3.4 milionë USD

LEXO EDHE:  Shokuese/ I riu përdhunon kushërirën e mitur

Në operacionin, që synonte dorëzimin e kontrolluar të një sasie të madhe kokaine, morën pjesë edhe strukturat e Policisë Shqiptare, të cilat mundësuan kalimin e dërgesës nga Mali i Zi nëpërmjet territorit shqiptar drejt Maqedonisë së Veriut, në kushte të plota sigurie dhe konfidencialiteti.

Ky operacion përbën një tjetër angazhim serioz të Policisë së Shtetit në luftën kundër krimit të organizuar ndërkombëtar dhe një dëshmi tjetër të besimit të partnerëve të saj në këtë luftë.”-thuhet në deklaratë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Skandal në Spitalin Amerikan/ Ra në koma 13 orë pas lindjes, ndërron jetë 23-vjeçarja 

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë mësohet të ketë ndodhur në Spitalin Amerikan, ku një nënë 23-vjeçare ka ndërruar jetë 13 orë pasi kishte sjellë në jetë fëmijën e saj.

Sipas JOQ-së, ngjarja ka ndodhur rreth pesë ditë më parë, dhe nuk është bërë publike në asnjë prej mediave.

Heris Meçe lindi djalin e saj më datë 14 shkurt dhe në mbrëmje gjeti vdekjen tragjike. Ra në koma 13 orë pas lindjes dhe në të gdhirë e hëna ajo ndërroi jetë.

JOQ shkruan se duke iu referuar burimeve ekskluzive, ka mësuar se e reja gjeti vdekjen pasi mjekja përgjegjëse e spitalit privat nuk i kishte bërë gjilpërën e hollimit të gjakut pas lindjes. Pasi lajmi u bë publik, qytetarë të shumtë ishin në dijeni se ngjarja e rëndë kishte ndodhur në Spitalin Amerikan.

LEXO EDHE:  Lazarat, gjendet arsenali i armeve qe u perdor ne sulmin e 24 Qershorit

LEXO EDHE:  Shokuese/ I riu përdhunon kushërirën e mitur

Pas komenteve të qytetarëve, JOQ Albania tentoi të kontaktonte me spitalin në fjalë për të marrë një reagim zyrtar mbi ngjarjen apo motivet e vdekjes të së resë, por në faqen e Spitalit Amerikan apo në rrjetet sociale të tij, nuk gjendet asnjë email zyrtar përveç një numri telefoni fiks.

Ngushëllime familjarëve dhe të afërmve të vajzës!

LEXO TE PLOTE