Connect with Us

Presidenca paralajmëron fakte tronditëse/ Ftesë të hapur Manjës: Të bindur se do na bashkohesh

Politikë

Presidenca paralajmëron fakte tronditëse/ Ftesë të hapur Manjës: Të bindur se do na bashkohesh

Publikuar

-

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, ka paralajmëruar fakte të reja tronditëse dhe i ka bërë një ftesë të hapur kryetarit të Komisionit të Ligjeve Ulsi Manjës.

Blushi fton Manjën të bashkohet me Metën në konferencën për shtyp në Presidencë, ndërsa me bindje thotë se socialisti do rreshtohet krah tyre.

“Ftohet zëdhënësi i Dosjes së Dibrës të marrë pjesë nesër në konferencën e radhës për shtyp në Presidencë, e madje të bëjë pyetje dhe debat para gazetarëve, jo vetëm si kryetar i Komisionit të Ligjeve dhe lider i reformës në drejtësi, por dhe si filozof i paparë që u shfaq sot.

LEXO EDHE:  Presidenti i Serbisë uron Metën/Marrëdhëniet dypalëshe do jenë më të mira

Me qetësi dhe drejtësi!

Deri në 2 mars jemi të bindur se do bashkohesh me mbarë popullin kundër grushtit të shtetit. Se faktet e reja tronditëse do bëjnë të harrohet dhe Dosja 184. Presidenti të pret nesër në Presidencë, t’i dëgjojë këshillat e tua nga afër. Ai do të trajtojë me më shumë përulësi, se sa e trajtove ti në Komisionin Parlamentar. Të presim!”, shkruan zëdhënësi i Metës në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Problemi është mungesa e Gjykatës Kushtetuese/ Halimi: Në mungesë të saj, Referendum

Publikuar

-

Nga

“Asnjëherë Kushtetuta e Shqipërisë nuk është ndryshuar pa një konsensus të plotë mes PS dhe PD-së”. Kështu deklaron ish-ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi në “Syri TV” pas debateve dhe votimeve në komisionet parlamentare këtë të martë.

“Për një çështje kaq të mprehtë, jo vetëm Shqipëria, por në çdo demokraci, në rast se qeveria i bën këto ndryshime në mënyrë të njëanshme, vendi rrëshqet drejt një autoritarizmi total,” tha ai.

Sipas Halimit, çështja e sistemit “ka të bëjë thelbësisht me qeverisjen e vendit dhe se si populli do të zgjedhë qeverinë e re”. Ai insistoi se problemi i madh në Shqipëri është mungesa e Gjykatës Kushtetuese.

“Ndryshimet duhet të kalojnë në Kushtetuese,” tha ai se ato duhen konfirmuar pasi ndryshimet shkojnë përtej një mandati dhe se ndryshimi i sistemit duhet bërë me konsensus. “Në mungesë të Kushtetueses, referendumi mund të ishte një rrugëdalje”.

LEXO EDHE:  Ruçi vë me shpatulla pas murit Metën: Ndaje mendjen, ose me ne ose me PD

LEXO EDHE:  Detajet/Ilir Meta shoqërohej nga një batakçi në takimin me Berishën

“Nëse do kishim Gjykatë Kushtetuese, nuk do të kishim krizë politike,” tha Halimi, duke theksuar se një nga vendimet e rëndësishme që do merrej, do ishte ai për ligjshmërinë e 30 qershorit. “Jo vetëm që nuk kemi Gjykatë Kushtetuese, por as nuk e dimë se kur do të krijohet. Reforma në drejtësi është një kaos total dhe nuk ka dritë në fund të tunelit,” tha Halimi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nisën të hapin listat dhe masakruan sërish Kushtetutën

Publikuar

-

Nga

Nisën të hapin listat dhe masakruan sërish Kushtetutën

Ndodhi njësoj si me ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

Ndryshimet e Kodit Zgjedhor u nisën që:

-Të reflektoheshin rekomandimet e OSBE-ODIHR;

– të depolitizonin administratën zgjedhore;

– të ngrinin një KQZ të palidhur me propozime kandidaturash nga palë politike;

– të kontrollonin financimin e partive politike.

Përfunduan në:

– rekomandimet e OSBE-ODIHR të hedhura në kosh e të harruara mbase përgjjthmonë;

– thellim të politizimit të administratës zgjedhore;

– riformatim të KQZ tashmë me përfaqësues vetëm nga PD-PS-LSI;

– u harrua fare kontrolli i financimit të partive politike.

Ndryshimet e Kushtetutës u nisën siç u tha:

– për të hapur listat;

– për të pastruar listat politike;

– për të ushqyer pluralizmin dhe lindjen e alternativave të reja politike.

LEXO EDHE:  Kë do ndjekin shqiptarët?!/Rama-Basha-Meta “përballen” live

LEXO EDHE:  Ilir Meta në një lojë publike /Zhurma më e madhe mbyll skandalin e madh

Përfundoi me:

– listat nuk u hapën, por u kyçën fort në zonën që përbën fashën e sigurtë në çdo palë zgjedhje;

– pastrimi i listave u zëvendësua me formulën “1 burrë, 1 grua” në respekt të radhëve te dyqani i bukës përpara ’90-ës;

– alternativat politike serioze, u zëvendësuan me “heqim fare pragun që të hyjë çdo kandidat i pavarur, ngado që të shfaqet”.

Kushtetuta u zhgarravit sërish. Siç u zhgarravit kur nisi Reforma në Drejtësi.

Atë s’kemi nevojë ta shpjegojmë se si bitisi.

Nuk kanë fund gëzimet që i ofron politika shqiptarëve.

U bë për të thënë: me kaq qoftë!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mos u tremb Luli, Rama nuk i hapi listat

Publikuar

-

Nga

Mos u tremb Luli, Rama nuk i hapi listat

U tallën!

Listat nuk u hapën.

Ndryshimet kushtetuese nuk hapin listat ashtu siç kjo hapje kërkohet dhe është kuptuar nga shqiptarët.

Vota e shqiptarëve nuk do ndryshojë asgjë, nga vullneti i shprehur i kryetarëve të partive politike.

33% e listave, që i takojnë emrave nga i pari deri te takuesi që i përket fashës që përben 33 % të listës për rajonin, do të mbeten të pandryshuar. Si edhe me parë, i pari i listës, del i pari si deputet, me votat që shkojnë për partinë politike të cilës i përket kandidati.

Kështu me radhë për çdo qark. 1/3 e listës është tashmë e kyçur. E pranoi edhe Rama kur tha: do hapim listat QË NJË PJESË TA VENDOSË PARTIA DHE NJË PJESË POPULLI.

Në Tiranë p.sh, ku dalin gjithsej 34 deputetë, 11 të parët e listës i vendos kryetari.

Qytetarët mund edhe mos i votojnë fare asnjërin prej tyre. Por secili nga ata është dhe mbetet deputet i zgjedhur me “votën e popullit” dhe do të mbajë sovranitetin popullor.

Në Tiranë mund të votosh e të zgjedhësh midis emrave nga 12 e poshtë. Aty mbase mund të zgjedhësh.

Kështu 11 të parët në PD ishin dhe mbeten kuota e Lulit.

Me justifikimin e ruajtjes së kuotës gjinore, Rama u tall dhe gënjeu gjithë burrat dhe gratë shqiptare.

Shfuqizoi nga kushtetuta të drejtën e koalicioneve parazgjedhore me lista të përbëra dhe bëri sikur hapi listat.

Luli që ish në sfond gjatë gjithë kohës, bëri si i nxehur.

LEXO EDHE:  Arrihet marrëveshja?!/Kush gënjen Syri.net apo BalkanWeb (Foto)

LEXO EDHE:  Video e dytë e Metës për Dvoranin/ Berisha: Pseudogjykatësi i korruptuar që përdhosi procesin e vetingut

Të dy bënë as më pak e as më shumë sesa atë që bënë edhe në 2017. Ndaluan koalicionet si në 2017-n.

Askush nuk ndalon Luli Bashën që të fusë në listë nën siglën PD+LSI, Monikën dhe Petrit Vasilin.

Në fashën prej 11 të parëve si kandidatë për deputetë në Tiranë, Luli Basha do vendosë 6 nga PD, 3 nga LSI, 1 nga PR dhe p.sh 1 nga PDIU.

Kështu me radhë në gjithë Shqipërinë.

Dhe pas kësaj demokratët do shkulen me kuç e me maç, nga çdo anë e skutë që të votojne listat e mrekullisë.

Vetëm se aman të bëjnë kujdes se te këta 11 duhen 1 burrë, 1 grua sepse duhet të ruhet kuota gjinore.

Tani analizojmë pak prioritetet e Lulit që janë arkëtimet tek arka e kunatit.

30% e listës do jetë në dorë të PD+LSI+kryetarë aleatë.

Mund të presupozojmë që LSI me aleatët e tjerë nuk do duan gjysmën e listës. Nuk e kërkojnë dot. Është e pamundur të marrin më shume se 10%  të listave që i korrespondojnë zonës së gjelbër.

20 % i asaj zone është i Lulit. E thotë edhe udhëzimi i Gazit! Nuk e shfuqizojmë dot udhëzimin, për punë ndryshimesh kushtetuese.

Ndryshimet kushtetuese nuk mund të prekin arkën e kunatit. Rama e dinte këtë.

Ndaj Luli doli sot si kokorroç.

Luli nuk ka pse të ketë frikë.

Rama nuk i hapi listat. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE