Connect with Us

Tre makina në mes të detit/ Berisha: Fillon nga puna flotilja e nëndetëseve transoqeanike të drogës

Politikë

Tre makina në mes të detit/ Berisha: Fillon nga puna flotilja e nëndetëseve transoqeanike të drogës

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas gjetjes së tre fuoristradave në zonën e plazhit të ri në Vlorë.

Sipas Berishës, mafia shqëiptare e drogës ka thyer çdo rekord duke çarë detin me makina plot me drogë.
Ish kryeministri thotë se së shpejti fillon nga puna flotilka e nëndetëseve transoqeanike të drogës.

Në foton e publikuar nga Berisha, e automjeteve në mes të detit, shkruhet: “Transport droge me foristrada në rrugë detare. Rilindje!”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PAA shpreh shqetësimin publik/ Qeveria injoron paralajmërimet për barrën e rëndë të PPP-ve

Publikuar

-

Nga

PAA shpreh shqetësimin publik/ Ramaqeveria injoron paralajmërimet për barrën e rëndë të PPP-ve

Partia Agrare Ambientaliste (PAA), kërkon ndërgjegjësim publik të pasojave në rritje të risqeve të rritura nga keq menaxhimi i vendit.

Sipas një njoftimi të PAA, ky shqetësim bazohet edhe në paralajmërimet aktuale të institucioneve financiare ndërkombëtare dhe së fundmi nga agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të risqeve Moodys.

“Moodys paralajmëron se kriza mund të thellohet, mund të bëhet më e rëndë dhe për një kohë jo të shkurtër, jo vetëm nga dëmet dhe pasojat e shkaktuara nga tërmeti dhe pandemia por sidomos nga keq qeverisja, rritja e borxheve, rritja e efekteve negative të partneriteteve publike-private-preferenciale (4p) dhe risqet për goditje të jashtme mbi ekonominë tonë nga zhvillimet jo pozitive globale”, thuhet në reagimin e PAA.

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/ AKU bllokon konkurrencën

LEXO EDHE:  Berisha tregon helikopterin në Gotull/ Po spërkat mushkonjat?

PAA apelon për menaxhim të kujdesshëm të situatës ekonomike në vendin tonë duke filluar me plotësimin e 15 kushteve për hapjen së negociatave.

“Çelja e negociatave vlerësohet faktor pozitiv në pritshmërinë e publikut dhe biznesit. Pas këtij injorimi të paralajmërimeve ndërkombëtare, pas përpjekjes për të fshehur dhe zbukuruar realitetin e hidhur, pas vazhdimit të projekteve të kushtueshme të 4P-ve që po rrisin ndjeshëm borxhin e rëndë për shqiptarët. Ramaqeveria konfirmon se është qeveria: (i) më e paditur; (ii) më e pa përgjegjshme, (iii) më arrogante dhe (iv) më e babëzitura e këtij tranzicioni të vështirë”, thuhet më tej në reagim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Opozita parlamentare kërkon ulje të pragut zgjedhor: Të bëhet 2%

Publikuar

-

Nga

Opozita parlamentare kërkon ulje të pragut zgjedhor/ Të bëhet 2%, ai 5% thellon hendekun me votuesit

Grupi demokrat i opozitës parlamentare ka dalë me një propozim të ri sa i përket Reformës Zgjedhore duke kërkuar ulje të pragut zgjedhor.

Deputetët Korab Lita, Myslim Murrizi dhe Rudina Hajdari kanë kërkuar një ulje të pragut zgjedhor në 2%. Sipas Litës, një prag 5% bashkë me ndalim koalicionesh thellon hendekun e partive me votuesit. Ai ka shtuar se në zgjedhjet e fundit për shkak të pragut 3% shumë votues kanë ngelur të papërfaqësuar.

Fillimisht propozimi u hodh nga Korab Lita dhe u mbështet më pas nga kolegët Myslim Murrizi dhe Rudina Hajdari.

Korab Lita: Pragu 5% dhe ndalimi i koalicioneve ngushtojnë hendekun. Pragu 2% e plotëson më së miri nevojën e shfaqur. Propozoj që në pikën 2 të nenit të parë, të bëhet jo më pak se 5% të votave të vlefshme por 2% të votave të vlefshme.
Myslim Murrizi: Edhe unë mbështes propozimin e relatorit në emër të opozitës. Që paragrafi 2 i nenit, të ndryshojë pragu. Në propozimin fillestar ka qenë 5%. Por në ndonjë mbledhje tjetër të merret parasysh që të ndryshohet nga 5% në 2%.
Rudina Hajdari: Propozimi i pragut zgjedhor 5% nuk ka ardhur nga grupi demokrat, ka ardhur nga deputetë të tjerë. Ulja e pragut do ishte më e drejtë dhe do të krijonte konkurrueshmëri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

Publikuar

-

Nga

Zbulohet pse iu hoq viza amerikane Ben Blushit

CNA.al një ditë më parë raportoi se një ndër personazhët publikë, që iu është hequr viza nga ambasada e SHBA, është edhe ish-politikani, aktualisht drejtor i Top Channel, Ben Blushi.

Ndërkohë, CNA.al ka zbuluar nga burime zyrtare se disa biznesmenë të rëndësishëm në vend kanë çuar letra për përplasje, shantazhe, gjoba pranë ambasdës së SHBA-ve në Tiranë.

Mësohet se dy personat e parë që kanë pasur kontakte me ambasadën është biznesmeni Nadir Çausholli dhe Klodian Allajbeu i Spitalit Amerikan.

Por, CNA.al ka mësuar se edhe dy persona të tjerë kanë çuar letra për Ben Blushin pranë ambasadës së SHBA.

  Pallati në Tiranë

Andon Dhima, biznesmeni në ortakëri me vjehrrin e Ben Blushit, ku dyshohet se shkak është bërë një pallat i ndërtuar tek Stadiumi Dinamo, për të cilin ka pasur përplasje të forta, dhe pronësia është në emër të ish-politikanit, Ben Blushi. Gjithçka e përfituar gjatë kohës që ai ka qënë deputet.

Një tjetër letër në ambasadë është ajo e biznesmenit Arben Rreli.

Nuk është një, por burime zyrtare theksuan se janë më shumë se katër personazhe të botës së biznesit që i janë drejtuar selisë diplomatike amerikane, në lidhje me përplasjet dhe problematikat që kanë me Ben Blushin.

Nga ana tjetër kujtojmë këtu edhe një reagim të bërë kohë më parë, nga një zyrtar i Ambasadës së SHBA.

Shefi i Marrëdhënieve me Publikun në Ambasadën e SHBA në Tiranë, Brian Beckmann në prill 2019, u shpreh se mediat përdoren si armë kundër biznesit, personave apo partive politike dhe jo si mjet për të treguar të vërtetën. “Shohim histori që janë shkruar, jo të bazuara në të gjitha faktet e vlefshme, por në të kundërt, me informacion të pjesshëm, të shtrembëruar që ofrohet për të promovuar interesin e një industrie, partie, një individi kundrejt një tjetri. Ata përdorin median me qëllimin e vetëm që të arrijnë atë që duan. Çdo takim ditor editorial në Shqipëri duhet të fillojë me pyetjen “Cila është historia që duhet të tregojmë?” dhe jo “Kujt do t’i vihemi nga pas sot? Lajmet duhet të përqendrohen tek e vërteta, dhe jo si mund të përdoret forca e shtypit si një armë kundër një personi, biznesi, apo një partie politike”, deklaroi në atë kohë Brian Beckmann.

LEXO EDHE:  Ngjela zbulon emrat/ Këta janë tre personat që pengojnë hapjen e negociatave

LEXO EDHE:  Berisha zbulon grupin brenda PS kundër Edi Ramës

Për kë e kishte fjalën zyrtari Amerikan, këtë mund ta dijë më mirë vetë Ben Blushi./ CNA.al

A udhëton dot Ben Blushi në SHBA?!

Ekskluzive/ Ambasada amerikane i heq vizën Ben Blushit

Foto ekskluzive/ Ben Blushi kapet me ortakun e inceneratorëve dhe Vjollcës

Pse Blushi nuk ndahet dot nga krimi?

Dokumentet/ Ben Blushi shtoi pasurinë një miliard lekë, me Rilindjen

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Ekskluzive/ Dy biznesmenë në Ambasadën e SHBA kundër Blushit, Vjollcës dhe Top-it

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

LEXO TE PLOTE