Connect with Us

Surprizat e motit/ Iu pret një ditë e bukur me diell, por ja sa do jenë temperaturat

Sociale

Surprizat e motit/ Iu pret një ditë e bukur me diell, por ja sa do jenë temperaturat

Publikuar

-

Për ditën e sotme, moti do të vijojë të jetë i kthjellët me vranësira të pakta kalimtare, ditë të bukura me diell por mengjese të freskëta.

Përgjatë ditës së Mërkurë kemi ndryshim gradual të situatës meteorologjike, pasi duke nisur nga orët e mesditës fillon shtimi gradual i vranësirave mesatare deri të dendura.

Përgjatë orëve të pasdites dhe kryesisht ato të mbrëmjes të ditës së Mërkurë nisin reshjet e shiut me itensitet të ulët në të gjithë territorin.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 6 / 14 °C
në vendet e ulëta: 5 / 15 °C
në vendet malore: 3 / 13 °C

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Era pritet të fryjë e lehtë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Video-Me orë të tëra në pritje për të kaluar kufirin/ Policia shpërndan shishe me ujë për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Policia në ndihmë të qytetarëve, të cilët për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19, po qëndrojnë në radhë me orë të gjata pritjeje për të kaluar në shtetin grek.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Gjirokastër, Forcat Shqiponja dhe shërbimet e Qarkullimit Rrugor, gjatë paradites dhe mesditës së sotme kanë shpërndarë dhe vijojnë të shpërndajnë qindra shishe me ujë për drejtuesit e mjeteve, familjarët dhe të afërmit që udhëtojnë me ta, si dhe për pasagjerët e autobusëve që janë në pritje për të udhëtuar në drejtim të shtetit grek.

Gjithashtu, për të normalizuar qarkullimin, për të respektuar radhën dhe për të mos krijuar konfuzion janë aktivizuar edhe grupe të FNSH-së dhe të Delta Forcë në mbështetje të punonjësve të Policisë Rrugore.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Ja çfarë pritet për orët në vijimNdërkohë, nga ana e drejtuesve të Departamentit të Policisë Kufitare dhe drejtuesve të Stacionit të Policisë Kufitare Kakavijë janë marrë e po merren takime të shpeshta me qëllim ndikimin nga ana e Policisë greke të autoriteteve shëndetësore greke për të shtuar personelin me qëllim që të kryhen në kohë më të shpejtë tamponët për COVID-19.

LEXO EDHE:  Temperaturat pësojnë rënie/ Ja si do jetë moti për orët në vijim

Shërbimet e Policisë janë shtrirë përgjatë aksit rrugor Jorgucat-Kakavijë, duke i ardhur në ndihmë çdo qytetari në nevojë.

Policia e Shtetit apelon për qytetarët që të mos dynden drejt Kakavijës, pasi në ditët e ardhshme pala greke do të kufizojë akoma më shumë lëvizjet drejt shtetit grek./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Drama në Kakavijë/ Pse presidenti nuk “lëviz as gishtin” për zgjidhjen e problemit?

Publikuar

-

Nga

Drama në Kakavijë/ Pse presidenti nuk “lëviz as gishtin” për zgjidhjen e problemit?

Sot në mesditë, Presidenti Ilir Meta pasi u vu në dijeni për dramën që po kalojnë shqiptarët në kufirin grek në Kakavijë, deklaroi se ndihej thellësisht i shqetësuar dhe i kërkoi qeverisë shqiptare të veprojë për të zhbllokuar lëvizjen.

Mesazhi i Metës në këtë rast duket kaq i zakonshëm dhe i rëndomtë, dhe ngjan me ato refleksionet e shkurtra që mbartin nota ngushëllimi a urimi kur dikush vdes apo feston ditëlindjen.
Në fakt, gjendja në kufi është dramatike dhe çdo minutë që kalon bie mbi supet e të gjithë emigrantëve që presin në vijë të gjatë kilometrike në mes të diellit, me mungesë ushqimesh dhe higjiene.

Por, Meta e thjeshton zgjidhjen e ekuacionit duke ia lënë topin qeverisë, të lidhet ajo me palën greke e të lirojnë rrugën, pavarësisht urdhrave në fuqi për kontrolle shëndetësore dhe tamponime për Covid. Për Metën, mesazhi i të cilit është ende i freskët, zgjidhja duhet të jetë e menjëhershme!LEXO EDHE:  Moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Për hir të së vërtetës, radhët në doganat greke janë bërë fenomen i zakonshëm dhe krijohen sa herë ka ngjarje e festa këtej dhe andej kufirit, por pyetja që shtrohet për këtë president që shqetësohet sot më shumë se çdo herë tjetër është:
A nuk duhet ai vetë të bëjë përpjekjet e veta, e të kontaktojë homologun e vet grek.! Me këtë rast, do të merrte garanci apo shpjegim më të hollësishëm për t’ua komunikuar qytetarëve që po sfiliten para doganave në Kakavijë e Kapshticë. Pse del te dritarja presidencës e bën thirrje që të merren masa?? Apo ka hall se i kërkon bakshish greku? Se vetë nuk bën gjë pa pagesë!/CNA.al

Radhët në Kakavijë/Meta: Të ndërhyhet menjëherë, po rrezikohet përhapja e Covid-19

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sfida e mësimit online/ Vetëm 50% e nxënësve në arsimin profesional kishin internet në karantinë

Publikuar

-

Nga

Sfida e mësimit online/ Vetëm 50% e nxënësve në arsimin profesional kishin internet në karantinë

Viti i ri shkollor është në prag, ndërsa vendi ka hyrë në një fazë intensive të pandemisë që më shumë gjasë do të kushtëzojë sërish mësimin në ambientet shkollore. Por mësimi online në kushtet e Shqipërisë kur përdorimi i teknologjisë është nivele të ulta dhe cilësia e internetit lë për të dëshiruar rrezikon të cenojnë rëndë përfitimin e njohurive sipas programit shkollor.

Një sondazh që u krye nga programi zviceran Aftësi për Punë në 10 shkolla profesionalë të vendit gjeti se mungesa e internetit ishte sfida kryesore që kushtëzoi pjesëmarrjen në mësimin online. Rezultatet e anketës treguan se 26.5 për qind e problematikës, ishte mungesa e internetit dhe 19,7 për qind e mësuesve pohuan se kishin vështirësi në vlerësimin e nxënësve.

56% e mësuesve që morën pjesë në sondazh vlerësojnë mungesën e internetit si pengesën kryesore për mbarëvajtjen mësimit në distancë online. Nga ana tjetër, rezulton se vetëm 50% e nxënësve kanë internet gjatë gjithë kohës, 36% kanë internet me raste dhe vetëm 14% e tyre nuk kanë fare akses në internet.

Gati 82% e mësuesve dhe 64% e nxënësve thanë se përdorin WhatsApp për të bërë mësim. Ndërsa 70% e nxënësve janë dakord me formën se si po vlerësohet mësimi online (pyetje frontale, etj.), 20% e mësuesve e kanë problem vlerësimin në këtë format. 39% e mësuesve dhe 54% e nxënësve janë dakord që kjo formë e mësimdhënies të vazhdojë të shfrytëzohet edhe pas mbarimit të karantinës.LEXO EDHE:  Sot dita e fundit e Verës/ Ja si do jetë moti në vijim  

Nxënësit e kanë pranuar realitetin e të mësuarit nga shtëpia dhe se ata po bëjnë përpjekje për ta “normalizuar” procesin. Nga ana tjetër, shpjegimet online mbeten sfidë për 60% të nxënësve që morën pjesë në sondazh. Lidhur me pasurimin me materiale të platformës digjitale, nxënësit theksuan nevojën e shtimit të materialeve mësimore për çdo lëndë.

LEXO EDHE:  Surprizon moti/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Gjithashtu, ata u shprehën se materialet duhet të jenë të shkurtra e të përshtatshme për t’u lexuar nga celularët. Më shumë së gjysma e nxënësve shprehen qartë për nevojat për materiale me qasje digjitale dhe ndërvepruese. Pjesa tjetër e kërkesave për platformat ka të bëjë me rritjen e sasisë së videove mësimore që në këto kushte mund të zëvendësojë praktikën. Për t’u theksuar është fakti që 1 në 4 nxënës kërkon më shumë hapësirë për diskutim online, gjë që përmes celularit është një sfidë për t’u realizuar.

Sfida e heshtur gjatë kësaj situate me arsimin e formimin profesional lidhet me praktikën profesionale. Gjysma e nxënësve pohojnë se po e realizojnë praktikën në kushtet e shtëpisë, ndërsa gati 1/3 përmes projekteve të ndryshme. 20% thonë se praktika nuk u realizua. Më shumë se gjysma e nxënësve janë të kënaqur me gjetjen e zgjidhjes për realizimin e praktikës profesionale ndërsa 1/4 e tyre nuk janë dakord me zgjidhjen e ofruar për praktikat..Monitor

LEXO TE PLOTE