Connect with Us

“Po shkoni si delet drejt thertores”/ Avokati i njohur bën paralajmërimin e frikshëm

Politikë

“Po shkoni si delet drejt thertores”/ Avokati i njohur bën paralajmërimin e frikshëm

Publikuar

-

Avokati i njohur Altin Goxhaj ka reaguar në lidhje me konferencën e donatorëve për Shqipërinë, e cila u zhvilluar një ditë më parë në Bruksel.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se 880 milionë € kredi, në emër të qeverisë shqiptare, që sipas tij është njëlloj si “t’i hapësh varrin vetes”.

“Të të miratojnë 880 milionë € kredi në emrin tënd pa të pyet hiç (thuhet që është akoma dhe më shumë por duhet të presim konfirmimin) kur je zhytur me 13 miliardë € në total, do të thotë që ke marrë lopatën dhe po hap varrin tënd ekonomik.. ose po bën gati valixhet për t’ja mbathur për të mos paguar për dekada interesa për një kredi që e ka marrë Qeveria në emrin tënd pa të pyet e pa të pjerdh hiç (në fakt mendo se muaj ka Edi me 40 hajdutët e vet që bisedojnë mçeftas me këto banka)..”-shkruan Goxhaj.

Më tej, Goxhaj bën edhe një paralajmërin të frikshëm, ndërsa shkruan se “Veç ajo gjëja që s’kuptoj unë:

LEXO EDHE:  Konferenca e Donatorëve/ Kreditë do paguhen nga shqiptarët, deklarata e SHBA këmbanë alarmi

Po pse janë kaq të gëzuar xhanëm.. sidomos këta me shkollë?!? Si ato delet që shkojnë me qejf t’u këndu e tu lodru drejt thertores!”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përplasi fugonin e burgjeve me të dënuar brenda/ Arrestohet shoferi

Publikuar

-

Nga

Policia ka arrestuar shoferin e drejtorisë së Burgjeve që u aksidentua paraditen e djeshme në vendin e quajtur Qesarat.

Në pranga është vënë 56-vjeçari me inicialet H.H.

Sipas policisë, 56 vjeçari duke drejtuar furgonin tip “Hyunday” në pronësi të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, me të cilën punonjësit e policisë së burgjeve po kryenin transportimin e dy të paraburgosurve nga Tirana për në Sarandë u përplas me një makinë tip “Benz”, që drejtohej nga 60-vjeçari me inicialet S. Sh. Për ngjarjen u arrestua 56-vjeçari, ndërkohë që u referuan materialet në Prokurori për 60-vjeçarin nga Memaliaj që drejtonte ‘Benz’-in.

LEXO EDHE:  Emergjenca civile nuk funksionon/ Do të ngrihet nga donatorët

LEXO EDHE:  Nga Altin Goxhaj/ BASHA JEP DOREHEQJEN!!!

Në furgon ndodheshin shoferi, gjashtë efektivë shoqërues edhe dy të paraburgosurit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

BE paralajmëron Shqipërinë/ Korrupsioni nuk do të tolerohet

Publikuar

-

Nga

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në bisedë me DW, vlerëson Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë të zhvilluar të hënën në Bruksel dhe shprehet me optimizëm të matur për hapjen e negociatave në mars.

Deutsche Welle: Cili është vlerësimi juaj tani në fund të konferencës, ku u mblodhën 1,15 miliardë euro për Shqipërinë? 

Oliver Varhelyi: Jam shumë i kënaqur! Ishte shumë pozitive, njerëzit erdhën këtu për të shprehur solidaritet me Shqipërinë, unë e shoh këtë si një angazhim të madh jo vetëm nga Europa, por edhe globalisht. Jam shumë i gëzuar të shoh se sa të angazhuar janë vendet e Bashkimit Europian për të mbështetur Shqipërinë dhe sa frymë pozitive ka për Shqipërinë.

Cili do të jetë roli i BE-së në menaxhimin e fondeve të mbledhura? 

Sigurisht implementimi do të jetë çelësi, parimet, për të cilët kemi rënë dakord me Bankën Botërore dhe me institucionet e tjera financiare duhet të respektohen. Kemi vendosur marrëdhënje të mira pune me qeverinë e Shqipërisë deri më tani, e do të sigurojmë që paratë të përdoren arsyeshëm. Do punojmë edhe që të aftësohet Shqipëria për përballimin e tërmeteve në të ardhmen. Tani na duhet t’i investojmë me mençuri tani këto para. E do t’i ndihmojmë Shqipërisë ta bëjë këtë.

Si do mund të mënjanohet rreziku i korrupsionit?

Korrupsion nuk do të ketë dhe nuk do të tolerohet. Ne do të jemi të përfshirë në implementimin dhe është shumë e qartë se ku janë nevojat më të mëdha, në sektorin e strehimit dhe ndërtesat publike. Aty do të fokusohemi edhe ne. Dhe sigurisht, që nëse do mundemi t’i modernizojmë këto rajone në Shqipëri, do ta bëjmë këtë. Por siç thashë, ne do të jemi shumë të përfshirë në implementimin e fondeve dhe do të sigurojmë që të gjitha parimet dhe rregullat tona të respektohen.

LEXO EDHE:  Konferenca e donatorëve/ Gazetari mesazh kryeministrave europianë, këshilla për Ramën

LEXO EDHE:  Konferenca e donatorëve/ Ahmetaj: Presim 300-350 milion euro

Duket si një moment pozitiv optimist për Shqipërinë tani, mendoni se ky do të vazhdojë edhe në mars me hapjen e shumëpërfolur të negociatave?

Unë nuk do t’i bashkoja këto çështje, janë dy gjëra të ndara. Sot Shqipërisë i duhej ndihmë dhe ne e ndihmuam. Sa i përket procesit të zgjerimit, Shqipëria ka dhënë rezultate dhe ne jemi duke punuar me ata, por edhe me vendet e BE që të jemi të gatshëm ‘ti hapim negociatat e anëtarësimit. Por këto janë dy gjëra të ndryshme që nuk duhen përzier.

Por ju vetë a jeni optimist?

Unë jam optimist, por i matur, kemi shumë punë përpara nesh dhe është shumë herët për të thënë diçka. Por çfarë mund të them është, se ne në Komisionin Europian jemi shumë të përkushtuar për të arritur këtë, Shqipëria po ashtu është gjithashtu shumë e angazhuar të arrijë rezultate. Unë kuptoj sinjale pozitive nga vendet anëtare, por sërish e them, ne duhet të punojmë shumë dhe fort!

Me Oliver Varhelyi bisedoi Lindita Arapi./ DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Konferenca e Donatorëve/ Kreditë do paguhen nga shqiptarët, deklarata e SHBA këmbanë alarmi

Publikuar

-

Nga

Këshilltari për Ekonominë pranë Partisë Demokratike, Dorian Teliti ka komentuar sot Konferencen e Donatoravë për Shqipërinë, e cila u mbajt një ditë më parë në Bruksel.

I ftuar në Abc e mëngjesi me Enkel Demin, Teliti tha se =vlera është e konsiderueshme, por e pamjaftueshme për t’i bërë ballë dëmeve të tërmetit.

“ Është vlerë e konsiderusme, por e pamjatueshme për t’i bërë ballë tërmetin. Dëmet janë afërsisht mbi 1 miliard eruo, pa përfshirë ketu edhe humbjet, që biznesi është dëmtuar, që shumë familje kanë humbur shtëpitë. E gjithë kjo pjesë ka për ta çuar vlerën shumë më lart dhe ne kemi në dispozicion vetëm masën 300 milion euro dhuratë.”-tha Teliti.

Ndërkohë, siç thekson ai janë rreth 800 milion euro kredi, që ndonëse me norma të ulëta interesi do të paguhen nga qytetarët shqiptarë. Sipas tij shumat e mbledhura do të kërkojnë një prcedurë të gjatë për tu marrë që variojnë nga disa muaj në vite.

“Të krenohesh se do marrësh borxh. Të marrësh borxh është e lehtë. Qeveria krenohet se i ka dhënë dje hapësirë për të marrë borxh, kur sot borxhi i jashtë i Shqipërisë është 5 miliard euro, do të shtojmë edhe 800 milion të tjera.

Kredi të buta Shqipëria ka marrë plot, pjesa dërrmuese e tyre janë kredi të buta. Nuk është risi për Shqipërinë sepse ne kemi qenë subjekt i kredive të buta. Kemi një historik pozitiv të marrjes së kredive me norma të ulëta interesi. Aj që ndodhi dje nuk është arritje për ne. Ajo që duhet të jemi mirënjogës ëhstë pjesa e dhuratës. E gjithë pjesa tjetër është kredi që do e paguajmë, me normë të ulët por i tëri ka për tu kthyer mbrapsht. Afatet e disbursimit të tyre do të zgjatin deri në 2 vite. Ne kemi eksperiencën e vendeve të tjera, rasti i Italisë. Nuk ka arritur të disbursojë vlerën e dhuratave që i kanë ardhur.  Nuk pati mundësinë që të thithte fondet sepse projektet ishin mjaft të komplikuara. Me shumë mundësi do të kemi vështirësi për të thithur kreidnë dhe i gjithë fokusi ynë do të jetë te pjesa e dhuratës. Nuk do jem i të aftë të absorvojmë gjithë kët dhuratë. Është edhe shkalla e lartë e mosbesimit nga instutucionet. Deklarata e SHBA bëri atë që ka bërë për 30 vite.”-theksoi Teliti.

LEXO EDHE:  Bashkimi Europian i jep 100 milion euro Shqipërisë/ Ursula Von der Leyen mesazhe të forta

LEXO EDHE:  Emergjenca civile nuk funksionon/ Do të ngrihet nga donatorët

Po ashtu Teliti, vë theksin edhe tek deklarata e SHBA, që sipas tij ndonëse nuk iu dha vëmendje nga mediat është një këmbanë alarmi.

“Ndihma e tyre nuk ka qenë në vlerat e vendeve të tjera, por kanë dhënë instrumetin më të mirë për të mirëmenaxhuar. Deklarata e djeshme e SHBA ishte një këmbanë alarmi, nuk mori vëmendje dhe nga strukturat mediatike. Ursula e shprehu qartë që edhe ne do të lidhim një marrëveshje, për monitrimin. Nuk kanë besim te Rama, ministrat, nuk kanë besim te vendi ynë që ne mund të menaxhojmë me transparencë ndihmat që na kanë ardhur. Kjo është një këmbanë alarmi”, tha Teliti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE