Connect with Us

Mbledhja e fondeve nga ndërkombëtarët/ Rama: Do arrijmë në majën e synuar

Politikë

Mbledhja e fondeve nga ndërkombëtarët/ Rama: Do arrijmë në majën e synuar

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama thotë se pas mbledhjes së fondeve ditëne djeshme, rindërtimi do të kthehet në banesn e një zhvillimi të ri ekonomik dhe social.

Sipas Ramës, fondet e mbledhura dje, duke kurorëzuar me një sukses fantastik fushatën dymujore ndërkombëtare për Rindërtimin, janë vetëm pjesa kryesore, por jo e vetmja e planit ekonomik 2020.

“Ne do ta kthejmë rindërtimin në bazën e një zhvillimi të ri ekonomik dhe social për Shqipërinë që duam. Fondet e mbledhura dje, duke kurorëzuar me një sukses fantastik fushatën dymujore ndërkombëtare për Rindërtimin, janë vetëm pjesa kryesore, por jo e vetmja e PLANIT EKONOMIK 2020 – me vizion, strategji, punë e durim ne do të arrimë në majën e synuar për Shqipërinë, kur nisëm 2347 ditë më parë, të përpjetën cfilitëse të qeverisjes nga rrënojat e vitit 2013”, shkruan Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vorë/ Pas transmetimit në Stop, shkarkohet kryebashkiaku Karamuça!

Publikuar

-

Nga

Vorë/ Pas transmetimit në Stop, shkarkohet kryebashkiaku Karamuça!

Një ditë më parë “Stop” skanoi, atë, se cfarë ka ndodhur me bashkinë e Vorës dhe ndërrimin e 3 kryetarëve në këtë bashki për cështje interesash të ngushta.

Posti i kryetarit të bashkisë së fundi i kaloi biznesmenit Shefki Karamuca, pas dorëheqjeve të kryetarit Brahimaj dhe nënkryetares Laureta Omeri.

Kryetari i tretë brenda vitit i Vorës, Shefki Karamuca, sapo mori postin, nisi të ndërtoje objektin e tij privat ngjitur me Bashkinë dhe sipas informacioneve ky objekt është pa leje.

Vec kësaj, stafi i firmës private të Karamucës, është punësuar në Bashkinë e Vorës.

LEXO EDHE:  “Mi fikni ato televizora se s’ si shoh dot”/ Rama mbledhje në Qendrën e Emergjencave në Durrës

LEXO EDHE:  Adi Krasta: Ju tregoj sharësit me pagesë të Ramës

Pas transmetimit, mësojmë, se edhe Karamuca është shkarkuar nga posti i kryebashkiakut të Vorës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dita kundër dhunës ndaj grave/ Manastirliu jep mesazhin e fortë: Ta ndalim një orë e më parë

Publikuar

-

Nga

Dita kundër dhunësn ndaj grave/ Manastirliu jep mesazhin e fortë: Ta ndalim një orë e më parë

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka dhënë një mesazh të fortë duke marrë shkas dita kundër dhunës ndaj grave.

Manastirliu e cilëson dhunën ndaj grave si një pandemi hije, që duhet ndalur një orë e më parë.

Në një postim në rrjetet sociale, ajo ka publikuar fotot e ministrisë së Shëndetësisë, e cila është veshur me portokalli dhe thotë se çdo grua e shpëtuar nga kthetrat e dhunës është një histori suksesi.

T’i japim fund dhunës ndaj grave, kësaj pandemie hije që duhet ndalur një orë e më parë! Çdo grua që shpëtojmë nga kthetrat e dhunës është një histori suksesi, për të cilën mund të themi: Ja dolëm!

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ndriçoi portokalli mbëmjen e sotme, në çeljen e fushatës kundër dhunës ndaj grave. Me Koordinatoren e Përhershme të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, znj. Fiona McCluney dhe ambasadoren e Suedisë në Shqipëri znj. Elsa Hastad, u bëmë bashkë për të rritur ndërgjegjësimin, për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave dhe vajzave“, shkruan ministrja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha takon Hekuran Dukën/ Prioritet përfundimi i Rrugës së Arbërit

Publikuar

-

Nga

Basha takon Hekuran Dukën/ Prioritet përfundimi i Rrugës së Arbërit

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit me kryetarin e komunës së Dibrës së Madhe në Maqedoninë e Veriut, Hekuran Duka.

Basha tregoi se me Dukën diskutuan për thellimin e bashkëpunimit mes Dibrës së Madhe dhe Tiranës.

Ai theksoi se prioritet për ta është përfundimi i Rrugës së Arbërit dhe thellimi i zhvillimit ekonomik që sjell edhe afrimin fizik.

Prioriteti jonë është përfundimi i Rrugës së Arbërit dhe thellimi i zhvillimit ekonomik që sjell edhe afrimin fizik. diskutuam edhe për projekte të përbashkëta, ku theksova vendosmërinë që në këto kohë të vështira për shkak të pandemisë t’i kalojmë me solidaritet. Të avancojmë të gjitha projetket që sigurojnë punësimin, zhvillim edhe në trevën e Dibrës së Madhe”, u shpreh kreu i opozitës.

Nga ana tjetër, Hekuran duka deklaroi se projektet që diskutoi me Bashën janë vitale për ngjalljen e Dibrës së Madhe.

E konsideroj takim me vëllezërit dhe motrat shqiptare. Jemi të interesuar që politika shqiptare të jetë më aktive në vendosjen e bashkëpunimit kombëtar e ekonomik. Projektet që i përmendi kryetari janë vitale për ngjalljen e Dibrës së Madhe. Është një zonë e verbër, s’ka zhvillim të duhur ekonomik megjithëse kontributi historik është i  theksuar dhe evidente. Presim nga të gjithë faktorët politikë shqiptarë t’i kthehen kësaj treve, dhe kjo ka filluar e mbaruar me rrugën e Arbërit që e shohim si shpresë të madhe.

Projektet e tjera që i përmendi kryetari duhen me intensitet më të madh, që të kemi integrimin brenda shqiptarëve. E falënderoj kreun e PD, Lulzim Bashën për mikpritjen. Do jemi në kontakt edhe me parti e faktorë të tjerë politik. Jemi të interesuar që politika shqiptare të mbajë frymën lart të patriotizmit, kombëtarizmit, ekonomisë e kulturës. Këto pengesa që i kemi politike që të vijmë deri tek itnegrimi mbarëshqiptar, dhe të bëhemi faktor i rëndësishëm”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE