Connect with Us

Dita e dytë e grevës së naftëtarëve/ Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë

Lajme

Dita e dytë e grevës së naftëtarëve/ Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë

Publikuar

-

Vazhdon greva e urisë së naftëtarëve të Ballshit, të cilët thonë se nuk kanë marrë 24 paga në total.

Kjo është dita e dytë e grevës së urisë së 10 naftëtarëve nga 870 punëtorë që ka në total uzina e rafinerisë.

“Ne duam pagat e prapambetura dhe rifillimin e punës në uzinën e Ballshit. Me këtë firmë kemi 5 muaj që nuk kemi marrë pagat. Në total shkojnë 24 paga pa marrë edhe nga firmat e tjera. Ne jemi 10 punonjës që përfaqësojmë familjet tona dhe 870 punëtorëve për të drejtat tona dhe kërkojmë bukën tonë. Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë. Kryeministrit dhe 16 deputetëve të Fierit u bën thirrje.
Do i qendrojmë deri në fund grevës jo vetëm ne por edhe familjet tona. Nuk lëvizim derisa të zgjidhet problemi. Greva jonë është ekonomike jo politike”, shprehen naftëtarët./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Publikuar

-

Nga

Eva Blushi, bashkëshortja e ish-deputetit Ben Blushi, sot drejtor i televizionit kombëtar Top Channel, njëkohësisht me profesionin e noteres rezulton edhe aksionere jo vetëm në një biznes, por në katër të tilla.

Por, Eva Blushi ndërkohë është në kundërshtim edhe me ligjin për noterinë, i cili ia ndalon të ushtrojë aktivitet privat dhe publik për sa kohë mban liçensën e noteres, ligji ia ndalon ushtrimin e çdo lloj veprimtarie tjetër.

Eva Blushi me profesion notere bie në kundërshtim me ligjin “Për Noterinë”, nr. 110/2018 pasi në nenin 19 të tij shkruhet, ushtrimi i funksionit të noterit nuk pajtohet me asnjë veprimtari tjetër publike dhe private me përjashtim të mësimdhënies dhe të veprimtarisë shkencore.

Por, pavarësisht se është në kundërshtim me ligjin, pas një investigimi të plotë, CNA.al ka zbuluar katër kompani, ku Eva Blushi është aksionere. Janë katër kompani ku dy prej tyre lidhen me njëra-tjetrën dhe dy të tjera kanë pothuajse të njëjtën fushë aktiviteti.

Ben Blushi, Eva Blushi

Në datën 12 shkurt 2020, CNA.al publikoi ekskluzivisht një dokument të siguruar në Bullgari, ku del zbuluar ortakëria e Klodi Zotos, Klodian (Mirel) Mërtirit , bosit shqiptar të biznes-gropës së zezë të “Integrated Technology Service” kompanisë të konçesionit të inceneratorëve,  me Eva Blushin, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushit dhe me Mirel Mërtirin.

Sipas dokumentit të siguruar nga CNA.al, Klodian Zoto, Eva Blushi dhe Mirel Mërtiri kanë në pronësi një kompani ngritur në Sofie të Bullgarisë, e cila quhet EM CAPITAL GROUP AD.( Lexo këtu)

EM Capital Group nuk është thjeshtë dhe vetëm më aktivitet në Bullgari, por në nëntor 2019 ka blerë 51% të Valtelina Kafe, ku aksionere është edhe Eva Blushi. ( Lexo këtu)

Kjo është ortakëria e parë e Eva Blushit, me Vjollca Hoxhën, aksionoren e Top Channel, por biznesi i dytë i saj.

LEXO EDHE:  Thaçi: Trepça, pasuri e Kosovës, nuk e diskutojmë

LEXO EDHE:  Gati të bëhen "kurban"/ Ceka dhe Hajdari paralajmërojnë grevë urie

Publialb është biznesi i tretë i publikuar nga CNA.al, ku me dokumente ekskluzive u tregua ortakëria e dytë e Ben Blushit me Vjollca Hoxhën, por ku marrëdhënien tregëtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

Biznesi i hapur në 16 prill 2019, Publialb është agjensi publicitare, e cila ofron shërbime monitorimi, shpërndarje reklame në media të shkruara apo elektronike, prodhime dhe produksione reklamash dhe shitje të tyre për llogari të të treteve(porositesve), shërbime IT dhe konsulence It .( Lexo këtu).

Biznesi i katërt i Eva Blushit, me një aksioner italian, me emër subjekti “Luxury Comunicazione e Publicitta”.

Subjekti, ku rezulton aksionere edhe Eva Blushi, është regjistruar në datën 07/11/2018, dhe ka si objekt të aktivitetit të tij menaxhim dhe promovimin e artistëve, të të gjitha kategorive në fushën e televizionit dhe kinematografisë, realizimin e prodhimeve televizive në bashkëpunim, shitjen e prodhimeve televizive, të drejtat e imazhit apo të autorit për artistet dhe prodhimet televizive, etj.

Pra, Eva Blushi e cila mban edhe licensen e noteres dhe është e regjistruar si person fizik në QKR, njëkohësisht është edhe aksionere në katër subjekte, gjë të cilën në fakt ligji ia ndalon./ CNA.al

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dëmet nga tërmeti i 26 nëntorit/ Gjermania dhuron 11 milionë euro për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Gjermania ka dhuruar 11 milionë euro për rindërtimin e e zonave të prekura nga tërmeti në Shqipëri.

Ministri i Jashtëm Federal Heiko Maas sot në Konferencën e Donatorëve për Rindërtimin bëri të ditur se këto do t’i shërbejnë rindërtimit dhe mirëmbajtjes së shkollave, kopshteve dhe institucioneve arsimore.

“Tërmeti i rëndë i nëntorit, që goditi Shqipërinë, mori 51 jetë njerëzish dhe shkaktoi dëme serioze. Gjermania ofroi menjëherë ndihmën e saj nëpërmjet ekspertëve të Agjencisë të Asistencës Teknike. Por tani bëhet fjalë për rindërtimin. Qytetarët në zonat e prekura kanë nevojë për banesa, shkolla dhe kopshte. Gjermania vë në dispozicion për këtë 11 milionë euro. Është një dëshmi e fortë e solidaritetit të BE-së me Shqipërinë fakti që Komisioni Evropian po koordinon asistencën ndërkombëtare të emergjencës dhe ka thirrur për këtë qëllim konferencën e sotme të donatorëve”, tha ministri.

Ndërsa Suedia ka dhuruar 5.6 milion euro për shqiptarët për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit.

LEXO EDHE:  Thaçi: Trepça, pasuri e Kosovës, nuk e diskutojmë

LEXO EDHE:  Thaçi: Trepça, pasuri e Kosovës, nuk e diskutojmë

“Suedia po e mbështet Shqipërinë me 5.6 milion euro pas tërmetit. Sot Ministri ynë për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim @petererikssonmp është në Bruksel, pjesëmarrës në Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë”, njofton ambasada suedeze./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Bashkimi Europian i jep 100 milion euro Shqipërisë/ Ursula Von der Leyen mesazhe të forta

Publikuar

-

Nga

Në nisje të konferencës së donatorëve në Bruksel, presidentja e KE-së, Von der Leyen u shpreh se do të ndihmojmë Shqipërinë.

Po ashtu ajo theksoi se nevojat e Shqipërisë janë të mëdha, por shtoi se BE do ta ndihmojë Shqipërinë t’ia fillojë nga e para.

Gjithashtu, presidentja e KE-së tha se përtej 15 milion eurove, KE jep 100 mln euro nga buxheti i BE-së.

“Nevojat e Shqipërisë janë shumë të mëdha, mijëra shtëpi duhen rindërtuar, shkolla, spitale. Kostoja e rindërtimit është vlerësuar 1 mld euro, vetëm Shqipëria nuk mund ta përballojë këtë barrë. Ne i premtojmë popullit shqiptar që jemi aty, që solidariteti jonë do të fillojë të jetë po aq i fortë sa ishte në orët e para. Ne angazhohemi për rindërtimin në vazhdimësi. Askush nuk mund ta plotësojë boshllëkun e atyre që kanë humbur, por ne mund ta ndihmojmë Shqipërinë që ta fillojë nga e para. Transparencë dhe llogaridhënie të plotë në terren. KE jep 100 mln euro nga buxheti i BE-së përtej 15 mln eurove” tha ajo.

LEXO TE PLOTE