Connect with Us

Dhuna fizike dhe seksuale/ Ministria e Arsimit bllokon urdhrin e punonjësve social

Lajme

Dhuna fizike dhe seksuale/ Ministria e Arsimit bllokon urdhrin e punonjësve social

Publikuar

-

Përballë dhunës fizike dhe seksuale, Ministria e Arsimit nuk reagon me mekanizmat e saj mbi Rolin e Punonjësve Social!

Nën presionin e një situate gjithmonë e më në rritje të problematikave të shumta që hasin nxënësit dhe fëmijët në Shqipëri, roli i punonjësit social në mjediset e institucioneve arsimore apo dhe në ato të përkujdesit social të fëmijëve bëhet akoma më thelbësor!

Vetëm një javë më parë media solli rastin flagrant të dhunës seksuale të një mësuesi ndaj një vajze në Fier, ndërsa roli i punonjësve social si një profesion i rëndësishëm në trajtimin e rasteve të tilla, ende lihet në harresë!

Në një moment të tillë një grup profesionistësh të Punonjësve Socialë shprehin për të disatën herë shqetësimin e tyre mbi apatinë dhe shurdhërinë e institucionit që prej kohësh duhet të kishte zgjidhur këtë situatë. Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë edhe pse në arkivat e saj ka shumë kërkesa të punonjësve social mbi Ligjin “Për Urdhrin e Punonjësve Social në Republikën e Shqipërisë”, sërish ky institucion jo vetëm hesht përballë këtyrë kërkesave por edhe nuk reagon me mekanizmat që i cakton ligji pwr tw zgjidhur këtë situatë.

Tre javë më parë, mbi 50 Punonjës Social i kërkuan zyrtarisht Ministres së Arsimit, Sportit dhe Rinisë znj. Besa Shahini një takim konsultues mbi mënyrat dhe qëndrueshmërinë e zbatimit të Ligjit Nr. 163/2014 “Për Urdhrin e Punonjësve Social në Republikën e Shqipërisë”, si dhe hapat që duhet të ndërrmeren nga institucionet përkatëse dhe organizatat e shoqërisë civile për vënien në zbatim të menjëhershëm të Ligjit.

LEXO EDHE:  Dhunoi bashkëshorten/Arrestohet 38-vjeçari në Elbasan, ja emri

Ndërkohë paralelisht një tjetër Kërkesë i është drejtuar Komisionit të Edukimit dhe Mjeteve të Informimit Publik në Kuvendin e Shqipërisë për një seancë dëgjimore me znj. Shahini, pikërisht mbi funksionimin dhe vënien në zbatim të Ligjit Nr. 163/2014.

Në djeninë tonë, Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ende nuk ka kthyer përgjigje as ndaj këtij Komisioni Parlamentar dhe as ndaj grupit të Punonjësve Socialë.

Kjo apati dhe kjo shurdhëri e Ministrisë së Arsimit shfaqet akoma më alarmante pikërisht në një moment ku mediat përcjellin me zë dhe me figurë pothuaj çdo javë raste flagrante të dhunës në të gjitha format e saj që përshfaqet në institucionet arsimore publike dhe jo vetëm në Shqipëri.

Përmes kësaj Deklarate Publike, grupi i Punonjësve Socialë i bën thirrje të përsëritur Ministres së Arsimit znj. Shahini të veprojë urgjentisht duke mos zvarritur procesin i cili që prej vitit 2014 është në ngërç institucional.

Ne do të kërkojmë sërish nga Komisioni i Edukimit dhe Mjeteve të Informimit Publik në Kuvend, të përdorë të gjithë mekanizmat e veta për të nxitur procesin për vënien në zbatim të Ligjit aq shumë të kërkuar në këtë situatë për Urdhrin e Punonjësve Social.

Së fundi ne kërkojmë nga Zyra e Koordinatorit për të Drejtën e Informimit në Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, bazuar tek Ligji 119/2014 për të Drejtën e Informimit një informacion mbi masat që MASR po merr për vënien në zbatim të Ligjit Nr. 163/2014.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Gara për kreun e BKH/ Kandidatët i nënshtrohen “filtrit” të radhës

Publikuar

-

Nga

Tetë kandidatët që kanë kaluar deri tani fazat për drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit, do t’i nënshtrohen testit të Poligrafit.

Sipas News24, ky test do të fillojë ditën e sotme dhe do përfundojë të premten.

Kujtojmë se pak ditë më parë Ambasada amerikane bëri me dije se faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhej se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional.

LEXO EDHE:  ‘Çmendet’ 43 vjeçari/ Dhunon barbarisht nënën

LEXO EDHE:  Nga grabitjet me dhunë, te dëbimi nga Gjermania/ Zbardhen faktet e reja për vëllain e Ervin Salianjit

Tetë kandidatët:
1-Aida Veizaj
2-Ardian Çipa
3-Artur Beu
4-Ervin Hodaj
5-Gentjan Shehaj
6-Lindita Nushi
7-Idajet Faskaj
8-Ylli Pjetërnikaj

LEXO TE PLOTE

Lajme

Dita e dytë e grevës së naftëtarëve/ Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë

Publikuar

-

Nga

Vazhdon greva e urisë së naftëtarëve të Ballshit, të cilët thonë se nuk kanë marrë 24 paga në total.

Kjo është dita e dytë e grevës së urisë së 10 naftëtarëve nga 870 punëtorë që ka në total uzina e rafinerisë.

“Ne duam pagat e prapambetura dhe rifillimin e punës në uzinën e Ballshit. Me këtë firmë kemi 5 muaj që nuk kemi marrë pagat. Në total shkojnë 24 paga pa marrë edhe nga firmat e tjera. Ne jemi 10 punonjës që përfaqësojmë familjet tona dhe 870 punëtorëve për të drejtat tona dhe kërkojmë bukën tonë. Na pinë gjakun dhe po na hedhin në rrugë. Kryeministrit dhe 16 deputetëve të Fierit u bën thirrje.
Do i qendrojmë deri në fund grevës jo vetëm ne por edhe familjet tona. Nuk lëvizim derisa të zgjidhet problemi. Greva jonë është ekonomike jo politike”, shprehen naftëtarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Publikuar

-

Nga

Eva Blushi, bashkëshortja e ish-deputetit Ben Blushi, sot drejtor i televizionit kombëtar Top Channel, njëkohësisht me profesionin e noteres rezulton edhe aksionere jo vetëm në një biznes, por në katër të tilla.

Por, Eva Blushi ndërkohë është në kundërshtim edhe me ligjin për noterinë, i cili ia ndalon të ushtrojë aktivitet privat dhe publik për sa kohë mban liçensën e noteres, ligji ia ndalon ushtrimin e çdo lloj veprimtarie tjetër.

Eva Blushi me profesion notere bie në kundërshtim me ligjin “Për Noterinë”, nr. 110/2018 pasi në nenin 19 të tij shkruhet, ushtrimi i funksionit të noterit nuk pajtohet me asnjë veprimtari tjetër publike dhe private me përjashtim të mësimdhënies dhe të veprimtarisë shkencore.

Por, pavarësisht se është në kundërshtim me ligjin, pas një investigimi të plotë, CNA.al ka zbuluar katër kompani, ku Eva Blushi është aksionere. Janë katër kompani ku dy prej tyre lidhen me njëra-tjetrën dhe dy të tjera kanë pothuajse të njëjtën fushë aktiviteti.

Ben Blushi, Eva Blushi

Në datën 12 shkurt 2020, CNA.al publikoi ekskluzivisht një dokument të siguruar në Bullgari, ku del zbuluar ortakëria e Klodi Zotos, Klodian (Mirel) Mërtirit , bosit shqiptar të biznes-gropës së zezë të “Integrated Technology Service” kompanisë të konçesionit të inceneratorëve,  me Eva Blushin, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushit dhe me Mirel Mërtirin.

Sipas dokumentit të siguruar nga CNA.al, Klodian Zoto, Eva Blushi dhe Mirel Mërtiri kanë në pronësi një kompani ngritur në Sofie të Bullgarisë, e cila quhet EM CAPITAL GROUP AD.( Lexo këtu)

EM Capital Group nuk është thjeshtë dhe vetëm më aktivitet në Bullgari, por në nëntor 2019 ka blerë 51% të Valtelina Kafe, ku aksionere është edhe Eva Blushi. ( Lexo këtu)

Kjo është ortakëria e parë e Eva Blushit, me Vjollca Hoxhën, aksionoren e Top Channel, por biznesi i dytë i saj.

LEXO EDHE:  Dhunohet mjeku në detyrë/ Reagon QSUT

LEXO EDHE:  Dhunoi bashkëshorten/Arrestohet 38-vjeçari në Elbasan, ja emri

Publialb është biznesi i tretë i publikuar nga CNA.al, ku me dokumente ekskluzive u tregua ortakëria e dytë e Ben Blushit me Vjollca Hoxhën, por ku marrëdhënien tregëtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

Biznesi i hapur në 16 prill 2019, Publialb është agjensi publicitare, e cila ofron shërbime monitorimi, shpërndarje reklame në media të shkruara apo elektronike, prodhime dhe produksione reklamash dhe shitje të tyre për llogari të të treteve(porositesve), shërbime IT dhe konsulence It .( Lexo këtu).

Biznesi i katërt i Eva Blushit, me një aksioner italian, me emër subjekti “Luxury Comunicazione e Publicitta”.

Subjekti, ku rezulton aksionere edhe Eva Blushi, është regjistruar në datën 07/11/2018, dhe ka si objekt të aktivitetit të tij menaxhim dhe promovimin e artistëve, të të gjitha kategorive në fushën e televizionit dhe kinematografisë, realizimin e prodhimeve televizive në bashkëpunim, shitjen e prodhimeve televizive, të drejtat e imazhit apo të autorit për artistet dhe prodhimet televizive, etj.

Pra, Eva Blushi e cila mban edhe licensen e noteres dhe është e regjistruar si person fizik në QKR, njëkohësisht është edhe aksionere në katër subjekte, gjë të cilën në fakt ligji ia ndalon./ CNA.al

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

LEXO TE PLOTE