Connect with Us

Denoncimi i “Fiks Fare”/ Qendra “Don Bosko” përfiton 300 m2 truall me legalizim, pa asnjë dokument

Denoncim

Denoncimi i “Fiks Fare”/ Qendra “Don Bosko” përfiton 300 m2 truall me legalizim, pa asnjë dokument

Publikuar

-

Banorët nxirren në rrugë , banesat legalizohen si objekte të ndërtuara nga qendra para viteve ’90, pa asnjë lloj dokumentacioni.

Qendra Sociale “Don Bosko” i legalizon objektet në emër të saj dhe i lë banorët në qiell të hapur, në mes të dimrit. Qendra i kërkon Entit të Banesave Durrës, të nxjerrë një Urdhër Ekzekutimi duke pretenduar se janë të shpronësuar, ndërkohë që pronën e kanë përfituar me legalizim. Përmbaruesi nxjerr me forcë banorët, jo vetëm nga prona e “Don Boskos”, por edhe nga shtesat që vetë banorët kishin bërë pa leje ndër vite, dhe që nuk ishin objekt i ekzekutimit. Përmbaruesi thotë :”Nuk jam topograf, mban përgjegjësi avokati i qendrës nëse gënjen”. Ndërkohë që banorët pretendojnë se janë mashtruar pasi nuk kanë firmosur asnjë dokument për të pranuar që legalizimi të bëhet në emër të Qendrës sociale “Don Bosko”.

“Fiks Fare” trajtoi problemin e dy familjeve të vendosura në banesa sociale, qysh në vitet ’60-’70 nga ish Ndërmarrja Komunale Banesave. Këto banesa, 58 m2, ndodhen në lagjen “Nr 3” Durrës, pas bashkisë së qytetit. Banorëve në fund të muajit janar u erdhi një shkresë nga përmbarimi ku i kërkonin që të dilnin nga banesat e tyre. Kërkesa ishte bërë nga pronari i ri i tyre, i cili i kishte përfituar këto prona nëpërmjet legalizimit. Pronari i ri ishte Qendra Sociale “Don Bosko”. Banorët ankohen se janë në moshë të thyer, invalidë dhe me probleme shëndetësore dhe të shëndetit mendor. Nuk kanë vend tjetër ku të fusin kokën. Ata pretendojnë se këto banesa, janë ngritur nga shteti dhe aty kanë jetuar që prej viteve ’70. Kanë paguar, drita ujë e detyrime.

Si i përvetësoi Qendra “Don Bosko” 300 m2 truall dhe 58 m2 ndërtesë

Në fillim të vitit 2019 Arqipeshkvia Metropolitane Tiranë -Durrës, me përfaqësues Dom Martin Thomson pretendon se është pronare e një objekti të ndërtuar para vitit 1990, prej 58 m2, dhe ben kërkesë pranë Aluiznit për ta legalizuar. Vetdeklarimi firmoset dhe vuloset nga vet Dom Martini. Çuditërisht në mes të procesit të legalizimit, kisha, heq dorë nga prona dhe kërkon që procesi i legalizimit të vijojë në emër të Qendrës Sociale Don Bosko.Në Prill të 2019 ky objekt u legalizua dhe bashkë me të edhe 300 m2 truall si pjesë funksionale e objektit. Në bazë të dokumentacionit të siguruar nga Agjencia Shtetërore e Kadastrës e gjithë kjo procedurë, është bërë në bazë të një vetdeklarate që Kisha ka bërë pranë Aluizn-it. Duke mos paraqitur asnjë dokumentacion që të vërtetojë se këto objekte kanë qenë pronë, apo ndërtuar prej saj para viteve ’90.

“Fiksi” u interesua nëse këto objekte kanë qenë në pronësi të Kishës apo jo. Sipas përgjigjes së Agjencisë Shtetërore të Kadastrës Durrës, nuk rezulton që kjo pronë të jetë në pronësi të ndonjë Enti Publik, Institucioni Shtetëror si dhe pronari apo bashkëpronari privat.

Gjithashtu sipas verifikimit që ata kanë bërë pranë Agjencisë së Trajtimit të Pronave, nuk rezulton të ketë një vendim për kthim të kësaj prone.

Ndërkohë, “Fiksi” i kërkoi Qendrës Sociale “Don Bosko”, në bazë të ligjit për informimin, t’i vinte në dispozicion qoftë edhe një dokument, ku të vërtetonte se këto banesa, kanë qenë pronë e saj, të cilën e ka ndërtuar para viteve ’90. Pavarësisht kërkesës zyrtare, pretendimeve të avokatit përfaqësues, dhe kontaktit dhe intervistave që gazetarët patën me Av Gjergj Sokolin, nuk u dha asnjëherë përgjigje.

Urdhëri i nxjerrë nga Enti i Banesave Durrës, për lirimin e banesave nga banorët.

Enti Banesave Durrës, pretendon se ka nisur procedurën për nxjerrjen e Titullit Ekzekutiv për lirimin e banesave nga banorët që janë në shtëpi ish pronarësh, në bazë të Aktit Normativ nr 3 i vitit 2012. Ky vendim ka për objekt “Për lirimin e banesave, pronarëve të ligjshëm, nga qytetarët e pastrehë, banues në banesat ish pronë e subjekteve të shpronësura.

Në rastin konkret, Kisha apo Qendra Sociale “Don Bosko”, këtë pronë e kanë përfituar nëpërmjet legalizimit dhe nuk kanë paraqitur asnjë dokumentacion që vërteton se janë ish pronarë, të shpronësuar.
Sipas Entit Kombëtar të Banesave përsa i përket çështjes së pronësisë së banesës së pronarit, nëse është apo jo ish-pronë e një subjekti të shpronësuar, EKB sipas legjislacionit në fuqi nuk mund të verifikojë origjinën se si e ka përfituar këtë pronë pronari pasi vepron me mirëbesim sipas Aktit Normativ me fuqinë e ligjit. Në rast deklarimi të dhënash të rrem, subjekt i nënshkrimit sipas ligjit, do të jetë autori i tyre/kërkuesi që ka nënshkruar kërkesën.

LEXO EDHE:  Skandal në ASHR, drejtoresha pushon dezinfektuesin dhe emëron në vend të tij një badigard

Banorët nxirren jashtë në rrugë me kërkesë të Qendrës “Don Bosko”

Me një urdhër ekzekutimi, përmbaruesi dhe avokati përfaqësues i Qendrës “Don Bosko”, nxorën banorët me forcë nga banesat. Gjatë ekzekutimit pati shumë paqartësi për disa objekte të ndërtuara pa leje nga banorët ndër vite, të cilat nuk ishin objekt i këtij vendimi. Avokati Gjergj Sokoli nuk pranon të përgjigjet për Fiks Fare duke thënë se dokumentacionet do u a vërë në dispozicion një ditë tjetër gazetarëve. Ai bie në kundërshtim me veten ku njëherë pohon që objektet janë të kishës, dhe një herë e mohon para kameras së Fiksit. Përmbaruesi thotë :”Nuk jam topograf për ta përcaktuar se cilat janë objekt i urdhërit, nëse avokati gënjen ai mban përgjegjësi ligjore”.

Debati mes banorëve, përmbaruesit, dhe avokatit të Qendrës “Don Bosko” është i ashpër. Si përfundim avokati i qendrës, thyen më forcë dyert e banesave dhe po me forcë nxjerrin edhe banorët jashtë në rrugë.

Edhe pse urdhëri i Entit të Banesave Durrës ishte titull ekzekutiv, Enti Kombëtar i kishte kërkuar zyrtarisht Qendrës Sociale “Don Bosko” dhe Bashkisë Durrës të mos i nxirrnin banorët nga banesat e tyre në mes të dimrit, deri sa të gjendej një zgjidhje për ta. Por kjo kërkesë u injorua totalisht dhe Qendra Sociale “Don Bosko”, e cila jo vetëm i nxori jashtë, por dy ditë më vonë, i shembi objektet duke përvetësuar kështu 300 m2 truall.

Një nga banorët, Idriz Spaneshi, erdhi pranë zyrave të Fiksit ku njoftoi se banesat ishin shembur gjatë natës dhe se ai kishte njoftuar IMT-në. Kjo e fundit pasi e kishte gjetur në shkelje avokatin përfaqësues Gjergj Sokoli, kishte mbajtur procesverbal dhe vendosur një gjobë prej 500 mijë lekësh të reja.

Njëra nga familjet sot është larguar drejt Italisë, ndërsa e moshuara me probleme të shëndetit mendor fle rrugëve të Durrësit.Në adresën e redaksisë së Fiksit mbërriti një video e zonës që fle natën jashtë, në këto temperatura të ulëta. I biri thotë se kujdeset sa mundet për ta larë dhe ushqyer, por nuk ka një banesë ku ta strehojë.

Deklaratat e heqjes dorë nga prona, të cilat banorët pretendojnë se nuk i kanë firmosur

Pranë Aluzn-it figurojnë edhe dy deklarata, të firmosura nga banorët, ku thuhet se ata nuk kanë pretendime për pronën dhe se Kisha mund të proçedojë me legalizimin. Sipas avokatit të njërit prej familjarëve, dhe vet Idriz Spaneshit, që rezulton të ketë firmosur edhe për nënën e tij, ajo nuk është firma e tij dhe nuk e kanë firmosur asnjëherë një deklaratë të tillë. Sipas tij ata janë mashtruar nga kisha, pasi në deklaratën që pretendojnë se kanë firmosur u është thënë që do t’u jepet banesë./ Top Channel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Afera seksuale me nxënësit/ STOP sjell dëshmi të reja për mësuesin-Zhigolo të Fierit

Publikuar

-

Nga

Të tjera dëshmi për abuzimet e mësuesit-Zhigolo të shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier. Emisioni “Stop” pritet të transmetojë sonte me zë dhe figurë, rrëfime ekskluzive të ish-nxënësve të kësaj shkolle, që implikojnë profesorin e kantos Bego, por edhe disa kolegë të tij të së njejtës shkollë. Si ka funksionuar mekanizmi i ngacmimeve seksuale dhe si e mbronin njëri-tjetrin mësuesit e liceut të Fierit, duke u përfshirë edhe bashkarisht në afera seksuale me nxënëset.

Një javë më parë emisioni “Stop” transmetoi skandalin e mësuesit Agron Bego. Ky i fundit ofrohej të ndihmonte një nxënëse me mungesat, në këmbim të intimitetit. Ai i konfidoi, se kishte punuar edhe Zhigolo në shtëpi publike dhe ishte i të 99-tave.Madje profesori Bego  e “këshillonte” vajzën të mos bënte seks me bashkëmoshatarë, se ata nuk dinë të bëjnë seks. Në fund ai pohonte, se e kishte dashnoren më të re, se vajza në fjalë.Pas këtij skandali, ndaj profesorit Bego u mor masa e arrestit “burg pa afat”. Ai u pezullua nga shkolla dhe rasti i tij po hetohet nga prokuroria.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali në ISSH Krujë/ Drejtori i merr 70-vjeçarit 900 mijë lekë ryshfet për pensionin!

Publikuar

-

Nga

Emisioni “Fiks Fare” denoncoi me zë dhe figurë një tjetër rast mitmarrje, ku në “rrjetat” e emisionit investigativ ranë disa zyrtarë të Agjencisë së Sigurimeve Shoqërore të Krujës.

Këta të fundit sorollatën prej 4 vitesh një 70-vjeçar. Dhe, pasi i marrin ryshfetin prej 900 mijë lekësh, e mësojnë për skemën se si duhet të vepronte të marrte pensionin e plotë që i takonte. Madje, këta zyrtarë i thonë të moshuarit se paratë e ryshfetit do t’i përdornin në gjykatë që ai të fitonte procesin gjyqësor.

Fillimisht, zyrtarët i morën qytetarit një ryshfet prej 600 mijë lekësh të vjetra. Ndërsa i garantuan se do fitonte në gjykatë dhe vendimin e gjykatës juristët e Drejtorisë Rajonale të Pensioneve në Durrës nuk do ta apelonin. Më vonë i kërkuan edhe 300 mijë lekë të vjetra, këto për të llogaritur maskimumin e pensionit që do të përfitonte në bazë të përllogaritjeve. Dhe, pasi ia marrin këtë shumë, i thonë se më në fund mund ta gëzojë pensionin e plotë. Po kështu ai do përfitoj sipas tyre edhe diferencën që i është mbajtur që nga momenti i daljes në pension.

Në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” u ankua Hamit Lama, 70 vjeç nga Kruja, i cili po bën disa vite që ka mbushur moshën për të dalë në pension. Ai tha se akoma edhe sot nuk ka mundur që ta marrë pensionin e plotë. “Nga 20 vite kontribute vullnetare të sigurimeve shoqërore, vetëm gjysmën ma kanë njohur inspektorët e ISSH Durrës” thotë ai. Më tej shton se ka dorëzuar të gjithë dokumentet për ta përfituar, por ISSH-ja i ka kthyer pas 6 muajsh përgjigje negative, duke mos i njohur plotë 10 vite kontribute të derdhura nga ai vetë.

Lama thotë në muajin maj të vitit 2018 ka bërë kërkesë në Gjykatën Administrative Durrës dhe është thirrur nga gjykata vetëm një vit më pas. Ai thotë se iu refuzua hapja e një procesi gjyqësor. “Pas këtij refuzimi shkova në zyrën e Sigurimeve Shoqërore të Krujës dhe zyrtarët më thanë se ti sorollatesh kot. Më pyetën nëse e doja pensionin e plotë. I pyeta si i bëhet dhe më thanë na sill 500 mijë lekë të vjetra. Madje, me këtë shumë duhet ta kisha përfituar me kohë” thotë qytetari. Ai shton se këtë bisedë ia bënë dy zyrtarët Ibrahim Gurra dhe përgjegjësi Eduart Zogu. “Këta më thanë se do ndërhynin edhe të gjykata. Unë lekë s’kam, prandaj jam drejtuar emisionit ‘Fiks Fare’. Ata të sigurimeve më thanë që është shtuar kuota se gjyqtarja do paratë. Ata të sigurimeve shoqërore duan paratë. Të gjithë më kërkojnë” pohon i moshuari.Por në pamundësi për të gjetur lekët dhe dhënë parat Lama kërkoi ndihmën e Fiks Fare. që në takimin e parë midis pensionist Lama dhe përgjegjësit të ISSH-së Krujë, ky i fundit i mori 70-vjeçarit 600 mijë lekë të vjetra pasi kishte folur paraprakisht edhe me specialist në zyrën rajonale në Durrës. Këtë vlerë pensionistit ia ka komunikuar specialisti i ISSH-së Krujë Ibrahim Gurra i cili në këtë rast lunate rolin e sekserit tek përgjegjësi.

LEXO EDHE:  Skandal në ASHR, drejtoresha pushon dezinfektuesin dhe emëron në vend të tij një badigard

LEXO EDHE:  VIDEO/ Në Shkodër, një grua të lë me barrë, ju bën derman edhe burrave

Nga bisedat e 70 vjeçarit me përgjegjësin e ISSH-së Krujë , Eduart Zogun , ky i fundit i ofron ndihmën e tij kundrejt lekëve. Zogu i tregon pensionistit se do koordinohet edhe me drejtues në zyrën rajonale në Durrës ku pasi të fitohet gjyqi nuk do të apelohet vendimi për përfitimin e pensionit të plotë. Në disa takime që kanë bërë sëbashku ,Zogu pretendon se ka komunikuar me juristen e zyrës rajonale Durrës e cila sipas tij ka marrë përsipër të flas me gjyqtaren duke e garantuar atë që nuk do e apelojë vendimin. Pas dhënies së lekëve direkt u bë i mundur hapja e gjyqit, ku pensionisti fitoi gjyqin pa qene prezent, edhe pse nuk përfaqësohej me avokat. Njoftimin e ka marr në telefon nga sekretarja e gjyqtares që e ka fituar gjyqin, por që vendimi nuk ishte zbardhur. pas vonesës së zbardhjes së vendimit pensionisti detyrohet të marrë rrugën e të paraqitet pranë gjykatës Administrative Durrës duke kontaktuar drejtpërdrejt me gjyqtaren Klodiana Veizi. Ajo i pohon pensionistit se ia ka pranur kërkesën e njohjes së viteve të punës dhe se e ka fituar gjyqin. Por zbardhja e vendimit mund të vonojë edhe një vit shprehet gjyqtarja dhe kjo jo për faj të saj , por pasi ka 450 dosje të tjera që presin në radhë të shqyrtohen prej saj. Kur pensionisti insiston që zbardhja e vendimit të bëhet sa më shpejt gjyqtarja i thotë ” Ah kur s’të rrëzova unë ty, ah kur s’të rrëzova”.

Pas bisedës me gjyqtaren pensionisti takon juristin ku ky i fundit i pohon se vendimi ende nuk është zbardhur, por të rrijë i qetë pasi ai e ka fituar gjyqin, dhe tashmë është vetëm çështje kohe për të marrë pensionin.

Gjatë kësaj kohe pensionisti ka takuar disa herë përgjegjësin e ISSH Krujë i cili i premton se sapo të zbardhet vendimi do të ndërhyjë edhe në përllogaritjen e pensionit, pasi dosja do kalojë nga ata.

Më 28 janar 2020 zbardhet e dhe vendimi i gjykatës me fitues pensionistin që nuk i njiheshin 10 vite kontribute, por ende 70 vjeçarit nuk i ishte cëlur dosja. Sipas ligjit vendimi mund të apelohet nga institucioni brenda 15 ditëve nga data e njoftimit të dy palëve. Për këtë arsye pensionisti takon sërish përgjegjësin Zogu , i cili e siguron se duhet të kaloj kohë e caktuar në ligj për të marrë vendimi formën e prerë. Pasi për t’u mos apeluar nga institucioni ai kishte marrë 600 mijë lekë.

Një ditë pasi vendimi mori formën e prerë , përgjegjësi i ISSH-së Krujë takon pensionistin duke i kërkuar edhe 300 mijë lekë të vjetra me motivin që u duhet dhënë një kafe specialistëve që pensioni të dilte maksimal. Lekë të cilat pensionisti ia dha në zyrën e tij dhe në total u bënë plot 900 mijë lekë të vjetra që pensionisti pagoi për të fituar atë që i takonte me të drejtë./ Top Channeldrejtori

900 mije leke

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi në “Fiks Fare”, shkarkohen dy zyrtarët lokale

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak minuta pas transmetimit me zë dhe figurë të një tjetër rast mitmarrje, Drejtoria e Përgjithshme e Sigurimeve Shoqërore shkarkoi nga detyra dy inspektorët e degës lokale në Krujë.

Në njoftimin për shtyp, Drejtoria e Përgjithshme e Sigurimeve Shoqërore me firmën e kreut të institucionit Astrit Hado vendosi shkarkimin e dy zyrtarëve Eduart Zogu dhe Ibrahim Gurra dhe nisjen e procedurave për ndjekjen në rrugë ligjore të dy zyrtarëve.

Hado ka falenderuar median që ka bërë të mundur zbardhjen e rasteve abuzive, duke i hapur rrugën kështu pastrimit të institucionit nga çdo zyrtar që abuzon me detyrën e tij.

Në “Fiks fare” u denoncuar fakti se zyrtarët i morën qytetarit një ryshfet prej 600 mijë lekësh të vjetra. Ndërsa i garantuan se do fitonte në gjykatë dhe vendimin e gjykatës juristët e Drejtorisë Rajonale të Pensioneve në Durrës nuk do ta apelonin. Më vonë i kërkuan edhe 300 mijë lekë të vjetra, këto për të llogaritur maksimumin e pensionit që do të përfitonte në bazë të përllogaritjeve.

LEXO EDHE:  Hetimi Tatimor kontroll tek “Fiks Fare”

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Gërmimet për flori shkatërrojnë fshatin turistik, policia nuk reagon

Dhe, pasi ia marrin këtë shumë, i thonë se më në fund mund ta gëzojë pensionin e plotë. Po kështu ai do përfitoj sipas tyre edhe diferencën që i është mbajtur që nga momenti i daljes në pension./ Top Channel

LEXO TE PLOTE