Connect with Us

10 vite nga ligji antimafia/ Shteti dështon të shesë pasuritë e krimit

Politikë

10 vite nga ligji antimafia/ Shteti dështon të shesë pasuritë e krimit

Publikuar

-

10 vite nga ligji antimafia, asnjë pronë e krimit nuk është shitur në ankand. Në një dekadë rezulton që të gjitha ankandet kanë dështuar. Agjencia e Administrimit të aseteve te sekuestruara tregon se në 10 vite nuk ka pasur asnjë blerës.

“Në duar të Agjencisë së Administrimit të Pasurive të Sekuestruara e të Konfiskuara aktualisht ndodhen pasuri me një vlerë të konsiderueshme totale prej 29.4 milionë eurosh, por shteti dështon t’i shesë pasuritë e paluajtshme apo makinat që u janë sekuestruar me vendim gjykate personave të lidhur me krimin”.-tha për Report TV administratori i këtij institucioni Artur Kala.

Sipas tij, “pasuritë e paluajtshme të konfiskuara kanë dalë për shitje, por deri më tani nga të gjithë ankandet e zhvilluara nuk është shitur asnjë pasuri, nga rreth 20 pasuri te nxjerra në ankand”.

Sipas statistikave zyrtare, janë në total 3.6 miliardë lekë pasuritë në vlerë, të tilla si prona të paluajtshme, makina, mjete lundruese, por edhe llogari bankare, të cilat i administron institucioni i mësipërm. Kryesisht, këto pasuri rezultojnë të sekuestruara apo të konfiskuara në qarqet Tiranë, Durrës, Fier, Vlorë e Sarandë. Nga këto, 25.6 milionë euro është vlera e aseteve të sekuestruara dhe vetëm 3.9 milionë euro janë ato të konfiskuara, pra kur pronësia i ka ikur pronarit të mëparshëm dhe i ka kaluar shtetit. Vitet e fundit, konfiskimi ka ecur me “hapin e breshkës”.

LEXO EDHE:  Balla dhe Lleshaj çojnë “Shqiponjat”/ Krimi “vlon” në Elbasan, nuk pret BMW-në e Lleshajt  

Kështu, nga 183 pasuri të sekuestruara, vetëm 6 janë konfiskuar në vitin 2018 dhe nga 41 të sekuestruara në vitin 2019, janë konfiskuar vetëm 5 prej tyre. Aktualisht AAPSK ka nën administrim 182 pasuri të sekuestruara. Po ashtu rezulton se nder asetet e luajtshme konfiskuar krimit si makina janë 15 mjete qe po vlerësohen nëse do shiten për skrap apo si mjete. Ndërsa pese qarqet ku krimi ka investuar kapitalin e tij tashmë të sekuestruar janë Tirana, Durresi, Fieri, Vlora dhe Saranda.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbulohen dokumentet e vilave të kunatit të Bashës

Publikuar

-

Nga

CNA.al ka mundur të siguroje dokumentat zyrtare për një truall dhe kërkesën për të ndërtuar një vilë nga kunati i kreut të PD, Lulzim Basha, Erion Isufi.

Së fundmi ka pasur një debat në lidhje me vilat e kunatit të Lulzim Bashës, Erion Isufi i cili është akuzuar si njeriu që ka marrë benefite nga kreu i PD dhe foltorja e saj është përdorur për interesa klienteliste dhe krejtësisht korruptive nga Lulzim Basha.

Në një takim me disa banorë të Laprakës, disa ditë më parë kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, tha sot se nga njëra anë Lulzim Basha flet për varfërinë, e nga ana tjetër aplikon në bashki për të marrë leje për të ndërtuar një vilë tjetër.

Veliaj deklaroi se i ka refuzuar lejen e ndërtimit një të afërmi të Lulzim Bashës, duke iu referuar kunatit të tij Erion Isufi. Për këtë u pyet në studion e “Opinion” edhe vetë Basha, i cili tregoi se kunati i tij ka paditur Veliajn në SPAK për këtë çështje.

“Për akuzën që ka bërë sot, ai i afërmi im e ka paditur në SPAK”, tha kreu i PD shkrutimisht pa u ndalur shumë te kjo çështje, ndërsa më pas mohoi akuzat e ngritura për katër vilat e tij.

LEXO EDHE:  Krimi i dyfishtë në Pogradec/Zbardhen detaje, kush e vrau çiftin e ri?!

LEXO EDHE:  Gjonaj kushërirë e Metës/ Presidenti: Të procedohen të gjithë

Pas debatit të bërë ditën e enjte në Opinion, CNA.al ka mundur të sigurojë dokumentat zyrtare, siç mund t’i shikoni më poshtë, në lidhje me disa certefikata pronësie në emër të Erion Isufit dhe kërkesa për tu ndërtuar vila.

Më poshtë dokumentat flasin vetë:

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat e Topallit për vilat e Bashës dhe kunatin e tij/ Rama nxjerr videon: Po që i ke, i ke

Publikuar

-

Nga

“Më vjen keq për Bashën”/ Rama: Një lider pa karakter, po hesht për protestën

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratave të kreut të opozitës Lulzim Basha i cili tha se nuk ka asnjë vilë.

Në një video të postuar në Instagram kreu i qeverisë, ka vënë përballë deklaratave të Bashës ato të ish kryeparlamentares, Jozefina Topallit që e akuzon kreun e PD se ka hyrë në politikë me një agjendë të pastër ekonomike personale.

LEXO EDHE:  Balla dhe Lleshaj çojnë “Shqiponjat”/ Krimi “vlon” në Elbasan, nuk pret BMW-në e Lleshajt  

LEXO EDHE:  GEGOFOBIA DHE TROPOJANIZIMI I KRIMIT

Po që i ke i ke dhe s’ke veç ato, po këta nuk e kuptojnë që ty të takon të gënjesh, se nuk mund të luash me karakterin tënd”- shkruan Rama teksa poston videon/CNA.al

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edi Rama (@ediramaal)

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kam shitur gjakun për të ushqyer fëmijët”/ Basha publikon dëshminë rrëqethëse

Publikuar

-

Nga

Vrasja e Klodian Rashës/ Basha tregon pse heshi Rama për tre ditë

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka publikuar sot në rrjetet sociale një video prekëse, ku shfaqet një baba i cili mes lotësh pranon se ka shitur gjakun e tij për të ushqyer fëmijët.

Sipas Bashës, që ngjarje të tilla të mos ndodhin më duhet të largohet kryeministri Rama dhe qeveria e tij

“Është koha për ndryshim. Është koha për të larguar Edi Ramën”,- shkruan Basha bashkwngjitur videos./CNA.al

LEXO TE PLOTE