Connect with Us

Meta akuza Kuvendit/ Si gënjeu Komisionin e Venecias, ja përgjigjja që mora nga Dvorani

Politikë

Meta akuza Kuvendit/ Si gënjeu Komisionin e Venecias, ja përgjigjja që mora nga Dvorani

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta, në një deklaratë të jashtëzakonshme për mediat, nuk ka kursyer akuzat në drejtim të Kuvendit, dhe kreut të KED-së, Ardian Dvorani.

Meta tha se Kuvendi ka gënjyer kur ka thënë se për heqjen e kompetencave të presidentit për betimin e anëtarëve të gjykatës Kushtetuese, ka marrë edhe mendimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Sipas kreut të shtetit, ky ishte argumenti që Kuvendi i dha Komisionit të Venecias, se përse e miratoi ligjin në seancë plenare pa pritur mendimin e Venecias.

Metës ndër të tjera, theksoi se Kuvendi i ka kërkuar Venecias të mos i marrë parasysh pyetjet e tyre për këtë çështje. Por Presidenti tha se në një shkresë që institucioni i presidencës i ka bërë Dvoranit për këtë çështje, ai i është përgjigjur me shkresë zyrtare se “Nuk ka pasur kërkesë nga ana e Kuvendit për mendime për betimin e gjyqtarëve, nuk ka mendim të konsultuar nga anëtarët e këshillit”, citoi Meta përgjigjen e Dvoranit.

LEXO EDHE:  Gazetari letër publike Metës/ Prokuroria e Përgjithshme duhet të hetojë

“Ky ligji që duan të bëjnë kundërshtim me kushtetutën që të çojnë kamikazët e partisë në Gjykatën Kushtetuese, duan që t’i fusin nga oxhaku, që ta nxijnë me keq edhe Gjykatën Kushtetuese dhe Reformën në Drejtës. Këta thirrën Venecia, jo unë dhe këta një ditë para se Venecia të vinte këtu, për këta ligj që thirrën këta e bën fakt të kryer dhe iu lutën Venecias mos e përfshi në opinion se ne e kaluam dje. Gjendja e Kuvendit kështu është katandisur. Ata thonë se i kanë marrë mendim KED, por pastaj Dvorani na thonë se nuk i kanë kërkuar mendim”, tha Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kollare me njolla, këmishë e zbërthyer e flokë të pakrehur/ Kujtim Gjuzi lë “pas dore” veten

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Konservatore, Kujtim Gjuzi bëhet gjithmonë shpesh e lajmeve lidhur me pamjen e tij pas daljeve të tij në Kuvend.

Gjatë seancës së sotme Parlamentare është parë me një look, aspak të rregullt.
Ajo që ka rënë në sy teksa mbante fjalën në foltoren e Kuvendit, ka qenë fakti se është paraqitur me një kollare të pahekurosur me njolla si dhe me flokë të pakrehur.

Gjithashtu nuk mund të mos të bjerë në sy edhe këmisha e tij e zbethyer ku duket kanatjerja e tij e bardhë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta tregon “dhëmbët”/ Do të më keni këtu në çdo kohë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka qënë mjaft i ashpër sot në drejtim të mazhorancës socialiste, të cilën e ka cilësuar si estradën numër një të këtij vendi.

“Rilindja është teatri dhe estrada numër një e këtij vendi.”-tha Meta.

Sa i takon emërimit të Arta Vorpsit, si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, Meta tha se emërimi i saj është bërë nga Dvorani, në shkelje të plotë të kompetencave dhe pa mbledhur Këshillin e Emërimeve në Drejtësi.

“Në përgjigjen që Dvorani i ka kthyer Kuvendit, thuhet se Arta Vorpsi konsiderohet anëtare e Gjykatës Kushtetuese”, ndërkohë që nuk ishte mbledhur Këshilli”-tha Meta.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Meta thirrje: Të lirohet Sait Dollapi

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Meta thirrje: Të lirohet Sait Dollapi

Po ashtu, Meta paralajmëroi se nuk do të tërhiqet nga betaje e tij, ndërsa theksoi se “Do të më keni këtu në çdo kohë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paralajmërimi i fortë i Metës/ Do tregoj fakte të rënda në Komisionin e Venecias

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta i ka kërkuar ndjesë Komisionit të Venecias, i cili sipas tij, u keqpërdor nga mazhoranca në funksion të realizimit final të një grushti shteti.

Meta tha se do të marrë pjesë në seancën plenare të Komisionit të Venecias ku do të njohë të gjithë të pranishmit me fakte të rënda për përpjekjen për të realizuar një grusht shteti.

“Si president i Republikës së Shqipërisë, i këkroj ndjesë Komisiont të Venecias që u këqpërdor nga mazhoranca në funksion të realizimit të grushtit të shtetit.
Shqipëria edhe pse po përjeton gjendjen më të rëndë të kapjes së shtetit nuk do të pranojë instalimin e grushtit të shtetit. Do të marr pjesë në seancën plenare në Komisionin e Venecias ku do të njoh të gjithë të pranishmit me fakte edhe më të rënda sesa këto të përpjekjes për të realizuar një grusht shteti në këtë vend”, u shpreh Meta në një dalje për mediat./CNA.al

LEXO TE PLOTE