Connect with Us

Tritol makinës së administratorit të Vllaznisë/ Voltana Ademi mesazh të fortë Ramës dhe Lleshajt

Politikë

Tritol makinës së administratorit të Vllaznisë/ Voltana Ademi mesazh të fortë Ramës dhe Lleshajt

Publikuar

-

Kryetarja në detyrë e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi ka reaguar pas lëndës shpërthyese që u vendos sot poshtë makinës së administratorit të Vllaznisë, Suad Lici.

Në një reagim për mediat, Ademi I ka drejtuar një mesazh të fortë, kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj.

Ademi akuzon Ramën dhe Lleshajn se e kanë lënë në harresë Shkodrën, ndërsa shtoi se në këtë qytet krimi nuk ka frikë.

Po ashtu, Ademi tha se kjo situatë ka shtuar më shumë pasigurinë tek qytetarët.

Mes të tjerash ajo i bëri thirrje organeve ligjzbatuese në vend që të reagojnë ndaj krimit që po godet sipas saj çdo ditë Shkodrën.

Drejtuar atyre që e kanë lënë Shkodrën zonë të lirë për krimin, Ramës dhe Lleshajt…
Shkodra u trondit sërish këtë të dielë!
Ditën për diell krimi nuk ka frikë, duke i sjellë shkodranëve pasiguri, mungesë shprese për jetën, rendin dhe sigurinë në Shkodër.
Fatmirësisht, lënda plasëse nuk shpërtheu, çka do ta bënte akoma më tragjike këtë të diel, ndërkohë që për familjen e Administratorit të KF Vllaznia, orët e para të paradites të së dielës kanë qenë orë ankthi dhe pasigurie.

Sot si Kryetare e qytetare e Shkodrës, si nënë, si grua, kërkoj nga të gjitha strukturat e shtetit, të gjitha organeve ligjzbatuese në vend: Reagoni me forcën e ligjit! Krimi në Shkodër po godet çdo ditë shkodranët.

Sot ishte administratori i Vllaznisë Suad Lici, por nesër mund të jetë kushdo pre e krimit, që duket se në Shkodër i është lënë fushë e lirë veprimi.
Kam shprehur gjithnjë mbështetjen ndaj forcave të Policisë së Shtetit, Prokurorisë dhe të gjithë organeve të zbatimit të ligjit. Kam ofruar gjithmonë bashkëpunimin në luftën kundër krimit, sepse shkodranët nuk duhet të kenë frikë të ecin, të flenë apo të zgjohen në shtëpitë e tyre, në qytetin e tyre. Nuk duhet të jetojnë në panikun e tronditjes së tritolit, krismave të armëve në rrugët ku kalojnë çdo ditë.
Sot, si çdo shkodran tjetër, jam pranë familjes Lici. Por sot Shkodra pyet se kush do ta ketë radhën nesër ?!
Kjo, pasi fatkeqësisht është ngjarja e 4-ët e vendosjes së lëndëve plasësë në Shkodër në më pak se dy muaj, ndërkohë që asnjë nga këto ngjarje nuk është zbardhur.
Shkodranët kanë nevojë për siguri për jetën, për familjen, për bisnesin! Ata nuk kanë nevojë për shoë-n e rradhës dhe as për deklaratat boshe të cilat duket qartë se nuk trembin krimin, mesa duket të veshur me “pushtet” në Shkodër.
Ngjarja e sotme, ashtu si dhe të tjerat më përpara, janë këmbanë alarmi për Shkodrën dhe shkodranët, duhet të jetë këmbanë alarmi për këtë qeveri e cila, nga dita në ditë po jep prova se vetëm krimin nuk e lufton. Ngjarjet e rënda të njëpasnjëshme në Shkodër, tregojnë më së miri se askush nuk ka frikë nga shteti, sidomos krimi dhe eksponentët e tij. Ndërkohë që tek ata që kanë kanë zgjedhur të jetojnë e të punojnë në Shkodër, çdo ditë është e mbushur me frikë, me ankth për të punuar, për të rritur fëmijët dhe për të jetuar në këtë qytet.
Shkodra ka nevojë për siguri dhe rend. Strukturat shtetërore, agjensitë ligjzbatuese e kanë detyrë kushtetuese garantimin e tyre. Por mbi të gjitha, duhet treguar vullnet në përballjen me krimin e eksponentët e tij, vullnet që akoma nuk po ndihet në Shkodër.
Si qytetare e parë e Shkodrës, kjo është thirrja ime drejtuar të gjitha institucioneve që duhet ta bëjnë këtë qytet të jetueshëm për banorët e saj.”-tha Voltana Ademi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Diskutimet në parlament/ Patozi: Partitë më të lodhura dhe më të stërkonsumuara

Publikuar

-

Nga

Diskutimet në parlament/ Patozi: Partitë më të lodhura dhe më të stërkonsumuara

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka ironizuar seancën e sotme plenare dhe temat që kanë zgjedhur për të trajtuar, pesë muaj para zgjedhjeve të 25 prillit.

Patozi i quan dy partitëkryesore, të lodhura dhe të stërkonsumuara në këto 30 vite.

“DHE HAJDE PASTAJ TË MOS I VOTOSH… Ja temat kryesore, që na prezantojnë 5 muaj përpara zgjedhjeve të 25 prillit dy partitë më të lodhura dhe më të stërkonsumuara nga pushteti dhe opozita në këto 30 vjet:
-Varreza e Krushës, morgu i Tiranës, kush e ka tradhtuar më shumë Kosovën dhe kush ia ka ngulur thikën më fort Shqipërisë.
Dhe hajde të mos i votosh ato pastaj!”, shkruan Patozi në një postimë në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hajdari dënon politikën që bëhet me vdekjet nga Covid/ Valviten si flamurë beteje njerëzit në morg

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari ka dënuar ngjarjet e para disa ditëve ku nëpër media qarkulluan foto të të vdekurve me Covid nga morgu i Tiranës.

Nga foltorja e Kuvendit Hajdari shprehet se si ata që publikuan fotot dhe ata që ngrenë në piedestal shëndetësinë janë gabim dhe se shqiptarëve nuk duhet t’i ofrohet kjo situatë.

“Shqetësimi kryesor është pandemia. Situata është kritike, secili nga ne njeh dikë që vuan këtë sëundje. Duhet të gjejmë solidaritetin me njëri-tjetrit dhe të jemi njerëz në radhë të parë.
Dua të dënoj si meren vdekjen dhe si po bëhet politike me to. Valviten si flamurë beteje njerëizt në morg. Kemi dhe palën tjetër në këtë Kuvend ku thonë që shëndetësie është një pasuri e madhe kombëtare. Qytetarët nuk duan të dëgjojnë këto. Nuk mund ta përdorim këtë situatë për politikë, për të kapur një grusht votash. Nuk mundet të vazhdojë në këtë mënyrë.

I bëj thirrje të gjithëve të lënë poltikë. Shqiptarët janë të stërlodhur nga mënyra si po përballojnë këtë situatë.
Të mos dalim nëpër televizione duke sharë njëri-tjetrit‘, u shpreh Rudina Hajdari./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk merret karrigia me të vdekur”/ Spiropali i përgjigjet opozitës: Fotot nga morgu nuk ishin rastësi

Publikuar

-

Nga

“Nuk merret karrigia me të vdekur”/ Spiropali i përgjigjet opozitës: Fotot nga morgue nuk ishin rastësi

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali i është përgjigjur akuzave të opozitës për fshehjen e numrit të të vdekurve nga koronavirusi.

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Spiropali tha se viktimat nuk mund të fshihen pasi sipas saj, nuk janë si kasetat e 21 janarit. Spiropali theksoi se fotot nga morgu që u publikuan nuk janë rastësi, por sipas saj ishin përgatitur.

“Të vdekurit nuk mund të fshihen, nuk janë si ato kasetat e 21 janarit. Në fillim thoshin po i shtojmë të vdekurit që të marrin fonde tani thonë po ulin numrin që të fshehin dështimin. Kjo është fatekqesi. Fotot nuk janë rastësi, ishin përgatitur dhe paralajmëruar.
Cila media në botë apo opozitë në botë nxjerr foto nga morgu kur njerëzit janë të ngarkuar psikologjikisht dhe vuajnë për familjaërt e tyre. Nuk merret karrigia me të vdekur, nuk fitohet pushteti me dhunë” u shpreh Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE