Connect with Us

Keni bërë plane për fundjavën?/ Moti do t’iu surprizojë

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Moti do t’iu surprizojë

Publikuar

-

Për të gjithë ju që keni bërë plane për fundjvën, duket se edhe moti është në favorin tuaj.

Sipas SHMU, ditën e sotme do të kemi mot të kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore. Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtësi deri në 25m/sek.

LEXO EDHE:  Moti për sot, 20 janar 2019

Po ashtu edhe ditën e Diel vendi do të vijojë të ketë mot të kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore.

Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtësi deri në 8m/sek.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Horoskopi i ditës, 15 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse kohet e fundit keni hezituar te hidhni hapa dhe nuk keni qene shume te bindur për disa gjera, sot do i keni idetë me te qarta. Ne mbrëmje do ndodhin edhe gjerat me te rëndësishme. Beqaret do kenë një surprize shume te bukur qe do i beje t’iu ngrihet zemra pezull. Situata financiare do jete e qëndrueshme dhe për asnjë moment nuk do keni probleme.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite shume e qëndrueshme do jete kjo e sotmja për gjithë ata qe janë ne një lidhje. Do arrini te merreni vesh për gjithçka me partnerin dhe nuk do e mbani mendjen tek problemet e se shkuarës. Beqareve do iu krijohen te gjitha kushtet për te gjetur shpirtin binjak. Buxheti nuk do jete i keq, por sot do jeni te papërmbajtshëm e do shpenzoni pa bere aspak llogari.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Gjate ditës se sotme do keni edhe mosmarrëveshje me partnerin tuaj, megjithatë deri ne fund te ditës do arrini t’i zgjidhni ato. Ai qe keni ne krah do jete me i duruar dhe pak me tolerant se ju. Beqaret mund te kenë dashuri me shikim te pare ne momentin kur nuk do e presin. Gjendja e financave do jete e mire. Pas gjithë kujdesit te treguar tashme do merrni edhe shpërblimin.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ju çiftet do ndiheni me mire sot dhe do jeni me te gatshëm te bëni diçka ndryshe me personin ne krah. Mendoni edhe për ndonjë darke romantike. Beqaret me mire le t’ia lënë gjerat kohës dhe te mos mundohen te bëjnë gjera te nxituara. Do përjetojnë emocione edhe me te këndshme ne atë mënyrë. Ne planin financiar duhet te mateni mire për çdo gjë qe te mos keni probleme serioze.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Çiftet do kenë një dite te qëndrueshme dhe pa ndonjë gjë te veçantë. Mire është te mbajnë gojën e te mos thonë gjera te gabuara për partnerin. Beqaret do jene me shume fat dhe do takojnë persona te jashtëzakonshëm. Qe sot e tutje jeta e tyre ka për te ndryshuar. Plutoni do ndikoje pozitivisht tek financat kështu qe gjendja do vazhdoje te mbetet e stabilizuar.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Jeta juaj ne çift do ndikohet mjaft nga Merkuri. Me ne fund do afroheni me partnerin, do flisni me hapur për problemet qe keni pasur dhe do bini dakord për disa gjera. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë edhe pak kohe vetëm para se te hedhin hapa për te ndryshuar statusin. Për te përmirësuar financat mos mendoni te merrni me pune te pista sepse do i vuani gjate pasojat.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Nëse keni një lidhje të fortë edhe dita e sotme ka për të ecur më së miri. Do jeni të logjikshëm dhe do dini si ta ktheni përherë situatën në favorin tuaj. Beqarët do ëndërrojnë shumë, por në fakt nuk do mund t’iu plotësohen dot të gjitha ëndrrat. Në planin financiar mos ndërmerrni shumë rreziqe nëse nuk doni të keni probleme më vonë. Duhet siguruar edhe e ardhmja.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Çiftet më në fund do pajtohen pas disa zënkave të vazhdueshme që kanë pasur. Tashmë të dy palët do jene më të arsyeshëm dhe do i kuptojnë gabimet. Ju beqarët duhet të përgatiteni për momente të lumtura sot. Asgjë e keqe nuk ka për t’iu ndodhur kështu që lëreni veten sa më të lirë. Sektorit të financave duhet t’i përkushtoheni edhe më tepër.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Ka shume mundësi qe marrëdhënia juaj me partnerin te filloje te stabilizohet deri ne fund te ditës. Do jeni shume me te logjikshëm dhe do mendoni për te mirën e përbashkët. Ju beqaret, duke qene shume te zënë me pune nuk do keni kohe te mendoni për dashurinë. Pozicionimi jo i mire i Neptunit ne qiellin e financave mund te sjelle vështirësi. Tregohuni sa me te kujdesshëm ne çdo moment.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Sot do i jepni prioritet absolut jetës tuaj ne çift dhe do jepni gjithçka nga vetja qe marrëdhënia me partnerin te jete fantastike. Do flisni edhe për mosmarrëveshjet e se shkuarës dhe do sqaroni gjithçka. Beqaret do kenë njohje, por asnjë persin nuk do ju përshtatet plotësisht. Ne planin financiar nuk do keni vështirësi pasi keni marre te gjitha masat e nevojshme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Do jeni shume realiste sot ju te dashuruarit dhe nuk do hidhni asnjëherë hapa te gabuara. Flaka e pasionit do qëndrojë e ndezur gjithë kohës. Beqaret duhet te tregohen te kujdesshëm nëse tërhiqen nga një koleg buke. Me ta duhen menduar mire gjerat para se te hidhen hapa. Për financat do jete dite e paqëndrueshme dhe ne shume momente do ndiheni keq.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Gjerat kane për t’iu ecur keq gjate kësaj dite juve qe jeni ne një lidhje. Ne shume momente do e ngrini zërin dhe nuk do e përmbani dot veten. Beqaret do jene shume entuziaste nga një njohje e re, por nuk do pranojnë te hedhin menjëherë hapa edhe sikur t’iu behet një propozim interesant. Paratë do jene te mjaftueshme për te kryer te gjitha detyrimet e kësaj dite.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndryshime në legjislacion/ Greqia u pret pensionin minoritarëve në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ministria e Punës së Greqisë do të paraqesë një ndryshim në një projektligj që do të skualifikojë nga marrja e pensionit shtetëror, ata që nuk banojnë në Greqi për një periudhë të paktën 40-vjeçare.

Projekt-ligji do të prekte minoritarët grekë nga Shqipëria që paguajnë kontribute të sigurimeve shoqërore në Greqi.

Ata zhvilluan një protestë në qendrën e Athinës të enjten për të kërkuar të drejta të barabarta pensioni me grekët e tjerë.

Lajmi mbi ndryshimin erdhi pasi këngëtari Christos Mastoras, shprehu dhe shqetësimin e tij për projekligjin me anë të një postimi në ‘Facebook’.

LEXO EDHE:  Suprizat e motit/ Ja, çfarë kanë parashikuar sinoptikanët

LEXO EDHE:  Moti sot/ Vranësira dhe reshje shiu

Të njëjtat burime thanë se Kryeministri Kyriakos Mitsotakis e thirri Mastoras të enjten për ta informuar atë për ndryshimet në projekt-ligj, raporton gazeta greke Ekathimerini.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Zi në familjen Berisha/ Ish-kryeministri jep lajmin e hidhur

Publikuar

-

Nga

Në familjen Berisha, ky 14 shkurt është ditë zie.

Ish-kryeministrit Sali Berisha i ka ndërruar jetë djali i xhaxhait, Sylejmani. Lajmin e ka dhënë vetë ish-lideri i demokratëve në një postim në rrjetet sociale.

“Miq, sot ne përcollëm në banesën e fundit një njeri shumë të dashur të familjes tonë, djalin e xhaxhait tim, Sylejmanin. Që kur fillon memoria ime, ai, mocanik me mua, ishte për të gjithë vitet e fëmijërisë dhe më vonë si vëlla për mua. Së bashku ndamë lojërat, gëzimet, dashurinë e prindërve, familjarëve tanë dhe përfunduam shkollën 7 vjeçare. Më vonë rruget tona u ndanë, por jo zemrat tona. Ai qëndroi në Kodër të Prifçit në Tropojë, aty ku dhe u martua dhe krijoi familjen e tij të mrekullueshme”, shkruan Berisha.

Më tej, ish-kryeministri bën me dije se Sylejmani ka punuar si minator pothuaj në të gjitha minierat e rrethit dhe qarkut të Kukësit. Sipas tij, i ndjeri ishte shumë punëtor dhe patriot.

“Në vitet 1996-1999 ai e shndërroi shtëpinë në Kodrën e Prifçit në një nga bazat më të rëndësishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai vetë, së bashku me djemtë e tij Halilin, Gëzimin dhe Arbenin morën direkt pjesë në veprime dhe operacione të UÇK-së kundër pushtuesve serbë! Ai priti dhe përcolli me qindra e qindra luftëtarë të lirisë, komandantë të shquar të tyre, ndër të cilët ish kryeministrin e Kosovës, zotin Ramush Haradinaj, ish Komandanin e pavdekshën të UÇK, Ilir Konushevci e shumë e shumë të tjerë.

LEXO EDHE:  Ngrica dhe temperatura deri në -10ºC/ Ja si do jetë moti gjatë kësaj jave

LEXO EDHE:  Surprizon moti/Ja si do të jetë java tjetër

Në ato vite me dhjetëra gazetareë, diplomatë, ambasadorë, ushtarakë, zbulues nga shumë vende, vizituan shtëpinë dhe Kodrën e Prifçit. Sylejmani i priti dhe i përcolli ata në përputhje me traditën. Të gjithë ata, pyetjes se pse keni lejuar këtu në një bazë ushtarake, morën nga ai vetëm një përgjigje: unë po respektoj traditën e familjes time. Në fakt ai e tregoi veten i biri i të atit, Zeqir Halilit, i cili që nga mosha e tij e re dhe deri në vitin 1944 kishte marrë pjesë në çdo përpjekje kundër pushtimit serb dhe për lirinë e Kosovës! Por kësaj here lufta u fitua”, thekson ai.

Berisha thotë se Sylejmani mbylli sytë përgjithmonë nën kujdesin e përsosur të bashkëshortes dhe fëmijëve të tij, ndërsa i dhanë lamtumirën e fundit familjarët, të afërmit, miqtë, shokët, ish kryeministri Haradinaj dhe bashkëluftëtarë të tij nga Kosova dhe emigracioni e diaspora.

“Mbetem pafundësisht mirënjohës ndaj të gjithë atyre që na nderuan sot me praninë e tyre në lamtumirën e sivllaut tim Sylejman Zeqir Berisha dhe i lutem Zotit që shpirti i tij i mirë të gjejë paqen e merituar. Amin! sb”, nënvizon ish-lideri i demokratëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE