Connect with Us

“Reforma territoriale ka sjellë probleme”/ Bozdo: Pranohet edhe nga kryebashkiakët socialistë

Politikë

“Reforma territoriale ka sjellë probleme”/ Bozdo: Pranohet edhe nga kryebashkiakët socialistë

Publikuar

-

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike, Enno Bozdo thotë se reforma territoriale ka sjellë probleme dhe sipas tij kjo pranohet edhe nga kryebashkiakët socialistë.

Bozdo shprehet se prioritet aktual është reforma zgjedhore, por ai thekson se idealja do të ishte një datë e re zgjedhjesh dhe një diskutim për reformën territoriale.

“Çështja e reformës territoriale ka qenë një çështje e nxehtë në të gjitha diskutimet e Partisë Demokratike dhe besoj se tashmë, 5 vite nga reforma, kemi të drejtë morale të gjykojmë nga pikëpamja administrative, por edhe nga pikëpamja politike, nëse kjo reformë ka qenë apo jo e suksesshme. Pranohet gjerësisht edhe nga ata që e hartuan dhe e implementuan këtë reformë se ka sjellë shumë probleme. Ndarja territoriale, jo vetëm që nuk ka sjellë atë që u premtua, por shërbimet janë gjithmonë e më larg qytetarit. Hartat nuk përbëjnë sens. Hartat janë bërë për të favorizuar rezultatet politike në tavolinë. Kjo pohohet gjerësisht edhe nga kryebashkiakët socialistë.
Besoj që është një çështje që duhet trajtuar. A do të jetë një kusht i padiskutueshëm apo jo? Unë nuk besoj dhe nuk është ky çasti për të thënë. Ne kemi bërë të qartë se do të hyjmë në tryezën e reformës zgjedhore. Ne kemi bërë propozimet tona dhe tashmë të shohim se si do të reagojë mazhoranca.
Do të ishte ideale që bashkë me një datë të re për mbajtjen e zgjedhjeve vendore, do të hynim edhe një diskutim se çfarë mund të korrigjohet nga kjo hartë që është paraqitur dhe kush është edhe kuadri ligjor që duhet të amendohet. Ne përballemi sot me një krizë të thellë politike, ekonomike dhe sociale. Një krizë e tillë kërkon zgjidhje të menjëhershme. Zgjedhjet e përgjithshme dhe vendore në të njëjtën kohë janë zgjidhja. Megjithatë, fokusi ynë kryesor sot është reforma zgjedhore”, u shpreh Bozdo në studion e A2.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sistemi zgjedhor në Shqipëri/ Qytetarët kërkesë për referendum

Publikuar

-

Nga

Një grup aktivistësh e qytetarësh i kanë kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve organizimin e një referendumi ku qytetarët të votojnë për llojin e sistemit zgjedhor që duhet të ketë Shqipëria.

Përmes një kërkese zyrtare, bazuar në Kushtetutë, ata propozojnë që pyetja e referendumit të jetë:

“A je dakort që të ndryshohet sistemi zgjedhor për të barazuar fuqinë e votës dhe për t`iu krijuar më shumë mundësi të zgjidhni, me votën tuaj, përfaqësuesit në Kuvendin e Shqipërisë dhe në këshillat bashkiake?”

Sipas tyre, realizimi i këtij referendumi do të jetë një hap i madh përpara dhe ndryshim i thellë në menyrën se si është konceptuar dhe realizuar deri sot ushtrimi i sovranitetit dhe demokracia perfaqësuese në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni/ Liderët politikë takim me presidentin

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 13 tetorit/ Alibeaj: Një histori që do të përfundojë me pranga

Firmëtarët e kësaj nisme janë:
1. Kristaq Kume
2. Brizida Gjikondi
3. Silvana Bello
4. Lavdosh Ferruni
5. Andi Tepelena
6. Elvis Hoxha
7. Enis Sulstarova
8. Evrikli Kolovani
9. Kreshnik Merxhani
10. Kledia Abbas
11. Liridona Hoxha
12. Kiara Muka

LEXO TE PLOTE

Politikë

Thellohen përplasjet mes Ramës dhe Metës/ Presidenti publikon foton që nuk pritej

Publikuar

-

Nga

rama dergon meten ne kushtetuese

Pas miratimit nga Kuvendi të ligjit që anashkalon Presidentin për emërimin e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, duket se janë thelluar përplasjet mes mazhorancës dhe presidentit Meta.

Reagimi i parë ka ardhur nga zëdhënësi i Presidencës Tedi Blushi, i cili ndër të tjera theksonte se shkelja e Kushtetutës është bërë rregull tashmë për Kuvendin, ndërsa shtoi se Meta sot do të dalë në një konferencë për shtyp për të folur në lidhje me çështjen në fjalë.

Ndërkohë, pas reagimit të Blushit, ka ardhur një tjetër reagim nga Presidenti Meta.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 13 tetorit/ Alibeaj: Një histori që do të përfundojë me pranga

LEXO EDHE:  Deklaratat e Lulzim Bashës për reformën territoriale/Vjen kundërshtimi i parë

Kreu i Shtetit ka zgjedhur t’i përgjigjet kryeministrit Rama nëpërmjet një fotoje, të cilën e cilëson si “meme e ditës”.

Në foton në fjalë duket flamuri dhe Kushtetuta në majë të një Kështjelle, ndërsa poshtë janë disa ushtarë që Meta i etiketon si “Rilindja”.

Mesa duket Meta kërkon ti dërgojë një tjetër mesazh kryeministrit, për t’i thënë që do ta fitojë ai “luftën” mes tyre./ CNA.al

Votimi i ligjit për betimin e gjyqtarëve/ Reagon Presidenca, Meta tregon sërish “dhëmbët”

LEXO TE PLOTE

Politikë

U aksidentua nga Ilda Bejleri/ Gruaja rrëfen ngjarjen: Të gjithë ndaluan, përveç X5 të moderatores

Publikuar

-

Nga

Reagon sërish, Enriketa Gjuzi, 63-vjeçarja e cila një ditë më parë u godit nga një makinë që drejtohej nga moderatorja sportive Ilda Bejleri.

63 vjeçarja, e cila akatualisht ndodhet në spital rrëfen sesi ndodhi ngjarja.
Ajo tregon se ishte duke kaluar rrugën me semafor të kuq, bashkë me disa persona të tjerë, dhe thuajse të gjitha makinat ndaluan.

Sipas saj qytetarët e shumtë por edhe shoferët e makinave të tjera që ndaluan i dhanë ndihmën e parë.

“Kam qenë duke kaluar rrugën nga krahu i drejtorisë së policisë në atë të Lanës. Në ato momente semafori i kuq, 20 metra larg vijave të bardha. Kanë qenë duke kaluar edhe njerëz të tjerë. Të gjitha makinat kanë ndaluar përveç makinës X5 të Ilda Bejlerit. Përplasja është bërë nga krahu i shoferit. Kalimtarët e rastit i kanë bërë thirrje Bejlerit të paktën ta marrë ta dërgojë në spital por ajo ka refuzuar duke u larguar nga vendngjarja. Kanë qenë shoferët e makinave që më dhanë ndihmën dhe kanë lajmëruar ambulancën dhe policinë. Në momentin e përplasjes kam qenë e vetëdijshme dhe i kam thënë çfarë bën. Më vonë kam marre vesh që ishte Ilda Bejleri pasi me kanë thënë njerëzit”, tregon për Report Tv, Enriketa Gjuzi.

LEXO TE PLOTE