Connect with Us

OFL nuk iu ndahet të “fortëve”/ Iu dërgon formularin dy të tjerëve

Kronika

OFL nuk iu ndahet të “fortëve”/ Iu dërgon formularin dy të tjerëve

Publikuar

-

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar sot formularin për vetdeklarimin e pasurisë, dy të “fortëve” të radhës.

Mësohet se bëhet fjalë për shtetasit, Pajtim Serianin, mikun e Emiljano Shullazit si dhe shtetasin Orges Jahelezi, që akuzohet për trafikim narkotikësh.

Në një deklaratë për mediat, OFL bën të ditur se u ka dërguar kërkesat për vetëdeklarim të pasurisë shtetasve: O. J., banues në Tiranë, i dënuar nga Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, për veprën penale “Trafikim i narkotikëve, në bashkëpunim” dhe P. S., banues në Tiranë, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”;

“Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së.

Më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

Po në përmbushje të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ, OFL vijon veprimet e pandërprera, në bashkëpunim të ngushtë me Drejtoritë Vendore të Policisë në qarqe, duke kryer veprimeve komplekse, për të evidentuar dhe dërguar në SPAK të gjithë personat që janë subjekt i Ligjit Special.

Për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë, OFL do të informojë publikun në vijimësi”.-thuhet në deklaratë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Parandalohet krimi në familje në Tiranë/ 66 vjeçari kërcënon me armë bashkëshorten

Publikuar

-

Nga

Policia e Tiranës ka parandaluar një ngjarje të rëndë kriminale në familje.

Shërbimet e Policisë Vorë, pas njoftimit të marrë se në fshatin Domje, Bashkia Vorë, në ambientet e banesës, shtetasi S. B. po dhunonte psikologjikisht bashkëshorten e tij duke e kërcënuar me armë, menjëherë kanë shkuar në adresën e dhënë duke parandaluar përshkallëzimin e dhunës dhe ngjarjen e mundshme kriminale.

Shërbimet e Policisë kanë prangosur shtetasin S. B., 66 vjeç, banues në fshatin Domje, si dhe kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale armën e zjarrit kallashnikov, me të cilën ky shtetas e kërcënonte për ta vrarë bashkëshorten e tij, 63-vjeçaren L. B.

Materialet i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Dhuna në familje” dhe “Armëmbajtja pa leje”, për të cilën parashikohet dënimi me burgim deri në 7 vjet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Breshëritë e plumbave trondisin Shkodrën/ Zbardhen detajet e ngjarjes së rëndë, rrëfimi në polici

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me ngjarjen e rëndë të pasdites së djeshme në qytetin e Shkodrës, ku u raportua për një përplasje me armë zjarri.

Sipas Report Tv, ngjarja nuk ka ndodhur për shkak të një konflikti të çastit, por personat njiheshin me njëri tjetrin.

Kanë qenë dy të rinjtë Gledis Ustabeqiri 23 vjeç i shoqëruar nga Hygert Muçaj 32 vjeç të cilët kanë shkuar për vrarë 32-vjeçari Taulant Ahmeti.

Dy të rinjtë i kanë bërë pritë 32-vjeçarit duke e vëzhguar derisa ai ka zbritur nga makina  ku më pas i kanë shkuar të armatosur. Por sapo i janë afruar, Taulant Ahmeti është përballur me armën që i kishte drejtuar Gledis Ustabeqiri. Në këtë moment ka qenë Hygert Muçaj i cili e ka goditur me një shufër hekuri në kokë Taulant Ahmetin duke i shkaktuar dëme të mëdha, por sërish ky i fundit ka rezistuar. Ahmeti u është përgjigjur me konfrontim fizik dhe në këto moment Ustabeqiri ka qëlluar me armë tre herë për të vrarë Taulant Ahmetin por këtë të fundit e kanë falur plumbat.

Pas kësaj ngjarje Gledis Ustabeqiri dhe Hygert Muçaj janë larguar me anë të një makine tip ML me targa AA 250 VH .

Ndërkohë policia pasi ka zbardhur ngjarjen dhe identifikuara autorët është vënë në ndjekje të tyre, ndërsa në komisariat është shoqëruar vetëm Taulant Ahmeti i cili ka rrëfyer të gjithë ngjarjen dhe më pas është lënë i lirë.

Ai ka refuzuar te flasë për shkaqet që çuan dy të rinjtë të tentonin ta vrisnin madje në polici ka thënë se nuk ka arritur të identifikoje personat që e kanë qëlluar pasi kanë patur kapele dhe syze.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Pesë të plagosur nga aksidentet rrugore/ Arrestohen tre shofera në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Policia e Vlorës ka arrestuar 3 persona për shkeljen e rregullave të qarkullimit rrugorë.

Në pranga është vënë shtetasi A.H., 36 vjeç, banues në Vlorë.
Ky shtetas u kap pasi ditën e djeshme, në aksin rrugor Peshkëpi-Drashovicë, duke drejtuar automjetin “Toyota Rave” ka goditur dy automjete të tjera duke lënë kështu të dëmtuar 4 persona, të cilët po marrin ndihmë mjekësore në Spitalin e Vlorës, jashtë rrezikut për jetën.
Gjithashtu është arrestuar shtetasi K.K., 29 vjeç, banues në Vlorë.

Ky shtetas u kap në lagjen “24 Maji” Vlorë, pasi duke drejtuar automjetin tip Volskëagen ka aksidentuar në rrugë një 66 vjeçar, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën.
Gjithashtu, ndalohet nga Policia shtetasi i shpallur në kërkim S.Gj., 49 vjeç, banues në fshatin Peshkëpi, Vlorë.

Ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugorë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE