Connect with Us

Autor i një vrasje të dyfishtë/ Italia kërkesë për ekstradimin e 50 vjeçarit nga Elbasani

Kronika

Autor i një vrasje të dyfishtë/ Italia kërkesë për ekstradimin e 50 vjeçarit nga Elbasani

Publikuar

-

arrestohen tre shqiptare ne itali

Italia i ka bërë kërkesë shtetit shqiptar për ekstradimin Sokol Taçe i cili u arrestua pas 21 vitesh për vrasje të dyfishtë.

Pas përfshirjes në një ngjarje të rëndë të ndodhur në vitin 1998 në Bergamo të Italisë, Sokol Taçe, u rikthye në vendin e lindjes ndërsa u arrestua rreth një vit më parë nga drejtësia shqiptare.
Kërkesa për ekstradim nga Italia është bërë pasi dyshohet se ai ka vrarë në Bergamo, Astrit dhe Flamur Kolaverin.

LEXO EDHE:  Atentatet mafioze në ish-Bllok/ Kush janë biznesmenët, që kanë humbur jetën

Sokol Taçe dyshohet për vrasje në bashkëpunim me Almir Harunin, 44 vjeç, i cili ndodhet në burg në Shqipëri.
Përfshirjen e Taçes në këtë vrasje e vërtetuan analizat e ADN-së pasi në një gotë uji pranë lokalit ku ndodhi ngjarja u gjetën shenjat e gishtave të tij.

Drejtësisë italiane iu deshën mbi 9 vite për të zbardhur të vërtetën ndërsa dënimi për Almir Harunin është dhënë që prej vitit 2009./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zbardhet ngjarja e rëndë në Shkodër/ Polumbarët nxjerrin armën nga lumi Buna

Publikuar

-

Nga

Policia ka zbardhur ngjarjen e rëndë të një dite më parë në Shkodër, ku u raportua për një përplasje me armë zjarri.

Sipas uniformave blu janë identifikuar dhe shpallur në kërkim autorët e dyshuar.

Po ashtu, polumbarët kanë gjetur në lumin Buna, armën me të cilën autorët qëlluan në ajër.

“Nga strukturat DVP Shkodër, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër, falë reagimit në kohë dhe si rezultat i veprimeve të shpejta hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur dje, me datë 12.02.2020, u bë identifikimi dhe shpallja në kërkim e autorëve të dyshuar, shtetasve G. U., 26 vjeç, banues në Shkodër dhe H. M., 24 vjeç, banues në Shkodër.

Këta shtetas, dje, më datë 12.02.2020, rreth orës 13:50, në vendin e quajtur “Parrucë”, lagjja “Qemal Stafa”, Shkodër, duke udhëtuar me mjetin tip “Benz”, janë konfliktuar për motive të dobëta me shtetasin T. A., 32 vjeç, banues në Shkodër, të cilin shtetasi H. M. e ka goditur me sende të forta në pjesën e kokës duke i shkaktuar dëmtime të lehta, ndërsa shtetasi G. U. ka qëlluar me armë zjarri në ajër dhe më pas janë larguar.

LEXO EDHE:  Pasioni i merr jetën të riut shqiptar/ Katër të tjerë mbetën të plagosur

LEXO EDHE:  Shembet ura në Itali/ Dyshohet për viktima

Në vendin e ngjarjes u gjet dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale një gëzhojë pistolete.

Gjithashtu, pas kërkimeve intensive në lumin Buna, nga Njësia Polumbare e repartit RENEA u gjet dhe u sekuestrua pistoleta me të cilën kanë qëlluar shtetasit e lartpërmendur.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për veprat penale “Armëmbajtja pa leje”, “Prishja e rendit dhe e qetësisë publike” dhe “Plagosja e lehtë me dashje”.”-thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al


LEXO TE PLOTE

Kronika

Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës/ Gjendet një plasmas me njolla gjaku në Shijak

Publikuar

-

Nga

Vijojnë kërkimet për gjetjen e trupit të Jan Prengës i cili u rrëmbye më 17 janar dhe humbi jetën nga torturat e rrëmbyesve.

Mësohet se rreth 1 km larg resortit “Golden” gjatë kontrolleve për trupin e Jan Prengës policia ka gjetur një plasmas me njolla gjaku.

Sipas Report Tv, me këtë plastmas dyshohet se grupi kriminal ka mbështjellë trupin e Jan Prengës, dhe më pas e ka nxjerë nga mbjentet e brendshme të resortit “Golden”, duke e transportuar në një vend, ende të paditur deri më tani.

LEXO EDHE:  Prokurori i Antimafias se Leçes në Tiranë/ Të intesifikojmë luftën kundër drogës

LEXO EDHE:  U kap me lëndë narkotike e mijëra euro/ Arrestohet shqiptari në Itali

Ky plastmas i sekuestruar në cilësinë e provës material, është çuar nga prokuroria për ekspertimin e njollave të gjakut, duke i krahasuar ato me njollat e gjakut të konstatuara në vendin, ku Jan Prenga u rrëmbye në 17 janar 2020 në Kamëz./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U kap me lëndë narkotike në makinë?/ Detajet e ndalimit të Oriola Marashit, si e mori përsipër vetë drogën

Publikuar

-

Nga

Disa ditë më parë, në kuadër të Operacionit Forca e Ligjit është ndaluar nga policia edhe modelja e njohur Oriola Marashi.

Ndalimi i 24-vjeçares u bë në Laprakë, ndërsa ishte duke udhëtuar me një “Audi”. Ajo ka qenë nën shoqërinë e një mashkulli.

Policia e ndaloi për shkak të makinës së saj luksoze,  por gjatë ndalimit, policia ka ushtruar edhe një kontroll dhe ka gjetur në makinë një sasi të vogël marijuane.

Oriola, sipas burimeve të policisë, ka thënë se marijuane i përkiste asaj. Por, ka dyshime që ajo e ka thënë këtë gjë, për të mbrojtur mashkullin me të cilin ndodhej në makinë.

LEXO EDHE:  Tragjedia e Otrantos/ Ekstradohet nga Italia skafisti shqiptar

LEXO EDHE:  Tragjike/ Makina bie në kanal, humbin jetën 4 të rinj

Gjithsesi, ajo është lënë e lirë dhe hetimet e mëtejshme do të kryhen nga Prokuroria.

Vetë Oriola nuk ka reaguar pas kësaj ngjarje, ndërkohë që mamaja e saj e ka mohuar, duke thënë se është një shpifje e mediave.

LEXO TE PLOTE