Connect with Us

“Sokol Olldashi vuri në pranga gjithë bandat”/ Maliqi përplaset me Lleshajn në Kuvend

Politikë

“Sokol Olldashi vuri në pranga gjithë bandat”/ Maliqi përplaset me Lleshajn në Kuvend

Publikuar

-

Deputetii Lefter Maliqi është përplasur sot me Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj,  teksa ishte thirrur në interpelancë në Kuvend për situatën e krimit në vend.

Deputeti Lefter Maliqi është shprehur se situata në të vërtetë është shumë më keq, pasi sipas tij, shteti po bashkëpunon me krimin.

Gjatë replikave me Lleshajn, Maliqi ka kujtuar edhe të ndjerin Sokol Olldashi për të cilintha se vuri në pranga të gjitha bandat kriminale më të rrezikshme.

“E ke kthyer policinë e shtetit, duke vendosur gjoba vend e pa vend, duke mbështetur institucionet për prishje banesash në mënyrë arbitrare, ndërkohë që janë larg detyrës së tyre për zbulimin e krimit. Po të dojë shteti, për një muaj vendoset rendi në Shqipëri. Nëse këta nuk bashkëpunojnë me krimin, nuk i dëgjojnë kriminelët për emërime, jeni të sigurt që krimi nuk zë vend. Po përmend të ndjerin Sokol Olldashin, që vuri në pranga të gjitha bandat kriminale më të rrezikshme nga Vlora, Elbasani, etj, që një pjesë e tyre edhe ka dalë. Por, këta nuk e kanë mendjen, e kanë mendjen vetëm për show”, u shpreh Maliqi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Maliqi nuk kursen akuzat ndaj Sorecës/ Ç’është ky që na thotë po ndjekim paratë?

Publikuar

-

Nga

Deputeti i opozitës së re në Kuvend, Lefter Maliqi nuk ka kursyer akuzat ndaj ndaj ambasadorit të BE, Luigi Soreca.

Gjatë fjalës së tij në seancën plenare për interpelancë më ministrin Lleshaj, Maliqi ka thënë se ambasadorët e kanë lënë Shqipërinë në mjerim.

“Na del ky Soreca, ç’është ky? Që na thotë po ndjekim paratë… Kështu po bëjnë këta, e lanë Shqipërinë në mjerim. Ky e keni informacionin? Ku e keni luftën kundër krimit. Ku ka të fortë me shtetin? Jeni ju që keni këtë sistem të korruptuar politik. Këtu tregohen përralla. Soreca qeshte aty. I thoshte shiko këtë se ky është… i kapur nga KÇK i Bashkimit Evropian. Ne besojmë tek ambasadorja Amerikane.” tha Maliqi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministri i Jashtëm turk paralajmëron Shqipërinë/ “FETO është rrezik dhe kërcënim për të ardhmen”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj ka mbajtur një takim me homologun turk, Mevlut Cavusoglu.

Gjatë një konference të përbashkët, Cavusoglu dha detaje nga takimi, ndërsa e cilësoi Shqipërinë si investitorin më të madh në Shqipëri

Më tej ai paralajëmroi rrezikun që i sjell organizata FETO Shqipërisë, teksa theksoi se është kërcënim për popullin.

“FETO nuk është e rrezikshme vetëm në Turqi, por edhe në vendet ku ajo ndodhet. Është një organizatë që kontrollohet nga shërbimet e disa vendeve. I kemi shpjeguar edhe rrezikun që ato paraqesin. Nuk kam shifra të sakta, por ka me qindra që presim të kthehen. Ne nuk dëshirojmë që Shqipëria të jetë një portë sigurie për FETO-n. Ne mendojmë që prania e FETO-s është një rrezik dhe kërcënim për të ardhmen e Shqipërisë, e falënderojmë çfarë ka bërë, por e dimë që nuk është e lehtë”, tha Cavusoglu, ndërsa paralajmëroi edhe vizitën e presidentit turk në Shqipëri Tayyip Erdogan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kemi marrëdhënie të shkrumbuar me presidentin”/ Salianji tregon “prapaskenat” për zgjedhjet e parakohshme

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji ka folur në lidhje me domosdoshmërinë e zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme në vendin tonë.

Salianji u shpreh zgjedhjet e parakohshme janë domosdoshmëri dhe do të zhvillohen kjo është e pashmangshme.

“Ka nevojë për zgjedhje të parakohshme ato nuk bëhen për të sjelle një opozite ne pushtet, por në vend ne kemi një krizë politike, kemi një krizë ekonomike, sociale dhe gjithashtu kemi marrëdhënie të shkrumbuar me presidentin kemi dhe prioritetin që është integrimi për në BE. Vetëm zgjedhjet e parakohshme dhe qeveria që do të zgjedhin qytetarët do të bëjnë të mundur mbështetjen e qytetarëve dhe të gjithë partive të tjera. Në politike nuk ka asnjëherë të folur me siguri, deri më tani jemi provuar ne si të vërtetë. Ju e mbani mend që Rama dhe numri dy i PS thonin se në dhjetor do të kishin reformë zgjedhore, por që nuk e arritën dot këtë fakt pasi është e rëndësishme që pjesë do të ishte një tryezë politike”, tha Salianji.

LEXO EDHE:  Ilir Kadia rrëfen bisedën e fundit me Olldashin/ Tregon dhe raportet me Bashën

LEXO EDHE:  Mero Baze publikon poezinë kushtuar Sokol Olldashit

Ndër të tjera ai ka theksuar se zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme nuk ka lidhje me zbatimin e reformës në drejtësi pasi tashmë në një mënyrë apo tjetër janë krijuar institucionet e reja të drejtësisë pavarësisht mënyrës së si funksionojnë./CNA.al

LEXO TE PLOTE