Connect with Us

“Mbante pasaportë shqiptare me identitet të rremë”/ Hoxha tregon si u arrestua Gramoz Rexhepi në Ekuador

Kronika

“Mbante pasaportë shqiptare me identitet të rremë”/ Hoxha tregon si u arrestua Gramoz Rexhepi në Ekuador

Publikuar

-

Gazetari investigativ, Artan Hoxha, tregoi historinë se si ka rënë në prangat e autoriteteve të Ekuadorit Gramoz Rexhepi, i akuzuar si urdhërues i pengmarrjes dhe vrasjes së Jan Prengës.

Hoxha tha se Rexhepi është arrestuar në 6 qershor të vitit 2014, në një operacion për kapjen e kokainës. Ai deklaroi se 40-vjeçari është kapur në qendër tregtarë dhe ka qenë në shoqërinë e një personi  të njohur nga shteti dhe të disa personave të njohur në botën e krimit.

Sipas gazetarit, Rexhepi ishte i pajisur me një pasaportë të rregullt shiptare, me identitet të rremë, të lëshuar nga autoritetet tona, ndonëse vetë kishte vite pa ardhur në Shqipëri.

“Gramoz Rexhepi ka pasur një pasaportë të rregullt shqiptare, me identitet të rremë, ndërkohë që ai s’ka qenë fare në Shqipëri, që nga viti 2006. Ai ka nxjerrë pasaportë me emrin Lulzim Murataj. Ky ishte në 10 më të kërkuarit nga Interpoli, ishte arratisur nga tre burgje të BE dhe Interpolit i janë dashur 3 muaj që ta vërtetojnë se Lulzim Murataj ishte Gramoz Rexhepi”, u shpreh Hoxha në emisionin “Opinion”.

Më tej ai theksoi se 40-vjeçari po shlyen dënimin me 13 vite burg, të cilin e ka ankimuar në Gjykatën e Lartë.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Për 21 janarin ka prova të reja, por nuk do zbardhet

“Rexhepi po e bën burgun në Ekuador, se ai e ka mbajtur. Po vuan dënimin me 13 vite burg atje. Ka kërkuar ekstradim të tij Italia. E ka në kërkim edhe Anglia, edhe Spanja, edhe Gjermania. Por ai vetë ka kërkuar ekstradim edhe Shqipëria. Në fakt edhe ai dëshiron ta sjellin në Shqipëri, ku ka ankimuar vendimin në Gjykatën e Lartë”, nënvizoi gazetari.

Hoxha la të kuptohej se intervistën që zhvilloi me Rexhepin e ka kërkuar ky i fundit, teksa deklaroi se më kollaj e gjejnë ata (të akuzuarit për krime), sesa i gjen ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Fshinë gjurmët e gjakut dhe ndezën cigare”/ Klodiana Lala flet për pamjet e rënda: Ka 27 minuta video

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala, ka komentuar pamjet nga kamerat e sigurisë në bodrumin e resortit “Golden”, ku shfaqen pengmarrësit dhe vrasësit e Jan Prengës, teksa largojnë trupin e pajetë të 49-vjeçarit.

Lala tha se pamjet janë të frikshme dhe se filmimi i plotë zgjat 27 minuta.

“Është e frikshme. Janë tre ditë regjistrime dhe tre ditë pamje e filmime të sekuestruara ata kanë vepruar me një qetësi të frikshme, kanë fshirë gjurmët e gjakut, kanë hequr rrobat dhe kanë pirë edhe cigare. Ata janë filmuar edhe në momentin që po e ruanin viktimën, para se ta merrnin peng.

LEXO EDHE:  Vrasja në Memaliaj/ Hoxha jep detaje të reja

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Për 21 janarin ka prova të reja, por nuk do zbardhet

Pengu ka hyrë i pajetë në resort rreth orës 12:30. Ai është nxjerrë nga automjeti Range Rover dhe më pas është transportuar në një furgon brenda garazhdid të kompleksit “Golden”. Range Roveri është nxjerrë më pas edhe është djegur. Furgoni me trupin e Prengës ka dalë rreth orës 20:30 të darkës dhe më pas është kthyer në resort. Trupi dyshohet se është groposur në rrethinat e Shijakut. Personat në garazhd kanë ndërruar rrobat e tyre dhe i kanë djegur në një kazan jashtë garazhdid”, theksoi Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e Jan Prengës/ Artan Hoxha: Jam tronditur kur pashë pamjet

Publikuar

-

Nga

Gazetari investigativ, Artan Hoxha, ka zbuluar fakte të reja, nga rrëmbimi dhe më pas vrasja e Jan Prengës. I ftuar në emisionin “Opinion”, Hoxha u shpreh se pamjet filmike janë tronditëse.

“Mënyra si janë sjellë me viktimën është shumë e rëndë. Ka një lloj respekti edhe ndaj viktimës! Kur ata e nxjerrin nga makina është krejt i zhveshur. Unë jam tronditur kur i kam parë pamjet,” është shprehur Hoxha.

Ndërkaq, gazetarja Klodiana Lala, përgëzoi punën e Prokurorisë dhe Policisë lidhur me këtë rast.

“Janë katër persona që janë të gjithë nga zona e Shkodrës. Këta janë personat që e kanë marrë peng. Më pas grupi Hajri ka ndihmuar. Policia në momentin që ka rënë në gjurmë të tyre, dhe këtu dua të ndalem, sepse zakonisht unë e kam kritikuar punën e policisë, por në këtë rast, duhet ti përgëzojmë. Në rastin konkret, si Policia dhe Prokurora ka bërë një punë të mirë. Policia ka ndjekur gjurmët e kamerave të sigurisë. Në momentin që ka një peng në lojë, Policia është shumë e kujdesëshme për të ndërhyrë. Në momentin që është siguruar që pengu ka ndërruar jetë, atëherë ka ndërhyrë”, theksoi Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksidenti i Ilda Bejlerit/ Reagon policia: Po punojmë për të kapur mjetin

Publikuar

-

Nga

Policia e Tiranës ka dhënë informacion zyrtar lidhur me aksidentin e ndodhur pasditen e sotme  tek Ura e Lanës ku mbeti e plagosur një  grua, 63 vjeçe.

Në media u fol se në automjetin që kreu aksidentin me pasojë plagosjen, ka qenë moderatorja e TCH, Ilda Bejleri. Vetë Bejleri e përgënjeshtroi fillimisht këtë lajm, duke i quajtur gazetarët gënjeshtarë, ndërsa pak më vonë u shpreh se thjesht e kishte prekur pak në pjesën anësore të moshuarën dhe pasi kishte ndaluar për të parë nëse ishte mirë, ishte larguar nga vendngjarja.

Sakaq, ka reaguar dhe policia e e Tiranës ku sqaron se e moshuara ndodhet në kujdesin e mjekëve dhe jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Vrasësit dihen, policia e Shkodrës agjensi funerale

LEXO EDHE:  Fotot me gazetarin Artan Hoxha/ Si ka ndryshuar Klement Balili

Tiranë/ Informacion Paraprak

Më datë 12.02.2020, rreth orës 12:50, në bulevardin “Gjergj Fishta”, ne afersi te Ures se Drejtorise Vendore te Policise Tirane,një mjet ende i paidentifikuar ka aksidentuar shtetasen E.GJ , 63 vjeçe , e cila ndodhet nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën.

Shërbimet e Policisë kanë shkuar menjëherë në vendngjarje dhe së bashku me grupin hetimor po vijojne punen, per identifikimin dhe kapjen e mjetit qe ka shkaktuar aksidentin.

 

LEXO TE PLOTE