Connect with Us

Tetë viktima nga stuhia “Ciara”/ Autoritetet ngrenë alarmin, anulohen fluturimet

Bota

Tetë viktima nga stuhia “Ciara”/ Autoritetet ngrenë alarmin, anulohen fluturimet

Publikuar

-

Të paktën tetë persona kanë humbur jetën në Poloni, Çeki, Francë, Gjermani dhe Suedi sipasojë e stuhisë Ciara që ka goditur Evropën.

Në 42 rajone të Francës autoritetet kanë ngritur alarmin portokalli teksa gati 130 mijë banesa kanë mbetur pa energji elektrike.

Dhjetëra fluturime janë anuluar në aeroportin Charles de Gaulle kurse 150 të tjerë në Këln e Dyseldorf.

Sipas mediave të huaja, në Gjermani ka patur gjithashtu edhe disa të plagosur, tre nga të cilët janë në gjendje kritike për jetën.

LEXO EDHE:  Zbulohet identiteti/Kush është personi që u vra dhe u hodh në përrua

Ndërkaq, mësohet se stuhia ka mbërritur ndërkohë në Sardenja dhe në rajonet qendrore të Italisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Përhapja e koronavirusit/ Kina teston te minjtë vaksinën e parë provë

Publikuar

-

Nga

Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve në Kinë bën me dije se ka filluar testimi tek minjtë për një vaksinë të parë të mundshme për kurimin e koronavirusit.

Sipas Qendres së Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve “testet e kafshëve bëhen në një fazë shumë të hershme në zhvillimin e një vaksine dhe se shumë hapa të tjerë do të duhet të merren akoma përpara se të jetë gati”.

Sipas mediave të huaja, janë planifikuar gjithashtu edhe testime të mëtejshme të toksicitetit tek kafshët më të mëdha, siç janë majmunët, për të patur një vaksinë të sigurt për njerëzit.
Shkencëtarët vazhdojnë të jenë në garë kundër kohës për të provuar të mposhtim virusin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Stuhia “Ciara” po shkakton tragjedi/ Humbin jetën 2 persona në Britaninë e Madhe

Publikuar

-

Nga

Dy persona kanë humbur jetën në Britaninë e Madhe si pasojë e stuhisë “Ciara”.

Sipas mediave të huaja, një 59-vjeçar humbi jetën teksa drejtonte makinën, pasi pema e zuri poshtë. Ndërsa viktima e dytë është një 77-vjeçar, i cili rrëshqiti në akull.

Në Britani transporti rrugor u çrregullua tërësisht, ndërsa fluturimet dhe shërbimet u anuluan.
Stuhia “Ciara” ka shkaktuar kaos në disa shtete të Evropës, me erëra deri në 180 kilometra në orë dhe shira të rrëmbyeshëm.

LEXO EDHE:  Flet drejtori i Traumës/ 15 të shtruar, 3 prej tyre në gjendje të rëndë

LEXO EDHE:  Zbulohet identiteti/Kush është personi që u vra dhe u hodh në përrua

Stuhia filloi të dielën në Britani, për të vazhduar më pas në pjesë të tjera të kontinentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Video- Stuhia merr karrocën me gjithë foshnje/ Djali përfundon në mes të rrugës

Publikuar

-

Nga

Erërat e forta dhe shira të dendur kanë shkaktuar përmbytje në disa qytete angleze, veçanërisht në veri të Anglisë.

Në një video që po qarkullon në rrjetet sociale, shfaqet momenti shokues kur babai përpiqet të ndihmojë fëmijët. Era e fortë rrëzoi djalin e vogël ndërsa mori me vete karrocën me fëmijën në të.
Kalimtarët të tronditur bërtitën pasi fëmija u rrëzua në mes të rrugës dhe mund të përplasej nga ndonjë një makinë.

Për fat të mirë babai veproi në kohë ndërsa moment I frikshëm u kap nga një kalimtar./CNA.al

LEXO TE PLOTE