Connect with Us

Deklarata e Çanit/ “Politika është e pisët, nuk bën dot pa krimin”

Politikë

Deklarata e Çanit/ “Politika është e pisët, nuk bën dot pa krimin”

Publikuar

-

Moderatori Arian Çani deklaroi se politika nuk është e zonja të jetojë pa krimin, teksa po fliste për kapjen e Vladimir Gjutës me armë para selisë rozë dhe aludimet se mund të ishte duke planifikuar një atentat ndaj kryeministrit Edi Rama.

Çani tha se nuk beson që krimi i organizuar të jetë duke sulmuar opozitën, pasi pretendon se janë të dyja të pista dhe bashkëpunëtore.

“Krimi nuk është në atë situatë t’i bjerë politikës, por as politika nuk është e zonja të jetojë pa krimin. Politika është e pisët si krimi. Po them një hipotezë. Ka shumë kriminelë që vazhdojnë i mbajnë pasuritë, makina luksoze dhe të pajustifikuara ata i konfiskon policia. Për mua ajo është një fishkëllimë. Një fishkëllimë që fushata po afron edhe ne s’kemi para. Si mendoni ju, një kriminel që nuk ka pastruar paratë nuk do të investojë tek partia që është në pushtet?”, deklaroi moderatori./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rusët po vijnë vërdallë”/ Myslim Murrizi bën denoncimin e fortë: Qeveria po bën pazare nafte

Publikuar

-

Nga

murrizi sulmo qeverine

Deputeti Myslim Murrizi, ka reaguar në lidhje më protestën e më shumë se 850 punëtorëve naftëtarë të rafinerisë së Ballshit.

Në një deklaratë për mediat, Murrizi u shpreh se mbi 1 milion ton naftë ikën jashtë vendit tonë, por prej 12 vitesh kompania që merr energjinë nëntokësore shqiptare, nuk paguan asnjë lek fitimi në arkën e shtetit.

Sipas tij, askush nuk flet për to, pasi qeveritarët po ndajnë pazaret në pjesën e naftës.

“Ndodhem sot para jush si deputet i qarkut të Fierit, për të denoncuar heshtjen e qeverisë prej muajsh për 850 punonjës të rafinerisë së Ballashit të cilët janë katër muaj pa paga dhe dy muaj në protestë.
Protesta e tyre është në vesh të shurdhër sepse qeveria është e kapur nga korrupsioni dhe askush nuk flet për 100 familje që vuajnë për kafshatën e bukës.

Disa herë punonjësit e rafinerisë së Ballshit, jo vetëm sot por prej vitit 2008 jqanë denigruar dhe diskredituar nga qeveritë sepse zyrtarë të ndryshëm dhe politikanë të mazhorancave respective ndajnë pazarë me pjesën e naftës dhe me Banker Petroleum.

Mbi 1 milion ton, naftë në Shqipëri ikën jashtë vendit tonë. Prej 12 vitesh kompania që merr energjinë nëntokësore shqiptare, nuk paguan asnjë lek fitimi në arkën e shtetit.
E çuditshmja është që nafta ikën në tregjet e botës me një çmim 15 euro më lirë sesa në vend dhe 815 punonjës të rafinerisë së Ballshit janë pothuajse të flakur në rrugë prej vitit 2008 kur është privatizuar Alpetroli.

Si deputet i qarkut Fier, i jam drejtuar dy herë me shkresë zyrtare Autoritetit të Konkurrencës, autoritet i cili duhet të ndërhyjë në raste të tilla, për të vetmin rast që autoriteti ka marrë 6 vendime dhe nuk ka zbatuar asnjë vendim të tij, është rasti abuziv i mosndërhyrjes në rastin e shkeljes flagrante të konkurrencës të kompanisë Bankers Petroleum, kontratës që ka me rafinerinë Ballsh për të mos u flakur në rrugë këta punonjës dhe që kjo naftë shitet në Shqipëri me çmim më të lirë sesa vjen nga importi.
100 milion euro është gjobitur kompania Bankers Petroleum nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganës për mospagesë akcize.

Në datë 31 maj 2019, edhe sot e kësaj dite, s’ka paguajtur asjë lek sepse në mënyrë arbitrare nga ministrja e Financave, e urdhëruar nga kapoja që është i kyçur në kullën e kryeministrisë që urdhëron dhe zonjën Juljana Latfi i kryetare të autoritetit të konkurencës, nuk është realizuar, dhe nuk është ekzekutuar vendimi i Drejtorisë së Përgjithshme të Doganës.

LEXO EDHE:  Ardi Veliut i rrëmbejnë kushëririn/ Detajet e krimit mafioz denoncuar nga Artan Hoxha

LEXO EDHE:  Katër familjet me lidhje të forta politike, që kontrollojnë medien

Ju bëj thirrje deputetëve të qarkut Fier të Partisë Socialiste të cilët sa herë që kanë patur nevojë për vota ja kanë premtuar që uzina do të ndizet. Kryeministrit, kryetarit të Kuvendit që është deputet i qarkut Fier, zv.kryeministrit, dhe të gjithë deputetëve të qarkut Fier që nuk kanë gisht tek aferat korruptive që luhet në kurriz të familjeve të Mallakastrës, Patosit dhe Rreskovecit dhe të 1 milion e kusut, ton naftë pasuri kombëtare të Republikës së Shqipërisë që të ngrihen dhe të reagojnë për një të drejtë legjitime të këtyre punëtorëve që çdo ditë protestojnë sa para prefekturës aq edhe në uzinën e rafinerisë së Ballshit.

Gjashtë vedimet e Autoritetit të Konkurrencës dhe përgjigja përfundimtare që më drejtohet mua zonja Juljana Latifi është që në të gjithë vendimet, autoriteti merr vendim që Bankersi mbi 80% të xhiros vjetore dhe 5% të xhiros ditore nëse nuk zbatohet kontrata. Deri më sot asnjë vendim i ekzektutivit, asnjë lek i futur në arkën e shtetit.

Kohët e fundit kam vënë re një propagandë demagogjike edhe nga qeveria edhe nga suflerët e saj, që  kane hap krahët për investitorët amerikan në Shqipëri.
Kam parë selfie me ambasadoren e re të ardhur , por ajo qe realisht prej 30 vitësh, post komunizëm, vëmë re është që naftën, minierat, aeroportin e kanë kinezët.

BKT, Telekomin, hidrocentralet , Kurumin por edhe portin e Durrësit dhe aeroportin imagjinar të Vlorës e kanë turqit.

Rusët po vijnë vërdallë për vendburimin e naftës.
Skanerin e doganës, SKS-në, aleatëtin që bën pashaporta, embarkimin e naftës, kasat fiskale, dheck up-in e famshëm , sterilizimin e paisjeve kirurgjikale, PPP-të, dhe çdo tendër që ka miliona euro i kanë tufa solidare e hajdutëve të politikës shqiptare. Amerikanët nuk i shof gjëkund, në asnjë cep të ekonomisë shqiptare.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Spekulimet për arrestimin e Gjutës para selisë rozë/ “U pagua 120 mijë euro për të bërë zhurmë”

Publikuar

-

Nga

Deklarata të forta janë bërë mbrëmjen e sotme, pas arrestimit të Vladimir Gjutës me armë dhe para jashtë selisë rozë, në kohën kur kryeministri Edi Rama po mbante një mbledhje me kryesinë e PS.

Moderatori Arian Çani tha në emisionin “Open” se kishte dëgjuar se dorezën që policia i kishte sekuestruar Gjutës, ky i fundit e ka pasur për numrin dy të PS-së Taulant Ballën.

Por Çani deklaroi se kjo nuk është e vërtetuar dhe se këtë e kishte dëgjuar nga njerëzit. NJë tjetër aludim është ngritur nga ish-ministri  i Drejtësisë Ylli Manjani.

“Kam dëgjuar se është paguar 120 mijë euro për të bërë këtë zhurmën që po vret kryeministrin. Ka shumë spekulime”, nënvizoi Manjani.

LEXO EDHE:  Krimi i organizuar qeverisë vendin/ Roli i opozitës, vendimtar

LEXO EDHE:  Lleshi viziton efektivët e plagosur/ Mesazh të fortë politikës

Ende nuk është mësuar se cila ka qenë në të vërtetë arsyeja që Gjuta ka shkuar i armatosur në sëlinë e PS-së, ndërkohë Prokuroria ka nisur hetimet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Krimi i pafuqishëm të godasë politikanët”/ Spahiu: Ja kur mund të ndodhin atentate ndaj krerëve të partive

Publikuar

-

Nga

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka komentuar shoqërimin e Vladimir Gjutës, i cili u ndalua me armë dhe para nga garda e selisë së PS-së dhe më pas iu dorëzua policisë.

Spahiu deklaron se të dhënat e deritanishme janë të pamjaftueshme se Vladimir Gjuta ishte duke planifikuar një atentat politik ndaj kryeministrit Edi Rama.

Sipas tij, me këto prova, Gjuta duhet të shkojë vetëm për veprën penale të “armëmbajtjes pa leje” në gjykatë, por nëse dalin prova të tjera, ai thekson se duhet një hetim më i thellë.

Politikani bëri deklaratën e fortë se atentate mund të bëhen vetëm në momentin kur krerët e partive janë në paqe me njëri-tjetrin.

LEXO EDHE:  Luan Rama bën bilancin e janarit 2020/ Shqiptarët vazhdojnë të mos qeverisen, situata po bëhet me e rëndë

LEXO EDHE:  Gazetari bën paralajmërimin e fortë/ Ne prapë do na vjedhin

“Atentatet mund të kryehen në 4 mënyrë, nga kundërshtarët, nga krimi kundër politikës, nga njerëz të mendur që ku di unë, duan të bëhen Avni Rustemi dhe e katërta, nga persona të brendshëm të lidhur me krimin. Krimi në Shqipëri është i pafuqishëm të godasë politikanët.

Nëse ndodhin atentate mund të ndodhin kur kanë paqe këta dhe jo kur janë në protestë. Nuk e mendoj se ka qenë atentat”, theksoi Spahiu në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE