Connect with Us

PD bashkëpunim me SHBA/ Halim Kosova zbulon projektin

Politikë

PD bashkëpunim me SHBA/ Halim Kosova zbulon projektin

Publikuar

-

Halim Kosova sulmon Gazmend Bardhin/ Trokita në derën e PD dhe mu përgjigj një zë as burrë as grua

Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë Halim Kosova deklaron se Komisioni për Etikën dhe Pastërtinë e Figurës, që ai drejton, është një garanci serioze për integritetin e atyre që do të qeverisin nesër vendin.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Kosova vuri në dukje se një mekanizëm i tillë, i përforcuar me ndihmën e ambasadës së SHBA, e rrit besimin e qytetarëve tek Partia Demokratike.

“Besimi në një forcë politike vjen nga njerëzit që e përfaqësojnë këtë forcë politike. Duke ditur mirë këtë, PD ka ngritur Komisionin e Etikës dhe Pastërtisë së Figurës. Nuk është sekret të them se Ambasada e SHBA-së më ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë për ta nxitur këtë projekt dhe për të na ndihmuar. Ata janë shumë të gatshëm të ndihmojnë, kur bëhet diçka e mirë kundër korrupsionit apo për ta parandaluar atë. Mendoj qe kemi ndërtuar një pyetësor perfekt sesi të përzgjidhen njerëzit e PD, figura të qeverisjes së ardhshme në pozicionet më të rëndësishme në qeverisjen e vendit. Kështu që nesër, PD ka një garanci më shumë se ata që do të drejtojnë vendin do të kenë figurë të pastër. Duke respektuar dekriminalizimin me detaje, kemi bërë edhe  një vaksinim kundër të keqes për nesër”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Vizita sekrete e Metës dhe Kryemadhit në SHBA, ja si i ‘dekonspiron’ lobisti libanez

Halim Kosova tregoi qëndrimin e tij se idetë dhe njerëzit janë kyç për të ardhur në pushtet.

“E kam dhënë gjithmonë mendimin tim se përmes protestave të dhunshne nuk mund të vihet asnjëherë në pushtet. Më e rëndësishne se protestat, pa i përjashtuar protestat demokratike është çfarë premton PD dhe me cilët njerëz del përpara popullit për idetë që ka për të nesërmen”, deklaron ish-deputeti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Vettingu i politikanëve në duart e Ramës”/ Strazimiri: Qëndro në këmbë demokrat, asnjë hap pas

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i Këshillit Kombëtar në PD Gent Strazimiri ka sulmuar ashpër marrëveshjen e ofruar nga kreu i PD Lulzim Basha për kryeministrin Edi Rama sa i takon vettingut të politikanëve.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Strazimiri theksoi se Basha nga një betejë deri në pikën e fundit të gjakut po e shndërron në një marrëveshje pa pikë gjaku.

Postimi i plotë i Gent Strazimirit:

Një betejë-marrëveshje me kriminelin-pastrues, dhe “llumi” që e refuzon!

Pse kemi nevojë urgjente për Vetting të politikës?

Sepse partia e pushtetit dhe kryetari i saj,

* i kanë hapur dyert krimit në politikë,

* kanë shfrytëzuar influencat kriminale për të deformuar votën,

* kanë asgjësuar debatin parlamentar duke përdorur dhunën e kriminelëve në parlament.

Më tej, po me votat e kriminelëve në parlament,

* kanë asgjësuar pavarësinë e gjyqësorit,

* kanë ndëshkuar gjyqtarët dhe prokurorët e pabindur* kanë emëruar dhe promovuar gjyqtarë e prokurorë, persekutorë të Partisë së Punës

LEXO EDHE:  Pezullohet gjoba 110 mln euro ndaj Shqipërisë/ Arbitrazhi rihap gjyqin me Becchettin

LEXO EDHE:  Varianti britanik i koronavirusit dominon në SHBA

* kanë vendosur kontrollin mbi çdo segment të drejtësisë, përmes familjarëve të ngushtë të ministrave të përfolur për korrupsion.

Çfarë ofrohet si zgjidhje?

Një “betejë deri në pikën e fundit të gjakut”?

JO!

Ofrohet:

* një marrëveshje me partinë e pushtetit dhe kryetarin-kriminalizues të politikës, që kjo struktura e kontrolluar nga partia e pushtetit dhe kryetari-kriminalizues i politikës, të bëjnë edhe vettingun e politikanëve… madje edhe atyre të opozitës…

Kush e refuzon me përbuzje si “zgjidhje” këtë marrëveshje bashkëpunimi me kriminalizuesin, damkoset si “llum i tranzicionit” …

Një “betejë deri në pikën e fundit të gjakut” që shndërrohet në “marrëveshje pa pikën e gjakut”, është një perversitet i aktruar keq, veçanërisht kur ofrohet “me të trashme të zonit”, si “dënim” dhe, “pësohet” me “përulësi” nga … kriminalizuesi…

#qëndro_në_këmbë_demokrat

#asnjë_hap_pas/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“SPAK ka dalë nga qëllimi për të cilin u ngrit”/ Manjani: Po ngarkohet me dosje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka folur për veprimtarinë e SPAK, duke shtuar se ky institucion po ngarkohet me dosje dhe sipas tij ka dalë nga qëllimi për të cilin u ngrit.

Në një reagim për “Vetting”, Manjani deklaron se SPAK duhet të ketë vetëm një qëllim luftën kundër korrupsionit të zyrtarëve të lartë por që sipas tij nuk po e bën.Një çështje ka SPAK dhe vetëm me këtë nuk merret. Merret me vendimet e Zamira Ramit në Gjirokastër e cila ka vendos shembjen e dy ndërtimeve për shkaka të një projekti zhvillimi dhe nuk merret me Erion Veliajn që shemb pa ligj Teatrin Kombëtar por jo është loja me dy standarde.

SPAK është një agjenci e posaçme , e kam thënë është monstruoze ne kuptim legal të fjalës. Ka në dorë të bej çfarë të doje, askush nuk është i mbrojtur. As privatësia nuk vlen para SPAK si një e drejtë themelore pasi transparenca e një zyrtari publik është më e rëndësishme . Ta lëmë SPAK-un të merret me këtë punë korrupsionin”, u shpreh Manjani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandali në PD/ Basha urdhëron shkrirjen e degës 4 në Tiranë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Partinë Demokratike duket se e ka kapur paniku.

Pas skandalit me përgjimet e deputetëve në mbledhjet e grupeve parlamentare, një tjetër skandal është regjistruar ditën e sotme.

Ervin Goxhaj, kreu i degës numër 4 në Tiranë ka shkrirë të gjithë shtabine degës pas një urdhëri nga Lulzim Basha. Gjithçka ka ndodhur pasi i gjithe shtabi i degës i është bashkuar Foltores të ish-kryeministrit Berisha.

LEXO EDHE:  Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

LEXO EDHE:  Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

Në një grup të formuar në aplikacionin What’s Upp, Gonxhaj ka fshirë të gjithë anëtarët e shtabit dhe ka lënë vetëm veten e tij.Ky është vijimi i skandaleve të një pas njëshme në PD, e cila po shkërmoqet çdo ditë e më shumë.

Një mesazh më shumë nga Luli Basha si misionar i bashkimit dhe unitetit në PD./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE