Connect with Us

5 anglezë konfirmohen me koronavirus në Francë/ Mes tyre një fëmijë

Bota

5 anglezë konfirmohen me koronavirus në Francë/ Mes tyre një fëmijë

Publikuar

-

Pesë shtetas britanikë kanë rezultuar si të prekur me koronavirus në Lindje të Francës.

Lajmin e konfirmoi ministri francez i Shëndetësisë, i cili bëri me dije se bëhet fjalë për katër të rritur dhe një fëmijë, konkretisht i moshës 9-vjeçare.

BBC raporton se familja britanike kishte pasur kontakte me një tjetër anglez i cili kohët e fundit ishte diagnostifikuar me koronavirus.

Djali 9-vjeçar, i cili jeton në vendpushimin e skive të Contamines-Montjoie me familjen e tij, ndjek shkollën lokale dhe zhvillon klasa të gjuhës frënge në një shkollë tjetër në St-Gervais.

Autoritetet franceze deklarojnë se do t’i mbyllin të dyja shkollat ku ka studiuar fëmija në javën e ardhshme.

LEXO EDHE:  Koronavirus mbërrin në Itali/ Konfirmohen dy kinezë të prekur

Ndërkohë, në të gjithë botën, janë konfirmuar 34.546 raste të prekurish dhe 722 viktima, më të shumtat të regjistruara kryesisht në territorin e Kinës.

Jashtë Kinës, 270 raste janë konfirmuar në 25 vende, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO), me dy vdekje, një në Hong Kong dhe një tjetër në Filipine./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Rezultatet e analizave të të dyshuarës për koronavirus dalin negative

Publikuar

-

Nga

Një grua në Kosovë u shtrua në spital pas dyshimeve se mund të ishe prekur nga koronavirusi.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, jep lajmin e mirë se gruaja me origjine britanike nuk është e prekur nga ky virus pasi rezultati i analizave doli negativ.

Bëhet fjalë për një shtetase të huaj e cila punon në Kosovë dhe e cila ka qenë në një qendër skijimi ku kanë qenë edhe pesë persona të tjerë.

Përveç se në Kinë, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

LEXO EDHE:  Tritan Kalo zbulon simptomat e koronavirusit/ Ja masat që duhet të merren për t’u mbrojtur

LEXO EDHE:  Koronavirusi vijon të avancojë/ Raportohen 565 viktima dhe 28 mijë të infektuar

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Një amerikan humb jetën nga koronavirusi/ Rritet frikshëm numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi po vijon të përhapet me shpejtësi të madhe duke rritur ndjeshëm numrin e viktimave.

Nga të dhënat më të fundit, “CNN” raporton se numri i viktimave ka shkuar në 813, duke kaluar tashmë edhe virusin SARS, i cili shpërtheu po në Kinë dhe u përhap në gjithë botën, në vitin 2003, duke vrarë tragjikisht 774 njerëz.

Koronavirusi është kthyer tashmë në një alarm botëror, teksa janë regjistruar viktima edhe në SHBA, Itali, e shumë vende të tjera të botës, ndërsa numri i të infektuarve shkon në dhjetëra mijëra.

Ditën e djeshme është konfirmuar viktima e parë, shtetas amerikan nga koronavirusi. Sipas raportimeve, viktima ishte një 60 vjeçar, i cili kishte ndërruar jetë që më 6 shkurt. Lajmi është konfirmuar nga Ambasada Amerikane në Pekin.

LEXO EDHE:  Koronavirus fut në ankth qytetarët/ Reagon Ambasada shqiptare në Pekin

LEXO EDHE:  Koronavirus mbërrin në Itali/ Konfirmohen dy kinezë të prekur

Kujtojmë që Organizata Botërore e Shëndetit e ka shpallur koronavirusin si një emergjencë globale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Tajlandë, të paktën 20 të vrarë pas një sulmi me armë zjarri

Publikuar

-

Nga

Në Tajlandë një ushtar vrau me armë zjarri të paktën 20 persona në një qytet në verilindje të vendit, duke postuar mesazhe në facebook gjatë sulmit ndërsa vazhdon të qëndrojë brenda një qendre tregtare prej rreth nëntë orësh.

Policia dhe forca të ushtrisë kanë hyrë brenda qendrës tregtare të qytetit Nakhon Ratchasima duke ndihmuar me qindra njerëz që të largohen.

Përpara se të shkonte tek qendrën tregtare, ushtari hapi zjarr në disa vende, përfshirë një shtëpi e një bazë ushtarake.

Mediat lokale transmetuan pamjet e ushtarit tek dilte nga makinë para qendrës tregtare dhe duke shkrepur disa herë armën e duke shkaktuar panik tek njerëzit që përpiqenshin të largoheshin.

Nuk i dimë arsyet pse ai e bëri këtë. Duket si tejet i inatosur“, tha zëdhënësi i ministri i Mbrojtjes Kongcheep Tantrawanit, për agjencinë Reuters.

LEXO EDHE:  OBSH shpalli emergjencë ndërkombëtare për shkak të koronavirus/ Manastirliu mbledh Task-Forcën  

LEXO EDHE:  Frikë nga koronavirusi/ Qytetarët nuk marrin nga posta pakot e ardhura nga Kina

Pamje filmike nga brenda qendrës tregtare të postuara në mediat sociale tregonin një burrë të armatosur të veshur me të zezë dhe me maskë, me një armë mbi supe dhe askënd tjetër përreth tij.

Zoti Kongcheep tha se të paktën 20 persona janë vrarë dhe ishte e paqartë nëse autori i sulmit kishte marrë dikë peng brenda qendrës tregtare.

“Nuk dihet se sa janë ende brenda”, tha ai. Policia identifikoi të dyshuarin si Jakrapanth Thomma. Gjatë sulmit në një postin në Facebook ai shkruante “vdekja është e pashmangshme për të gjithë” dhe pastaj ngrite pyetjen: “A duhet të tërhiqem?”/VOA

LEXO TE PLOTE