Connect with Us

Vettingu në polici, si një lugë çorbë e prishur

Politikë

Vettingu në polici, si një lugë çorbë e prishur

Publikuar

-

Pasi filloi Reforma në Drejtësi dhe Vettingu, pra transparenca për gjyqtarët dhe korrupsionin në sistemin e drejtësisë, Fatmir Xhafaj, në kohën që ishte ministër i Brendshëm, shpalli Vettingun edhe në Policinë e Shtetit.

Një Vetting i cili duket të jetë herë një hanxhar mbi kokat e policëve apo drejtuesve të lartë të policisë, e herë një lugë çorbë e prishur që e gëlltit për ta vjellë gjithë jetën.

Kjo batutë e dytë, e huazuar nga filmi “Ilegalët”, është më e neveritshmja e Vettingut në Policinë e Shtetit.

Së pari shikon Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu që shkon e dorëzon ca letra dhe me 50 faqe raport nga një Vetting për t’u kontestuar shikon se ai është pa bukë, është gati me ndihmë ekonomike dhe i mbytur në borxhe, me 24 milion të marra nga vjehrri, e kështu me radhë, pa folur për pjesët e tjera problematike.

Shikon drejtues të tjerë të Policisë së Shtetit, ku flitet për 200 milion të dhëna nga një shok, e kështu me radhë, të cilët kalojnë Vettingun, pa asnjë lloj problemi.

Shikon të sulmohen eksponentë të caktuar përpara Vettingut me materiale të nxjerra nga instrumenta politik brenda Vettingut në polici.

Pra, “luga e çorbës” funksionon shumë mirë. Dikush sulmohet në media dhe i nxirret një raport, dikush tjetër që i ka edhe më të keq dhe më të nxirë raportin, nuk i del ai, por e kalon me lehtësi Vettingun.

Pra, duket se hanxhari mbi kokat e Policisë së Shtetit funksionin dhe është një moment delikat, ku shtetit thuajse është shthurur, ku bandat kontrollojnë gjithçka, kriminelët e dënuar po lirohen dhe policia ndihet më e pasigurtë se kurë.

Asnjëherë dhe në asnjë rast nuk duket të jetë për të forcuar Policinë e Shtetit dhe për të bërë transparencën e saj. Por, luga e çorbës së prishur në Vetting duket të jetë mënyra për të goditur disa elementë profesionistë në Policinë e Shtetit.

Por, nga ana tjetër më parë nuk është përdorur kjo formë, por janë përdorur lëvizjet politike dhe emërimet transferuese, duke i degdisur oficerët e karrierës nëpër detyra shumë të ulëta deri në roje poste.

LEXO EDHE:  Nuk e kaloi Vettingun/ Reagon avokati i gjyqtarit Trezhnjeva

Këtë herë politika ka gjetur një mënyrë tjetër për të goditur, duke përdorur një gjoja Vetting në polici.

Një Vetting i filluar nga ata që nuk kanë kaluar kurrë në Vetting, nga politikanët. Po kërkohet të goditet Policia e Shtetit, po kërkohet të goditen drejtues të saj, ndërkohë që ka shumë struktura që mund ta kontrollojnë atë. Ndërkohë që me dhjetëra apo qindra oficerë karriere janë goditur më përpara me emërime dhe lëvizje të pandershme apo edhe largime nga funksionet e tyre.

Sot për të liruar ca hapësira apo për të hequr atë që nuk i pëlqen ministrit të radhës po përdoret një Vetting që është herë një hanxhar e herë përdoret si një lugë çorbë e prishur, për të ndotur imazhin e drejtuesve të policisë në publik.

Policia e Shtetit nuk është më e mira, nuk është vërtetë ajo që ne duam, ka shumë probleme, por është në një moment delikat dhe hanxhari mbi kokën e saj dhe ta ushqesh me çorbën e prishur, është një plagë që ndoshta nuk do të mbyllet kurrë. Do ti dhembë shumë gjatë. Në një moment delikat për vendin, policia nuk po e merr goditjen nga krimi, i cili po e ndien se ka terren të lirë, por nga politika.

Nga ajo që me shpatë të madhe filloi reformën në drejtësi, e cila po zgjat pafundësisht dhe gjithashtu po fut në kolaps edhe vetë Policinë, e cila ka në strukturë oficerë të lartë por dhe një trupë profesioniste, jo pa probleme, por që tashmë duket në ankth, e stresuar sepse në çdo moment mund të goditet padrejtësisht. Dhe ajo nga ka një trupë në luftë kundër krimit mund të kthehet në një kërmë e hedhur në rrugë që ta shqyejnë hijenat e krimit. Dhe këtë shërbim më mirë se kurë po e bën çorba e prishur, e gatuar nga politika, me një Vetting që duket të jetë vërtetë hanxhar mbi kokat e Policisë së Shtetit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bardhi paralajmëron nga Vlora/ “Ndryshimi është vetëm çështje kohe”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, ka mbajtur një takim me strukturat në qarkun e Vlorë.

Bardhi ngre akuzat se ky qark është shfrytëzuar pa mëshirë nga kryeministri Edi Rama dhe trafikantët e drogës.

Demokrati deklaron se nga bashkëbisedimi i hapur ka kuptuar se sa më shumë presion të paligjshëm që ushtron qeveria, aq me më shumë vendosmëri dhe kurajo reagojnë qytetarët dhe demokratët në Vlorë, Selenicë, Sarandë dhe Delvinë.

“Për fat të keq, këto qytete janë shfrytëzuar pa mëshirë nga Edi Rama dhe trafikantët e drogës, të njohur kudo në zonë si partnerët e tij kryesorë në bashkëqeverisje.

LEXO EDHE:  Xhafaj, si dështim i Ramës, ndërkombëtarëve dhe kazanit/ Kadri Hazbiu i kohëve moderne

LEXO EDHE:  Nga Donald LU/Korrupsioni në drejtësi, gjyqtarët dhe politikanët mbushin xhepat me para të pista

Me mbështetjen e pakursyer të qytetarëve të këtij qarku, besoj fort se ndryshimi është vetëm çështje kohe”, shprehet ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjermani/ Pak frikë nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Lufta kundër virusit të ri Korona, që ka shpërthyer në Kinë, aktualisht tërheq vëmendjen në të gjithë botën. Edhe në Gjermani, njerëzit janë infektuar me virusin mjaft të panjohur. Rastet e para ndodhën në një kompani në Bavari, ku një punonjëse e infektuar nga Wuhani kishte bërë trajnime.

Javën e kaluar, më shumë se njëqind shtetas gjermanë u kthyen në Gjermani nga Kina. Ata i futën në karantenë, në një kazermë. Edhe tek ata u konstatuan raste të veçanta të infektimit me virusin e Koronës. Edhe pse sëmundja te shumë pacientë është e butë dhe kalon shpejt,  shfaqja e virusit ende mjaft të panjohur ka shkaktuar frikë në të gjithë botën.

Gjermanët u besojnë autoriteteve

Në Gjermani, megjithatë, frika është e kufizuar. Tetë nga dhjetë gjermanë besojnë se situata deri tani është nën kontroll. Kjo del nga një sondazh i ARD-së, të cilën e ka realizuar qendra e sondazheve infratest-dimap.

Sa duhet të kushtojnë ushqimet? 

Një temë tjetër, për të cilën i kanë pyetur studiuesit e opinionit shtetasit në sondazhin e fundit janë çmimet e ushqimeve në Gjermani. Sipas statistikave gjermanët nuk shpenzojnë as dhjetë përqind të të ardhurave të tyre për ushqim. Kjo është shumë pak, po ta krahasosh me shtetet e tjera evropiane. Çmimin e paguajnë mjedisi dhe fermerët. Jo vetëm me blegtorinë, por edhe në ara mund të fitosh gjithnjë e më pak para.

Fermerëve gjermanë iu desh të pranonin një rënie të të ardhurave prej 18 përqind në vitin e fundit të llogaritjes. Politikanët nuk duan më të rrijnë duarkryq. Në fillim të javës, kancelarja Angela Merkel foli me përfaqësuesit e tregtisë me pakicë dhe të industrisë ushqimore, për praktikat e tregtisë së drejtë dhe për mundësitë e rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Vetëm një në dy vetë i gatshëm të paguajë më shumë

Por a do t’u pëlqente kjo gjermanëve? Vërtet që niveli aktual i çmimeve për ushqimet nga këndvështrimi i pothuajse gjysmës së të gjithë qytetarëve gjermanë (54 përqind), është mjaft i ulët. Sidoqoftë, 43 përqind nuk pajtohen: ata mendojnë se çmimet ekzistuese të ushqimeve janë të përshtatshme (36 përqind) ose shumë të larta (shtatë përqind).

E rëndësishme për vlerësimin e çmimeve të ushqimeve është situata përkatëse e të ardhurave. Në familjet me të ardhura neto më pak se 1.500 euro, 64 përqind mendojnë se çmimet aktuale të ushqimeve nuk janë aspak të ulta.

Qiratë po bëhen gjithnjë e më të larta

Një çështje që i preokupon njerëzit në Gjermani pothuajse në të gjitha nivelet e të ardhurave është mungesa në rritje e banesave. Gjithnjë e më shumë qytetarë po zhvendosen nga fshati në qytet dhe me kërkesën për strehim po rriten edhe qiratë. Po të mos kesh të ardhura mbi mesataren dhe të jesh në gjendje të shpenzosh një pjesë të madhe të të ardhurave për qiranë, vështirë se do të gjesh banesë me çmim të  përballueshëm.

LEXO EDHE:  Pritshmëritë e SPAK/ Drejtësi e re, nga prokurorë me “xhaketa të vjetra”

LEXO EDHE:  Skandale në fakultete, gjoba dhe orgji/ Krimet e “Qorrave” dhe palaçove nga skutat e errëta

Vetëm një në shtatë gjermanë (14 përqind) janë të kënaqur me përpjekjet e bëra nga politikanët në Gjermani për të krijuar strehime me çmime të përballueshme. 80 përqind kritikojnë.

Në dekadat e fundit, shteti është tërhequr gjithnjë e më shumë nga banesat sociale. Kjo në një kohë kur ndërtuesit privatë mbështeten financiarisht, por si rezultat ata duhet të angazhohen për mbajtjen të ulët të qirasë  për një periudhë të caktuar kohe dhe për dhënien me qira të banesës qytetarëve me të ardhura të ulëta.

Ndërkohë, nuk ka pothuajse apartamente me çmime fikse të qirasë. Shumica e banesave të mëparshme sociale jepen me qira me çmime të zakonshme.

Në situatën e tensionuar, shumica e qytetarëve janë në favor të ndërhyrjeve më të forta rregulluese  në tregun e banesave, si p.sh, duke vendosur tavane për qiranë, si në Berlin.

Më pak mbështetje për koalicionin në Berlin

Qeveria federale e përbërë nga partitë unioniste dhe SPD edhe në vitin e dytë të periudhës aktuale legjislative e ka të vështirë të mbledhë pikë te qytetarët e saj. Më pak se një e treta janë aktualisht të kënaqur me punën e koalicionit qeveritar, dy të tretat kanë qëndrim kritik. Kjo do të thotë që niveli i mbështetjes për punën e qeverisë është ulur pak që nga fillimi i janarit. Në radhët e partive unioniste (46:53 përqind) dhe te SPD (52:48 përqind) miratimi dhe refuzimi janë të balancuara. Kritika ndaj punës së qeverisë së Berlinit mbizotëron në mesin e mbështetësve të opozitës së Bundestag, më qartë në mesin e mbështetësve të AfD.

Përsa i përket mbështetjes për partitë, ashtu si në muajin e kaluar, CDU dhe CSU aktualisht arrijnë në gjithsej 27 përqind. SPD arrin 14 përqind, Të Gjelbrit 22 përqind. 14 përqind e votuesve vazhdojnë të mbështesin AfD. Ndërsa partia E Majta përmirësohet dhe arrin nëntë përqind, FDP humbet një pikë përqindje dhe arrin në tetë përqind.

Sidoqoftë, demoskopët kujtojnë si gjithmonë se sondazhet me pyetjen e së dielës tregojnë tendencat aktuale të votimit në lidhje me zgjedhjet e Bundestag-ut dhe jo sjelljen aktuale të votimit. Shumë votues e përcaktojnë pozicionin e tyre pak para zgjedhjeve. Një rëndësi të madhe ka fushata zgjedhore, kur u drejtohesh konkretisht votuesve të pavendosur dhe taktikë./DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD bashkëpunim me SHBA/ Halim Kosova zbulon projektin

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë Halim Kosova deklaron se Komisioni për Etikën dhe Pastërtinë e Figurës, që ai drejton, është një garanci serioze për integritetin e atyre që do të qeverisin nesër vendin.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Kosova vuri në dukje se një mekanizëm i tillë, i përforcuar me ndihmën e ambasadës së SHBA, e rrit besimin e qytetarëve tek Partia Demokratike.

“Besimi në një forcë politike vjen nga njerëzit që e përfaqësojnë këtë forcë politike. Duke ditur mirë këtë, PD ka ngritur Komisionin e Etikës dhe Pastërtisë së Figurës. Nuk është sekret të them se Ambasada e SHBA-së më ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë për ta nxitur këtë projekt dhe për të na ndihmuar. Ata janë shumë të gatshëm të ndihmojnë, kur bëhet diçka e mirë kundër korrupsionit apo për ta parandaluar atë. Mendoj qe kemi ndërtuar një pyetësor perfekt sesi të përzgjidhen njerëzit e PD, figura të qeverisjes së ardhshme në pozicionet më të rëndësishme në qeverisjen e vendit. Kështu që nesër, PD ka një garanci më shumë se ata që do të drejtojnë vendin do të kenë figurë të pastër. Duke respektuar dekriminalizimin me detaje, kemi bërë edhe  një vaksinim kundër të keqes për nesër”, u shpreh ai.

Halim Kosova tregoi qëndrimin e tij se idetë dhe njerëzit janë kyç për të ardhur në pushtet.

LEXO EDHE:  Redaksionale/ Mëkatari Bushati dhe “i mjeri” gazetar

LEXO EDHE:  Pritshmëritë e SPAK/ Drejtësi e re, nga prokurorë me “xhaketa të vjetra”

“E kam dhënë gjithmonë mendimin tim se përmes protestave të dhunshne nuk mund të vihet asnjëherë në pushtet. Më e rëndësishne se protestat, pa i përjashtuar protestat demokratike është çfarë premton PD dhe me cilët njerëz del përpara popullit për idetë që ka për të nesërmen”, deklaron ish-deputeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE