Connect with Us

Paketa anti-KÇK/ Gjekmarkaj: Ligj fashist, sfumon institucionet e dala nga Reforma në Drejtësi

Politikë

Paketa anti-KÇK/ Gjekmarkaj: Ligj fashist, sfumon institucionet e dala nga Reforma në Drejtësi

Publikuar

-

Analisti i njohur Agron Gjekmarkaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24, teka ka folur për paketën anti-KÇK, e ka konisderuar si një ligj fashist që duhet kundërshtuar fort.

Sipas tij, kjo paketë, cenon atë që është themelore, privatësinë e njerëzve dhe sfumon institucionet e dala nga Reforma në Drejtësi.

“Kjo e KÇK e shoh si rrezik përtej pjesës butaforike që dalin me syze e kapele, turizëm policor le të themi, sepse cenon atë që është themelore, privatësinë e njerëzve. Ka vendosur kryetarin, drejtorin e përgjithshëm të policisë ai që ka tagër mbi mua, mbi ju, mbi të tjerët për të hyrë në jetën tonë private pa vendime gjykate, pa vendime prokurorie. Ka marrë të gjitha institucionet në sqetullën e Ministrit të Brendshëm. Ndërkohë që ke kodin penal, një ligj antimafia, ke Reformën në Drejtësi të sapokurorëzuar. Pse e bëjnë këtë, ç’është kjo KÇK? Kjo është t’i sfumosh këto dhe t’u çosh një sinjal tjetër kësaj bote, t’i thuash që në fund hesapet, llogaritë i keni me mua në çdo rrethanë jo me institucionet që po përpiqet ky shtet me shumë mundim të ndërtojë.

Ai do që policia, tashmë një instrument më shumë se sa i shtetit i politikës të hyjë dhe në një farë mënyre me këtë kinse pretekst ai të monitorojë çdo zë kritik në shoqërinë shqiptare, çdo zë opozitar. Tashmë pa ligj, pa vendim gjykate, Veliu mund të kontrollojë çdokënd në Shqipëri dhe në mëngjes t’i çojë relacionin e çdo bisede, dhe të jetës private e gjithsecilit prej nesh. Kjo është e frikshme. Është një ligj fashist. Mund të dalë Soreca, mund të dalë gjyshi i Sorecës, tezja e Sorecës, kushdo ta mbrojë por në thelb ky është një ligj fashist ndaj të cilit duhet reaguar me energji. Kinse nën luftën kundër krimit të organizuar sulmohen liritë bazë themelore të shoqërisë dhe individit në Shqipëri”, tha ai.

Sipas Gjekmarkaj, krimi i organizuar luftohet në bazë të ligjeve të këtij vendi, në bazë të institucioneve.

LEXO EDHE:  Nga Agron Gjekmarkaj/ Rama ky Saladin i ri

“Ligjet janë dhe janë shumë të mira, duhet vullneti për të zbatuar ligjin. Ti ke ligjin antimafia, ke reformën në drejtësi me strukturat e saj SPAK dhe BKH që po ngrihen, ke kodin penal. Po dështon sepse po sfumohet. Kryeministri në një farë mënyre po iu shkel syrin këtyre duke i kërcënuar, po iu thotë paktin e keni me mua e ju përsëri do më sillni vota mua pas sa muajsh kur të hyjmë në zgjedhje sepse jam unë që i sjell formularët, jam unë që i gris. Ti po e sfumon SPAK-un me këtë. Në këtë pikë jam shumë kurioz për të parë si do reagojnë amerikanët dhe ambasadat e tjera të vendeve mike që e kanë mbështetur reformën në drejtësi dhe pse jo dhe ne të tjerët e kemi pasur një farë shprese tek kjo reformë. Në momentin që kjo reformë dhe strukturat e veta, vihen në anë dhe del ministria e Brendshme dhe policia dhe suprimon ligjet dhe hyn në marrëdhënie direkte me botën e krimit, duke gjykuar kush është dhe kush nuk është subjekt i kësaj goditje, për mua është e frikshme.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Publikuar

-

Nga

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim në Elbasan, Anisa Bahiti, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, për largimet e anëtarëve të LSI nga kjo parti duke iu bashkuar PS.

Në shkrimin e saj ajo shprehet se këta individë po largohen pasi u bënë milionerë nga LSI dhe se partia për ta ishte si hotel me 5 yje.

‘Disa nga njerëzit më të pushtetshëm të LSI ndër vite po largohen dhe më e bukura është se, bëjnë sikur kanë qenë të persekutuar.

Po largohen ata që LSI e kanë pasur më shumë se shtëpinë e tyre, ata që e kanë pasur hotelin e tyre, ose me saktë, suitën me 5 yje . Ata që, kur ishte Berisha në pushtet, ishin drejtorë, deputetë, ministra e kryetarë bashkie e minibashkie. Ata që, kur ishte LSI me Ramën në pushtet, ishin sërish ministra, deputetë e drejtorë. Po largohen duke e gjuajtur LSI me gurë, kur në fakt ata morën vetëm të mira materiale dhe pushtet personal prej saj, ata që mijëra të rinj shqiptarë, një ndër të cilët edhe unë, që votojnë ndër vite, u kanë zënë rrugën dhe i kanë marrë peng të ardhmen. Po. Sepse në pushtet ata favorizonin karrierën e nipave, mbesave, vëllezërve dhe të përkëdhelurve të tyre. Në të njëjtën kohë që deputeti i Beratit ishte Ministër, ishte dhe deputet dhe kishte vëllain drejtor të targave dhe patentave të qarkut të Durrësit. Kështu dhe shume të tjerë…

Fatkeqësisht ata për shumë kohe gëzuan mbështetjen dhe mbrojtjen deri në sektarizëm dhe krahinalizëm të drejtuesve të LSI. Aq i dhimbshëm është ky fakt sa, këta mysafirë të “hotelit me 5 yje” po largohen pa paguar, duke ja lënë borxhet në kurriz elektoratit, anëtarësisë dhe rinisë së partisë. Sërish askush nuk u kërkon ndjesë atyre mijëra vetëve për deputetët,ministrat dhe drejtorët të cilët iu vunë mbi kokë ndër vite .

LEXO EDHE:  “Beteja që ka bërë opozita të mos shkojë dëm”/ Gjekmarkaj tregon “kleçkën” e zgjidhjes

LEXO EDHE:  Nga Agron Gjekmarkaj/ Rama ky Saladin i ri

Ishin po ata drejtues që nuk pyetën asnjë ditë elektoratin dhe anëtarësinë a duhet të largoheshin nga parlamenti, a duhet të braktisnin zgjedhjet e pushtetit vendor, duke i lënë njerëzit rrugëve të vetmuar përballë pushtetit më të çmendur të të gjitha kohërave të ortakëruar me oligarkinë vendase.

Për çdo kënd që kishte mendimin ndryshe për këto dy çështje automatikisht kishte një dënim, “pushkatim” politik nga sekti drejtues, pavarësisht kontributeve ndër vite dhe mbështetje pa kusht ndaj deputeteve, drejtorëve dhe ministrave që po i braktisin sot duke shkuar tek “Rilindja”.

Fatmirësisht autorja e këtij shkrimi nuk është më pjesë e asnjë strukture drejtuese të LSI dhe është drejtuese e një media modeste rajonale, si e tillë u bën dy thirrje atyre që po ikin; së pari, mos godisni me gurë partinë që ju bëri milionerë. Dhe të rinjëve ; votojeni LSI-në sa më shumë por vetem nëse ajo ka një program konkret dhe strategji reale për ju . Dhe mbi të gjitha kërkojini llogari drejtueseve që të mos ju vënë më në krye vetëm ata që iu përmbushin oreksin sektit të tyre dhe të kërkojnë ndjesë me fakte dhe jo vetëm me fjalë për milionerët që po e shkelmojnë duke ikur tek “Rilindja”!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi akuza Veliajt/ Po tenton të blejë njerëzit e LSI, i josh me punësime në Bashki

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi gjatë një takimi me disa banore te kryeqytetit hodhi akuza ndaj Bashkisë së Tiranës, se po tentojnë të blejnë njerëzit e LSI-së.

Gjatë fjalës së saj, Kryemadhi akuzoi drejtpërdrejt Erion Veliajn duke thënë se ai tentoi të blejë ish-deputeten Silva Caka.

“Dje kemi qeshur dhe kemi lluar të bëjmë barcaleta tashmë sepse ju janë turrur të gjithë njerëzve që janë protagonistë apo individë të LSI apo LRI dëgjojmë dhe qeshim nga ana tjetër e telefonit sesi drejtorë të bashkisë marrin dhe ju premtojnë vende punë anëtarëve të LSI për t’i futur në Bashkinë e Tiranës.

Ose më qesharakja është sesi Lali Eri fton Silva Cakën, deputeten e LSI, dmth janë këto janë banalitete që gjejnë vemje politike të cilat faktikisht Shqipëria për hir të së vërtetës e ka këtë defekt.

LEXO EDHE:  “Shkel Kushtetutën”/ Meta kthen në Kuvend Paketën Anti- KÇK

LEXO EDHE:  Nga Agron Gjekmarkaj/ Rama ky Saladin i ri

Dhe gjithmonë duhet rigjenerimi, rifreskimi i klasës  politike për të sjellë njerëz të rinj, gura të reja dhe çdo konsumim politik që vjen të cilët faktikisht i kanë dhënë kosto politike  grupeve të caktuara politike apo njerëzve të caktuar. Kjo është demokracia”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Publikuar

-

Nga

Horror në Presidencë/ Ilir Meta kërcënon dhe intimidon verbalisht Silva Cakën

Largimi i emrave me peshë nga LSI që i janë bashkuar PS kanë sjellë panik për degradimin e partisë së Ilir Metës.

Gazetari Bledi Mane ka nxjerrë detaje nga këto lëvizje, duke u shprehur se presidenti Ilir Meta ka nisur kërcënimet dhe intimidimet verbale ndaj ish deputetes Silva Caka, pasi kjo e fundit i ka vënë në dukje degradimin e LSI.

Mane shprehet se LSI do i largohet një tjetër emër në 14 shkurt, dhe ai është Edmond Haxhinasto i cili është deleguar në Njësinë 4.

Postimi i plotë i Bledi Manes:

Mesditën e së martës shërbimi i sigurisë së Gardës së Republikës brenda Presidencës, njoftoi urgjentisht komandën qëndrore për një incident që ndodhte ndërkohë. Nga brenda zyrës së Presidentit Ilir Meta vinin klithmat dhe ulërimat e frikshme të një burri që shoqëroheshin me qarjen dhe refuzimin e një zëri femëror. Ndërkohë në protokollin e vizitorëve të Presidentit gjendej i shënuar vetëm emri i ish deputetes së LSI-së Silva Caka.

LEXO EDHE:  Nga Agron Gjekmarkaj/ Rama ky Saladin i ri

LEXO EDHE:  Ironia therëse e profesorit të njohur/ Zbulon “suksesin” më të madh të kryeministrit

Zonja në fjalë ishte thirrur nga Ilir Meta urgjentisht dhe po i kërkohej llogari pse nuk pranonte të punonte e të kandidonte në Njësinë Nr.4 në kryeqytet. Situata po agravohej dhe Ilir Metës po i linin nervat. Iu turr në mënyrë kafshërore një femre duke e fyer, poshtëruar e kërcënuar.

Pavarësisht degradimit presidencial, ashtu stoike ish deputetja Caka ia qartësoi prerë Ilir Metës se partia e LSI po degradonte dhe shumë zëra dhe shumë emra të arsyeshëm po i largoheshin.

Pas Nasip Naços, Lefter Kokës, Aleksandër Lipivanit, Gledjon Rehovicës, Silva Cako është një tjetër poltikane e re që nuk gjen dot veten në partinë familjare Meta. Ndërkohë në Njësinë 4 është deleguar Edmond Haxhinasto i cili sipas grafikut pritet të largohet nga LSI-ja më 14 shkurt./CNA.al

LEXO TE PLOTE