Connect with Us

Opozitë për Bashën, dhe opozitë përtej Bashës

Politikë

Opozitë për Bashën, dhe opozitë përtej Bashës

Publikuar

-

Dashamir Shehi, kreu i LZHK-së, në një dalje të fundit publike hodhi idenë e një koalicioni më të gjërë opozitar, duke dalë kështu për herë të parë me një qëndrim ndryshe nga kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha dhe duke theksuar se ka edhe faktorë të tjerë opozitarë, përtej Bashës dhe përtej opozitës të tij sot, asaj që Lulzim Basha kërkon ta mbajë në dorë dhe të mos e lëshojë, duke bërtitur se ai është lideri, dhe se përtej tij nuk ka opozitë tjetër.

Në fakt Dashamir Shehi hodhi një tezë tjetër që CNA.al dhe shumë media, analistë të djathtë apo zëra kritik brenda opozitës e kanë theksuar në vijimësi.

Ka një opozitë që është Lulizm Basha, i cili e ka çuar nga humbja në humbje të djathtën. Njeriu që futet në çadër dhe bën marrëveshje me Edi Ramën. Njeriu që djeg mandatet, bën protesta, fala 61 bashki, i fal një mazhorancë kushtetuese kryeministrit, e shkon sërish, ulet në tryezë e bën marrëveshje, pasi ka sakatuar demokratët e qyetarët në protesta.

“Rastësisht” në këto momente ndodh që vjehrri i Lulit përfiton 16 milion euro në Strasburg, “rastësisht” ndodh që një biznesmen pranë Lulit përfiton 15 milion euro tender me prokurim të drejtpërdrejtë nga qeveria, bizneset e familjes rriten etjh etj, lista është shumë e gjatë.

Artikulimi i Dash Shehit tregon edhe një herë që ka një opozitë tjetër, e cila nuk është një opozitë brenda opozitës, por është një opozitë e vërtetë, është ajo e qytetarëve, ajo e zërave kritik ndaj Lulzim Bashës. Opozita e zerave që nuk ndalen kundër Edi Ramës dhe qeverisë së tij.

Por, që Luli nuk bën pjesë atje sepse ai ndihet keq kur i sulmojnë Edi Ramën, sepse kryeministri duhet të sulmohet vetëm atëherë kur do Lulzim Basha dhe siç do Lulzim Basha që të kapë pazarin e tij. Jo siç e sulmojnë demokratët ditë pas dite, duke sjellë fakte dhe prova konkrete kundër Ramës, Luli do ekskluzivitetin për të shkuanr në pazar.

Pas Dash Shehit, Edvin Kulluri ka dhënë sot një tjetër qëndrim. Se Edi Rama nuk mund të durohet në mandatin e tretë.

Në fakt Edi Rama ka qënë i padurueshëm në çdo moment, që në mandatin e parë kur erdhi në pushtet, me korrupsionin e LSI-së për të ngritur Rilindjen në piedestal e më pas i vetëm pas marrëveshjes me Lulzim Bashën. Ka qënë gjithmonë i padurueshëm.

Ka vetëm një faktor opozitar i cili duket të jetë një problem për Lulzim Bashën dhe Edi Ramën, të jesh kundër të dyve dhe Ilir Metës si faktor korrupsioni në pazar me të dy palët. Ata duan të mbajnë kolltuqet e tyre dhe të kontrollojnë partitë e tyre. Zërat që janë ndryshe dhe janë jashtë ata nuk i duan.

Por, ka dh një version alla Luli. Një që kritikët të bashkohen rreth koalicionit opozitar. Pra, të zgjerohet edhe më tej ky koalicion, duke thirrur dhe faktorët e tjerë e duke i futur në listat e PD-së, duke i gënjyer siç i ka gënjyer Luli, apo duke i futur në listat e aleatëve për të mos marrë asnjë votë, pasi kryetarët e partive aleate mund të futen tek lista e PD-së, e të tjera lojëra si këto që Lulzim Basha mund t’i bëjë duke thënë se po i përfill dhe po i dëgjon.

LEXO EDHE:  Vokshi sfidon Ramën/ Do vazhdojmë t’i denoncojmë, pavarësisht padive

Por, kjo do të ishte vetëvrasja e fundit politike e secilit që do ta pranonte këtë lojë të Lulit dhe këtë gënjeshtër të përsëritur, parullën e së cilës e ka thënë vetë Luli: “Po më gënjeve një herë është faji yt, për të dytën është faji im”.

Prandaj, kjo është një tezë e cila nuk është asgjë tjetër, por thjeshtë dhe vetëm do t’i zgjasë Lulzim Bashës pushtetin brenda PD, në rast të një humbje tjetër, dhe ai është i qartë në lëvizjen e tij i majfton Republika e Re, sado e vogël të jetë, ai pazarin e bën të madh.

Ai kërkon të bëjë listën e radhës, të hyjë në zgjedhje me pazar, po tenton të ngrejë një imazh dhe në finale, qoftë edhe nëse humb dhe ngelet me vetëm 20 apo 30deputetë, ai bën atë që ne e kemi deklaruar prej kohësh. Një parti liberale, me disa deputetë brenda së djathtës, vetëm për të mbajtur karrigen e kryetarit.

Ndërsa e vetmja forcë dhe mënyrë për të rrëzuar Edi Ramën është një opozitë e re, një opozitë e vërtetë dhe reale, një koalicion opozitar i partive të djathta apo dhe faktorë të rinj në politikë. Një bashkim me vlera dhe parime për të rrëzuar Edi Ramën, ku nuk do të jetë Lulzim Basha, por që do kërkojë të hyjë brenda saj. Në fakt Luli shkon në qeveri me Ramën këtë tashmë e dinë të gjithë.

Por, ky koalicion duhet të shihet si një opozitë përtej Lulzim Bashës, përtej skandaleve, përtej korrupsionit, përtej pazareve me kreun e qeverisë, dhe shumë larg LSI-së dhe bandës së saj. Për të shkuar dhe për të parë a ka fuqi politika në Shqipëri për të ndërtuar një opozitë reale. Një opozitë jashtë Lulzim Bashës. Një opozitë të vërtetë, e cila të godasë kryeministrin pa ndalim, të godasë edhe aleancën e Bashës me të. Të sulmojë LSI-në dhe aktorë të tjerë politik të korruptuar të sistemit politik në Shqipëri.

Kjo do të ishte e vetmja mënyrë për ta dërrmuar kryeministrin dhe për të treguar se në Shqipëri ekziston opozita.

Prandaj dhe faktorët kritikë ndaj Lulzim Bashës, përfshirë këtu edhe Dashin që është një zë i mekur ndryshe pavarësisht se ai flet me mendimet e tij, apo Kulluri e të tjerë personazhe që e luftojnë ballor Lulzim Bashën. Ka ardhur koha të gjendet një mënyrë tjetër. Nuk ka më kuptim të qëndrosh në krah të një humbësi dhe pazarxhiu të vazhdueshëm, një gënjeshtari të paepur si Lulzim Basha. Është koha për të ndërtuar një opozitë të re, me vlera dhe parime. E kjo do të ishte rruga e duhur për të ngjallur shpresën në Shqipëri dhe për të rrëzuar Edi Ramën. Të tjerat janë thjeshtë dhe vetëm aventura./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjermani/ Pak frikë nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Lufta kundër virusit të ri Korona, që ka shpërthyer në Kinë, aktualisht tërheq vëmendjen në të gjithë botën. Edhe në Gjermani, njerëzit janë infektuar me virusin mjaft të panjohur. Rastet e para ndodhën në një kompani në Bavari, ku një punonjëse e infektuar nga Wuhani kishte bërë trajnime.

Javën e kaluar, më shumë se njëqind shtetas gjermanë u kthyen në Gjermani nga Kina. Ata i futën në karantenë, në një kazermë. Edhe tek ata u konstatuan raste të veçanta të infektimit me virusin e Koronës. Edhe pse sëmundja te shumë pacientë është e butë dhe kalon shpejt,  shfaqja e virusit ende mjaft të panjohur ka shkaktuar frikë në të gjithë botën.

Gjermanët u besojnë autoriteteve

Në Gjermani, megjithatë, frika është e kufizuar. Tetë nga dhjetë gjermanë besojnë se situata deri tani është nën kontroll. Kjo del nga një sondazh i ARD-së, të cilën e ka realizuar qendra e sondazheve infratest-dimap.

Sa duhet të kushtojnë ushqimet? 

Një temë tjetër, për të cilën i kanë pyetur studiuesit e opinionit shtetasit në sondazhin e fundit janë çmimet e ushqimeve në Gjermani. Sipas statistikave gjermanët nuk shpenzojnë as dhjetë përqind të të ardhurave të tyre për ushqim. Kjo është shumë pak, po ta krahasosh me shtetet e tjera evropiane. Çmimin e paguajnë mjedisi dhe fermerët. Jo vetëm me blegtorinë, por edhe në ara mund të fitosh gjithnjë e më pak para.

Fermerëve gjermanë iu desh të pranonin një rënie të të ardhurave prej 18 përqind në vitin e fundit të llogaritjes. Politikanët nuk duan më të rrijnë duarkryq. Në fillim të javës, kancelarja Angela Merkel foli me përfaqësuesit e tregtisë me pakicë dhe të industrisë ushqimore, për praktikat e tregtisë së drejtë dhe për mundësitë e rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Vetëm një në dy vetë i gatshëm të paguajë më shumë

Por a do t’u pëlqente kjo gjermanëve? Vërtet që niveli aktual i çmimeve për ushqimet nga këndvështrimi i pothuajse gjysmës së të gjithë qytetarëve gjermanë (54 përqind), është mjaft i ulët. Sidoqoftë, 43 përqind nuk pajtohen: ata mendojnë se çmimet ekzistuese të ushqimeve janë të përshtatshme (36 përqind) ose shumë të larta (shtatë përqind).

E rëndësishme për vlerësimin e çmimeve të ushqimeve është situata përkatëse e të ardhurave. Në familjet me të ardhura neto më pak se 1.500 euro, 64 përqind mendojnë se çmimet aktuale të ushqimeve nuk janë aspak të ulta.

Qiratë po bëhen gjithnjë e më të larta

Një çështje që i preokupon njerëzit në Gjermani pothuajse në të gjitha nivelet e të ardhurave është mungesa në rritje e banesave. Gjithnjë e më shumë qytetarë po zhvendosen nga fshati në qytet dhe me kërkesën për strehim po rriten edhe qiratë. Po të mos kesh të ardhura mbi mesataren dhe të jesh në gjendje të shpenzosh një pjesë të madhe të të ardhurave për qiranë, vështirë se do të gjesh banesë me çmim të  përballueshëm.

LEXO EDHE:  Vokshi sfidon Ramën/ Do vazhdojmë t’i denoncojmë, pavarësisht padive

LEXO EDHE:  Basha takon protestuesit/ Fton qytetarët të bashkohen kundër Ramës

Vetëm një në shtatë gjermanë (14 përqind) janë të kënaqur me përpjekjet e bëra nga politikanët në Gjermani për të krijuar strehime me çmime të përballueshme. 80 përqind kritikojnë.

Në dekadat e fundit, shteti është tërhequr gjithnjë e më shumë nga banesat sociale. Kjo në një kohë kur ndërtuesit privatë mbështeten financiarisht, por si rezultat ata duhet të angazhohen për mbajtjen të ulët të qirasë  për një periudhë të caktuar kohe dhe për dhënien me qira të banesës qytetarëve me të ardhura të ulëta.

Ndërkohë, nuk ka pothuajse apartamente me çmime fikse të qirasë. Shumica e banesave të mëparshme sociale jepen me qira me çmime të zakonshme.

Në situatën e tensionuar, shumica e qytetarëve janë në favor të ndërhyrjeve më të forta rregulluese  në tregun e banesave, si p.sh, duke vendosur tavane për qiranë, si në Berlin.

Më pak mbështetje për koalicionin në Berlin

Qeveria federale e përbërë nga partitë unioniste dhe SPD edhe në vitin e dytë të periudhës aktuale legjislative e ka të vështirë të mbledhë pikë te qytetarët e saj. Më pak se një e treta janë aktualisht të kënaqur me punën e koalicionit qeveritar, dy të tretat kanë qëndrim kritik. Kjo do të thotë që niveli i mbështetjes për punën e qeverisë është ulur pak që nga fillimi i janarit. Në radhët e partive unioniste (46:53 përqind) dhe te SPD (52:48 përqind) miratimi dhe refuzimi janë të balancuara. Kritika ndaj punës së qeverisë së Berlinit mbizotëron në mesin e mbështetësve të opozitës së Bundestag, më qartë në mesin e mbështetësve të AfD.

Përsa i përket mbështetjes për partitë, ashtu si në muajin e kaluar, CDU dhe CSU aktualisht arrijnë në gjithsej 27 përqind. SPD arrin 14 përqind, Të Gjelbrit 22 përqind. 14 përqind e votuesve vazhdojnë të mbështesin AfD. Ndërsa partia E Majta përmirësohet dhe arrin nëntë përqind, FDP humbet një pikë përqindje dhe arrin në tetë përqind.

Sidoqoftë, demoskopët kujtojnë si gjithmonë se sondazhet me pyetjen e së dielës tregojnë tendencat aktuale të votimit në lidhje me zgjedhjet e Bundestag-ut dhe jo sjelljen aktuale të votimit. Shumë votues e përcaktojnë pozicionin e tyre pak para zgjedhjeve. Një rëndësi të madhe ka fushata zgjedhore, kur u drejtohesh konkretisht votuesve të pavendosur dhe taktikë./DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD bashkëpunim me SHBA/ Halim Kosova zbulon projektin

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë Halim Kosova deklaron se Komisioni për Etikën dhe Pastërtinë e Figurës, që ai drejton, është një garanci serioze për integritetin e atyre që do të qeverisin nesër vendin.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Kosova vuri në dukje se një mekanizëm i tillë, i përforcuar me ndihmën e ambasadës së SHBA, e rrit besimin e qytetarëve tek Partia Demokratike.

“Besimi në një forcë politike vjen nga njerëzit që e përfaqësojnë këtë forcë politike. Duke ditur mirë këtë, PD ka ngritur Komisionin e Etikës dhe Pastërtisë së Figurës. Nuk është sekret të them se Ambasada e SHBA-së më ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë për ta nxitur këtë projekt dhe për të na ndihmuar. Ata janë shumë të gatshëm të ndihmojnë, kur bëhet diçka e mirë kundër korrupsionit apo për ta parandaluar atë. Mendoj qe kemi ndërtuar një pyetësor perfekt sesi të përzgjidhen njerëzit e PD, figura të qeverisjes së ardhshme në pozicionet më të rëndësishme në qeverisjen e vendit. Kështu që nesër, PD ka një garanci më shumë se ata që do të drejtojnë vendin do të kenë figurë të pastër. Duke respektuar dekriminalizimin me detaje, kemi bërë edhe  një vaksinim kundër të keqes për nesër”, u shpreh ai.

Halim Kosova tregoi qëndrimin e tij se idetë dhe njerëzit janë kyç për të ardhur në pushtet.

LEXO EDHE:  Deklarata e Ramës, për Rexhep Rrajën/ Qytetari nxjerr bllof kryeministrin

LEXO EDHE:  Basha takon protestuesit/ Fton qytetarët të bashkohen kundër Ramës

“E kam dhënë gjithmonë mendimin tim se përmes protestave të dhunshne nuk mund të vihet asnjëherë në pushtet. Më e rëndësishne se protestat, pa i përjashtuar protestat demokratike është çfarë premton PD dhe me cilët njerëz del përpara popullit për idetë që ka për të nesërmen”, deklaron ish-deputeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Reforma në Drejtësi në prag të greminës”, Vasili thirrje SHBA dhe BE: Koha për të vepruar

Publikuar

-

Nga

deputeti i lsi, petrit vasili ne studio

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka ngritur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me Reformën në Drejtësi.

Vasili kujton miratimin e shtatë ligjeve të përgatitura nga grupi i ekspertëve ndërkombëtarë për Reformën në Drejtësi në vitin 2016, ndërsa thotë se Rama po i zhbën, copëton dhe po i asgjëson.

Sipas tij, kreu i qeverisë po sulmon ligjin për statusin e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve, po i jep pushtet antiligjor Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, po shkatërron ligjin për Gjykatën Kushtetuese dhe duke hequr edhe Betimin te Presidenti dhe po miraton ligje që dalin mbi Kushtetutën.

Nënkryetari i LSI-së, i kërkon SHBA-ve dhe BE-së të mos e pranojnë një situatë të tillë, të cilën e quan të rrezikshme për drejtësinë.

“SHBA dhe BE janë edhe në Kushtetutën e Shqipërisë për rolin e tyre në Reformën në Drejtësi. Reforma në Drejtësi është kthyer sot në një copë letër të cilës Edi Rama i shkul nga një copë ditë për ditë sipas hallit të ditës.

LEXO EDHE:  Bashës dhe Kryemadhit iu del situata jashtë kontrollit/ 20 kandidatë pranojnë mandatin

LEXO EDHE:  Basha akuza Ramës/ Po pengon hetimin për Valdrin Pjetrin

SHBA dhe BE kanë detyrë të vënë gishtin në plagë, të shohin të vërtetat në sy. Duartrokitjet pa fund të tyre janë përdorur nga Rama si alibi për kapjen e drejtësisë. Shqiptarët janë të zhgënjyer nga ky zbatim i Reformës në Drejtësi dhe kanë humbur besimin te ajo. SHBA dhe BE duhet të jenë në krah të shqiptarëve dhe jo të qeverive që vijnë e ikin.

Drejtësia e pakapur dhe që ndëshkon korrupsionin e tmerrshëm dhe kriminalizimin e qeverisë kjo është ajo që shqiptaret presin dhe që SHBA dhe BE jua premtuan atyre kur u miratua Reforma në 21-22 korrik 2016”, thekson Vasili.

Ai ngre alarmin se Reforma në Drejtësi është në prag të greminës, ndaj deklaron se koha për të vepruar është tani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE