Connect with Us

“Asnjë kryetar partie nuk mund të vdesë PD”/ Kulluri i kthehet Bashës: Pas çdo dështimi shpik një betejë të dështuar

Politikë

“Asnjë kryetar partie nuk mund të vdesë PD”/ Kulluri i kthehet Bashës: Pas çdo dështimi shpik një betejë të dështuar

Publikuar

-

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri thotë se një mandate i tretë i Ramës do ishte katastrofe për vendin, siç ka qenë i pari dhe akoma me keq i dyti.

Sipas Kullurit po aq është e qartë që kjo ka qene, është dhe do jetë e mundur vetëm prej pamundësisë se lidershipit të opozitës për të qenë alternativë e besueshme.

Kulluri kritikon ashëpër Bashën teksa shprehet se pas çdo dështimi shpik një betejë të dështuar të rradhës që vetëm sa rrit zhgënjimin tek qytetarët.

“Sa për arsye mediokriteti, mungesë kurajoje, e aq më tepër “tradhetish” të njëpasnjeshme ndaj angazhimeve që ka ndërmarrë! Çdo betejë është lënë në mes! Çdo garë është humbur! Çdo analizë e munguar e humbjes së 2013, 2015, 2017 e më keq bojkotit të 2019, e ka zhytur PD dhe opozitën në tërësi në një krizë identiti ideologjik, organizativ që kanë një emërues të përbashkët! Shkatërrimin e besimit të demokrateve dhe mbi te gjitha të “elektoratit gri” tek kjo opozitë! Një kryetar opozite që pas çdo dështimi shpik një betejë të dështuar të rradhës, vetëm sa rrit zhgenjimin tek qytetarët. E ndërkohë pas asaj që duket, qendrojnë interesa të pista personale! Në politikë “të vdekurit nuk ringjallen”! Por asnjë kryetar partie nuk mund të vdesë Partinë Demokratike dhe mbi të gjitha të djathtën dhe këdo që është në opozitë me Ramën! Vota është si uji, sapo i mbyll një rrugë, gjen një tjetër! Ndaj, kushdo që ka sadopak mencuri dhe dinjitet duhet të bëjë cdo gjë për të penguar çiftin Rama -Basha që të mbajnë peng Shqipërine! Zgjedhjet e ardhshme jane afër kurdo të mbahen, e për këtë arsye shpresa se “Rama do bjerë vetë” është idiotësia më e madhe politike që ky leadership medioker dhe “i shitur” mund tu ofrojë njerëzve. Pushteti fitohet, nuk ta dhuron kush! Këtë e di cdokush që ka një memorie minimale për vitin 1992 dhe 2005. Lulzim Basha mund te falsifikojë votat, statutin e PD, protestat qe i mbyll me tavolinat me Ramën e Damianin, por historinë nuk e falsifikon dot”, shkruan Kulluri.

Sipas tij, të djathtët duan liri ekonomike që një klient i oligarkëve nuk mund ta ofrojë dot!

LEXO EDHE:  9 vite nga 21 Janari/ Lubonja "zë ngushtë" Ramën: Protestuesit u çuan atje për t’u vrarë

“Duan qeverisje lokale që ta kenë qeverisjen më afër dhe jo tek kryetarët e emëruar të bashkive! Duan pronën private që u jep garanci jetës dhe dinjitet! E një kryetar opozite qe nuk ka trashëguar asgjë, por jeton në vilat e klientëve të qeverise, nuk mundet kurrë t’i përfaqësoje! Duan arsim nën autonomi universitare, c’ka të punësurit e atyre që e shkatërruan sistemin arsimor e kanë mbushur zyrat e PD, nuk mund ta ofrojnë kurrë. Duan një të djathtë që njeh aleatë strategjik SHBA dhe jo vende që kanë probleme me demokracine”, shkruan më tej Kulluri.

Sipas tij, të djathtët duan një PD të bazuar tek debati i lirë, deputetë të zgjedhur në menyre transparente që garanton përfaqësimin, e jo lista klientësh, servilësh e anonimesh që i shërbejnë Bashës, por interesave të tyre! E mbi të gjitha duan lidership që t’i udhëheqë e jo rrotullohet nepër xhepat e Ramës!

“Ndaj do apo s’do një aventurier i vetmuar që rrethohet nga një pakicë e verbër, vota opozitare do shkoje në kuti dhe do të numërohet në zgjedhjet e ardhshme! Se si, është një çështje që do zgjidhet shpejt dhe qartë”, përfundon Kulluri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bardhi paralajmëron nga Vlora/ “Ndryshimi është vetëm çështje kohe”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, ka mbajtur një takim me strukturat në qarkun e Vlorë.

Bardhi ngre akuzat se ky qark është shfrytëzuar pa mëshirë nga kryeministri Edi Rama dhe trafikantët e drogës.

Demokrati deklaron se nga bashkëbisedimi i hapur ka kuptuar se sa më shumë presion të paligjshëm që ushtron qeveria, aq me më shumë vendosmëri dhe kurajo reagojnë qytetarët dhe demokratët në Vlorë, Selenicë, Sarandë dhe Delvinë.

“Për fat të keq, këto qytete janë shfrytëzuar pa mëshirë nga Edi Rama dhe trafikantët e drogës, të njohur kudo në zonë si partnerët e tij kryesorë në bashkëqeverisje.

LEXO EDHE:  Për Fahriun-këndezin e ish-sigurimit, Cilin dhe kllounat e tjerë

LEXO EDHE:  9 vite nga 21 Janari/ Lubonja "zë ngushtë" Ramën: Protestuesit u çuan atje për t’u vrarë

Me mbështetjen e pakursyer të qytetarëve të këtij qarku, besoj fort se ndryshimi është vetëm çështje kohe”, shprehet ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjermani/ Pak frikë nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Lufta kundër virusit të ri Korona, që ka shpërthyer në Kinë, aktualisht tërheq vëmendjen në të gjithë botën. Edhe në Gjermani, njerëzit janë infektuar me virusin mjaft të panjohur. Rastet e para ndodhën në një kompani në Bavari, ku një punonjëse e infektuar nga Wuhani kishte bërë trajnime.

Javën e kaluar, më shumë se njëqind shtetas gjermanë u kthyen në Gjermani nga Kina. Ata i futën në karantenë, në një kazermë. Edhe tek ata u konstatuan raste të veçanta të infektimit me virusin e Koronës. Edhe pse sëmundja te shumë pacientë është e butë dhe kalon shpejt,  shfaqja e virusit ende mjaft të panjohur ka shkaktuar frikë në të gjithë botën.

Gjermanët u besojnë autoriteteve

Në Gjermani, megjithatë, frika është e kufizuar. Tetë nga dhjetë gjermanë besojnë se situata deri tani është nën kontroll. Kjo del nga një sondazh i ARD-së, të cilën e ka realizuar qendra e sondazheve infratest-dimap.

Sa duhet të kushtojnë ushqimet? 

Një temë tjetër, për të cilën i kanë pyetur studiuesit e opinionit shtetasit në sondazhin e fundit janë çmimet e ushqimeve në Gjermani. Sipas statistikave gjermanët nuk shpenzojnë as dhjetë përqind të të ardhurave të tyre për ushqim. Kjo është shumë pak, po ta krahasosh me shtetet e tjera evropiane. Çmimin e paguajnë mjedisi dhe fermerët. Jo vetëm me blegtorinë, por edhe në ara mund të fitosh gjithnjë e më pak para.

Fermerëve gjermanë iu desh të pranonin një rënie të të ardhurave prej 18 përqind në vitin e fundit të llogaritjes. Politikanët nuk duan më të rrijnë duarkryq. Në fillim të javës, kancelarja Angela Merkel foli me përfaqësuesit e tregtisë me pakicë dhe të industrisë ushqimore, për praktikat e tregtisë së drejtë dhe për mundësitë e rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Vetëm një në dy vetë i gatshëm të paguajë më shumë

Por a do t’u pëlqente kjo gjermanëve? Vërtet që niveli aktual i çmimeve për ushqimet nga këndvështrimi i pothuajse gjysmës së të gjithë qytetarëve gjermanë (54 përqind), është mjaft i ulët. Sidoqoftë, 43 përqind nuk pajtohen: ata mendojnë se çmimet ekzistuese të ushqimeve janë të përshtatshme (36 përqind) ose shumë të larta (shtatë përqind).

E rëndësishme për vlerësimin e çmimeve të ushqimeve është situata përkatëse e të ardhurave. Në familjet me të ardhura neto më pak se 1.500 euro, 64 përqind mendojnë se çmimet aktuale të ushqimeve nuk janë aspak të ulta.

Qiratë po bëhen gjithnjë e më të larta

Një çështje që i preokupon njerëzit në Gjermani pothuajse në të gjitha nivelet e të ardhurave është mungesa në rritje e banesave. Gjithnjë e më shumë qytetarë po zhvendosen nga fshati në qytet dhe me kërkesën për strehim po rriten edhe qiratë. Po të mos kesh të ardhura mbi mesataren dhe të jesh në gjendje të shpenzosh një pjesë të madhe të të ardhurave për qiranë, vështirë se do të gjesh banesë me çmim të  përballueshëm.

LEXO EDHE:  “Do shkulim trarët vënë biznesit”/ Basha bën premtimin: Ja zgjidhja për eleminimin e korrupsionit

LEXO EDHE:  “Do shkulim trarët vënë biznesit”/ Basha bën premtimin: Ja zgjidhja për eleminimin e korrupsionit

Vetëm një në shtatë gjermanë (14 përqind) janë të kënaqur me përpjekjet e bëra nga politikanët në Gjermani për të krijuar strehime me çmime të përballueshme. 80 përqind kritikojnë.

Në dekadat e fundit, shteti është tërhequr gjithnjë e më shumë nga banesat sociale. Kjo në një kohë kur ndërtuesit privatë mbështeten financiarisht, por si rezultat ata duhet të angazhohen për mbajtjen të ulët të qirasë  për një periudhë të caktuar kohe dhe për dhënien me qira të banesës qytetarëve me të ardhura të ulëta.

Ndërkohë, nuk ka pothuajse apartamente me çmime fikse të qirasë. Shumica e banesave të mëparshme sociale jepen me qira me çmime të zakonshme.

Në situatën e tensionuar, shumica e qytetarëve janë në favor të ndërhyrjeve më të forta rregulluese  në tregun e banesave, si p.sh, duke vendosur tavane për qiranë, si në Berlin.

Më pak mbështetje për koalicionin në Berlin

Qeveria federale e përbërë nga partitë unioniste dhe SPD edhe në vitin e dytë të periudhës aktuale legjislative e ka të vështirë të mbledhë pikë te qytetarët e saj. Më pak se një e treta janë aktualisht të kënaqur me punën e koalicionit qeveritar, dy të tretat kanë qëndrim kritik. Kjo do të thotë që niveli i mbështetjes për punën e qeverisë është ulur pak që nga fillimi i janarit. Në radhët e partive unioniste (46:53 përqind) dhe te SPD (52:48 përqind) miratimi dhe refuzimi janë të balancuara. Kritika ndaj punës së qeverisë së Berlinit mbizotëron në mesin e mbështetësve të opozitës së Bundestag, më qartë në mesin e mbështetësve të AfD.

Përsa i përket mbështetjes për partitë, ashtu si në muajin e kaluar, CDU dhe CSU aktualisht arrijnë në gjithsej 27 përqind. SPD arrin 14 përqind, Të Gjelbrit 22 përqind. 14 përqind e votuesve vazhdojnë të mbështesin AfD. Ndërsa partia E Majta përmirësohet dhe arrin nëntë përqind, FDP humbet një pikë përqindje dhe arrin në tetë përqind.

Sidoqoftë, demoskopët kujtojnë si gjithmonë se sondazhet me pyetjen e së dielës tregojnë tendencat aktuale të votimit në lidhje me zgjedhjet e Bundestag-ut dhe jo sjelljen aktuale të votimit. Shumë votues e përcaktojnë pozicionin e tyre pak para zgjedhjeve. Një rëndësi të madhe ka fushata zgjedhore, kur u drejtohesh konkretisht votuesve të pavendosur dhe taktikë./DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD bashkëpunim me SHBA/ Halim Kosova zbulon projektin

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë Halim Kosova deklaron se Komisioni për Etikën dhe Pastërtinë e Figurës, që ai drejton, është një garanci serioze për integritetin e atyre që do të qeverisin nesër vendin.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Kosova vuri në dukje se një mekanizëm i tillë, i përforcuar me ndihmën e ambasadës së SHBA, e rrit besimin e qytetarëve tek Partia Demokratike.

“Besimi në një forcë politike vjen nga njerëzit që e përfaqësojnë këtë forcë politike. Duke ditur mirë këtë, PD ka ngritur Komisionin e Etikës dhe Pastërtisë së Figurës. Nuk është sekret të them se Ambasada e SHBA-së më ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë për ta nxitur këtë projekt dhe për të na ndihmuar. Ata janë shumë të gatshëm të ndihmojnë, kur bëhet diçka e mirë kundër korrupsionit apo për ta parandaluar atë. Mendoj qe kemi ndërtuar një pyetësor perfekt sesi të përzgjidhen njerëzit e PD, figura të qeverisjes së ardhshme në pozicionet më të rëndësishme në qeverisjen e vendit. Kështu që nesër, PD ka një garanci më shumë se ata që do të drejtojnë vendin do të kenë figurë të pastër. Duke respektuar dekriminalizimin me detaje, kemi bërë edhe  një vaksinim kundër të keqes për nesër”, u shpreh ai.

Halim Kosova tregoi qëndrimin e tij se idetë dhe njerëzit janë kyç për të ardhur në pushtet.

LEXO EDHE:  Deputeti i PDIU përgjigje urgjente PD-së/Ku jeni katandisur!

LEXO EDHE:  Shkaktoi tërmet në Kuvend/ Ish-kreu i PD i nxjerr “bojën” Bashës

“E kam dhënë gjithmonë mendimin tim se përmes protestave të dhunshne nuk mund të vihet asnjëherë në pushtet. Më e rëndësishne se protestat, pa i përjashtuar protestat demokratike është çfarë premton PD dhe me cilët njerëz del përpara popullit për idetë që ka për të nesërmen”, deklaron ish-deputeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE