Connect with Us

ASH dhe Alternativa, marrëveshje për koalicion

Kosova & Rajoni

ASH dhe Alternativa, marrëveshje për koalicion

Publikuar

-

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa kanë arritur marrëveshje për koalicion parazgjedhor për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 12 prillit në Maqedoninë e Veriut.

Krijimin e aleancës parazgjedhore e publikoi kryetari i Aleancës për Shqiptarët Zijadin Sela, partia e të cilit ka qenë nismëtare e bashkimit të partive opozitare shqiptare-Aleancës për Shqiptarët, Alternativës dhe Lëvizjes Besa. Kryetari i Aleancës për shqiptarët Zijadin Sela konfirmoi, se pas takimit të zhvilluar me Afrim Gashin kryetarin e Alternativës është arritur ujdia për koalicion parazgjedhor dhe se do të jenë në pritje edhe 12 orë tjera për një përgjigje nga Lëvizja Besa për formimin e koalicionit parazgjedhor tripalësh opozitar. Ai ka thënë se do të bëj çmos që vota shqiptare të unifikohet përmes një koalicioni të fuqishëm parazgjedhor.

“Kam marrë një pëlqim me shkrim për një koalicion parazgjedhor për zgjedhjet e 12 prillit, nga Afrim Gashi, kryetari i Alternativës. Dhe fatkeqësisht kemi hasur në injorim nga ana e palëve të tjera. Ne kemi veç një parapëlqim për koalicion dhe kthim mbrapa nga ky moment nuk ka, ndërkohë që jemi të hapur për të gjitha palët e interesuara që ta bëjnë sa më të fortë votën e shqiptarëve”, është shprehur Ziadin Sela Kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

Alternativa: Opozita e bashkuar do të sjellë ndryshime

Edhe Alternativa përmes një komunikate ka konfirmuar arritjen e marrëveshjes me ASH-në. “Njoftojmë të gjithë opinionin në veçanti aktivistët dhe mbështetësit e Alternativës, se jemi dakorduar për koalicion parazgjedhor në zgjedhjet e 12 prillit me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela. Në këtë mënyrë ne ia dolëm që shqiptarëve të Maqedonisë t’ua krijojmë adresën e saktë të ndryshimit në zgjedhjet e 12 prillit. Era e ndryshimit tashmë po vjen edhe në vendin tonë dhe shqiptarët do të festojnë më 12 prill”, thuhet mes të tjerash në komunikatën e Alternativës.

Mazedonien Zijadin Sela Präident der DPA Neue Partei (DW/P. Stojanovski)

Nga Aleanca për Shqiptarët thonë, se mbeten të interesuar që blloku opozitar shqiptar të forcohet, unifikohet meqë në këtë mënyrë do ta sjellin ndryshimin e sistemit qeverisës në Maqedoninë e Veriut duke e çuar në opozitë Bashkimin Demokratik për Integrim.

“Motivi kryesor i yni është që disponimi anti-BDI, që është prezent gati dhjetë vjet në Maqedoninë e Veriut, ta materializojmë dhe ta shndërrojmë në fitore të partive opozitare, respektivisht të spektrit politik që mendon ndryshe. Nuk do të lejojmë që për shkak të segmentimit të skajshëm të skenës politike, përkatësisht të partive politike të bllokut opozitar, që edhe një herë të triumfojë Bashkimi Demokratik për Integrim”, thotë Ilmi Aziri nënkryetar i Aleancës për Shqiptarët.

Besa: Oferta joserioze për koalicion parazgjedhor

LEXO EDHE:  Prapaskenat e koalicionit PS-LSI/Rama donte ta fuste në burg Metën

Nga Lëvizja Besa vlersojnë se është joserioze që oferta për koalicion të përcillet përmes mediave, ndërkohë që për më shumë se një muaj, nuk është realizuar asnjë takim ndërmjet tri partive shqiptare në opozitë, përkatësisht Lëvizjes Besa, Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës. Nga Lëvizja Besa kanë kërkuar që të mos vazhdohet me oferta publike, por partitë të ulen dhe të merren veshh për një koalicion të mundshëm.

“Ne edhe sot ashtu si edhe para një muaji, po, jemi për një koalicion, por të ulemi dhe të bisedojmë për të gjitha detajet e bashkëpunimit, përfshirë këtu edhe ndarjen e listave. Për Lëvizjen Besa, e rëndësishme është arritja e një marrëveshjeje për formimin e një koalicioni fitues, që do të sjellë ndryshimin, oferta e koalicionit të tillë të bazohet në platformë dhe program konkret”, ka deklaruar Arianit Hoxha zyrtar i Lëvizjes Besa.

Pollozhani: Vetëm opozita e bashkuar është çelës i fitores

Stichwahl in Nord-Mazedonien Wahllokal (Getty Images/AFP/R. Atanasovski)

Njohësit e çështjeve politike thonë, se vetëm koalicioni tripalësh siguron fitoren e opozitës shqiptare në të kundërtën koalicioni dypalësh mes ASH-së dhe Alternativës do ta ketë vështirë për ta mposhtur BDI-në. Opinionisti Shpëtim Pollozhani vlerëson se nëse këto tri parti nuk bashkohen dhe nuk garojnë me listë të përbashkët, kjo do të thotë se këto parti, në zgjedhjet e 12 prillit, humbjen e kanë të garantuar nga partia shqiptare në pushtet BDI.

“Për momentin, ajo parti e cila ngul këmbë për mosbashkim, do të thotë se e çon ujin në favor të pushtetit aktual LSDM-BDI. Do të thosha se pak jemi vonuar, qoftë me dinamikën, qoftë me ritmin e publikimit të një marrëveshjeje definitive, pasi kjo amulli dhe kjo gjendje e padefinuar, është shumë e dëmshme dhe nuk bën mobilizimin e elektoratit për ta votuar opozitën, përkatësisht bllokun opozitar”, thotë opinionisti Shpëtim Pollozhani.

Aleanca për shqiptarët, Alternativa dhe Lëvizja Besa në përbërjen aktuale të Parlamentit kanë tetë deputetë. Sipas të gjitha sondazheve dhe përllogaritjeve supozohet se nëse këto tri parti opozitare shqiptare bashkohen në një koalicion parazgjedhor, në zgjedhjet e 12 prillit minimumi do të mund të fitojnë 12 deputetë e më shumë./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Lajm i mirë nga Kosova/ Rezultatet e analizave të të dyshuarës për koronavirus dalin negative

Publikuar

-

Nga

Një grua në Kosovë u shtrua në spital pas dyshimeve se mund të ishe prekur nga koronavirusi.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike Naser Ramadani, jep lajmin e mirë se gruaja me origjine britanike nuk është e prekur nga ky virus pasi rezultati i analizave doli negativ.

Bëhet fjalë për një shtetase të huaj e cila punon në Kosovë dhe e cila ka qenë në një qendër skijimi ku kanë qenë edhe pesë persona të tjerë.

Përveç se në Kinë, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

LEXO EDHE:  Basha tradhton dhe gënjen demokratët/ Dje, u firmos rrëzimi i Ramës apo marrëveshja e radhës?

LEXO EDHE:  Meta i përgjigjet në kohë rekord ftesës së Ramës/Çfarë do ndodhë me koalicionin?

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia drejt një marëveshjeje?/ Paralajmërimi i Thaçit

Publikuar

-

Nga

Kosova dhe Serbia duket se janë duke shkuar drejt një marëveshjeje për njohjen reciproke dhe këtë e ka paralajmëruar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Në një postim në rjetet sociale, Thaçi falenderon presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të cilit i thotë se falë mbështetjes së tij dhe të të dërguarit Richard Grenell, do arrihet marëveshje.

“Faleminderit President Donald Trump për vëmendjen që ia keni kushtuar Kosovës dhe luftës sonë të përbashkët për të çimentuar paqen në Ballkan. Nën udhëheqjen tuaj dhe punës së shkëlqyer të Richard Grenellit, ne do të arrijmë marrëveshje përfundimtare për njohjen e ndërsjellë ashtu siç përshkruhet qartë në letrën tuaj që më dërguat mua vitin e kaluar”, shkruan Kreu i Shtetit të Kosovës.

LEXO EDHE:  Prapaskenat e koalicionit PS-LSI/Rama donte ta fuste në burg Metën

LEXO EDHE:  Basha tradhton dhe gënjen demokratët/ Dje, u firmos rrëzimi i Ramës apo marrëveshja e radhës?

Ndërkohë kujtojmë se Trumpi i shkruante Thaçit me anë të një letre se ky “është moment unik, për të përfituar në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ndodhej në Maqedoninë e Veriut/ Shqiptari humb jetën në hotel

Publikuar

-

Nga

Një shqipar i Kosovës ka humbur jetën në korridorin e një hoteli në Mavrovë, në Maqedoninë e Veriut.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmë rreth orës 11:30 nga Qendra Urgjente e Gostivarit është denoncuar në SPB Tetovë se tek ata është dorëzuar i vdekur N. O. (69) nga Republika e Kosovës.

Pas denoncimit, policia mbërriti në vendin e ngjarjes dhe pas bisedimeve të kryera me të afërmit e të ndjerit është vërtetuar se ai ka mbetur pa shenja jete në korridorin e një hoteli në Mavrovë, pasi fillimisht i ishte përkeqësuar gjendja shëndetësore.

LEXO EDHE:  Rindërtimi i 500 banesave pas tërmetit/ Firmoset marrëveshja me Turqinë

LEXO EDHE:  Rama zbulon "triumfuesit"/ Kush fitoi sot dhe kush do fitojë më 25 qershor

Prokurori Publik ka kryer inspektime në vendin e ngjarjes dhe me urdhër të prokurorisë, trupi pa shenja jete është dorëzuar për obduksion, raporton TV21.

LEXO TE PLOTE