Connect with Us

Treni i shpejtësisë së lartë del nga shinat/ Dy viktima dhe disa të lënduar në Itali

Bota

Treni i shpejtësisë së lartë del nga shinat/ Dy viktima dhe disa të lënduar në Itali

Publikuar

-

Një aksident i rëndë hekurudhor ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Itali.
Raportohet se një tren i shpejtësisë së lartë që lidh Milano-Salerno doli nga shinat në afërsi të Lodit, në territorin e Casal Putserlengo.

Paraprakisht raportohet për 2 persona të vdekur e 28 të lënduar.
Viktimat janë 2 makinistët e trenit e shumica e të lënduarve kanë plagë të lehta e jashtë rrezikut për jetën.

Ngjarja ndodhi rreth orës 5.30 të mëngjesit të sotëm.
Dy vagonat e parë të trenit dolën nga shinat ndërkohë ende nuk dihen motivet e këtij aksidenti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

“Vdekja është e pashmangshme për të gjithë”/ Policia ekzekuton ushtarin që vrau 26 njerëz dhe plagosi 57 të tjerë

Publikuar

-

Nga

Autoritetet tajlandeze thanë se një ushtar që la pas vetes 26 të vrarë dhe 57 të plagosur, u qëllua për vdekje të dielën në mëngjes.

Zyrtarët thanë se ushtari i zemëruar rreth një mosmarrëveshjeje financiare fillimisht vrau dy veta në një bazë ushtarake dhe më pas hyri në një qendër tregtare duke qëlluar mbi blerësit.

U deshën 16 orë që policia t’i jap fund krizës.

Autoritetet thanë se Jakrapanth Thomma është përgjegjës për sulmin në Nakhon Ratchasima, në verilindje të vendit.

“Ky incident ishte i pashembullt në Tajlandë”, u tha gazetarëve kryeministri Prayuth Chan-ocha të dielën në mëngjes, pasi vizitoi të plagosurit në spitale.

LEXO EDHE:  Aksidentohet 7-vjeçari/ Niset me helikopter drejt Tiranës

LEXO EDHE:  Itali/ Aksident, vdesin dy 17 vjeçarë, një shqiptar dhe një italian

Të shtunën mediet lokale transmetuan pamjet e ushtarit tek dilte nga makina para qendrës tregtare dhe duke shkrepur disa herë armën që shkaktoi panik tek njerëzit.

Pamje filmike nga brenda qendrës tregtare të postuara në mediat sociale tregonin një burrë të armatosur të veshur me të zezë dhe me maskë, me një armë mbi supe dhe askënd tjetër përreth tij.

Gjatë sulmit në një postim në Facebook ai shkruante “vdekja është e pashmangshme për të gjithë” dhe pastaj ngrinte pyetjen: “A duhet të dorëzohem?”. /VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vuçiç i prerë/ “S’ka asnjë plan për Kosovën, askush s’mund të më thotë “merre ose lëre”

Publikuar

-

Nga

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar sot se do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojnë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Vuçiç deklaroi se ndryshe ngasa transmetohet në media, nuk ka një plan të ri për marrëveshjen me Kosovën.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”, shprehet presidenti serb.

LEXO EDHE:  Aksidenti tragjik në Memaliaj/Kush ishin tre shokët që udhëtonin në “Ford”-in e vdekjes

LEXO EDHE:  Aksident tragjik në Peqin/Makina me familjarë përfundon në kanal, të vdekur

Ndërkohë, kancelarja gjermane i ka dërguar ftesë për t’u takuar edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të cilit me anë të një letre i ka theksuar se dialogu me Serbinë mbetet sfidë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Tmerr dhe panik në ajër/ Avioni bën ulje emergjente në mes të dëborës

Publikuar

-

Nga

Një avion civil i kompanisë ruse UTair është dashur të bëjë ulje emergjente në aeroportin e Usink, në republikën ruse të Komit.

Sipas asaj që raportojnë mediat e huaja, teksa ishte në fazën e uljes, avioni ka goditur bishtin në pistën e akullt.

Shkak i aksidentit ka qenë një problem me rrotat e Boeing, në të cilin udhëtonin 94 persona, mes të cilëve edhe 6 anëtarë të ekuipazhit.

LEXO EDHE:  Tragjike/ 30-vjeçari shqiptar humb jetën gjatë punës

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në Bulqizë/Plagosen 5 persona

Fatmirësisht nga incidenti nuk ka patur asnjë të plagosur.


LEXO TE PLOTE