Connect with Us

Si ia dola të rikthej madhështinë e Amerikës

Blog

Si ia dola të rikthej madhështinë e Amerikës

Publikuar

-

Nga Donald Trump

* Që nga zgjedhja ime si president, ne kemi krijuar 7 milionë vende të reja pune, 5 milionë më shumë sesa gjatë administratës së mëparshme. Shkalla e papunësisë është më e ulta në mbi gjysmë shekulli. Shkalla e papunësisë për afro-amerikanët, hispan-amerikanët dhe aziatiko-amerikanët kanë arritur nivelet më të ulëta në histori.

Tani, një numër rekord të rinjsh amerikanë janë të punësuar. Në administratën e fundit, më shumë se 10 milion njerëz u shtuan në listat e atyre që marrin ushqime falas. Nën administratën time, 7 milion amerikanë kanë dalë nga këto lista, dhe 10 milionë njerëz të tjerë janë hequr nga asistenca sociale.

Që nga zgjedhja ime president, vlera neto e gjysmës së pagave në SHBA është rritur me 47 përqind – 3 herë më shpejt sesa dikur. Të ardhurat mesatare të ekonomive familjare, janë sot në nivelin më të lartë të regjistruar ndonjëherë! Që nga zgjedhja ime, tregjet e aksioneve në Shtetet e Bashkuara janë rritur në 70 përqind, duke e shtuar me më shumë se 12 trilionë dollarë pasurinë e kombit tonë.

Falë fushatës sonë të guximshme për pakësimin e rregullave burokratike, Shtetet e Bashkuara janë bërë prodhuesi numër një i naftës dhe gazit natyror në botë. Me progresin e jashtëzakonshëm që kemi arritur gjatë 3 viteve të fundit, Amerika është tashmë e pavarur në aspektin energjitik.

Po kështu, ne po rikthejmë në nivelet e dikurshme prodhimin e kombit tonë. Pasi humbëm mbi 60.000 fabrika nën 2 administratat e mëparshme, Amerika ka tashmë 12.000 fabrika të reja, dhe janë mijëra e mijëra të tjera që janë planifikuar ose po ndërtohen. Ne kemi krijuar mbi gjysmë milioni punë të reja në këtë sektor.

Kompanitë nuk po largohen; ato po rikthehen në vend. Një nga premtimet kryersore që unë i bëra popullit amerikan, ishte zëvendësimi i marrëveshjes katastrofike të tregtisë NAFTA. Në fakt, tregtia e padrejtë është ndoshta arsyeja më madhore pse unë vendosa të kandidoj për president.

Pas nënshkrimit të NAFTA-së, kombi ynë humbi çerekun e vendeve të punës në sektorin  prodhimit. Shumë politikanë erdhën dhe shkuan, duke u zotuar të ndryshojnë ose zëvendësojnë NAFTA, por në fund nuk bënë absolutisht asgjë. Por ndryshe nga të tjerët, unë i mbaj premtimet e mia. Gjashtë ditë më parë, unë e anulova NAFTA-a dhe firmosa marrëveshjen SHBA -Meksikë-Kanada (USMCA).

Ajo do të krijojë afro 100.000 punë të reja më SHBA me paga të larta, dhe do të rritë ndjeshëm eksportet e fermerëve tanë. Unë u premtova gjithashtu qytetarëve tanë se do të vendosja tarifa kundër vjedhjes masive të vendeve të punës nga Kina. Strategjia jonë funksionoi.

Ditë më parë, ne nënshkruam marrëveshjen e re të parë me Kinën që do të mbrojë punëtorët tanë, do të mbrojë pronësinë tonë intelektuale, do të sjellë miliarda dollarë shtesë në thesarin tonë, dhe do të hapë tregje të reja. Për të mbrojtur lirinë e SHBA-së, ne kemi investuar një shumë rekord prej 2.2 trilionë dollarësh për ushtrinë amerikane.

Ne kemi blerë avionë, raketa, anijet dhe çdo lloj tjetër pajisje ushtarake që janë më të mirat në qarkullim. Ndërkohë po bindim aleatët tanë në NATO të paguajnë detyrimin e tyre ndaj aleancës. Unë ia kam dalë të rrit kontributin e tyre me më shumë se 400 miliardë dollarë, dhe numri i aleatëve që përmbushin detyrimet e tyre minimale është 2-fishuar.

Hapi tjetër në ndërtimin e një shoqërie gjithëpërfshirëse, është sigurimi që çdo i ri amerikan të marrë një arsimim cilësor dhe të ketë mundësinë të arrijë ëndrrën Amerikane. Unë i bëj thirrje Kongresit t’i jape bursa 1 milion fëmijëve amerikanë që vijnë nga familjet e varfra.

Administrata ime është e vendosur t’u ofrojë qytetarëve tanë mundësitë që u duhen, pavarësisht nga mosha apo prejardhja e tyre. Përmes zotimit tonë ndaj punëtorëve amerikanë, mbi 400 kompani do të ofrojnë vende të reja pune dhe mundësi arsimore për thuajse 15 milion amerikanë. Një jetesë më e mirë për familjet amerikane, kërkon gjithashtu një sistemin shëndetësor më të përballueshëm, inovativ dhe me cilësinë më të mirë në botë.

LEXO EDHE:  Kosova hyn fuqishëm në planet e Donald Trump/Ja efektet pozitive që priten

Pacienti amerikan nuk duhet të tmerrohet në asnjë rast nga faturat mjekësore. Kjo është arsyeja pse kam formosur një Urdhër Ekzekutiv që kërkon transparencën e çmimeve. Shumë ekspertë besojnë se transparenca, që do të hyjë në fuqi në fillim të vitit të ardhshëm, do të jetë edhe më e rëndësishme sesa reforma e kujdesit shëndetësor.

Ai do t’u kursejë familjeve shuma të mëdha parash, dhe do t’u garantojë një kujdes të konsiderueshëm më të mirë. Por ka nga ata që duan të eleminojnë plotësisht sigurimin privat të shëndetit. Por për një gjë dua t’ju siguroj: Ne nuk do ta lejojmë socializmin të shkatërrojë kujdesin shëndetësor amerikan!

Një e nesërme më e mirë për të gjithë amerikanët, kërkon garantimin e sigurisë së Amerikës. Vitin e kaluar, oficerët tanë të guximshëm të emigracionit arrestuan më shumë se 120.000 kriminelë të huaj të akuzuar për afro 10.000 vjedhje, 5.000 sulme seksuale, 45.000 sulme të dhunshme dhe 2.000 vrasje.

Administrata ime ka ndërmarrë një përpjekje të paparë për të siguruar kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara. Ne kemi hyrë në marrëveshje bashkëpunimi me qeveritë e Meksikës, Hondurasit, El Salvadorit dhe Guatemalës, për rikthimin e migrantëve të paligjshëm. Si rezultat i përpjekjeve tona të pashembullta, kalimet ilegale të kufirit kanë rënë me 75 përqind që nga maji i vitit të shkuar.

Administrata ime po mbron ndërkaq fuqimisht sigurinë tonë kombëtare, dhe po e lufton terrorizmin radikal islamik. Tre vjet më parë, barbarët e ISIS kontrollonin një territor prej 52 mijë km2 në Irak dhe Siri. Sot, kalifati territorial i Shtetit Islamik është shkatërruar tërësisht, dhe themeluesi dhe udhëheqësi i tij Al Bagdadi ka vdekur!

Kasëm Sulejmani ishte kasapi më i pamëshirshëm i regjimit iran, një përbindësh që vrau ose plagosi mijëra anëtarë të personalit amerikan në Irak. Kjo është arsyeja pse muajin e kaluar, me urdhrin tim ushtria amerikane e ekzekutoi përmes një goditjeje tepët të saktë.

Mesazhi ynë për terroristët është i qartë: Ju nuk keni për t’i shpëtuar kurrë drejtësisë amerikane. Nëse sulmoni qytetarët tanë, ju do të vriteni! Ndërsa po mbrojmë jetën e amerikanëve, po punojmë ndërkaq për t’i dhënë fund luftërave të Amerikës në Lindjen e Mesme.

Ne jemi amerikanë. Ne krijuam botën e re, ndërtuam botën moderne dhe e ndryshuam përgjithmonë historinë, duke përqafuar të vërtetën e përjetshme se të gjithë janë krijuar të barabartë nga dora e Zotit të Plotfuqishëm. Amerika është vendi ku çdo gjë mund të ndodhë! Amerika është vendi ku dikush mund të ngrihet.

Dhe në këtë tokë, në këtë kontinent, realizohen ëndrrat më të pabesueshme! Ky komb është kanavaca dhe kryevepra jonë. Ne shikojmë nga e nesërmja, kufij të pakufizuar që presin të eksplorohen. Zbulimet tona më të mëdha nuk njihen ende. Historitë tona më emocionuese nde nuk janë treguar. Udhëtimet tona më të mëdha nuk janë kryer akoma. Koha Amerikane, aventura amerikane, sapo ka nisur!

Shënim: Pjesë nga fjalimi vjetor i presidentit Donald Trump para Kongresit Amerikan./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Problemi kryesor i zgjerimit: Partneriteti i BE-së me elitat e korruptuara në Ballkan

Publikuar

-

Nga

Nga Toby Vogel & Kurt Bassuener ”Eu Observer”

Komisioni Evropian, humbi një mundësi të artë me qasjen e saj të re ndaj zgjerimit të BE-së. Në vend se të analizojë pse po dështon procedura aktuale për pranimin e anëtarëve të rinj, KE është përpjekur të qetësojë kundërshtaren më të zëshme të zgjerimit – Francën – përmes disa ndryshimeve kryesisht kozmetike.

Qasja e re ka të ngjarë të arrijë qëllimin e saj të menjëhershëm, pra që Franca të heqë veton e saj kundër nisjes së bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Natali Luaso, ish-Ministre e Evropës në qeverinë fracenze, që tashmë është zëdhënëse e presidentit Emanuel Makron në Parlamentin Evropian, e mirëpriti ngrohtësisht propozimin e paraqitur nga komisioneri i zgjerimit Oliver Varheli, edhe pse paralajmëroi:”Rëndësi ka ajo çfarë ndodh, dhe jo ajo që shkruhet në një copë letër!”.

Por fakt është se qasja e re, nuk arrin të adresojë mangësitë e vetë politikës së zgjerimit, që ka qenë në krizë prej disa kohësh. Megjithë përmbushjen e kushteve të BE-ë për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria u bllokuan nga Franca (e mbështetur edhe nga Holanda dhe Danimarka).

Serbia dhe Mali i Zi, po bisedojnë përkatësisht prej 6 dhe 8 vitesh për anëtarësimin në BE. Dhe negociatat nuk dihet se kur do të përfundojnë, në kushtet kur vërehet një sprapësim i konsiderueshëm në aspektin e sundimit të ligjit dhe praktikave demokratike në Serbi, dhe kur ka shumë pak ndryshime pozitive në Malin e Zi.

Kosova dhe Bosnje Hercegovina, janë vite larg nisjes së bisedimeve të tilla, teksa po përballen me pengesa të mëdha, përpara se të shpresojnë të bëhen pjesë e këtij procesi. Në fakt, disa nga ndryshimet e prezantuara janë të mirëpritura.

Në kontrast me propozimin jo zyrtar të Makron, qasja e re e Komisionit Evropian e vë theksin tek normat demokratike dhe sundimi i ligjit, përpara çështjeve ekonomike. Në dokumentin francez, mungonin fjalët “demokraci”, “korrupsion” dhe “kapje e shtetit”.

Ndërsa projekti francez ishte transaksional në natyrën e tij, dhe i orientuar nga ekonomia, projekti i Komisionit Evropian e njeh potencialin transformues që ka zgjerimi i unionit. Dhe që ky potencial të shfrytëzohet, BE-ja duhet të jetë serioze në përballjen me elitat e korruptuara në vendet kandidate.

Metodologjia e re e miratuar këtë javë, nuk do ta bëjë vetë këtë. Por ajo përmban tregues se KE ka filluar që ta kuptojë këtë, megjithë dështimin e tij për të rishikuar në themel politikën e zgjerimit. Ajo riafirmon përkushtimin e BE-së për të mbështetur kushtëzimin në këtë proces, dhe propozon një mekanizëm që nuk do të lejonte më një pakicë shtetesh anëtare të bllokonin sanksionet kundër vendeve kandidate, që bëjnë hapa pas në raport me detyrimet e tyre.

Për më tepër, roli i zgjeruar i shteteve anëtare mbart si mundësi, ashtu edhe rreziqe. Shtetet anëtare mund të forcojnë mesazhet që vijnë nga Brukseli, dhe potencialisht mund të jenë më të drejtpërdrejtë dhe të hapur në mesazhe sesa vetë Komisioni Evropian.

LEXO EDHE:  Mediat sociale dhe vetëbesimi/ Si ndikon sjellja jonë online në imazhin që kemi për veten?

LEXO EDHE:  Rama takon Donald Trump në Bruksel/Kongresmeni amerikan zbardh bisedën

Ndërsa këta elementë pozitivë janë të mirëseardhur, ata janë jashtëzakonisht të papërshtatshëm.

Qasja e re është një zgjidhje për një jo-problem:problemi nuk ka qenë kurrë metodologjia por vullneti politik nga ana e shteteve anëtare të BE-së, për t’u përballur me kapjen e shtetit nga elitat që janë sot në pushtet në Ballkan.

Metodologjia e re, i sheh ende qeveritë ballkanike si përfaqësuese dhe të përgjegjshme, në vend se të pranojë se qytetarët janë fokus-grupi ku duhet të bazohet direkt politika e zgjerimit e BE-së, pa filtrin e mediave të kontrolluara nga partite politike, dhe një ekonomi e drejtuar nga patronazhi.

Propozimi i fundit KE, lë disi të kuptohet një zhvendosje të pjesshme drejt një komunikimi më të drejtpërdrejtë të BE-së me qytetarët në vendet kandidate. Por ai është ende larg revolucionit kulturor që do të duhej të ndoshte, kur zyrtarët evropianë t’i njihnin qytetarët e Ballkanit si partnerët e tyre kryesorë.

Kjo do të forconte përpjekjet e Brukselit, për t’i detyruar qeveritë e rajonit të zbatojnë angazhimet e tyre. Metodologjia e re, nuk arrin të reflektojë mbi rolin kundërproduktiv dhe të dëmshëm që kanë fondet e BE-së, në forcimin e ekonomive rajonale të kapura nga partitë politike.

Së fundmi, edhe pse është e qartë se ekziston një interes për të mbajtur Malin e Zi dhe Serbinë në pararojë të procesit, dhe për të ftuar me vonesë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për çeljen e negociatave, statusi i Bosnje-Hercegovinës dhe Kosovës nuk mund të injorohet, dhe as nuk mund të lejohet që këto të fundit të shndërrohen në geto.

Natyra e luftërave, i ka sakatuar tashmë këto vende. Kërcënimet më të mëdha janë tashmë rënia e madhe demografike, teksa qytetarët kanë vendosur të emigrojnë në BE, nëse BE nuk do të shkojë tek ata. Ndërkohë, propozimi i fundit i Komisionit Evropian, nuk arrin të adresojë problemet kryesore të politikës së zgjerimit:partneriteti me elitat e korruptuara të Ballkanit, mungesa e vullnetit për të përdorur mjetet ekzistuese, dhe potenciali përçarës i shteteve anëtare jo-liberale të BE-së, si Hungaria dhe Polonia./Përshtatur nga CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse gratë e kërkojnë zakonisht më shpesh divorcin sesa burrat?

Publikuar

-

Nga

Stereotipet tradicionale gjinore, thonë se gratë janë ato që mezi presin të martohen. Por sipas të dhënave, ekziston edhe një element tjetër befasues i martesës, ku gratë janë sërish më të paduruara për ta kryer:divorci. Po, studime të shumta kanë vërtetuar se gratë i fillojnë të parat dhe më shpesh se burrat procedurat e divorcit.

Sipas një studimi të vitit 2015 nga Shoqata Sociologjike Amerikane (ASA), gratë janë ato që marrin nismën të ndahen në thuajse 70 për qind të divorceve. Ideja se gratë janë të parat që kërkojnë të stabilizojnë jetën e tyre duke u martuar, dhe të paray që këkojnë ndarjen, mund të duket paradoksale për shumë njerëz. Por terapistët e martesave, psikologët apo avokatët që merren me divorcet, japin 3 arsye kryesore për këtë dukuri:

Gratë, kanë më shumë të ngjarë të ndjehen sikur martesa po e dëmton karrierën e tyre

Sot gratë janë më të angazhuara në punë jashtë shtëpisë sesa kurrë më parë. Të dhënat e dhjetorit 2019 nga Byroja e Statistikave të Punës në SHBA, zbulojnë se gratë tani përbëjnë pak më shumë se gjysmën e fuqisë punëtore amerikane. Por kjo nuk do të thotë, se ato kanë lënë pas dore punët e tyre në shtëpi.
“Mendoj se martesa si institucion, ka qenë paksa e ngadaltë në përshtatjen ndaj prirjes për barazi gjinore. Gratë marrin ende mbiemrat e burrave të tyre, dhe ndonjëherë vihen nën presion për ta bërë këtë gjë. Burrat presin akoma, që gratë e tyre të bëjnë pjesën më të madhe të punëve të shtëpisë, dhe të kujdesen më shumë se ata për fëmijët”- thotë Majkëll Rozenfeld, profesor i sociologjisë në Universitetin e Stanfordit, njëherazi autori i studimit nga Shoqata Sociologjike Amerikane.
Hulumtimi ka treguar se gratë bëjnë ende më shumë punë shtëpiake sesa burrat, edhe nëse të dyja palët punojnë me kohë të plotë. Për shembull, një raport i vitit 2019 nga Byroja e Statistikave të Punës në SHBA zbuloi se 49 përqind e grave bënin përditë punë shtëpie, kundrejt vetëm 20 përqind të burrave, edhe nëse që të dy ishin të punësuar.
Kjo tregon që ka ende mungesë të barazisë në lidhje me punët shtepiake, brenda familjes së zakonshme amerikane. Dhe ky është një hendek, që mund ta bëjë martesën të duket më pak e dobishme, për një grua të orientuar nga karriera.

Gratë kanë prirjen të kujdesen më shumë, mbi aspektet më emocionale në një martesë

LEXO EDHE:  Rama takon Donald Trump në Bruksel/Kongresmeni amerikan zbardh bisedën

LEXO EDHE:  Kosova hyn fuqishëm në planet e Donald Trump/Ja efektet pozitive që priten

Një nga problemet më serioze me të cilat përballen çiftet e martuara, është mungesa e
një komunikimi të shëndetshëm, dhe shpesh kjo gjë nga rrjedh nga një çekuilibër tjetër. Tradicionalisht, burrat nuk mësohen që në fëmijëri se si t’i përpunojnë apo komunikojnë
të tjerëve emocionet e tyre.
Kjo do të thotë, se gratë kanë prirjen që të merren me shumë me çështjet emocionale të martesës. “Shumë burra mbështeten tek gratë e tyre, si ofrueset e vetme të mbështetjes emocionale, ndërsa gratë marrin mbështetje emocionale nga njerëz të ndryshëm. Kjo mund t’i bëjë burrat më hezitues për të braktisur burimin e tyre të vetëm të mbështetjes”- thotë psikologia Trisha
Volanin.
“Gratë janë më të hapura për t’u komunikuar miqve emocionet e tyre, ndërsa burrat duket se e kanë të vështirë që të hapen plotësisht me bashkëmoshatarët e tjerë mbi problemet e tyre të brendshme, dhe për këtë arsye ka më shumë të ngjarë që ata të jenë të interesuar në mbetjen e gjërave ashtu siç janë”- shton ajo.

Sot gratë kanë më pak të ngjarë të tolerojnë “sjelljen e keqe”

Jo shumë kohë më parë, gratë mendonin se duhet të toleronin shumëçka në sjelljen e bashkëshortit, në këmbim të sigurisë financiare. Po sot? Jo dhe aq. “Gruaja e sotme moderne,
ka më pak të ngjarë të tolerojë tradhëtinë”- thotë Dori Shvarc, një ndërmjetëse dhe trajnuese në “divorcharmony.com” . “Pasi mbaron periudha e muajit mjaltit, disa burra ndryshojnë në drastikisht sjelljen e tyre, nga romantikë ata bëhen kontrollues dhe abuzues emocionalë. Mjerisht kjo gjë ndodh në shumë martesa, por gratë nuk duan të tolerojnë më në këtë aspekt”- thekson ajo.

Sot gratë kanë më pak të ngjarë të tolerojnë “sjelljen e keqe”

Jo shumë kohë më parë, gratë mendonin se duhet të toleronin shumëçka në sjelljen e bashkëshortit, në këmbim të sigurisë financiare. Po sot? Jo dhe aq. “Gruaja e sotme moderne,

ka më pak të ngjarë të tolerojë tradhëtinë”- thotë Dori Shvarc, një ndërmjetëse dhe trajnuese në “divorcharmony.com” . “Pasi mbaron periudha e muajit mjaltit, disa burra ndryshojnë në drastikisht sjelljen e tyre, nga romantikë ata bëhen kontrollues dhe abuzues emocionalë. Mjerisht kjo gjë ndodh në shumë martesa, por gratë nuk duan të tolerojnë më në këtë aspekt”- thekson ajo./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Si mund të parandalohet “vdekja” e lumenjve të botës

Publikuar

-

Nga

Nga Brahma Chellaney “Project Syndicate”

Nga Tigri tek Indi, nga Jance tek Nili, lumenjtë kanë qenë jetikë për shfaqjen e qytetërimit njerëzor. Mijëra vjet më vonë, qindra miliona njerëz ende varen nga lumenjtë për të shuar etjen, për të kultivuar produktet e tyre bujqësore, dhe për të siguruar jetesën.

E megjithatë ne po i shkatërrojmë me shpejtësi sistemet e lumenjve të planetit, diçka që do të këtë pasoja serioze për ekonomitë, shoqëritë dhe madje mbijetesën tonë. Kina është shembulli tipik në këtë drejtim. Mania e saj për ndërtimin e qindra digave, dhe shfrytëzimin e tepruar të lumenjve, është duke e shkatërruar mjedisin, pyjet, varfëruar biodiversitetin dhe pakësuar ndjeshëm burimet ujore në Azi.

Regjistrimi i parë i burimeve ujore në Kinë në vitin 2013, tregoi se numri i lumenjve – duke mos përfshirë përrenjtë e vegjël – kishte rënë me më shumë se gjysmën gjatë 6 dekadave të fundit, pra janë humbur mbi 27.000 lumenj. Që atëhere, situata vetëm sa është përkeqësuar.
Lumi Mekong po shkon në niveli më të ulët historik, për shkak të një numri të madh mega-digash të ndërtuara nga Kina pranë kufirit në Rrafshnaltën e Tibetit. Kina mund të jetë ndërtuesja më e madhe e digave në botë, por jo e vetmja. Vende të tjera, nga Azia në Amerikën Latine, po i shfrytrëzojnë lumenjtë për prodhimin e energjisë elektrike.

Devijimi i ujit për ujitje në bujqësi, është gjithashtu një burim kryesor i shterrimit të lumenjve. Në fakt, prodhimi bujqësor dhe ai blegtoral ,thith gati treçerekun e e burimeve të ujërave të ëmbla në botë, ndërsa krijon ndotje që bashkë me mbeturinat industriale dhe shkarkimet e ujërave të zeza, i ndotin edhe më shumë ato burime.

Në total, gati dy të tretat e lumenjve më të gjatë në botë, e kanë modifikuar rrjedhën e tyre, dhe disa prej më të gjatëve në botë – përfshirë Nilin dhe Rio Granden – cilësohen tashmë si të rrezikuar. Nga 21 lumenj më të gjatë se 1.000 kilometra, që rrjedhin ende pa pengesa nga burimet e tyre malore drejt detit, shumica ndodhen në rajone të largëta të Arktikut, dhe në pellgjet e Amazonës dhe Kongos, ku zhvillimi i hidrocentraleve nuk është ende ekonomikisht
me leverdi.

Këto prirje i pakësojnë burimet ujore, shkatërrojnë ekosistemet, dhe kërcënojnë shëndetin e njeriut. Për shembull, devijimet e mëdha në rrjedhën e sipërme të lumenjve, i kanë shndërruar
në këneta të kripura deltat e lumit Kolorado në SHBA dhe lumit Ind në Indi.
Në periudha që kanë reshje nën mesataren, një numër lumenjsh po thahen përpara se të arrijnë në oqean. Madje edhe kur mbërrijnë, ato depozitojnë më pak lëndë ushqyese dhe minerale, të cilat janë jetike për jetën e specieve detare. Në nivel global, që nga mesi i viteve 1970, ekosistemet ujore kanë humbur gjysmën e biodiversitetit të tyre.

LEXO EDHE:  Studimi/ Ushtrimet fizike me tepri, e lodhin trurin dhe na bëjnë më impulsivë

LEXO EDHE:  Pse Kina nuk është aq e fortë sa duket

Një studim i kohëve të fundit i OKB, paralajmëron se deri në 1 milion lloje kafshësh dhe bimësh kërcënohen të zhduken brenda disa dekadash. Edhe njerëzit vështirë se janë të përjashtuar nga pasojat shëndetësore të shkatërrimit të lumenjve. Në Azinë Qendrore, deti Aral ka tharë gjithçka, në më pak se 40 vjet, për shkak të planit të dikurshëm të Bashkimit Sovjetik për të kultivuar pambuk në atë zonë.
Sot, ai pak ujë i përzier me kripëra dhe mbetje kimike bujqësore, than jo vetëm të mbjellat, por po i sëmur banorët e zonës me gjithçka, nga sëmundja e veshkave e deri tek kanceri. Lumenjtë me rrjedhë natyrale, luajnë një rol jetik në moderimin e efekteve të ndryshimit të klimës.

Pasi ato transportojnë në oqean materiale organike të kalbëzuara dhe copa të vogla shkëmbinjsh.
Ky proces tërheq rreth çdo vit 200 milionë tonë karbon. Prandaj, kauza e mbrojtjes së lumenjve tanë nuk mund të ishte më e fortë se sa kaq. Por ndërsa udhëheqësit botërorë shprehen shpesh të gatshëm të marrin masa për mbrojtjen e lumenjve, retorika e tyre përkthehet rrallë në veprime konkrete.

Përkundrazi, në disa vende rregulloret ekzistuese po anulohen. Në Shtetet e Bashkuara, thuajse gjysma e lumenjve dhe përrenjve, konsiderohen të rrezikuar. Por tetorin e vitit të kaluar, administrata Donald Trump shfuqizoi ligjin mbi “Ujërat e SHBA”, që synonte të kufizonte ndotjen e ujërave të ëmbël.
Ajo e zëvendësoi ligjin me një version shumë më të dobët, të quajtur “Rregullorja e Mbrojtjes së Ujërave të Lundrueshëm”. Po kështu në Brazil, presidenti Xhair Bolsonaro ka anuluar disa rregullore mjedisore, në emër të rritjes ekonomike.

Ndër viktimat është lumi Amazona, më i madhi në botë për sa i përket shkarkimit në det, dhe që transporton më shumë ujë sesa 10 lumenjtë që vijnë pas tij të marrë së bashku. Një mënyrë për të mbrojtur sistemet relativisht të padëmtuara të lumenjve – si Amuri, Kongo dhe Saluin- do të ishte zgjerimi i Konventës së Trashëgimisë Botërore të vitit 1972 , dhe futja e tyre në atë listë, së bashku me sitet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Ndërkohë, sa i përket lumenjve që tashmë janë dëmtuar, duhet të merren masa për rehabilitimin e tyre. Kjo përfshin rimbushjen artificiale të lumenjve; pastrimin nga ndotja; prishjen e digave të tepërta ose joproduktive; dhe zbatimin e ligjeve për mbrojtjen e ekosistemit të ujërave të ëmbla. Lumenjtë e gjithë botës, gjenden nën një presion të paparë nga ndotja, dëmtimi dhe devijimi. Ata mund t’i shpëtojë vetëm bashkëpunimi ndërkombëtar. Por ne duhet të njohim së pari pasojat e rënda nga të mosbërit asgjë./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE