Connect with Us

Pse Rama nuk i jep bjondes të lexojë listën e plotë të OFL-së?

Politikë

Pse Rama nuk i jep bjondes të lexojë listën e plotë të OFL-së?

Publikuar

-

Dje Lulzim Berisha i dha përgjigje OFL-së!

Ka dy autobotë, një BMW dhe një lokal me qira!

Këtu historia e tij duhet të konsiderohet e mbyllur. E ç’mund ti kërkosh dikujt që nuk paska as shtëpi në emër të vet?

Pardje çunat me kapuça bënë edhe ca poza në dyert e ca vilave andej nga Shkodra dhe nëpërmjet asaj çupës me syze u kërkuan pronarëve të plotësonin dhe ata ca formularë.

Edhe ata do i plotësojnë! Nuk kanë në plan të dëgjojnë këshillen e avokat Ngjelës, që u tha se ligji është antikushtetuese ndaj as mos e çanin kokën fare e mos ti përgjigjeshin fare OFL-së. Fundja të pretendosh që të argumentosh me dispozita kushtetuese me këtë grupim e tu flasësh mbi rendin kushtetues dhe hierarkinë e akteve duket si naivitet, (nëse keshilla nuk vinte nga avokati i madh Ngjela).

Zelli me të cilin të dalët nga burgjet po vrapojnë të mbushin formularët mund të konsiderohej edhe mallëngjyes nëse nuk do u dukej të gjithëve kaq i dyshimtë. Njerëz që s’kanë lënë gjë pa bërë kundër ligjit dhe s’kanë lënë presje pa përdorur për të dalë nga burgjet për sjellje të mirë, nuk dëgjojnë avokat Ngjelën e po nxitojnë të marrin edhe çertifikatën e pasurisë.

Operacioni që u reklamua si fillimi i fundit të të fortëve edhe pak e do bëhet si komision çertifikimi i pasurive të tyre dhe i mitit të rremë që paskemi patur për këta të fortët me shumë prona.

Tani po “mësojmë” që këta na paskeshin patur njëri vetëm nga dy autobote dhe të tjerë veç nga një vilë.

Super/resortet u harruan, (siç u harruan llogaritë off-shore të gjyqtarëve, e kujtoni besoj)!

Dhe midis të tjerave, askush nuk po sheh ndonjë kriminel në pranga. Ose shohim çupen me syze, ose çunat me kapuç dhe kur kemi fat edhe ndonjë grua që del në ballkon me dy qentë e shtëpise dhe sodit çunat me kapuça.

Një nga këta të fortet bile, sa dëgjoi në TV që po i kërkonin formularin e pasurive, preu bileten dhe erdhi urgjent nga jashtë shtetit.

Dje dolen tre emra të tjerë e sot do dalin me siguri tre të tjerë. Besojme se të gjithë nga TV po dëgjojnë se duhet të plotësojnë formularin e pasurive.

Ajo që nuk po kuptojmë është se pse nxjerrin atë çupen përditë të lexojë veç nga tre emra!?

Pse nuk lexon gjithë listen ajo?

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon arsyen/ Pse Rama refuzoi protestën e diasporës

Jo për gjë, po se mund të jenë jashtë shtetit njerëzit! Mbase u duhet kohë sa të presin biletat e kthimit. Dikush mund të jetë edhe burgjeve jashtë shtetit e i duhet të organizohet e të angazhojë njerëz qe t’ja nisin urgjent atë formularin.

Leximi i listës së plotë ka shumë avantazhe për OFL- në. Duke lexuar listen e plotë, mundet që ndonjëri edhe të kërkojë ta shtojnë në listë se mund ta kenë harruar!

Deputetet e grupit parlamentar mund të kenë edhe ata informacionet e veta si njerëz që i njohin mirë zonat elektorale dhe të “fortët” respektivë.

I hyri që i hyri kësaj pune zoti Rama! Ta bëjë tamam!

Ta lexojnë dhe shqiptarët atë listë! Se kanë filluar të kenë dyshime që tani te kjo OFL-ja dhe nuk mban gjatë kurioziteti dhe kërshëria e bjondes së konferencave ditore me nga tre emra.

Ka nga ata që po thonë që Rama po bën kot! Qe e ka show! Ndaj duhet lista! Jo me emra tre nga tre! Po me 333 emra! Se nuk ka as shumë kohë pasi akti mormativ ka afat deri në 31 dhjetor 2020.

Mundet mbeten jashtë liste të fortë të rëndësishëm. Nga ata që kanë marrë edhe tendera. Dhe larg qoftë ju mbeten pasuritë të padeklaruara. Nuk vjen prap një akt normativ si ky.

Sot është dhe fryma shumë e favorshme. Se meqë po vrapojnë të gjithë të deklarojnë, do nxiten nga njëri-tjetri e do i tregojnë të gjitha.

Ndaj duhet lista e plotë.

Të mblidhen sa më shpejt ata formularët. Që çupat e OFL-së pastaj të kenë edhe kohën e mjaftueshme që t’i lexojnë, verifikojnë, çertifikojnë dhe të na lexojnë pastaj edhe konkluzionet.

Për çdo emër!

Emër për emër!

Do kemi durimin pastaj ti dëgjojmë edhe me lista tre e nga tre.

Por në fund të gjithë do duam të dime se si rezultuan tek OFL të gjithë ata që populli i di dhe i njeh mirë.

Për secilin emër ne fund do të duhet që OFL të japë prangat, çertifikatën e pastërtisë ose shtëpi dhuratë.

Rama besojmë mund ta rimendojë nëse e gjitha kjo është show banal.

Ky është një nga ato raste kur show nuk mban dot gjatë. Aq më shumë që perveç ndonjë deputeti që beson se e di listën, pak kush po del të duartrokasë teatrin e çunave me kapuç./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Goxhaj për OFL/ “Model tipik komunist, i kohës së Edverit”

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ishte i ftuar në studion e lajmeve në Fax News, teksa foli për Operacionin Forca e Ligjit.

Sipas Goxhaj ky është një model tipik komunist që sipas tij mund të ndiqej një mënyrë fare e thjeshtë për të luftuar paratë dhe pasuritë e vëna në mënyrë kriminale dhe të paligjshme.

“Bashkë me Armir Shkurtin bëmë një investigim në ish-Bllok mbrëmjen e kaluar. Kishte mungesa në githë zonën, kishte karrige lokalesh bosh. Kjo duket një prirje komuniste. Nëse do të kërkosh diçka është e thjeshtë, futesh në sistem dhe kontrollon gjithçka.

Të ndalosh njerëz në rrugë është një sjellje tipike komuniste që në kohën e Edverit, pra të Edi Ramës vetëm udhëheqësit duhet të kenë makina të shtrenjta. Prandaj Blloku ishte bosh, por kanë gjetur disa ‘fukarenj’. Nuk kam të drejtë të paragjykoj askënd përse ka një makinë të shtrenjtë, qeveria ka të gjitha mekanizmat e duhura për të gjetur të dhëna mbi mjetet e shtrenjta”tha Goxhaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bardhi paralajmëron nga Vlora/ “Ndryshimi është vetëm çështje kohe”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, ka mbajtur një takim me strukturat në qarkun e Vlorë.

Bardhi ngre akuzat se ky qark është shfrytëzuar pa mëshirë nga kryeministri Edi Rama dhe trafikantët e drogës.

Demokrati deklaron se nga bashkëbisedimi i hapur ka kuptuar se sa më shumë presion të paligjshëm që ushtron qeveria, aq me më shumë vendosmëri dhe kurajo reagojnë qytetarët dhe demokratët në Vlorë, Selenicë, Sarandë dhe Delvinë.

“Për fat të keq, këto qytete janë shfrytëzuar pa mëshirë nga Edi Rama dhe trafikantët e drogës, të njohur kudo në zonë si partnerët e tij kryesorë në bashkëqeverisje.

LEXO EDHE:  Rama tallet me analistët/ Kadriu mund të jetë Fahriu, Nikolla, Ylli, Qimi, por mund të jetë dhe Lulzimi

LEXO EDHE:   “Nuk jetohet me dy fytyra, turp”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Me mbështetjen e pakursyer të qytetarëve të këtij qarku, besoj fort se ndryshimi është vetëm çështje kohe”, shprehet ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjermani/ Pak frikë nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Lufta kundër virusit të ri Korona, që ka shpërthyer në Kinë, aktualisht tërheq vëmendjen në të gjithë botën. Edhe në Gjermani, njerëzit janë infektuar me virusin mjaft të panjohur. Rastet e para ndodhën në një kompani në Bavari, ku një punonjëse e infektuar nga Wuhani kishte bërë trajnime.

Javën e kaluar, më shumë se njëqind shtetas gjermanë u kthyen në Gjermani nga Kina. Ata i futën në karantenë, në një kazermë. Edhe tek ata u konstatuan raste të veçanta të infektimit me virusin e Koronës. Edhe pse sëmundja te shumë pacientë është e butë dhe kalon shpejt,  shfaqja e virusit ende mjaft të panjohur ka shkaktuar frikë në të gjithë botën.

Gjermanët u besojnë autoriteteve

Në Gjermani, megjithatë, frika është e kufizuar. Tetë nga dhjetë gjermanë besojnë se situata deri tani është nën kontroll. Kjo del nga një sondazh i ARD-së, të cilën e ka realizuar qendra e sondazheve infratest-dimap.

Sa duhet të kushtojnë ushqimet? 

Një temë tjetër, për të cilën i kanë pyetur studiuesit e opinionit shtetasit në sondazhin e fundit janë çmimet e ushqimeve në Gjermani. Sipas statistikave gjermanët nuk shpenzojnë as dhjetë përqind të të ardhurave të tyre për ushqim. Kjo është shumë pak, po ta krahasosh me shtetet e tjera evropiane. Çmimin e paguajnë mjedisi dhe fermerët. Jo vetëm me blegtorinë, por edhe në ara mund të fitosh gjithnjë e më pak para.

Fermerëve gjermanë iu desh të pranonin një rënie të të ardhurave prej 18 përqind në vitin e fundit të llogaritjes. Politikanët nuk duan më të rrijnë duarkryq. Në fillim të javës, kancelarja Angela Merkel foli me përfaqësuesit e tregtisë me pakicë dhe të industrisë ushqimore, për praktikat e tregtisë së drejtë dhe për mundësitë e rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Vetëm një në dy vetë i gatshëm të paguajë më shumë

Por a do t’u pëlqente kjo gjermanëve? Vërtet që niveli aktual i çmimeve për ushqimet nga këndvështrimi i pothuajse gjysmës së të gjithë qytetarëve gjermanë (54 përqind), është mjaft i ulët. Sidoqoftë, 43 përqind nuk pajtohen: ata mendojnë se çmimet ekzistuese të ushqimeve janë të përshtatshme (36 përqind) ose shumë të larta (shtatë përqind).

E rëndësishme për vlerësimin e çmimeve të ushqimeve është situata përkatëse e të ardhurave. Në familjet me të ardhura neto më pak se 1.500 euro, 64 përqind mendojnë se çmimet aktuale të ushqimeve nuk janë aspak të ulta.

Qiratë po bëhen gjithnjë e më të larta

Një çështje që i preokupon njerëzit në Gjermani pothuajse në të gjitha nivelet e të ardhurave është mungesa në rritje e banesave. Gjithnjë e më shumë qytetarë po zhvendosen nga fshati në qytet dhe me kërkesën për strehim po rriten edhe qiratë. Po të mos kesh të ardhura mbi mesataren dhe të jesh në gjendje të shpenzosh një pjesë të madhe të të ardhurave për qiranë, vështirë se do të gjesh banesë me çmim të  përballueshëm.

LEXO EDHE:  “Shitet prokurori i Adriatik Llallës”?/ Dështimet e njëpasnjëshme të Gjergji Takos

LEXO EDHE:  Rama-Ademi, takim me dyer të mbyllura në Shkodër

Vetëm një në shtatë gjermanë (14 përqind) janë të kënaqur me përpjekjet e bëra nga politikanët në Gjermani për të krijuar strehime me çmime të përballueshme. 80 përqind kritikojnë.

Në dekadat e fundit, shteti është tërhequr gjithnjë e më shumë nga banesat sociale. Kjo në një kohë kur ndërtuesit privatë mbështeten financiarisht, por si rezultat ata duhet të angazhohen për mbajtjen të ulët të qirasë  për një periudhë të caktuar kohe dhe për dhënien me qira të banesës qytetarëve me të ardhura të ulëta.

Ndërkohë, nuk ka pothuajse apartamente me çmime fikse të qirasë. Shumica e banesave të mëparshme sociale jepen me qira me çmime të zakonshme.

Në situatën e tensionuar, shumica e qytetarëve janë në favor të ndërhyrjeve më të forta rregulluese  në tregun e banesave, si p.sh, duke vendosur tavane për qiranë, si në Berlin.

Më pak mbështetje për koalicionin në Berlin

Qeveria federale e përbërë nga partitë unioniste dhe SPD edhe në vitin e dytë të periudhës aktuale legjislative e ka të vështirë të mbledhë pikë te qytetarët e saj. Më pak se një e treta janë aktualisht të kënaqur me punën e koalicionit qeveritar, dy të tretat kanë qëndrim kritik. Kjo do të thotë që niveli i mbështetjes për punën e qeverisë është ulur pak që nga fillimi i janarit. Në radhët e partive unioniste (46:53 përqind) dhe te SPD (52:48 përqind) miratimi dhe refuzimi janë të balancuara. Kritika ndaj punës së qeverisë së Berlinit mbizotëron në mesin e mbështetësve të opozitës së Bundestag, më qartë në mesin e mbështetësve të AfD.

Përsa i përket mbështetjes për partitë, ashtu si në muajin e kaluar, CDU dhe CSU aktualisht arrijnë në gjithsej 27 përqind. SPD arrin 14 përqind, Të Gjelbrit 22 përqind. 14 përqind e votuesve vazhdojnë të mbështesin AfD. Ndërsa partia E Majta përmirësohet dhe arrin nëntë përqind, FDP humbet një pikë përqindje dhe arrin në tetë përqind.

Sidoqoftë, demoskopët kujtojnë si gjithmonë se sondazhet me pyetjen e së dielës tregojnë tendencat aktuale të votimit në lidhje me zgjedhjet e Bundestag-ut dhe jo sjelljen aktuale të votimit. Shumë votues e përcaktojnë pozicionin e tyre pak para zgjedhjeve. Një rëndësi të madhe ka fushata zgjedhore, kur u drejtohesh konkretisht votuesve të pavendosur dhe taktikë./DW

LEXO TE PLOTE