Connect with Us

Artan Hoxha zbulon detajet/ Kush e urdhëroi sulmin ndaj kreut të Gardës

Lajme

Artan Hoxha zbulon detajet/ Kush e urdhëroi sulmin ndaj kreut të Gardës

Publikuar

-

Gjykata nën presion/ Artan Hoxha: Ja pse çështja “Tahiri” u kthye në pikën zero

Gazetari Artan Hoxha ka reaguar sot në lidhje me një lajm të publikuar sot në media, në lidhje me procesin e Vettingut ndaj komandantit të Gardës, Gramoz Sako. Një lajm, ky të cilin ai e cilëson si sulm ndaj Sakos, vendimi për të cilin, sipas gazetarit Hoxha, duket i paravendosur.

“Nje dore “profesioniste” u kujdes sot paradite te shperndante ne media te “interesuara” mbi transparencen, nje lajm qe kishte vetem pyetjet dhe pikpyetjet e Trupes se Vleresimit te procesit te Vetting-ut ndaj pasurise se komandantit te Gardes se Republikes Gramoz Sako. Paksa e cuditeshme kjo “kersheri” e papritur ndaj kreut te Gardes, i cili me shume sesa te organizoje operacione kunder krimit, kujdeset per te garantuar sigurine e institucioneve kushtetuese dhe personaliteteve te larta te vendit.

Ende pa kapercyer deren e ambjentit ku zhvillohej seanca e Vetting-ut, komandanti i Gardës së Republikës, e pa veten ne plan te pare te gjithe mediave, qe nderprene transmetimin e serialit Anti-KCK dhe nxituan te publikojne dyshimet e komisionit pa iu referuar dhe pergjigjeve te Gramoz Sakos.
Deri ketu duket se perfundimi i kesaj seance eshte paravendosur.”-shkruan Artan Hoxha.

Më tej, ai shkruan se Sako erdhi ne detyre pas largimit nga Garda e Republikes te Ndrea Prendit, komandantit qe ka pergjegjesine e 4 protestuesve të vrare ne Bulevard, madje duke qelluar mbi viktimat e pafajshme edhe me pistoleten e vet.

Po ashtu, Artan Hoxha shkruan se gjatë këtyre viteve në krye të Gardës së Republikës, Sako i ka ndryshuar imazhin këtij institucioni.

“Se cfare ka bere Sako gjate ketyre viteve ne institucionin qe drejton mjafton te kujtojme qe Garda e Republikes nuk etiketohet me si “Garda Republikane” qe vret protestues ne bulevard. Ne fillimin e mandatit qeveria Rama e sapo ardhur ne pushtet, kishte ne plan ta shkrinte fare strukturen e Gardes se Republikes. Por u desh zbulimi prej efektivave te gardes i nje mine te telekomanduar vendosur nga nje vrases profesionist me pagese, poshte nje mjeti qe po hynte ne oborrin e kryeministrise, qe “Udheheqja” te nderronte mendje.”-thekson gazetari.

LEXO EDHE:  Ndikimi Rus/ Artan Hoxha: Janë futur fonde për të shkaktuar kaos në Shqipëri

Po ashtu, ai kujton edhe disa ngjarje të ndodhura gjatë karrierës së tij si reporter, ku nënvizon profesionalizmin e Gramoz Sakos si oficer karriere.

“Nuk e di saktesisht cilat jane konkluzionet e vleresimit qe është e bere nga Mirela Ujkani (Miti), Alban Laska, Artur Baku, per Gramoz Sakon, dhe sa fatura ka paraqitur ai per te justifikuar ose jo pasurine, por ne karrieren time si reporter terreni me erdhen ndermend disa ngjarje te ndodhura fundshekullin e kaluar me protagonist kete te fundit.
Sako eshte një oficer me karriere te gjate në Gardën e Republikës.
Ne vitin 1997, Sako eshte oficeri qe shpetoi pa u grabitur jo vetem repartin e Gardes se Republikes ne Vlore gjate trazirave te atij viti, por shpetoi dhe jeten e ushtareve te gardes te marre peng nga njeres te armatosur.

Nje vit me vone, mbremjen e 14 shtatorit 1998, dy dite pasi ishte vrare Azem Hajdari, dhe vetem disa ore nga sulmi i armatosur ndaj institucioneve shteterore, automjeti i drejtuar nga Sako, ne ate kohe shefi i shoqerimit i ish-ministrit te brendshem, te ndjerit Perikli Teta, u sulmua me bresheri kallashnikovi.
Plot 27 predha pershkuan mjetin eskorte te ish-ministrit ndersa ai kthehej pas nje interviste te sapo dhene ne TVSH. Per fat te mire, grupi i shoqerimit i drejtuar nga Sako reagoi shpejt, u kunderpergjigj ne kohe dhe mbijetoi nga kjo ngjarje pa pasoja.
Per keto kontribute te dhena si oficer i Gardes, ne vitin 2003, Sako u dekorua nga Presidenti i Republikes.
Duke patur parasysh se Garda e Republikes eshte nje strukture gati autonome nga pjesa tjeter e Ministrise se Brendeshme, marrja nen kontroll e drejtimit te saj ne keto momente, me shume se ceshtje vetting-u, fsheh interesa te tjera….”-përfundon postimin e tij Artan Hoxha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Situatë e rëndë te Infektivi/ Humbin jetën dy pacientë, 11 të tjerë në terapi intensive

Publikuar

-

Nga

Situatë e rëndë te Infektivi/ Humbin jetën dy pacientë, 11 të tjerë në terapi intensive

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se situata në Spitalin Infektiv vijon të jetë serioze.

Sipas njoftimit zyrtar, mësohet se në spitalin infektiv 11 pacientë ndodhen në terapi intensive, 5 prej te cileve ndodhen të intubuar.

Gjithashtu mësohet se dy pacientë të prekur nga Covid-19, kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit.

Bëhet fjalë për një 81-vjecar nga Shkodra dhe një 63-vjecar nga Elbasani.

“Situata në spitalin infektiv paraqitet serioze, me pacientë që trajtohen në terapi intensive por edhe pacientë të intubuar, një pjesë e tyre mosha të reja.

LEXO EDHE:  “Kazan britanik”/ Artan Hoxha ka dy fjalë për Berishën

LEXO EDHE:  “Bataret e automatikëve më drithëruan”/ Artan Hoxha “shuplakë” politikës

Aktualisht janë të shtruar 81 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde.
Fatkeqësisht dy qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin infektiv. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.”-thuhet në njoftimin e Ministrise së Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Publikuar

-

Nga

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Në emisionin “Open” në Top Channel është diskutuar makabriteti i jetuar brenda familjes Josifi për muaj me radhë.  Gazetari Andi Bora deklaroi se vazjat mbanin shënime që në viti 2006 dhe në atë kohë ato kishin shënuar disa pjesë nga një ligjirim i pastor Akil Panos. I ftuar në panel, Pano tha se nuk e kujtonte, por tha se ai ndihej i prekur dhe i trishtuar.

Gazetari: Ka disa shënime nga vajzat që mbajnë emrin tuaj. A i njihni këto vajza? I keni takuar ndonjëherë?

Pastori: Jo nuk i njoh. Nuk kam qenë kurrë në Përmet, as për turizëm.

Gazetari: Shënimet janë të bëra në vitin 2006.

Pastori: Unë që nga viti 2004 kam një emision në radio, nga e hëna deri të premten. Mund ta kenë dëgjuar në radio. Kam një plagë në shpirt kur shikoj që mesazhet e klerikut nuk shkojnë, për jetën por shkojnë edhe për të hapur plagë. Unë jam një person publik, kisha jonë është publike. As unë dhe asnjë nga udhëheqësit e kishës sonë nuk janë njohur personalisht me ne. Kjo e bën dhimbjen më të madhe tek unë, kur shikoj se një ligjërim i imi është pjesë e kujtimeve të atyre vajzave. Vajzat kanë qenë anëtare e një kishe për 3 vite në Tiranë, në fund të tre vjeçarit ato u shkëputën nga kisha Ungjillore.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha zbulon prapaskenat e gjyqit ndaj Saimir Tahirit/ Pse po zvarritet proçesi 

LEXO EDHE:  Vettingu, sot vendimi për një tjetër gjyqtare

Ditari i gjetur në familjen Josifi

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Publikuar

-

Nga

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur prof. Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së Shkencave, “mjeshtri” i analizave të ADN.

Grigor Zoraqi ka lindur dhe është rritur në Tiranë në një familje me tradita dhe vlera të veccanta kulturore. Shkollën e mesme e kreu në gjimnazin “Petro Nini Luarasi” duke u dalluar si një nga nxenesit më të shkëlqyer që ka patur historikisht kjo shkollë. Studimet universitare i kreu ne Universitetin “LA Sapienza” në Romë, Itali në vitet 1979-1985 ku u dallua për rezultatet e larta në përgatitjen e tij shkencore.

Pas kthimit në Shqipëri punoi si pedagog i Gjenetikes pranë Fakultetit të Veterinarise, Universiteti Bujqesor i Tiranës, ku mbrojti me sukses me 1991 titullin “Kandidat i Shkencave” njohur me vonë Doktor i Shkencave. Në fillim të viteve ’90 largohet përsëri në Itali ku punon si kërkues shkencor në disa institucione të rëndësishme shkencore si Departamenti i Mjekësisë Eksperimentale dhe Patologjisë së Përgjithshme të Universitetit “La Sapienza” të Romës, Instituti i Teknologjise Biomjekesore, në disa laboratore të Qendres Kombëtare të Sëmundjeve Gjenetike në Itali etj duke fituar një përvojë të ccmuar në kërkimin shkencor. Me kthimin në Shqipëri duke filluar nga viti 2004 Grigori punon si drejtues i Qendrës se Diagnostikës Molekulare dhe Kërkimeve Gjenetike prane spitalit “Mbretëresha Geraldine”. Ndërkohë, Grigori ka dhënë një kontribut të shquar edhe si pedagog i jashtëm pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës.

LEXO EDHE:  Ndikimi Rus/ Artan Hoxha: Janë futur fonde për të shkaktuar kaos në Shqipëri

LEXO EDHE:  Atentati në Ekuador sulm bandash/ Shqiptarët sipërmarrës të drogës

Me formimin e tij shkencor ai është ndër gjenetistët me kontribut të vecantë në Shqipëri, si autor i një numri të madh artikujsh dhe punimesh shkencore të botuara në revistat me te mira shkencore, pjesmarres i perhershme ne shume kongrese dhe konferenca shkencore Kombëtare dhe Ndërkombëtare.

Nga viti 2007, Grigori bëhet anëtar i bordit botues të revistës shkencore “Balcan Journal of Medical Genetics”.

Hartues i shumë projekteve kërkimore me vlerë Kombëtare për parandalimin e disa sëmundjeve të trashëgueshme në vendin tonë, disa prej të cilëve ende në përpunim e sipër. Me përvojën e fituar, me cilësinë e punës se tij kërkimore dhe saktësine e rezultateve të tij pa dyshim Grigori quhej “mjeshtri” i analizave të ADN-se në nivelin molekular. Këtë e kanë provuar nga aftër të gjithë studentët që kanë përgatitur punimet e tyre në nivelin “Master” si dhe ata të cilët Grigori i ka udhëhequr për fitimin e gradës shkencore “Doktor i Shkencave”./CNA.al

LEXO TE PLOTE