Connect with Us

Aleatët i kërkojnë Bashës një koalicion të ri opozitar/ Shehi: Kemi mbi 100 mijë vota

Politikë

Aleatët i kërkojnë Bashës një koalicion të ri opozitar/ Shehi: Kemi mbi 100 mijë vota

Publikuar

-

Krahas propozimeve të opozitës së bashkuar për Reformën Zgjedhore po punojnë më vete edhe ekspertët e Partisë Republikane.

Dashamir Shehu, thotë se i kanë kërkuar Lulzim Bashës krijimin e një koalicioni të ri, me qëllim që opozita të marrë të gjithë votat e qytetarëve.

“Partitë e vogla alternative marrin 100 mijë vota. Është në të mirë të gjithë opozitës dhe në radhë të parë të gjithë PD-së”, shprehet Shehi për tv “ABC News”.

Aleati i Lulzim Bashës thekson se filozofia e kësaj pune është që çdo parti të hyjë në Kuvend me aq deputetë sa vota ka.

“Sot nuk ndodh kështu, por partia më e madhe brenda një grupimi, apo e dyta, merr edhe votat e këtyre mbrapa”, vijon ai.

LEXO EDHE:  Deklaratat e Bashës për drogën/ Reagon Rama: Mos kap skutave deputetë të huaj, zhblloko Vettingun!

Për tu grupuar në një koalicion të ri, aleatët e Bashës do të kërkojnë ndryshime në Kodin Zgjedhor, pasi aktualisht nuk lejon grupimin e partive brenda dy koalicioneve të ndryshme.

“Po mundohemi të përmirësojmë kodin që t’i japë, përafërsisht, gjithësecilit aq sa ka. Pas 15 marsit ndoshta këto disktime s’kanë më vlerë sepse mbyllet kjo punë’, thekson kryetari i LZHK-së, duke u shprehur se krahas propozimeve te opozitës për reformën po punojnë edhe ekspertë të PR-së.

Ndërkohë, ende nuk dihet qëndrimi i kreut të PD-së lidhur me këtë kërkesë të aleatëve të tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë…

Publikuar

-

Nga

“Ambasadorët nuk e kanë keq”/ Patozi: Nëse korrupsioni është kriter për përzgjedhjen atëherë...

Drejtuesi i Bindjes Demokratike Astrit Patozi u shpreh se thirrjet e ambasadorëve drejtuar partive politike për pastrimin e listave është një gjë e drejtë, duke theksuar se me çfarë u kanë parë sytë shqiptarëve, në zgjedhjet e 25 prillit mund të ndodhë çdo gjë.

Përmes një postimi në rrjetin social ai shprehet se nëse korrupsioni do të ishte si kriter për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë, listat mund të rrëzoheshin dhe disa parti do të shkonin drejt shkrirjes.

“Ambasadorët nuk e kanë keq…

Ambasadorët nuk e kanë keq, kur i kujtojnë përditë partive se duhen të kenë lista të pastra për 25 prillin. Sepse me ato që u kanë parë sytë njerëzve në Shqipëri gjatë  viteve të fundit, gjithçka mund të ndodhë edhe në këto zgjedhje.

LEXO EDHE:  Lobimi rus/ Ish-deputeti i PD: Nëse është i vërtetë, Basha ka bërë vetëvrasje politike

LEXO EDHE:  Lobimi rus/ Ish-deputeti i PD: Nëse është i vërtetë, Basha ka bërë vetëvrasje politike

Por do të bënin më mirë që të ndaleshin deri tek lidhjet e kandidatëve me krimin.

Sepse po të fusnin si kriter edhe korrupsionin, kam frikë se disa nga listat do të rrëzoheshin në treçerekun e tyre, ndërsa disa parti edhe mund të shkriheshin fare”, shkruan Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Lule për jetët e vrara nga terrori komunist”/ Këlliçi përkujton ngjarjen makabër në fshatin Mënik

Publikuar

-

Nga

“Lule për jetët e vrara nga terrori komunist”/ Këlliçi përkujton ngjarjen makabër në fshatin Mënik

Kreu i FRPD Belind Këlliçi ka përkujtuar 70 vjetorin e një nga ngjarjeve më fatkeqe në fshatin Mënik, ku arrestuan 170 persona dhe humbën jetën 22 persona pa gjyq.

I shoqëruar nga ish deputetja Dhurata Çupi, Këlliçi shprehet se kjo ishte një nga ngjarjet më makabre të terrorit të injorancës komuniste, duke vendosur kurora me lule në emër të PD dhe kryetarit të saj Lulzim Basha.

“Me pretekstin e “bombës” në ambasadën sovjetike, më 20-23 shkurt 1951 u arrestuan rreth 170 persona, 22 prej të cilëve i ngjitën në një kamion ushtarak të mbuluar dhe i ndalën buzë Erzenit, në fshatin Mënik, ku i ekzekutuan pa gjyq.

Mes tyre dhe Sabiha Kasimati. Listat u përpiluan nga Sigurimi i Shtetit si një mundësi për likujduar intelektualë, klerikë e nacionalistë shqiptarë të arsimuar në Perëndim.

LEXO EDHE:  Skenari konspirativ/Pse kërkoi Rama një takim kokë më kokë vetëm me Bashën

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Bashës/ Doktor ndaje me kë je!

Sot, në kuadër të 70 vjetorit të kësaj ngjarjeje makabre, bashkë me ish deputeten Dhurata Çupi, në emër të kryetarit Lulzim Basha dhe PD, vendosëm kurora me lule në Varrezat e Dëshmorëve, për të përkujtuar jetët e vrara nga terrori i injorancës komuniste”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura

Publikuar

-

Nga

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura

Presidenti Meta i kthen Kuvendit për rishqyrtim ligjin “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar”, pasi e konsideron të pakonsultuar plotësisht, dhe rrjedhimisht në kundërshtim me kërkesat e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Presidentit me këto ndryshime në këtë ligj, synohet të ulet niveli i arsimit të kërkuar për t’u përfshirë në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë.

Kjo sipas tij, ndodh se ushtarakët po largohen nga Shqipëria, ndaj edhe apelon të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve, për të ndalur largimin e tyre nga vendi.

“Ndërsa deri më sot kërkohej si kriter i domosdoshëm ligjor përfundimi i arsimit parauniversitar (shkollës së mesme), tanimë synohet që pas hyrjes në fuqi të këtij ligjit, të lejohet hyrja në radhët e Forcave të Armatosura edhe e atyre shtetasve që kanë përfunduar vetëm ciklin arsimor 9-vjeçar.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha jep lajmin e mirë/Po vjen fundi i monologjeve dhe fasadës

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Bashës/ Doktor ndaje me kë je!

Vetëm ky fakt mjafton për të kuptuar se, problematika nuk qëndron te kriteri “i fortë” i arsimit, por përveç arsyeve të tjera që lidhen me largimin e të rinjve e që unë si President i Republikës i kam bërë publikisht me dije, problematika lidhet drejtpërdrejtë edhe me mënyrën e trajtimit të ushtarakut, përfshirë trajtimin financiar, që ka çuar në largimin në masë nga radhët e Forcat e Armatosura të të rinjve dhe të rejave me arsim të lartë dhe trajnime brenda dhe jashtë vendit.

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë duhet të rishikojë këtë ndryshim, dhe të ruajë të pacenuar sigurinë juridike, duke përcaktuar në ligj kriteret e nevojshme për arsimim dhe kualifikim, me qëllim përparimin në gradë të ushtarakëve në Forcat e Armatosura sipas meritokracisë”, theksohet në arsyet e kthimit të këtij ligji./CNA.al

LEXO TE PLOTE