Connect with Us

Nga Tanush Çaushi/ Zoti Artan Fuga: Inxhinierët, çfarë u sheh syri ua bën dora

Opinione

Nga Tanush Çaushi/ Zoti Artan Fuga: Inxhinierët, çfarë u sheh syri ua bën dora

Publikuar

-

Artan fuga akademik

Ditët e fundit të fillimshkurtit, Akademiku Artan Fuga ka nxjerrë në shtyp artikuj dhe postime, ku ka hedhur akuza mbi sizmologët shqiptarë dhe Inxhinierët. Fjalori i përdorur na ka befasuar të gjithëve dhe të them të drejtën duke e lexuar në portale të ndryshme nuk po arrija ta kuptoja ku donte të dilte. Në fakt unë prisja përcjelljen e një mesazhi pro ekspertëve dhe të ndihmonte sadopak fjalomanet politikanë të gjenin busullën dhe të investonin aty ku duhet: Pikërisht tek shkenca dhe specialistët, por u zhgënjeva.

Në artikullin e datës 01 Shkurt, Fuga godet me “breshëri” sizmologët, duke u kërkuar llogari se përse ata qetësojnë njerëzit ndërsa dalin në televizione. Pllaka afrikane përse ka kaluar sipër asaj Euroaziatike pikërisht në Hamalaj? Pse sizmologët tanë nuk kanë parashikuar tërmetin siç parashikojnë kohën me re dhe me diell? A e dinë këta se tërmeti parashikohet? Dhe radha e fjalëve ecte më shumë e më shumë.

Nëse nuk do ta njihnim që këtë shkrim e kishte bërë Z. Fuga, me siguri që specialistët do ja kishin kthyer me të njëjtën monedhë të inatosur dhe me të njëjtin fjalor.

Por, në fakt Fuga nuk u ndal me kaq. Ditë më pas ai me tone disi të zbutura na bën leksione për sizmikën dhe na bën rolin e specialistit sizmolog, duke nxjerrë përgjegjësit në pah dhe masat që duhet të marrim. Nuk mungojnë Specialistët në ballë të listës si përgjegjësit kryesorë për fatkeqësitë natyrore. Specialistët duhet të heshtin sipas tij nëse nuk kanë bërë punë kërkimore shkencore dhe të kenë fakte. Nese nuk janë Shkencëtarë nuk duhet të flasin. Poltronet e medias janë për politikanët me diploma e doktoratura të blera.

Si të flasin këta pa fakte për fatkeqësitë natyrore? Janë në terezi këta njerëz?

Siç duket Profesori ngatërron gjyqin dhe filozofinë me inxhinierinë.

Kur u kujtua ky akademik për kërkimin shkencor? Kur u kujtua për doktorantët që enden rrugëve?

Nisur nga reagimet më sipër dua të ngre disa çështje në formë diskutimi dhe pyetjeje:

– Zoti Fuga, Inxhinieria nuk është Filozofi. Çfarë provash dhe testesh kërkon ti për pllakat që përplasen dhe i mbivendosen njëra tjetrës? Ekzistencën e këtyre pllakave nuk e ka vërtetuar shkenca shqiptare, por botërore. Mund të ndriçoheni duke u gugëlluar nëse nuk besoni shkencëtarët shqiptarë.

– Çfarë model komunikimi kërkon ti nga specialistët dhe shkencëtarët? Janë pikërisht ata që do të flasin kur vjen puna fjala vjen për tërmetin sepse televizioni dhe media janë edhe për zërin e tyre. Apo duhet të flisni vetëm ju në media? A mundet të na e parashikoni tërmetin, ju lutem?

LEXO EDHE:  24 gafat e projektligjit të arsimit të lartë

– A e dini juve se Shqipëria ka shumë punime kërkimore shkencore në fushën e sizmikës, falë këtyre që ti i quan pensionistë?

– Media është vetëm për politikanët dhe filozofët apo politologët? Meqë ne specialistët merremi me punë për të jetuar, kjo nuk dmth se nuk dimë të flasim dhe të shkruajmë. Edhe ne dimë të shprehemi, të shkruajmë edhe të flasim. Media është për të gjithë.

– Ju, kur flisni në media, keni bërë kërkim shkencor për çdo fjalim apo intervistë që jepni? Kjo është ideja e komunikimit?

– Përse frikësoheni kur del specialisti dhe dëgjohet me vëmendje? Keni frikë se ikën audienca nga politikanët,politologët dhe filozofët?

– Çfarë garancie kërkon më shumë sesa na ofron shkenca e inxhinierisë dhe sizmikës?

– A nuk duhet të tregojmë modesti ne si specialistë? A duhet më shumë respekt për specialistin? Asnjë objekt me projekt nuk pati kolaps. A nuk është prove kjo?

– A është shuar energjia që pas tërmetit të fundit. Kjo është shkenca, pra çfarë kërkon?

Zoti Fuga, flini i qetë! Objektet në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën e zhvilluar janë llogaritur me Kodet më të zhvilluara sic janë Eurocode (ato pas viteve 2000 ). Programet që ne përdorim janë të fjalës së fundit te shkëncës. Nëse ky është meraku juaj, hiqeni këtë merak. Këtë ua thotë një Specialist dhe jo një shkencëtar.

Ato që i takojnë para viteve 2000, janë projektuar dhe ndërtuar sipas Kodeve ligjore në fuqi. Ata që i kanë projektuar janë “ajka” e inxhinierëve dhe ata që i kanë zbatuar, të siguroj janë më të ndërgjegjshëm në punë sesa gjithë profesoriati akademik.

A e keni idenë juve se çdo të thotë të vësh në “sitë” gjithë objektet e ndërtuara, sa kohë dhe sa ekspertë dhe buxhet duhen? Dhe e gjitha kjo sepse ju dyshoni ekzistencën profesionale?

A duhet që të rrisim me ligj nivelin e objekteve? – Sigurisht që jam dakort të përdorim materialet inovative.

E mira do të ishte që të dëgjoheshin Specialistët dhe jo llafollogët. Mendoj se edhe ju mendoni kështu, edhe pse njeriu ndonjëherë shpërthen dhe nuk përmbahet.

Duke ju uruar punë të mbarë në kërkimet tuaja shkencore, po ju kujtoj një shprehje:

“Gjatë historsë kanë qenë inxhinierët e njohur që kanë ndryshuar këtë botë dhe mënyrën sesi mendojmë dhe jetojmë. Ata janë promotorë të zhvillimit, gojëpak e punëshumë. Çfarë u sheh syri, e bën dora.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Luçiano Boçi/ Vrasja e mësuesit

Publikuar

-

Nga

Mësuesit e shkollës në Krahës të Tepelenës, humbën jetën rrugës së kthimit, pas ndarjes me nxënësit e tyre. Ngjarja e rëndë tronditi familjarët, por dhe kolegët e fëmijët e shkollës. Ata ishin në krye të detyrës fisnike. Pas hutimit të parë prej dhimbjes, prita që dikush të reagonte. Prita se mos Besa qëllonte fjalët e duhura, se mos përmendte ndonjë vlerësim për ta, për punën e tyre plot mund e sakrifica, të shoqëruar me një mea culpa për lënien e kujdesit ndaj tyre krejt pas dore, për shkak të korrupsionit dhe të paaftësisë, por kjo nuk ndodhi.

Dhe tani që po hedh këto rreshta postimi i saj i fundit në FCB, është një foto e qeshur në një takim që gjithkush do ta kishte zili, i bërë të premten në 18.03, vetëm pak orë pasi kishte ndodhur tragjedia. Ironikisht, Ministrja na ishte “hapur” para ambasadores së sapoardhur të SHBA-së për të ashtuquajturat reforma madhështore në arsim, që vetëm atë ditë, për shkak të mënyrës skandaloze dhe përçmuese të trajtimit të mësuesve, kishin sjellë për pasojë vdekjen e dy mësuesve dhe plagosjen e dy të tjerëve. Nuk e di nëse këtë tragjedi e ka ndarë si ngushëllim me ambasadoren, por fotot e postuara pak të bindin ose më mirë aspak.

Shpresova mos Rama, që e mban veten për fjalaman dhe Kryeministër që “vdes” për mësuesit, do kishte shkruar dy gisht status për vdekjen e tyre tragjike për shkaqe shtetërore. Por dhe tek ai asnjë fjalë për dy “heronjtë”, se për mua janë të tillë. Postimet e fundit ishin për një depo farmaceutike me kokë të kuqe dhe një copë pamje nga një zonë në Vlorë me një ndërtesë krejt e ngjyer në rozë e vetëm kaq. Por nuk kishte harruar ndërkohë që në cover të vendoste një foto të tij të përzgjedhur me disa fëmijë dhe mbi të sloganin “TiNukDoJeshKurrëVetëm”. Cinike. Po nxënësit e mësuesve të vrarë nga babëzia e pushtetit pse janë lënë vetëm në humbjen e tyre?  Po familjarët e kolegët pse u lanë vetëm në dhimbjen e pamatë dhe u braktisën? Pse Rama dhe Besa nuk kanë asnjë fjalë për përgjegjësinë e tyre në këtë tragjedi?

Përkundër kësaj kudo kanë vendosur dhe balsamosur heshtjen, sipas parimit shpëtues heshtja është flori. Heshtje për mësuesit që lanë me kokën pas familjarët dhe nxënësit e tyre. Një heshtje varri për humbjen e dy mësuesve, apostuj të dijes dhe të dritës. Një heshtje e cila kërkon të fshehë gjurmët e një krimi dhe tragjedie që implikon drejtpërdrejtë ata vetë, fajtorët që fshihen pas buzëqeshjeve të stisura dhe propagandës marramendëse. Një heshtje që është në vazhdën logjike të gjitha vrasjeve që i janë bërë mësuesve përgjatë këtyre viteve. Ditë për ditë. Vendim pas vendimi.

Humbja e jetës së dy mësuesve në aksidentin tragjik dhe plagosja e dy të tjerëve, sado të hyjë tek rastësitë aksidentale, nuk është aspak e tillë. Ngjarja është një skenë krimi qeveritare e paralajmëruar më parë. Mësuesve jua mori jetën jo fati i keq apo i mbrapshtë. Ishte papërgjegjshmëria, neglizhenca dhe babëzia e zyrave shtetërore që fillojnë nga Kryeministri, vazhdojnë me ministren e Bashkinë e mbarojnë me Zyrat arsimore.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Parashutimi i gjeneralit!

LEXO EDHE:  Si i pret Ali Pasha kokat e tij?

Atë ditë mësuesit që nxitonin të arrinin nxënësit e tyre në klasën e mijëra ëndrrave, sikurse çdo ditë tjetër, duhet të ishin në autobusin, apo mjetin e vënë në dispozicion për to dhe për nxënësit. Por ka kohë që për to s’pyet askush. Jo vetëm në Tepelenë, por kudo në Shqipëri. Prandaj ajo është një vrasje. Një vrasje shtetërore e parandjekur nga dhjetëra vrasje të përditshme që i janë bërë mësuesit përgjatë këtyre viteve. Sikur-et e shumta që shoqërojnë mendimet e dhimbjen e të afërmeve, kolegëve dhe nxënësve përmbyllen vetëm me një sikur. Sikur përkujdesi për transportin e tyre të ishte realizuar ngjarja nuk do kishte ndodhur dhe vrasja do ishte shmangur.

Ndërsa ajo jo vetëm nuk u shmang, por u pasua dhe nga një vrasje tjetër me heshtjen e varrtë të Ramës e Besës. Dhe këta nuk bënë asgjë tjetër veçse vazhduan vrasjet e seriale pa iu dridhur as zëri dhe as dora duke na shndërruar në një shoqëri që kemi vrarë mësuesin. Rama dhe Besa janë duke pritur 7 Marsin që nuk është larg, ku secili prej tyre do bëjë garën e fjalëve prekëse e dashurore, por ama në sytë e publikut tashmë të gjykuar dhe të parë si vrasës që lavdërojnë viktimën e vet, mësuesin. Mësuesi është vrarë që kur misionin e tyre fisnik Rama, Lindita e Besa, e shndërruan në një shërbesë banale politike me pahir.

Mësuesi është vrarë që kur profesionin e tij mësimdhënës e shndërruan në profesion letrashkruesish. Mësuesi është vrarë që kur është braktisur nga ata në mëshirën e fatit e profesionit të vet, i lënë mes katër rrugëve pa dalje dhe siguri për të nesërmen.

Mësuesi është vrarë që kur ai denigrohet, shkelet me këmbë, përçmohet nga komisarët politikë që kanë uzurpuar drejtimin e institucioneve arsimore.

Mësuesi është vrarë që kur vlerësimi financiar për të konsiderohet i tepërt.
Mësuesi është vrarë që kur arroganca e pushtetit e konsideron atë si njeri të dorës së dytë.

Mësuesi është vrarë që pa lindur me mbylljen masive të degëve që përgatisin mësuesë.
Mësuesi po vritet çdo ditë sepse është lënë i vetëm në sakrificën e tij.

Ai duhet mbrojtur. Qeveritë që vrasin mësuesin kanë përgatitur me siguri funeralin e vet.
Mësuesit që humbën jetën përgjatë ushtrimit të misionit e tyre vlen të nderohen dhe respektohen.

Ata janë heronjtë e thjeshtë të përkushtimit për transmetimin e dijes.
Mësuesi nuk duhet e nuk mund të vritet.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Bledi Mane/ Unë nuk ta njoh mamin…

Publikuar

-

Nga

Mes fëmijëve dhe adoleshentëve të shkollave të kryeqytetit që konkuronin mes tyre, ishin edhe ata të dy. Gëzonin fëmijët, gëzonte edhe Mirela Kumbaro me Lali Erin. Një moment ndaluan duke i përkëdhelur dhe duke i pyetur një e nga një.

Mirela Kumbaro i afrohet një vajze dhe e pyet:

-E kujt je ti xhan i vogël?

-E Qibrie Ciut, përgjigjet vajza rrufeshëm.

-Nuk ta njoh mamin, ia ktheu Mirela, por besoj se edhe ti je energjike si mami.

Lali Eri nisi të përkëdhelë një djalë dhe porsi Mirela e pyeti:

LEXO EDHE:  Vrimat në murin e ndërtesës së Teatrit dhe raportimi artificial i gazetares së Top Channel-it

LEXO EDHE:  “Llaxore dhe baxhella”/ Artan Fuga ironizon klasën politike

-Po ti, i kujt je?

-Unë jam i Zyber Hallullit, ktheu përgjigje vogëlushi si i zënë në faj dhe uli kokën.

-Ngrije kokën se je djalë i bukur, i ngjan kopje babit tënd, ia ktheu Lali Eri dhe bashkë me Mirelën vazhduan të përkëdhelnin gjithë fëmijët e shkollave të Tiranës…

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ibsen Elezi/ Shoqja Nexhmije të “uroj” edhe 100 !

Publikuar

-

Nga

Të uroj jetë të gjatë zonja e zeze, ndryshe nga ç’e kisha menduar dikur, që ju duhet të ishit dënuar me varje si zanafillë e ndërtimit të drejtesise në këtë vend dhe jo shenjë hakmarrje.

Jo vetëm ty por j’a uroj edhe gjithe kastës tënde, që zanafillën e ardhjes në pushtet mbrujtet me gjak shqiptarësh, këtu e në Kosovë, për të treguar servilizmin tuaj të pakufi ndaj eprorëve tuaj komunist pansllav. Vratë e vodhët familjet e medha fisnike që dhanë aq shumë për këtë komb, zoti e di se shumica e kockave dhe pasurive të tyre ku përfunduan, vratë e burgoset intelektualë e patriotë që i vlenin këtij kombi me shumë se pasuria që vodhet. Ju nuk ishit trima por aq frikacak sa edhe eshtrat e tyre ju tmerronin, i varrosët, i zhvarrosët e i zhduket (si eshtrat e të madhit Gjergj Fishta), kaluat Hitlerin e Stalinin, zvenitet Shekspirin e Danten.

Kanibalizmi juaj nuk ka të krahasuar. Ju vratë elitën, se shkëlqimi i saj i verbonte një tufë bandidësh si ju ‘pa din e pa iman’, i vratë që të krijonit ‘Historinë tuaj’, ‘Elitën Tuaj’, por që elitë s’do bëhej kurre dhe historia juaj do mbetej e ndyrë.

Teoria juaj ishte e pështirë, t’i fshinit nga historia, s’u ngopët as me brezin pasardhës e paspasardhës, duke e mos i shkolluar e denigruar, si ta dinit se strukturën gjenetike e fal zoti, se atë se besuat kurrë.

Ne 45 vjet u munduat te deformoni tiparet e kombit, i late me bark dhe mendje bosh qe as te mos mendonin dot ndryshe vec ‘doktrines’ tuaj. I shërbyet armiqve të kombit tonë më mirë se ata e kishin imagjinuar.Ju nuk ishit Byroja politike sic e quanit veten por një ‘Bandë Mafioze’ që s’latë pasuri pa vjedhur, kontrabandë e maskarallëk pa bërë për tu pasuruar.

LEXO EDHE:  Kur do flasim?/ Artan Fuga ironizon Ramën

LEXO EDHE:  Vrimat në murin e ndërtesës së Teatrit dhe raportimi artificial i gazetares së Top Channel-it

Ju s’e kishit 90-ën, e as 92-shin, se e dinit që letrat tuaja s’do hapeshin kurrë, s’do dënoheshit kurre as për qindra tonelata floriri të vjedhura dhe as për mijërat e jetëve të marra.

Ju ndoshta edhe 97 e kishit programuar që në 90, se të derdhni gjak shqiptari për të shpëtuar lëkurën dhe pasuritë tuaja është pjesë filozofisë tuaj, por ju s’mund të fshiheni pas Sudeve e Xhaferave si dikur, zullumi juaj është trashur shumë sa dallohet që përtej oqeanit.Sot fytyrat tuaja nuk mund t’i lajnë shërbëtorët maskarenj që shkruajnë se sa njerëzor ishit brenda mureve të shtëpisë së lyer me gjak.

Ju ndoshta e kishit programuar qe sot do ishit ‘Elita’ e vendi, se i kishit në dorë të gjitha, fundja e morët me pushkë dhe e ‘meritoni’. Sot jeni shpalosur në 3 braza, nga Gramozi me shokë te djemtë e nipat, duke demostruar se jeni po ata, por kjo është edhe shenjë frike se djathta e vërtetë në këtë vend do vij si antitetzë e juaja, duke e çliruar politikën njëherë e mirë nga kthetrat tuaja 75 vjeçare.

Jetove kohën kur ‘fytyra’ e burrit u shitet në shkëmbim të lëkureve tuaja. Tash jeto që imazhi juaj t’ju dal në ëndërr pinjolleve të bashkëpunëtorëve që i vratë e denigruat, punë kaniblesh mes jush.

Jeto që të inspirosh njerëzit fisnik dhe të ndershëm për misionin e papërfunduar të baballarëve të tyre, të inspirosh njerëzit e ndershëm të këtij vendi se drejtësia herët a vonë do bërë. ‘Zullumi këputet nga e trasha’ kjo është shenja që tregon fundin e perandorisë tuaj, jeto aq sa ta shohesh me syte tuaj si shenjë e ndëshkimit të zotit në tokë.

 

LEXO TE PLOTE