Connect with Us

Nga Tanush Çaushi/ Zoti Artan Fuga: Inxhinierët, çfarë u sheh syri ua bën dora

Opinione

Nga Tanush Çaushi/ Zoti Artan Fuga: Inxhinierët, çfarë u sheh syri ua bën dora

Publikuar

-

Artan fuga akademik

Ditët e fundit të fillimshkurtit, Akademiku Artan Fuga ka nxjerrë në shtyp artikuj dhe postime, ku ka hedhur akuza mbi sizmologët shqiptarë dhe Inxhinierët. Fjalori i përdorur na ka befasuar të gjithëve dhe të them të drejtën duke e lexuar në portale të ndryshme nuk po arrija ta kuptoja ku donte të dilte. Në fakt unë prisja përcjelljen e një mesazhi pro ekspertëve dhe të ndihmonte sadopak fjalomanet politikanë të gjenin busullën dhe të investonin aty ku duhet: Pikërisht tek shkenca dhe specialistët, por u zhgënjeva.

Në artikullin e datës 01 Shkurt, Fuga godet me “breshëri” sizmologët, duke u kërkuar llogari se përse ata qetësojnë njerëzit ndërsa dalin në televizione. Pllaka afrikane përse ka kaluar sipër asaj Euroaziatike pikërisht në Hamalaj? Pse sizmologët tanë nuk kanë parashikuar tërmetin siç parashikojnë kohën me re dhe me diell? A e dinë këta se tërmeti parashikohet? Dhe radha e fjalëve ecte më shumë e më shumë.

Nëse nuk do ta njihnim që këtë shkrim e kishte bërë Z. Fuga, me siguri që specialistët do ja kishin kthyer me të njëjtën monedhë të inatosur dhe me të njëjtin fjalor.

Por, në fakt Fuga nuk u ndal me kaq. Ditë më pas ai me tone disi të zbutura na bën leksione për sizmikën dhe na bën rolin e specialistit sizmolog, duke nxjerrë përgjegjësit në pah dhe masat që duhet të marrim. Nuk mungojnë Specialistët në ballë të listës si përgjegjësit kryesorë për fatkeqësitë natyrore. Specialistët duhet të heshtin sipas tij nëse nuk kanë bërë punë kërkimore shkencore dhe të kenë fakte. Nese nuk janë Shkencëtarë nuk duhet të flasin. Poltronet e medias janë për politikanët me diploma e doktoratura të blera.

Si të flasin këta pa fakte për fatkeqësitë natyrore? Janë në terezi këta njerëz?

Siç duket Profesori ngatërron gjyqin dhe filozofinë me inxhinierinë.

Kur u kujtua ky akademik për kërkimin shkencor? Kur u kujtua për doktorantët që enden rrugëve?

Nisur nga reagimet më sipër dua të ngre disa çështje në formë diskutimi dhe pyetjeje:

– Zoti Fuga, Inxhinieria nuk është Filozofi. Çfarë provash dhe testesh kërkon ti për pllakat që përplasen dhe i mbivendosen njëra tjetrës? Ekzistencën e këtyre pllakave nuk e ka vërtetuar shkenca shqiptare, por botërore. Mund të ndriçoheni duke u gugëlluar nëse nuk besoni shkencëtarët shqiptarë.

– Çfarë model komunikimi kërkon ti nga specialistët dhe shkencëtarët? Janë pikërisht ata që do të flasin kur vjen puna fjala vjen për tërmetin sepse televizioni dhe media janë edhe për zërin e tyre. Apo duhet të flisni vetëm ju në media? A mundet të na e parashikoni tërmetin, ju lutem?

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Letër z. Gramoz Ruçi!

– A e dini juve se Shqipëria ka shumë punime kërkimore shkencore në fushën e sizmikës, falë këtyre që ti i quan pensionistë?

– Media është vetëm për politikanët dhe filozofët apo politologët? Meqë ne specialistët merremi me punë për të jetuar, kjo nuk dmth se nuk dimë të flasim dhe të shkruajmë. Edhe ne dimë të shprehemi, të shkruajmë edhe të flasim. Media është për të gjithë.

– Ju, kur flisni në media, keni bërë kërkim shkencor për çdo fjalim apo intervistë që jepni? Kjo është ideja e komunikimit?

– Përse frikësoheni kur del specialisti dhe dëgjohet me vëmendje? Keni frikë se ikën audienca nga politikanët,politologët dhe filozofët?

– Çfarë garancie kërkon më shumë sesa na ofron shkenca e inxhinierisë dhe sizmikës?

– A nuk duhet të tregojmë modesti ne si specialistë? A duhet më shumë respekt për specialistin? Asnjë objekt me projekt nuk pati kolaps. A nuk është prove kjo?

– A është shuar energjia që pas tërmetit të fundit. Kjo është shkenca, pra çfarë kërkon?

Zoti Fuga, flini i qetë! Objektet në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën e zhvilluar janë llogaritur me Kodet më të zhvilluara sic janë Eurocode (ato pas viteve 2000 ). Programet që ne përdorim janë të fjalës së fundit te shkëncës. Nëse ky është meraku juaj, hiqeni këtë merak. Këtë ua thotë një Specialist dhe jo një shkencëtar.

Ato që i takojnë para viteve 2000, janë projektuar dhe ndërtuar sipas Kodeve ligjore në fuqi. Ata që i kanë projektuar janë “ajka” e inxhinierëve dhe ata që i kanë zbatuar, të siguroj janë më të ndërgjegjshëm në punë sesa gjithë profesoriati akademik.

A e keni idenë juve se çdo të thotë të vësh në “sitë” gjithë objektet e ndërtuara, sa kohë dhe sa ekspertë dhe buxhet duhen? Dhe e gjitha kjo sepse ju dyshoni ekzistencën profesionale?

A duhet që të rrisim me ligj nivelin e objekteve? – Sigurisht që jam dakort të përdorim materialet inovative.

E mira do të ishte që të dëgjoheshin Specialistët dhe jo llafollogët. Mendoj se edhe ju mendoni kështu, edhe pse njeriu ndonjëherë shpërthen dhe nuk përmbahet.

Duke ju uruar punë të mbarë në kërkimet tuaja shkencore, po ju kujtoj një shprehje:

“Gjatë historsë kanë qenë inxhinierët e njohur që kanë ndryshuar këtë botë dhe mënyrën sesi mendojmë dhe jetojmë. Ata janë promotorë të zhvillimit, gojëpak e punëshumë. Çfarë u sheh syri, e bën dora.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Garderoba e fitores/ Kush të vesh mor bir, kush të qeth o xhan?

Publikuar

-

Nga

Garderoba e fitores/ Kush të vesh mor bir, kush të qeth o xhan?

Nga Bledi Mane

Fizikisht vetëm një herë e kam takuar në ecejaken e mbrëmjes te Pedonalja e Tiranës dhe ia thashë pa teklif e pa turp:

-Burrit ndryshoi berberin dhe garderobën në mënyrë emergjente dhe urgjente!
Për Aurelën po flas, Aurela Bashën, gruan e kryeopozitarit Lulzim i cili po avitet prej 7 vitesh të vijë në pushtet por duket se pushteti po i largohet edhe për arsye estetike.
Nëse e vini re me kujdes si qethet e si vishet Lulzim Basha, nuk ndihet re as një lloj progresi e as një lloj atashimi me tendenca mode e madje nuk ka as më të voglin stil të tij unik. Përballë ka Edi Ramën që ka eksperimentuar pa fund duke rënë jo vetëm në sy, jo vetëm duke larguar vëmendje nga hallet e përditshme por duke u bërë edhe inspirues apo kopjues nga të tretët.

Të dy janë lindur e rritur në kryeqytet, janë të gjatë, të jetuar prej vitesh në Perëndim e të kthyer sërish në Tiranë. Nuk u mungon paraja e as mundësia e blerjes së rrobave të mira, të shtrenjta e të rehatshme por stonojnë nga njëri-tjetri. Edi Rama pa flokë por të paktën kuron mjekrën dhe tullacllëkun e tij, Lulzim Basha me flokë plot por qethet tipikisht si ata nxënësit e dalluar që ulen në bangën e parë dhe riprodhojnë mësimin përmendësh. Edi Rama u rri mbi kokë rrobaqepësve për teshat e tij, Lulit edhe kanatieret dhe benevreket ia blen gruaja. Nuk ka liri në dizajnimin stilor të Lulit por ka një imponim të rrezikshëm bashkëshortor i sforcuar dhe demode. Edi Rama e mbulon bukur defektin në të ecur, Luli e zbulon keq e mos më keq.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Letër z. Gramoz Ruçi!

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Përtej 15 kushteve të BE për Shqipërinë?

Të jemi koshientë, stili dhe sqima e një lideri i shton bonuse kauzës së tij për pushtet dhe madje josh elektorat të dyzuar. Unë nuk e di ku ia blen gruaja rrobat Lul Bashës por thjesht imagjinoj sikur një ditë fushate elektorale Luli të kopjonte Edi Ramën e media ti publikonte foto pa brekë në ndonjë plazh nudistësh, çfarë do bënin militanët demokratë:
Do hidhnin fletët në kutitë e votimit apo me ato fletë do mbulonin nudizmin pa apel seksual të kryetarit të tyre?

Eh mor miq, atëhere do justifikohej opozita si gjithnjë, nuk morrëm pjesë në votime se na vjedhin votat!

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Astrit Patozi/ Janë edhe më qesharakë, seç i dinim

Publikuar

-

Nga

Nga Astrit Patozi/ Janë edhe më qesharakë, seç i dinim

Hahaha. E kam pritur me durim këtë ditë, sepse e dija që do të vinte më shumë se një vit përpara. Që kur nisën sulmet e egra mbi ata, të cilët po pranonin një e nga një mandatin në listën vijuese të Partisë Demokratike dhe të LSI-së.

Madje edhe i kam paralajmëruar atëherë sharësit me pagesë ose jo, që të mos nxitoheshin duke i fyer dhe degjeneruar deputetët e rinj, se në dorën e tyre do të përfundonin shumë shpejt.

Por nuk e kisha menduar kurrë se “pendesa” do të ishte kaq e thellë dhe kaq qesharake.
Dhe ja ku jemi sot. Ata nuk janë më dallkaukë, sharlatanë, njerëz që nuk përfaqësojnë asgjë, injorantë, të paqenë, të pabesë, tradhëtarë, gafaxhinj, të shitur, e plot epitete të tjera poshtëruese si këto.

Madje, ata nuk janë as ilegjitimë, siç deklaronte solemnisht, jo vetëm Ilir Meta, që njihte vetëm 82 deputetë të parlamentit shqiptar, sepse të tjerët nuk i quante. Por paskan qenë vërtetë burra dhe gra të nderuara, që nuk i paskemi njohur më parë, se ashtu ishte një punë.

Dhe ja tani ata u shfaqën para nesh madhështorë. Sot kuptuam dashurinë e tyre për Shqipërinë dhe integrimin europian, e cila nuk mund të ketë asnjë mënyrë tjetër për t’u shprehur, përveçse të jesh dakord dhe të votosh në parlament marrëveshjen e Damianin me Oerdin, për të mos e trazuar fekalen politike, por për ta lënë siç ishte. Dhe ata pikërisht këtë bënë sot, në këtë ditë historike, ndaj edhe e meritojnë respektin dhe admirimin e gjithë popullit.

Por puna është se nuk dimë kë të urojmë më parë; “të sharët me libër shtëpie”, të cilët u kthyen trimfues tek partitë, që i hodhën në rrugë para një viti, apo këto të fundit, që u rikthyen sot në parlament me bisht ndër shalë përmes tradhëtarëve të djeshëm.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Filloi dhuna elektorale në arsim

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Kombinati”/ Hetim sekteve okulte, jo diskriminimit të komuniteteve fetare

Publikuar

-

Nga

Nga Dr. Arben Ramkaj

Ngjarja e tmerrshme e ndodhur në zonën e Kombinatit në Tiranë pak ditë më parë, i tronditi shqiptarët por jo vetëm. Dukuria e vetëvrasjes në vendin tonë është mjerisht shumë e përhapur dhe vjen kryesisht si pasojë e problemeve të rënda socio-ekonomike, apo problemeve mendore të patrajtuara si pasojë e stigmës të fortë që ka shoqëria jonë ndaj personave me shqetësime të tilla.

Dhe fatkeqësisht nuk është hera e parë që ka pasur vetëvrasje të dyshuara si të nxitura nga sekte apo kulte të caktuara, mbi veprimtarinë e të cilëve shteti shqiptar nuk ka qenë gjithmonë vigjilent. Por ngjarja e 3 korrikut i kalon kufijtë e imagjinatës.
Anisa Josifi, u vetëflijua disa muaj më parë përmes refuzimit disa-javor të ushqimit. E ëma Zhaneta dhe e motra Blerta, nisën të njëjtin ritual makabër, duke besuar dhe shpresuar se sakrifica e tyre do ta ringjallte Anisën e ndjerë.

Në fund, tragjedia e pritshme kurseu vetëm Blertën dhe kjo pas ndërhyrjes së forcave të policisë, të sinjalizuara nga të afër

Dr. Arben Ramkaj

mit dhe fqinjët. Ngjarja u shoqërua me raportime të sakta por edhe spekulime, me sulme në mediat sociale ndaj besimeve fetare në përgjithësi apo rrymave të caktuara në veçanti.
Menjëherë, drejtues të komuniteteve kryesore fetare në vend, u distancuan nga ky akt, duke u shprehur se në asnjë rresht apo fjalë të librave të shenjtë, Kur’anit dhe Biblës, nuk nxitet vetëvrasja, dhe as premtohet ringjallja fizike e atyre që largohen nga kjo botë.
Hetimet intensive mbi këtë çështje, të bazuara në dëshmi të shumta ende të mjegullta, kanë gjurmuar praninë e ndikimit të një sekti mbi ritualin makabër që ndërmorën anëtarët e familjes Josifi. Dhe fakti që në botë ka sekte apo kulte të errëta, që shtrembërojnë shkrimet e shenjta, apo iu kundërvihen haptazi atyre, predikojnë vetëvrasjen e ndjekësve të tyre, në formën e ritualeve të lashta pagane të flijimit apo vetë-flijimit, nuk duhet të habisë askënd.

Tmerret që kanë prodhuar sekte të tilla janë të panumërta.

Në marsin e vitit 1997, 39 anëtarë të “Portës së Qiellit”, një kult i krijuar në fillim të viteve 1970, të veshur me rroba të errëta, pinë nga një grusht me qetësues dhe vendosën secili në kokë qese plastike. Ishte një nga vetëvrasjet më të mëdha në historinë e Shteteve të Bashkuara.

Por rekordin më të zi e mban Xhim Xhons me kultin e tij “Tempulli i Popullit”, të krijuar në vitet 1970 në SHBA. Pas problemeve me ligjin në SHBA, ai u tërhoq me ndjekësit e tij në xhunglën e Guajanës në Amerikën e Jugut, ku ndërtoi një mini-qytezë.

Edhe atje nuk gjeti paqe. Pas denoncimeve për dhunë dhe abuzime seksuale, qeveria amerikane vendosi të ndërhyjë. Por Xhons urdhëroi vrasjen e një kongresmeni dhe shoqëruesve të tij që kishin shkuar për një inspektim në kampin e tij, dhe më pas çoi 918 njerëz drejt vetëvrasjes kolektive, përfshirë vetën. Ishte 18 nëntori i vitit 1978.
Fjala ‘kult’ përkufizohet në përgjithësi si një sistem apo një grupim njerëzish që kanë një përkushtim të tepruar ndaj një figure, objekti ose sistemi besimi, zakonisht pas një lideri karizmatik.

Dekadat e fundit, ky term lidhet zakonisht me sektet fetare jo tradicionale që marrin pjesë në praktika dhe akte të këqija, deri në ekstreme. Një nga tiparet kryesore që kanë vënë re studiuesit tek sektet, është se ato kanë prirjen të kenë në krye një udhëheqës të cilin grupi e ndjek me një besim të padiskutueshëm.

shumë kulte fetare, pasuesve u thuhet se udhëheqësi ose themeluesi ka gjithmonë të drejtë. Ata që bëjnë pyetje, nxisin ndonjë kundërshtim të mundshëm, ose sillen në çfarëdolloj mënyre që vë në dyshim besnikërinë e tyre, shpesh ndëshkohen.
Shpesh, edhe për ata që janë jashtë kultit, dhe që shkaktojnë probleme për udhëheqësit, mund të viktimizohen, dhe në disa raste, ndëshkimi është vdekjeprurës. Udhëheqësi i kultit shpesh beson se ai është i veçantë ose madje hyjnor në një farë mënyre.
Kulti dallon edhe nga taktikat mashtruese të rekrutimit. Anëtarëve potencialë u premtohet se do t’u ofrohet diçka që e nuk kanë në jetën e tyre aktuale. Për shkak se liderët përzgjedhin ata që janë karaktere psikologjikisht të brishtë dhe të cënueshëm, nuk është e vështirë bindja e tyre se anëtarësimi në grup do ta bëjë disi më të mirë jetën e tyre.

LEXO EDHE:  “Është koha të veprojmë”/ Artan Fuga thirrje publike kolegëve

LEXO EDHE:  Artan Fuga zbulon detajet/ Ja çfarë do të ndodhë pas ikjes së Valdrin Pjetrit

Dhe ky identikit përputhet nga analizat e deritanishme të ekspertëve mbi Zhaneta, Anisa dhe Blerta Josifi. Kultet zakonisht i izolojnë anëtarët nga familja, miqtë dhe bashkëpunëtorët e tyre jashtë grupit. Anëtarët mësohen që në fillim që miqtë e tyre të vetëm të vërtetë – dhe familja e tyre e vërtetë – janë ndjekësit e tjerë të kultit.
Kjo i jep mundësinë udhëheqësve të kultit t’i izolojnë pjesëmarrësit nga ata që mund të përpiqen t’i nxjerrin nga tutela ku janë futur. Dhe po sipas dëshmive të familjarëve të afërt, viktimat ishin distancuar radikalisht nga fisi i tyre, duke refuzuar t’i takojnë apo t’u hapin derën. Pas shembjes së diktaturës, Shqipëria ri-lejoi praktikimin e besimit fetar. Dhe që në fillim të viteve 1990 në vend vërshuan shumë organizata e sekte fetare. Shumë prej tyre, pretendonin se e bazonin veprimtarinë e tyre në restaurimin e besimeve fetare tradicionale, por në mënyrën e tyre.

Dhe pikërisht këtu lindën edhe problemet. Shqipëria ka kaluar në këto 3 dekada trauma të rënda, dhe Komiteti Kombëtar i Kulteve, pavarësisht një hovi të madh cilësor në punën e tij mbikëqyrëse vitet e fundit, nuk ka pasur mundësinë të vëzhgojë gjatë gjithë kohës dhe më imtësi strukturën, ideologjinë, veprimtarinë e këtyre organizatave. Si vendi që për 23 vite u shpall me kushtetutë i vetmi shtet ateist në botë, Shqipëria mund të jetë disi e kompleksuar nga fakti se çdo sanksion ndaj një organizate të caktuar fetare, mund të perceptohet si rikthim i represionit anti-fetar. Por nga ana tjetër kjo tolerancë deri në nivele apatie, po shkakton siç po shohim drama të mëdha. Sot nuk ka asnjë studim konkret gjithëpërfshirës se çfarë predikojnë këto organizata, çfarë raporti kanë ato me shtetin shqiptar dhe konkretisht me Komitetin e Kulteve.

Në kontrast të plotë, 5 besimet fetare zyrtare në Shqipëri, myslimane, katolike, ortodokse, bektashiane dhe ungjillorët, kanë një marrëdhënie të hapur dhe shumë bashkëpunuese me organet shtetërore.

Nga ana tjetër unë e ritheksoj këtu qëndrimin e përbashkët të Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi dhe Qendrës për Bashkëpunim Ndërfetar, të cilën kam nderin ta drejtoj, se mediat duhet t’i raportojnë ngjarje të tilla me standartet e kodit të etikës, dhe të kenë ndërkohë vetëpërmbajtje për të mos diskriminuar komunitetet fetare, me etiketime që cënojnë dinjitetin e njeriut dhe besimin fetar.

Ngjarje me ndjeshmëri të lartë publike kanë nevojë që të trajtohen nga institucionet shtetërore, njerëzit me profil publik, por edhe nga kompanitë mediatike me seriozitet, dhe në respektimin të lirisë së besimit të çdokujt. Por sigurisht ngjarja e Kombinatit, duhet të jetë një këmbanë alarmi për strukturat shtetërore, por mbi të gjitha për shoqërinë në përgjithësi, që gjithsecili të jetë syçelët dhe të mos bjerë pre e sekteve të tilla, që jo vetëm nuk ofrojnë realisht asgjë, por mund t’ju marrin gjënë më të shtrenjtë, jetën tuaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE