Connect with Us

Horoskopi i ditës, 4 shkurt 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 4 shkurt 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Pas një periudhe delikate për jetën ne çift gjerat sot kane për t’iu ecur me mire. Nuk do keni me debate pa kuptim dhe do mateni para se te flisni. Beqaret nuk duhet te nxitohen për te joshur dike, por me mire t’i marrin gjerat shtruar. Do vije edhe momenti ideal për ta. Me financat duhet te tregoheni shume me te kujdesshëm nga me pare sepse përndryshe situata do përkeqësohet.

DEMI 21. prill – 21. maj

Do ndiheni shume te vetmuar sot ju te dashuruarit dhe do mërziteni. Partneri do jete i angazhuar me pune dhe nuk do iu kushtoje kohen e duhur. Beqaret do ja kalojnë mire me disa persona te rinj qe do njohin dhe mund te mendojnë për diçka me shume. Sektori i financave do jete i qete. Do dini t’i kryeni me kujdes shpenzimet dhe do e mbani situatën te qëndrueshme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite shume e bukur do jete kjo e sotmja për çështjet e zemrës. Do bashkëpunoni fort për gjithçka me partnerin dhe marrëdhënia me te do jete e jashtëzakonshme. Beqaret duhet te dine si te sillen me personat qe do takojnë sepse prej saj do varet gjithë vazhdimësia e jetës sentimentale. Ne planin financiar duhet te jeni sa me vigjilente qe te mos iu ndodhin probleme me vone.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Do jeni shume te ndjeshëm gjate kësaj dite dhe mund te mërziteni me gjerat me te vogla qe mund t’iu thotë partneri. Ne fakt me mire flisni hapur me te dhe dëgjojini shpjegimet ne vend qe te mbani kokën mënjanë. Beqaret do jene shume moskokëçarës dhe as qe do pranojnë te dalin neper takime. Buxheti nuk do jete i keq, por kujdes me shpenzimet dhe harxhimet e kota.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Nëse jeni ne një lidhje dhe kohet e fundit gjerat iu kane ecur mire, sot mund te merrni një surprize akoma me te madhe. Zemra juaj do rrahe edhe me fort se me pare. Beqaret nuk do reflektojnë gjate për te filluar një lidhje dhe do bëjnë atë qe do mendojnë për momentin. Financat do jene te kënaqshme megjithatë mundohuni te mos tregoheni impulsive me shpenzimet tuaja.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Gjate kësaj dite do kërkoni shume nga partneri juaj dhe mund te mërziteni pak kur ai te mos ua plotësojë dot te gjitha dëshirat. Për te mos vuajtur, me mire kthehuni sa me pare me këmbë ne toke. Beqaret kane për te pasur një dite mjaft dinamike e te mbushur me njohje te reja. Ne planin financiar do iu jepen plot mundësi te reja për ta ndryshuar situatën. Shfrytëzojini sa te mundeni!

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Nëse jeni ne një lidhje, sot duhet te gjeni një mënyrë për te folur hapur me partnerin dhe për te zgjidhur çdo mosmarrëveshje te mëparshme. Po e mbajtët zemërimin përbrenda do ndiheni keq dhe nuk do dashuroheni dot ashtu si duhet. Beqaret duhet te kenë besim tek miqtë dhe le t’i pranojnë propozimet për takime qe do nxiten prej tyre. Ne planin financiar gjithçka do ece me se miri.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Ka mundësi te jeni shume xheloze për partnerin tuaj gjate kësaj dite dhe do mundoheni ta kontrolloni atë ne çdo moment. Kjo gjë do ndeze shpesh debate dhe konflikte te njëpasnjëshme. Beqaret nuk do mendojnë aspak për te krijuar një lidhje sepse edhe ashtu si janë ndihen mire. Me financat do jeni pafundësisht te kujdesshëm dhe nuk do përballeni me surpriza te këqija.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Jeta juaj ne çift do jete shume e paqëndrueshme sot. Do keni zënka shume te forta ne mëngjes, ne mesdite do qetësoheni dhe do i shprehni ndjenjat, ndërkohë qe ne mbrëmje mund te ketë serish konflikte. Beqaret do kenë njohje te njëpasnjëshme dhe mund te fillojnë edhe një lidhje fiks ashtu si e kishin ëndërruar. Edhe te ardhurat do jene kryesisht te kënaqshme.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Nëse jeni ne një lidhje duhet patjetër te toleroni dhe ta dëgjoni mendimin e tjetrit, pasi ne te kundërt keni për te pasur gjithë kohës debate me te. Beqaret nuk do pranojnë te sakrifikojnë lirinë e tyre për te krijuar një lidhje duke refuzuar disa mundësi qe vijnë vetëm njëherë ne jete. Financat nuk do jene ende ne nivel aq te mire sa për te kryer investime serioze.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Do keni nevoje te papërmbajtshme për pavarësi dhe liri sot kështu qe do debatoni ashpër ne disa raste me atë qe keni ne krah. Nga ana tjetër nuk duhet te mendoni kurrsesi se jeni perfektë dhe ta kritikoni për gjithçka atë qe keni ne krah. Nëse me shpenzimet nuk i vini kufij vetes situata do ju dale shpejt jashtë kontrollit. Mendoni pak edhe për te ardhmen.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ambient i qete dhe i ngrohte do jete ky i sotmi për te dashuruarit. Do ndiheni gjithë kohës mire pranë te dashurit te zemrës dhe nuk do ankoheni për asgjë. Beqaret do jene pozitive dhe do pranojnë te njihen me personat qe do i ftojnë. Buzëqeshja nuk do ju largohet asnjë moment nga fytyra. Ne planin financiar perspektivat janë te mira, por gjithsesi nuk duhet te shpenzoni si te marre.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Bllokohen 12 mijë lodra të rrezikshme për fëmijët

Publikuar

-

Nga

Inspektoriati Shtetëror i Mbikqyrjes së Tregut ka bllokuar një sasi të konsiderueshme lodra fëmijesh që tregtoheshin në vend.

Sipas të dhënave, testet laboratorike tregojnë se këto produkte kanë përmbajtje të lartë me mbi 30%  kimikate dhe toksina duke i bërë ato të rrezikshme për shëndetin.

Deri tani janë bllokuar 12 mijë lodra me përmbajtje ftalat e cila nuk duhet të ekzistojë në trupin e produktit, plumbi si dhe bisfenol.

“Janë bllokuar jo vetëm lodra por edhe produkte të tjera dhe të rrezikshme dhe të pamarkuara me markimin “CE”. Bëhet fjalë për 18 mijë produkte , 12 janë lodra ndërsa 6 mijë janë produkte të ndryshme si enë kuzhine, produkte elektrike, tharëse flokësh dhe kozmetika të ndryshme. Rezultonte se një pjesë e madhe e tyre me peshë toksinash, kimikatesh që ndodheshin në trupin e lodrës, kalonte mbi 30 % të trupit total të lodrës.

Produkte të tilla prej vitesh kanë qarkulluar në tregun shqiptar, ISHMT është institucion i ri ka vetëm 3 vite që është krijuar dhe ka pasur nevojë për kuadrin ligjor të veprimtarisë së tij dhe në këtë kuadër ne kemi pasur bashkëpunim me doganat, pasi pikat hyrëse janë futur në dogana, pasi këto produkte janë futur pa markimin “CE”, është shprehur kryeinspektori i ISHMT, Lavdrim Sahiti për Klan Tv.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 13 dhjetor 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 23 shtator 2019

Këto produkte që përdoren si tretës shkaktojnë probleme për organizmin e fëmijëve, pasi dëmton veshkat, organet e riprodhimit, diarre, irritim të fytyrës. Ato futen në pikat doganore shqiptare. Por përse ato nuk bllokohen në doganë kur janë të rrezikshme?

Sipas ekspertëve të ISHMT, deri tani doganat kanë funksionuar në bazë të riskut duke ushtruar kontrolle për alkoolin, akcizën apo karburantin. Produktet e sekuestruar të cilat janë pa markimin “CE” do të  asgjësohen.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Diell dhe rritje temperaturash/ Surprizat e motit për këtë javë

Publikuar

-

Nga

Kjo javë pritet të nisë me mot me diell dhe shtim gradual të vranësirave. Sipas Shërbimit meteorologjik, deri në mesjavë, reshjet e përkohëshme të shiut do të përqendrohen në pjesën veriore dhe qendrore të vendit.

Intensiti i tyre, do të jetë i dobët e përkohësisht gjatë së mërkurës e të enjtes mesatar. Deri në këtë ditë, erërat heraherës të vrullshme jugore, do të krijojnë kushtet për rritje temperaturash si më poshtë. Ndryshim i situatës meteorologjike, do të vijë ditën e premte, kur vendi do të përfshihet nga reshje shiu e dëbore në ekstremet malore.

Këto reshje, parashikohen me intensitet dhe në formën e rrebesheve, pasdite e në mbrëmje të së premtes.

LEXO TE PLOTE

Sociale

E diela me diell/ Temperaturat e motit për sot lënë për të dëshiruar

Publikuar

-

Nga

Ashtu si dita e djeshme, edhe e diela pritte të jetë një ditë me diell, e vranësira të pakëta kalimtare.

Era, me drejtim verilindje-juglindje do të fryjë e lehtë e përkohësisht mesatare në bregdet, duke sjellë valëzim të ulët në dete.

Gjatë orëve të mëngjesit përgjatë zonave malore si shkak i temperaturave negative, krijohen premisat për ngrica në rrugë.
Temperaturat parashikohen në:
zonat malore -8ºC deri në 0ºC
zonat e ulëta -2ºC deri në 12ºC
zonat bregdetare -1ºC deri në 13ºC.

LEXO TE PLOTE