Connect with Us

Çertifikimi i ekspertëve për BKH/ Rrumbullaku: 2020, viti i sfidave të mëdha

Kronika

Çertifikimi i ekspertëve për BKH/ Rrumbullaku: 2020, viti i sfidave të mëdha

Publikuar

-

Është zhvilluar sot ceremonia e çertifikimit të ekspertëve të poligrafit të SHÇBA për Byronë Kombëtare të Hetimit.

Gjatë fjalës së tij në këtë aktivitet, Drejtori i Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat Muhamet Rrumbullaku, ai u shpreh se drafti i ri do mundësojë ndryshimin e strukturave në SHÇBA.

Po ashtu, ai theksoi se 2020 do të jetë viti i sfidave të mëdha, ndërsa shtoi se në të gjithë këtë veprimtari mbështetja kryesore janë partnerët ndërkombëtarë.

“Viti 2020 që sapo filluam si për çdo institucion është viti i sfidave të mëdha. Drafi i ligjit të ri do mundësojë ndryshimin e strukturave.

LEXO EDHE:  BE rrit presionet ndaj Shqipërisë/ Kërkon SPAK dhe BKH

Në të gjithë këtë veprimtari të përbashkët kemi kujdesin e partnerëve europianë. Kështu krahas të gjithë instrumentave të tjerë që ligji ngarkon, i shtohet dhe një instrument për të ekzaminuar dhe mbajtur pastër nga krimi’, tha ndër të tjera ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Deklaroni pasurinë brenda 48 orësh”/ OFL ultimatum shënjestrave të radhës

Publikuar

-

Nga

OFL “hedh grepat” në Lezhë dhe Kurbin/ Kush janë katër “shënjestrat” e radhës

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

A. G., banues në Tiranë, i dënuar në Turqi për veprën penale “Eksportimi i drogave”, parashikuar nga legjislacioni penal i Turqisë;

E. A. (M.), banues në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”;D. A., banues në Kukës, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i Narkotikëve”.

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Opozita cakton emrat e 4 ekspertëve

LEXO EDHE:  Vijon gara për kreun e BKH/ Kualifikohen 8 kandidatë

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

E rëndë në Durrës/ Gjendet i pajetë në banesë 28-vjeçari

Publikuar

-

Nga

E rëndë në Durrës/ Vetëvaret nje 28-vjeçar

Një 28-vjeçar është gjetur i pajetë në banesën e tij në qytetin e Durrësit, ndërsa dyshimet e para janë se ai i ka dhënë fund jetës së tij duke u vetëvarur.

“Më datë 14.08.2020, rreth orës 11:41, është gjetur i vetëvarur  në banesë shtetasi K.M., 28 vjeç , banues në Durrës, i cili për pasojë ka ndërruar jetë.LEXO EDHE:  BE rrit presionet ndaj Shqipërisë/ Kërkon SPAK dhe BKH

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e ngjarje”, njofton Policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Filmohen nga droni/ Si u arrestuan të shumëkërkuarit në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Filmohen nga droni/ Si u arrestuan të shumëkërkuarit në Tiranë

Policia e Shtetit ka publikuar momentet e arrestimeve të bujshme pasditen e djeshme në Tiranë, ku në zonën e Freskut u kapën Anterio Kaloshi dhe Mardi Berberi, ky i fundit i shpallur në kërkim për ngjarjen e rëndë të Drilonit, ku u qëllua me breshëri të gjata automatiku hotel “Voloreka”.

Siç duket nga pamjet, gjithçka është filmuar nga droni, i cili ka ndjekur edhe objektivat e policisë.

Fillimisht objektivi ka tentuar të largohet duke dalë në tarracë, por droni e ka ndjekur, po ashtu edhe policia duke bërë të mundur arrestimin e tij.

LEXO EDHE:  BE rrit presionet ndaj Shqipërisë/ Kërkon SPAK dhe BKHKaloshi ishte shpalluar në kërkim që prej disa muajsh pasi akuzohet për masakrën e Lushnjes, ku mbetën të vrarë dy persona.

LEXO EDHE:  BE rrit presionet ndaj Shqipërisë/ Kërkon SPAK dhe BKH

Ndërkohë, Meardi Berberi u arrestua pasi ishte shpallur në kërkim sepse dyshohet se ka organizuar ngjarjen e rëndë të Drilonit, ku u qëllua me breshëri automatiku hotel “Voloreka”. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE