Connect with Us

Ping-pongu me dosjen 184/ Tregues i kapjes së drejtësisë nga Rama

Politikë

Ping-pongu me dosjen 184/ Tregues i kapjes së drejtësisë nga Rama

Publikuar

-

Drejtuesi i Departamentit për Mjedisin në PD, Jamarbër Malltezi ka komentur vendimin e SPAK për të shpallur moskompetencë për dosjen 184.

Në një intervistë për Telegraf, Malltezi tha se Ping-pongu me dosjen 184, është tregues i kapjes së drejtësisë nga Edi Rama.

“Ping-pongu me dosjen 184 eshte treguesi me i qarte per (i) kapjen e drejtesise nga Edi Rama, (ii) friken e institucioneve te drejtesise te luftojne krimin e organizuar dhe korrupsionin nese perfshihen qeveritaret dhe (iii) talljen me parimet e shtetit te se drejtes. Per fat te keq kjo provoi edhe zhgenjimin e qytetareve ndaj fasades se drejtesise. Ju kujtoj se reforma ne drejtesi pritej me padurim nga gjithe shoqeria per te ndeshkuar krimin dhe korrupsionin ne nivelet e larta qe e dinin veten te paprekshem. Ne 2014-2015 mbeshtetja publike per reformen ne drejtesi ishte ne nivele shume te larta, disa burime e nxoren deri 90%, ndersa tani shohim se deri 76% e qytetareve shprehen se jane te zhgenjyer dhe nuk presin gje nga reforma ne drejtesi. Kjo eshte deshperuese per pritshmerite e larta qe kishim. Nenshtrimi politik i organeve te drejtesise nuk flet aspak mire per te ardhmen e vendit dhe ben qe te rinjte te braktisin kete vend te bukur sikur t’i kish rene kolera.”-tha Jamarbër Malltezi.

LEXO EDHE:  Shtyhet me 3 javë ngritja e SPAK 

Ndërsa i pyetur në lidhje me videon e kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla, i cili u kap duke konsumuar kokainë, Malltezi tha se “Droga ka pushtuar vendin, droga percakton politiken, droga bleu zgjedhjet dhe droga po cakton emerimet ne administrate publike”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Denoncon ish deputeti/ Qeveria lë në mëshirë të fatit Dibrën, mijëra banorë pa energji elektrike prej 24 orësh

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Xhemal Gjunkshi ka denoncuar mungesën e energjisë elektrike prej 24 orësh në Dibër.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Gjunkshi thotë se Dibra po përjeton varfërinë dhe pakujdesinë ekstreme të kësaj qeverie ndërsa shton se dibranët nuk e meritojnë një ndëshkim të tillë.

Kanë kaluar mbi 24 Orë që në Dibër, në këto netë të acarta të dimrit ka pllakosur errësira.

Kushteve të vështira të motit, temperatuarave mjaft të ulta në (-)minus disa gradë ju shtohet edhe mungesa e energjisë elektrike.

LEXO EDHE:  Ngritja e SPAK/ Kush janë 8 prokurorët që do të hetojnë politikanët

LEXO EDHE:  SPAK fut në “ethe” 850 zyrtarë/ Drejt arrestimit ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë

Janë me dhjetra mijëra banorë të Zonave të thella malore si Lura, Çidhna, Arrasi, Bllice, Sllovë, Kala e Dodës etj, të cilat qeveria i ka lënë në mëshirë të fatit.

Dibra po përjeton varfërinë dhe pakujdesinë ekstreme të kësaj qeverie.

Në emër të Partisë Demokratike, kërkoj ndërhyrjen dhe zgjidhjen e menjëherëshme të kësaj situate të paprecedentë.

Dibra nuk e meriton këtë ndëshkim!

Mesazhi i një qytetari ;

përshëndetje gjeneral. nënstacioni fushë -alie është jashtë funksionit,pasi eshtë djeg transformatori. 7 njësi bashkiake janë pa energji. fushë alie,lura,zall-dardhë,reç,sllovë,kala e dodës arras.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Goxhaj për OFL/ “Model tipik komunist, i kohës së Edverit”

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ishte i ftuar në studion e lajmeve në Fax News, teksa foli për Operacionin Forca e Ligjit.

Sipas Goxhaj ky është një model tipik komunist që sipas tij mund të ndiqej një mënyrë fare e thjeshtë për të luftuar paratë dhe pasuritë e vëna në mënyrë kriminale dhe të paligjshme.

“Bashkë me Armir Shkurtin bëmë një investigim në ish-Bllok mbrëmjen e kaluar. Kishte mungesa në githë zonën, kishte karrige lokalesh bosh. Kjo duket një prirje komuniste. Nëse do të kërkosh diçka është e thjeshtë, futesh në sistem dhe kontrollon gjithçka.

Të ndalosh njerëz në rrugë është një sjellje tipike komuniste që në kohën e Edverit, pra të Edi Ramës vetëm udhëheqësit duhet të kenë makina të shtrenjta. Prandaj Blloku ishte bosh, por kanë gjetur disa ‘fukarenj’. Nuk kam të drejtë të paragjykoj askënd përse ka një makinë të shtrenjtë, qeveria ka të gjitha mekanizmat e duhura për të gjetur të dhëna mbi mjetet e shtrenjta”tha Goxhaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bardhi paralajmëron nga Vlora/ “Ndryshimi është vetëm çështje kohe”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, ka mbajtur një takim me strukturat në qarkun e Vlorë.

Bardhi ngre akuzat se ky qark është shfrytëzuar pa mëshirë nga kryeministri Edi Rama dhe trafikantët e drogës.

Demokrati deklaron se nga bashkëbisedimi i hapur ka kuptuar se sa më shumë presion të paligjshëm që ushtron qeveria, aq me më shumë vendosmëri dhe kurajo reagojnë qytetarët dhe demokratët në Vlorë, Selenicë, Sarandë dhe Delvinë.

“Për fat të keq, këto qytete janë shfrytëzuar pa mëshirë nga Edi Rama dhe trafikantët e drogës, të njohur kudo në zonë si partnerët e tij kryesorë në bashkëqeverisje.

LEXO EDHE:  Skandali/ Zbulohet falsifikimi i gjyqtarit Zamir Poda në favor të Taulant Ballës

LEXO EDHE:  Ngritja e SPAK/ Kush janë 8 prokurorët që do të hetojnë politikanët

Me mbështetjen e pakursyer të qytetarëve të këtij qarku, besoj fort se ndryshimi është vetëm çështje kohe”, shprehet ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE