Connect with Us

“Na kanë ndarë disa herë”/ Armina Mevlani i vë kapak thashethemeve për dasmën

Lajme

“Na kanë ndarë disa herë”/ Armina Mevlani i vë kapak thashethemeve për dasmën

Publikuar

-

Blogerja e njohur Armina Mevlani ka përgënjeshtruar lajmin që ka qarkulluar së fundmi në media se ajo dhe i fejuari i saj Shkëlzen Berisha do të martohen këtë pranverë.

Me anë të një postimi në Instagram ajo shkruan se në momentin që të dy ta vendosin se do të kurorëzojnë dashurinë e tyre do ta thonë publikisht.

“Mediat na kanë martuar dhe ndarë disa herë përgjatë këtyre viteve! Këto kohë kanë dëshirë të na martojnë sa më parë. Doja vetëm t’ju sygjetoj mos të besoni gjithçka që lexoni. Sigurisht që do ketë dasmë, por në momentin e parë që kjo datë do të jetë e vendosur do bëhet publike me anë të një konfirmimi zyrtar nga ana jonë dhe nuk do të jetë kjo pranverë,”-sqaron Armina./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Korça e rrezikuar nga ndërtimi i një TEC-i/ Kërkohet rikthimi i projektit që do helmonte qytetin

Publikuar

-

Nga

Një vit më parë në Korçë filloi një betejë kundër ndërtimit të TEC-it 500 megavat i cili do të kishte një distancë jo të largët nga qyteti, një investim që pritej të ishte një bashkëpunim i privatit me investime të huaja dhe që do të ndërtohej në Zëmblak për të prodhuar energji elektrike nga rrjeti i gazit të TAP dhe kryesisht për ta shitur atë drejt Greqisë.

Në atë kohë, TEC-i u kundërshtua ashpër por mesa duket hijenat dhe horrat që nuk e shohin dot Korçën ashtu siç është dhe janë riaktivizuar për të nxitur një mbështetje qytetare pro TEC-it.
Në fakt reagimi ka qenë mjaft i ashpër, saqë në atë kohë qeveria u tërhoq, bashkia doli hapur këtij projekti. Kujtojmë se kryebashkiaku në detyrë i Korçës, Sotiraq Filo tha se ai projekt nuk kishte të bënte asgjë me qytetin pasi investitorët e TEC-it nuk kishin pranuar kushtet e bashkisë. Pra, të garantoheshe investimi në infrastukturën e ngrohjes së qytetit, TEC-i të ndërtohej vetëm në rastin kur do t’i jepej ngrohja qytetit, apo ngrohje falas për shkollat, kopshtet dhe çerdhet.

Më tej akoma duke garantuar ndotjen që do të shkaktonte, investime në mjedis e të tjera si këto. Të gjitha ishin hedhur poshtë nga investitorët dhe bashkia e kishte refuzuar projektin. Tani pas gati një viti disa hijena të vogla që livadhisin në Korçë, të paguar mirë po vërsulen me idenë e TEC-it për të dhënë argumentin se duhet zgjidhje për ngrohjen e qytetit sepse ndotet shumë Korça nga ngrohja me dru dhe ajo nuk është ekologjike dhe nuk është ekonomike.

Gjithashtu sillen dhe argumenta se në qendër të Europës në Vjenë në qytetet e Gjermanisë, Austirsë, Zvicrës ka me dhjetëra TEC-e me fuqi të mëdha të cilat ngrohin qytetet.
Në fakt, të gjitha janë gënjeshtra dhe vetëm gënjeshtra.

Së pari në lidhje me TEC-et që janë në Europë ka një argument: emetimet e gazrave janë të kontrolluara dhe bëhet fjalë për shtete standard të BE-së, jo për Shqipërinë ku njerëzit hanë ushqime të skaduara dhe ilaçe të skaduara që u jepen të sëmurëve. Apo pa folur pastaj për shkollat që ndërtohen dhe u bien suvatë e zënë nxënësit brenda apo pallatet që nga disa lëkundje tërmeti u shkatërruan dhe vranë mbi 50 qyetetarë. Pra standardi i Shqipërisë është nën nivelin zero dhe një TEC i tillë do të ishtë një krim për Korçën pasi nuk ka asnjë garanci se ai kontrollohet dhe ka standardet e TEC-eve të Bashkimit Europian. Pikërisht ky është një nga problemet më kryesore, së dyti në lidhje me ngrohjen e Korçes me sobat me dru, dikur Korça ka pasur një TEC, që e ndotte qytetin por ishte një TEC me qymyr.

Sot ashtu si dhe dje shumica e shtëpive të vjetra korçare ngrohen me soba me dru, një pjesë tjetë e pallateve kanë ngrohje me kaldaja me naftë apo me gaz e të tjera si këto. Për Korçën, zgjidhja do të ishte që shteti të suvenciononte impiantet e ngrohjes ose siç ka ndodhur në Greqi dhe vendet e tjera të Europës ku jepet naftë apo një lëndë djegëse me kosto të ulët. Aktualisht Shqipëria ka një nga çmimet më të ulëta të gazit në Europë, që për ngrohje do të ishte mjaft i mirë, por kurrësesi nga TEC-et me 500 megavat por me kaldaja në pallatë si investime këto të suvencionuara nga shteti që do të ndihmonin së tepërmi për të ulur atë pjesë që pretendohet të qytetit që ndotet nga zjarri dhe ngrohja me dru.

LEXO EDHE:  Protestat e opozitës/ Reagon ashpër Taulant Balla

LEXO EDHE:  Protestat e opozitës/ Reagon ashpër Taulant Balla

Prandaj, horrat dhe sharlatanët e oazit të Korçës, duke i ditur këto argument dhe kundërargumenta, tani kanë filluar ta riaktivizojnë çështjen e TEC-it me idenë se do të kemi një TEC që do na zgjidhë përfundimisht ngrohjen e Korçës. Kanë hall ngrohjen e Korçës ata që nuk e dinë përse janë në Korçë dhe çfarë bëjnë në Korçë, kush janë dhe çfarë përfaqësojnë në Korçë.

Kanë filluar një propagandë të shfrenuar në mbrojtje të një TEC-i si të ishin vetë investitorët. As firma vetë e cila kërkonte të ndërtonte TEC-in nuk e bëri atë propagandë, por mblodhi nja 10 veta në një hotel dhe u fsheh në një zyrë pa adresë në Pogradec, as në Korçë nuk shkoi dot. Ndërsa sot horrat po dalin hapur në mbrojtje të një TEC-i i cili nuk ka asnjë garanci dhe nuk është asnjë histori suksesi për Korçën. Kjo është e sigurt sepse nuk mund të sigurojë emetime që nuk ndotin ambientin pa folur më tej për kritikat që kanë pasur të gjithë ambientalistët në lidhje me ngrohjen e ujërave nëntokësorë, pa folur për ndotjen e ajërit nga shkarkimet.

TEC-in çuditërisht po e kërkojnë edhe disa që dje e kanë kundërshtuar, disa që dje kanë folur ashpër kundër tij dhe duke u sjellë si vemje politike shfaqen me mendimin se duhet në të mirë të qytetit të Korçës, se duhet të zgjdhim çështjen e ngrohjes. Në fakt, nuk është asgjë tjetër, është loja e radhës për të riaktivizuar një projekt vrasës që do të zhdukte përfundimisht imazhin e qytetit turistik të Korçës e në vend që qytetarët të shkonin për borën e për atë erën e oxhaqeve me tym druri do të shkonin të thithnin erën e emetimeve të gazit që do të qelbet fushën e Korçës.

Prandaj aventurierët duhet të thonë stop dhe korçarët duhet të thonë “ndalu beg se ka hendek”. Disa aventurierë nuk mund t’i vënë flakën Korçës, disa të çmendur të cilët nuk dinë nga vijnë dhe nuk dinë nga shkojnë , u zihen sytë sapo zarfi u shkon nën dorë dhe janë të gatshëm të bëjnë gjithçka. Palaçot janë në publik, tashmë janë dalë hapur, por le të mos harrojnë se përtej tyre në Korçë ka dhe qytetarë.
Ideja e TEC-it vdiq por jetojnë horrat që e duan edhe të vdekur./CNA.al

TEC-i vrasës në Korçë/ Qytetarët kundër projektit

Ekskluzive-Klosi hedh në kosh TEC-in e Korçës/ Nuk firmos ndikimin në mjedis

Pas Klosit zbulohet letra e kryebashkiakut të Korçës për Ballukun/ Jo TEC në Korçë

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

FNSH vijon kontrollin e mjeteve luksoze/ 9 makina në Komisariatin e Tiranës

Publikuar

-

Nga

Forcat e Ndërhyrjës së Shpejtë vijojnë operacionin për kontrollin e mjeteve luksoze.

Mësohet se deri tani janë ndaluar 100 automjete të viteve të fundit për verifikim dokumentash.
Gjithashtu po bëhet edhe verifikimi i tyre nëse rezultojnë të vjedhura ose jo.
Në Komisariatin e Tiranës ndodhen 9 automjete luksoze që janë në process verifikimi.

Ndërkaq, pjesë e aksionit jane bërë FNSH-ja, Shqiponjat, Patrullat e Përgjithshme, Policia Kriminale dhe ajo e Qarkullimit Rrugor. Sipas njoftimit zyrtarë janë ngritur pika kontrolli gjatë gjithe kohës, në qytetet kryesore, si Durrës, Vlorë, Elbasan, Sarandë etj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Studimi/ Shqiptarët nuk besojnë qeverinë dhe sistemin gjyqësor

Publikuar

-

Nga

Një studim i publikuar së fundi tregon se qeveria, shoqatat e kursim-kreditit (institucionet jobankare të kreditimit), partitë politike dhe sistemi gjyqësor janë institucionet ku shqiptarët besojnë më pak. Sondazhi ka sjellë rezultate interesante për besimin e rënë te qeveria por po ashtu edhe partitë politike (përfshirë ato të opozitës) nuk kanë ndonjë vlerësim më të mirë nga 5000 të intervistuarit e organizatës joqeveritare “Idra”.

Ndërkohë që është arritur një konsensus politik mes partive kryesore për të mos e ndryshuar sistemin zgjedhor në vend me lista deputetësh të emëruar nga kryetarët e partive, koeficientët e besimit kanë rënë për politikën në tërësi. Zgjedhjet lokale të vitit të kaluar kur pjesëmarrja zyrtarisht nuk i kaloi 25 për qind të votuesve dhe në një sërë bashkish kryetarët e emëruar morën më pak se 10 për qind të votave krahasuar me emrat në listën e votuesve, tregojnë qartë se besimi shqiptarëve në politikën aktuale ka prekur fundin.

Sipas komenteve të studimit, në rastin e qeverisë shkalla më e lartë e mospajtimit me pushtetin ekzekutiv vihet re te brezi i ri të cilët besojnë shumë pak të qeveria(1.9 nga 7), ndërkohë që të moshuarit i kanë dhënë 3.6 nga 7 pikë të mundshme konfidencës te qeveria.

Pvarësisht sa indikativë mund të jetë rezultati i përgjigjes së studentëve që kanë marrë pjesë në një numër të kufizuar në pyetësor, studimi thekson se duhet nënvizuar besimi shumë i ulët që kanë te qeveria krahasuar me të gjitha grupet e tjera. Në këtë konkluzion ndikim mund të ketë patur edhe greva e përgjithshme e studentëve për disa muaj gjatë vitit 2019 për përmirësimin e cilësisë së mësimdhënies dhe kushteve në universitete, të cilën qeveria e kooptoi nëpërmjet “Paktit pë Universitetin”.

Ulja e tarifave të shkollimit, karta e studentit dhe disa masa të tjera e zbehën por nuk e shuan protestën e studentëve që ka filluar edhe në janarin e këtij viti, pavarësisht se në përmasa më të vogla dhe jo në të gjitha universitetet publike.

Por studentët duken mosbesues si brez sa kohë që kanë nivelin më të ulët të konfidencës krahasuar me grupet e tjera, te institucionet e arsimit, media, qeveria sistemi gjyqësor dhe partitë politike.
Rezultatet tregojnë se sistemi gjyqësor vazhdon të jetë më pak i besueshmi në Shqipëri pavarësisht se nga viti 2016 i është nënshtruar një procesi të thellë reformimi nëpërmjet procesit të vetingut për gjyqtarët dhe prokurorët.

Numri i përfaqësuesve të sistemit gjyqësor që kanë kaluar shkallën e parë të vetingut është shumë i ulët ndërkohë që edhe 12 gjyqtarë dhe prokurorë që kanë marrë vlerësim nga shkalla e parë do të kalojnë në Kolegjin e Apelimit. Deri më tani asnjë nga ata që kanë apeluar vendimet e shkallës së parë nuk ka kaluar në Kolegjin e Apelimit.
Studimi tregon se në përgjithësi femrat janë më besuese se meshkujt ndërkohë që për disa industri kanë të njëjtën shkallë besimi pavarësisht gjinisë, si për institucionet e edukimit(3.9/7), shoqatat e kursim-kreditit (3/7) dhe partitë politike (2.3/7).

Lidhur me kompanitë e telefonisë, median dhe sistemin gjyqësor ka një diferencë domethënëse të rezultateve sipas gjinisë, ku femrat kanë më shumë besim më shumë se meshkujt.
Të dhënat e përpunuara tregojnë se të intervistuarit e moshës mbi 55 vjeç japin më shumë pikë në vlerësimin që kanë sipas industrive. Ndërkohë që të intervistuarit me më pak vite arsimim tentojnë të besojnë më shumë se të tjerët te të gjitha industrisë.

Interesante është që pavarësisht niveleve të edukimit grupet e intervistuara japin të njëjtin besim për INSTAT(3.7/7), ndërkohë që kanë diferencë të madhe në besimin ndaj partive politike.
Bankat, më të besuarat, zhgënjejnë shoqëritë e kursim-kreditit

Studimi i organizatës “Idra” tregon se sistemi bankar është ndër industritë më të besuara krahasuar me sektorët e tjerë. Studimi i organizatës “Idra” i financuar nga Shoqata e Bankave tregon se sistemi bankar është ndër industritë më të besuara në Shqipëri krahasuar me sektorët e tjerë ku 30 % e të intervistuara besojnë plotësisht ose në një shkallë të lartë te bankar. Arsyeja kryesore që e bën një përdorues të shërbimeve bankare të besoj më së shumti sistemin bankar është siguria, serioziteti dhe korektësia.

Në vend të dytë për besimin e publikut është renditur banka qendrore e Shqipërisë me 24 % të të pyeturve që besojnë plotësisht ose në një shkallë të lartë. Shkalla e besimit për bankat tregtare dhe Bankën e Shqipërisë është thuajse e njëjtë për grup moshat e reja, 25-34 dhe 35-44 vjeç të cilët kanë dhënë një nivel besimi 4.1 nga 7.

Duke këkruar arsyet që ndikojnë në shkallën negative të besimit te bankat, përgjigjet kryesisht lidhen me kostot e shërbimeve bankare, komisionet dhe interesat dhe mungesën e trasparencës. Studimi tregon se besimi ndikohet pothuajse për të gjithë bankat nëse komunikojnë me klientin në “një gjuhë të kuptueshme”, më pas vjen “respektimi klientit” dhe më pak ndikon “ndihma për të marrë vendime financiare”.

LEXO EDHE:  U akuzua se ndërmjetësonte takime me ish-Kryeministrin/ Shkëlzen Berisha përgënjeshtron live Ballën dhe Bushatin

LEXO EDHE:  Kryeministri ia merr valles/Shikoni si kërcen

Sondazhi ka një konkluzion interesat, ata që besojnë më pak te banka qëndrore janë të punësuarit në sektorin publik. Mbetet i paqartë korrelacioni por me shumë mundësi aryeja duhet parë te diferencat e larta mes pagave në Bankën e Shqipërisë dhe të punësuarve në sektorin publik që mund të ketë çuar në këtë nivel të ulët të pikësimit të besimit. Të dhënat tregojnë se tregojnë se klientët që kanë 2-3 vjet ose më shumë se 3 vjet eksperiencë me sistemin bankar tentojnë të besojnë më shumë industritë e listuara se përdoruesit më më pak eksperiencë.

Transparenca dhe komunikimi me bankën

Sondazhi me klientët e bankave ka arritur në konkluzionin se shumica e tyre mendojnë se informacioni që marin nga bankat është i qartë dhe i kuptueshëm (81%). Një tjetër konkluzion për më shumë se 80% të përdoruesve është se bankat oforjnë shpjegime të qarta dhe të kuptueshme të produkteve të tyre.

Lidhur me ndershmërinë e bankave në çmimet/komisionet në raport me shërbimin, studimi tregon se 77% e tyre bien dakort ndërsa 63% mendojnë se banka i ndihmon të bëjnë zgjedhje të mira.
Rreth 91% e përdoruesve thonë se e kontaktojnë direkt bankën duke vizituar njërën nga degët ndërkohë që 32% kontaktojnë me mesazhe ose telefonata dhe 36% nëpërmjet aplikacioneve në celular. Vetëm 17% e përgjigjeve thonë se kanë kontaktuar nëpërmjet online banking. Forma të tjera kontakti përfshjnë nëpërmjet faqes së internetit, shërbimeve call center ose kontakte direkte me stafin.

Të dhënat më të detajuara tregojnë se femrat përdorin më shumë telefonin dhe sms(38 %) për të komunikuar me bankën krahasuar me meshkujt (27%). Nga ana tjetër burrat përdorin më shumë sesa femrat aplikacionet në raportet 41 dhe 31%. Studimi tërheq vëmendjen e bankave pasi 26 % e të intervistuarve nuk u përgjigjën kur u pyetën se sa e lehtë është të kontaktohet me bankën nëpërmjet bankingut online dhe nëpërmjet celularit.
Më të preferuarat kartat e debitit

Shqipëria ka një numër të konsiderueshëm bankash në raport me popullsinë, por shërbimet financiare bazë ende mbulojnë vetëm një pjesë të vogël të popullsisë, as 40 për qind, ndërsa ata që përdorin bankën, e kanë kryesisht për pagesa. Rezultatet e vrojtimit gjetën se, karta e debitit është produkti bankar më i përdorur nga klientët (44%).

Kartat e kreditit përdoren më pak, pasi vetëm 20% e të anketuarve e kanë një të tillë. Ekziston një pjesë e konsiderueshme e përdoruesve të bankave që përdorin një kredi personale (11%), ndërsa një pjesë shumë e vogël kanë një kredi hipotekare (4%). Së fundmi, letrat me vlerë të qeverisë dhe mbitërheqjet përdoren vetëm nga më pak se 4% e përdoruesve të bankës.

Duke analizuar të dhënat e ndara sipas moshës, shihet se brezi i vjetër ka më shumë gjasa të përdorë një llogari kursimi sesa ata më të rinjtë. Sidomos të anketuarit që i përkasin grup moshës më shumë se 55 vjeç, janë më të prirët për të kursyer (46%). Brezat e rinj nga ana tjetër i përdorin më shpesh kartat e kreditit (është produkti i dytë më i përmendur për këto grup moshë).

Vetëm një e treta e moshës 35-44 vjeç e të anketuarve përdorin një kartë krediti. Kjo grup moshë gjithashtu dallohet paksa në lidhje me përdorimin e kredisë konsumatorë / personale (24%), ndërsa grup moshat e tjera i përdorin ato produkte dukshëm më rrallë. Duke zbërthyer rezultatet nga punësimi, del se të vetëpunësuarit dhe të papunët / pensionistët përdorin më shumë llogari të kursimeve sesa cilido prej grupeve të tjera (përkatësisht 47% dhe 44%)/Monitor

LEXO TE PLOTE