Connect with Us

“Lexo ligjin!”/ Ngjela nuk mban më ndaj Hodajt: Kush je ti ore?! Pusho se ika!

Politikë

“Lexo ligjin!”/ Ngjela nuk mban më ndaj Hodajt: Kush je ti ore?! Pusho se ika!

Publikuar

-

Emisioni i mbrëmjes së sotme “Open” ka filluar me debate të nxehta mes avokatit Spartak Ngjela dhe  zv.ministrit të Brendshëm Julian Hodaj, teksa ishin duke diskutuar për paketën Anti-KÇK.

Ngjela tha se “Operacioni Forca e Ligjit” nuk është ligj por institucion, ndërsa zv.ministri i kërkoi të lexojë ligjin, teksa e akuzoi se nuk e ka lexuar, por duket se kjo e ka irrituar avokatin.

Ngjela paralajmëroi moderatoren Eni Vasili se nëse nuk e ndalon Hodajn së foluri, do të largohet nga studioja, ndërsa ajo u mundua të qetësojë situatën.

Ngjela: Nuk je para policëve që po flet këtu

Hodaj: Lexo Kushtetutën

Ngjela: Nuk bëj fare debat me ju. Policët i keni lënë rrugëve pa veshur… Dëgjo këtu. Rama të ka prurë ty këtu?

Vasili: Është zv.ministri i Brendshëm

Ngjela: Edhe ministrin s’do ta pranoja

Hodaj: Lexo nenin 101 të Kushtetutës. Iniciativa e qeverisë është koncept i njohur

LEXO EDHE:  “Janë fëminorë në politikë”/ Ngjela sulmon opozitën jashtë parlamentare: Janë të trembur

Ngjela: Kushtetuta është interpretim teorik. Kushtetuta ashtu do thotë, tani më lërni ta vazhdoj. Komunizmi e quajti kapitalizmin krim të organizuar dhe shkatërroi kapitalin. Unë nuk lejoj policinë të na tregojë se kush është kapitali i saktë. Ai nuk ka krijuar një ligj, por një institucion, OFL. Fakti që ky ka gjithë këto probleme si ligj dhe nuk kalon në Parlamnet..

Hodaj: Kalon brenda 45 ditësh

Ngjela: Nuk kalon ore, do e rëzojë Parlamenti…. Nuk ke të drejtë të ndërhysh!

Hodaj: Lexo ligjin!

Ngjela: Të lutem të vazhdoj. Kush je ti ore që më ndërpret?

Hodaj: Po nuk njeh ligjin.

Ngjela: Kush ta jep të drejtën? Hoxha i fshatit? Pushoje zonjë se unë ika!

Eni Vasili: Nuk ikën asnjë.

Ngjela: Iki zonjë se nuk është normale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Plas debati në Opinion/ Marku-Ngjelës: Avokat, nuk merr vesh nga letërsia (Video)

LEXO EDHE:  Ngjela flet me emra/ Ja kush janë 4 fajtorët për ndërtesat pa leje buzë detit

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Akuzat e forta të Ngjelës/ Korrupsioni shqiptar nuk ka shpëtim sa të kemi në krye të vendit Edi Ramën

LEXO EDHE:  Një banditizëm si ky nuk është parë kurrë në Evropë

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  “Janë fëminorë në politikë”/ Ngjela sulmon opozitën jashtë parlamentare: Janë të trembur

LEXO EDHE:  “Janë fëminorë në politikë”/ Ngjela sulmon opozitën jashtë parlamentare: Janë të trembur

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE