Connect with Us

Ndodhej në “vatrën” e koronavirusit/ Studentja shqiptare mbërrin në Turqi

Kronika

Ndodhej në “vatrën” e koronavirusit/ Studentja shqiptare mbërrin në Turqi

Publikuar

-

Studentja shqiptare Silvana Doçi është larguar ditën e sotme nga Whani i Kinës dhe ka mbërritur në Turqi, së bashku me një grup prej 41 personash të tjerë.

Autoritetet turke kanë pritur në aeroport aeroplanin ushtarak me 32 shtetas turq, 10 nga Azerbajxhani e Gjeorgjia dhe një shqiptare.

Studentja është evakuuar me kërkesë të Ministrisë shqiptare për Punët e Jashtme, pasi kishte mbetur e izoluar në kampusin universitar ku studionte, pas prekjes masive të popullatës nga koronavirusi.

Largim i i saj nga Kina u bë në bashkëpunim me Ambasadat shqiptare në Pekin dhe Ankara, ndërsa u konfirmua nga ministria.

LEXO EDHE:  Mesazhet sensibilizuese për qytetarët/ Meta falenderon udhëheqësit e besimeve fetare

Silvana Doçi ka rezultuar e pastër nga testet e kryera deri më tani, por sipas mjekëve, ajo duhet të qëndrojë 15 ditë në karantinë dhe nëse nuk do të shfaqë simptoma të virusit, do të niset drejt Shqipërisë.

Kujtojmë se Whani është vendi më i prekur në Kinë nga Koronavirusi dhe ashtu si Shqipëria, shumë shtete të tjera kanë tërhequr vendasit e tyre të paprekur nga koronavirusi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Shkrumbohen banesat në Shtyllë të Korçës/ Zbardhen dyshimet e para

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Dy banesa janë djegur në fshatin Shtyllë të Korcës, pas një zjarri që ka prekur një nga godinat e fshatit. Për fat të mirë nuk ka të lënduar, vetëm dëme materiale. Dyshohet se zjarri ka rënë aksidentalisht nga oxhaku.

Njoftimi i policisë:Më datë 28.11.2021, në mbrëmje, në fshatin Shtyllë, Korçë, ka rënë zjarr në një godinë/pallat ku janë djegur banesat e shtetasve F. I., V. I. dhe F. M. Për pasojë ka vetëm dëme materiale, të lënduar nuk ka. Nga veprimet e para hetimore, dyshohet se zjarri ka rënë aksidentalisht nga oxhaku“./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dhunoi bashkëshorten/ Arrestohet 28 vjeçari në Pogradec

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një 28 vjeçar me iniciale A.XH është arrestuar nga Policia pasi ka ushtruar dhunë të vazhdueshme psikologjike ndaj bashkëshortes së tij, shtetases K. Xh, 26 vjeç, të dy banues në fshatin Udënisht të Pogradecit.

Njoftimi nga policia:“Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Pogradec bënë ndalimin për veprën penale “Dhuna në familje” të shtetasit në kërkim A. Xh., 28 vjeç, banues në fshatin Hudënisht, Pogradec, pasi ky shtetas ka ushtruar dhunë të vazhdueshme psikologjike ndaj bashkëshortes së tij shtetases K. Xh., 26 vjeçe”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video-Hapet rruga e Arbrit/ Rama shfaq pamjet në ditën e Çilirimit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se sot, është hapur Rruga e Arbrit.

Me një video të rrugës, të postuar në rrjete sociale, Rama iu uron shqiptarëve, 29 Nëntorin, festën e Çlirimit të Shqipërisë.

Në fakt, hapjen  këtij segmenti rrugor, sot, Rama e kishte njoftuar ditë më parë.

Kujtojmë se ministrja Belinda Balluku ka deklaruar të shtunën, se rruga do të hapet në mënyrë të pjesshme, pasi e gjitha përfundon në pranverë.

LEXO EDHE:  Tërmeti 5.9 ballë shkund Turqinë/ Regjistrohen 9 viktima dhe 37 të plagosur

LEXO EDHE:  Mesazhet sensibilizuese për qytetarët/ Meta falenderon udhëheqësit e besimeve fetarePunimet për “Rrugën e Arbërit” nisën në verën e vitit 2009 dhe zgjatën më shumë se 12 vite.

Tashmë distanca Tiranë-Klos është vetëm 35 km. Rruga kalon në gjashtë tunele dhe ka dy ura.

Ura e Vashës  është më e larta në Ballkan, 250 metra e gjatë dhe 158 metra e lartë./CNA.al

LEXO TE PLOTE