Connect with Us

Degradimi i disiplinës në shkolla, këmbanë alarmi

Opinione

Degradimi i disiplinës në shkolla, këmbanë alarmi

Publikuar

-

Nga ARTUR AJAZI

E ndërsa viti shkollor 2019-2020, është mesin e tij, me problemet dhe shqetësimet e veta, duket se një tjetër problem shqetësues për strukturat e arsimit mbetet degradimi i disiplinës në shkolla. Ky fenomen në shkollat e sistemit 9 vjeçar dhe të mesëm, ka vite që ka nisur, dhe çdo ditë vjen duke u thelluar, duke marrë trajtën e një problem social dhe më pak institucional.

Kjo për faktin sepse ajo ç’ka demonstrohet sot në rrugë dhe ambiente publike nga të rinjtë dhe nxënësit e shkollave, përshfaqet dukshëm në klasat dhe ambientet e shkollave, madje shumë natyrshëm. Përballë kësaj problematike kaq delikate, janë vetë mësuesit ata që kanë ngritur disa herë zërin dhe “kokën” fshehurazi , dhe në ndonjë rast edhe hapur, por asnjëherë të përkrahur nga drejtoritë arsimore, pasi me rregulloret e reja nxënësi në klasë sot është më “fuqiplotë” se mësuesi.

Ecuria dhe mbarëvajtja e procesit edukativo-mësimor, janë të lidhura natyrshëm me rolin e padiskutueshëm të mësuesit në shkolla, i cili po kthehet shpesh në gur shahu, madje po trajtohet si i tillë shpesh edhe nga nxënësit . Tashmë është fakt se, mësuesit në praktikën e përditshme të mësimdhënies, ndeshen hapur me probleme e vështirësi nga më të ndryshmet, që duhet ti kapërcejnë me durim, vullnet, pasion dhe së fundi edhe me vetënënshtrim profesional. Mësuesit në shkollat e sistemit 9 vjeçar dhe të mesëm, përballen çdo ditë me kontigjente të ndryshme nxënësish, duke nisur nga ata që janë të zellshëm, të vëmendshëm, të rregullt, të disiplinuar e të impenjuar për tu arsimuar e përvetësuar në maksimumin e mundshëm dijet që shpjegon mësuesi.

Por veç tyre, mësuesit përballen edhe me nxënës të pavullnetshëm, dembelë e krejtësisht të pamotivuar, si dhe nxënës që manifestojnë sjellje të papranueshme për ambientet shkollore, duke përshfaqur arrogancë, kërcënim për shokët dhe shoqet e klasave, apo provokojnë zhurma dhe sherre, ofendojnë madje duke demonstruar xheste rrugaçeske duke e vështirësuar seriozisht procesin e mësimdhënies. Këta janë nxënësit problematikë, numri i të cilëve po rritet me shpejtësi sot në çdo shkollë të vendit, kryesisht në qytete. Realisht konstatohet një prirje negative e një kontigjenti të caktuar nxënësish, ku në vend të merren me pergatitjen e tyre mësimore, merren më tepër me lojëra të rrezikshme dhe aspak të lejuara në shkolla si ato kompjuterike, merren përgjatë gjithë orëve të mësimit me dërgimin e SMS-ve duke u larguar nga librat, e për pasojë kjo ka sjellë rritjen e mediokritetit që pengon në përgatitjen dhe formimin e tyre arsimoro- edukativ.

LEXO EDHE:  Shkollat hapin dyert ditën e nesërme/ Probleme të theksuara në Gjirokastër

Mësuesit dhe specialistët e sistemit arsimor, mendojnë se përballë këtij realiteti alarmant duhet një impenjim maksimal nga të gjithë, duke filluar nga stafet e shkollave, prindërit, dhe nxënësit, institucionet arsimore deri tek Ministria e Arsimit . Aktualisht shkollat tona pergatitin vetëm 65 per qind të nxënësve të aftë për të vazhduar arsimin e lartë, pjesa tjetër mbetet peng i veseve dhe problemeve të trashëguara qysh nga klasat e ulëta të 9 vjeçares deri në mbarimin e shkollës së mesme. Mësuesit si misionarë të dijes, mbeten sot figura kryesore në përgatitjen dhe arsimimin e brezit të ri, por mbetet me rëndësi ndërtimi i raporteve të drejta ligjore mësues-nxënës, të cilat sot janë deformuar. Shkollat tona duket se kanë fituar dhe humbur shumë, dhe humbja më e madhe mbetet ajo e disiplinës brënda klsave.

Kërkesat e mësuesve duhet të jenë të forta, brenda rregullores dhe etikës, të jenë me takt pedagogjik dhe jo imponues, jo autoritar dhe jo denigrues, jo brutal jo burokratik. Por të gjitha këto kërkesa kërkojnë natyrisht durim, vullnet, qetësi mendore, dhe përkushtim. Mungesa e masave ndëshkuese ndaj nxënësve problematikë, mbetet sot “thembra e Akilit” që nuk po gjen zgjidhje nga asnjë strukturë qëndrore dhe vendore e arsimit. Realiteti brënda klasave në shkolla tona sot është alarmant, pasi edhe Zyrat Arsimiore në rrethe duket sikur nuk merret seriozisht me rivlerësimin e figurës së mësuesit, dhe forcimin e disiplinës në klasa. Mësuesit kanë një rol të veçantë, pasi merren çdo ditë me formimin e personalitetit dhe identitetit të nxënësit nga cikli i ulët deri në përfundimin e maturës.

Në vitet e fundit realiteti në klasat e shkollave ka qenë problematik, me pasoja të rënda për figurën e mësuesit, ndaj mungesa e komunikimit mësues-nxënës mbetet nevojë urgjente, për të arritur edukimin dhe formimin e nxënësve në shkollat .

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Luçiano Boçi/ Vrasja e mësuesit

Publikuar

-

Nga

Mësuesit e shkollës në Krahës të Tepelenës, humbën jetën rrugës së kthimit, pas ndarjes me nxënësit e tyre. Ngjarja e rëndë tronditi familjarët, por dhe kolegët e fëmijët e shkollës. Ata ishin në krye të detyrës fisnike. Pas hutimit të parë prej dhimbjes, prita që dikush të reagonte. Prita se mos Besa qëllonte fjalët e duhura, se mos përmendte ndonjë vlerësim për ta, për punën e tyre plot mund e sakrifica, të shoqëruar me një mea culpa për lënien e kujdesit ndaj tyre krejt pas dore, për shkak të korrupsionit dhe të paaftësisë, por kjo nuk ndodhi.

Dhe tani që po hedh këto rreshta postimi i saj i fundit në FCB, është një foto e qeshur në një takim që gjithkush do ta kishte zili, i bërë të premten në 18.03, vetëm pak orë pasi kishte ndodhur tragjedia. Ironikisht, Ministrja na ishte “hapur” para ambasadores së sapoardhur të SHBA-së për të ashtuquajturat reforma madhështore në arsim, që vetëm atë ditë, për shkak të mënyrës skandaloze dhe përçmuese të trajtimit të mësuesve, kishin sjellë për pasojë vdekjen e dy mësuesve dhe plagosjen e dy të tjerëve. Nuk e di nëse këtë tragjedi e ka ndarë si ngushëllim me ambasadoren, por fotot e postuara pak të bindin ose më mirë aspak.

Shpresova mos Rama, që e mban veten për fjalaman dhe Kryeministër që “vdes” për mësuesit, do kishte shkruar dy gisht status për vdekjen e tyre tragjike për shkaqe shtetërore. Por dhe tek ai asnjë fjalë për dy “heronjtë”, se për mua janë të tillë. Postimet e fundit ishin për një depo farmaceutike me kokë të kuqe dhe një copë pamje nga një zonë në Vlorë me një ndërtesë krejt e ngjyer në rozë e vetëm kaq. Por nuk kishte harruar ndërkohë që në cover të vendoste një foto të tij të përzgjedhur me disa fëmijë dhe mbi të sloganin “TiNukDoJeshKurrëVetëm”. Cinike. Po nxënësit e mësuesve të vrarë nga babëzia e pushtetit pse janë lënë vetëm në humbjen e tyre?  Po familjarët e kolegët pse u lanë vetëm në dhimbjen e pamatë dhe u braktisën? Pse Rama dhe Besa nuk kanë asnjë fjalë për përgjegjësinë e tyre në këtë tragjedi?

Përkundër kësaj kudo kanë vendosur dhe balsamosur heshtjen, sipas parimit shpëtues heshtja është flori. Heshtje për mësuesit që lanë me kokën pas familjarët dhe nxënësit e tyre. Një heshtje varri për humbjen e dy mësuesve, apostuj të dijes dhe të dritës. Një heshtje e cila kërkon të fshehë gjurmët e një krimi dhe tragjedie që implikon drejtpërdrejtë ata vetë, fajtorët që fshihen pas buzëqeshjeve të stisura dhe propagandës marramendëse. Një heshtje që është në vazhdën logjike të gjitha vrasjeve që i janë bërë mësuesve përgjatë këtyre viteve. Ditë për ditë. Vendim pas vendimi.

Humbja e jetës së dy mësuesve në aksidentin tragjik dhe plagosja e dy të tjerëve, sado të hyjë tek rastësitë aksidentale, nuk është aspak e tillë. Ngjarja është një skenë krimi qeveritare e paralajmëruar më parë. Mësuesve jua mori jetën jo fati i keq apo i mbrapshtë. Ishte papërgjegjshmëria, neglizhenca dhe babëzia e zyrave shtetërore që fillojnë nga Kryeministri, vazhdojnë me ministren e Bashkinë e mbarojnë me Zyrat arsimore.

LEXO EDHE:  Kërcënimet nga Irani/ Shqipëria tjetër ndëshkim pas dëbimit të dy diplomatëve

LEXO EDHE:  Banorët nën pushtetin e krimit/ Elbasani, qyteti ku policia nuk ekziston

Atë ditë mësuesit që nxitonin të arrinin nxënësit e tyre në klasën e mijëra ëndrrave, sikurse çdo ditë tjetër, duhet të ishin në autobusin, apo mjetin e vënë në dispozicion për to dhe për nxënësit. Por ka kohë që për to s’pyet askush. Jo vetëm në Tepelenë, por kudo në Shqipëri. Prandaj ajo është një vrasje. Një vrasje shtetërore e parandjekur nga dhjetëra vrasje të përditshme që i janë bërë mësuesit përgjatë këtyre viteve. Sikur-et e shumta që shoqërojnë mendimet e dhimbjen e të afërmeve, kolegëve dhe nxënësve përmbyllen vetëm me një sikur. Sikur përkujdesi për transportin e tyre të ishte realizuar ngjarja nuk do kishte ndodhur dhe vrasja do ishte shmangur.

Ndërsa ajo jo vetëm nuk u shmang, por u pasua dhe nga një vrasje tjetër me heshtjen e varrtë të Ramës e Besës. Dhe këta nuk bënë asgjë tjetër veçse vazhduan vrasjet e seriale pa iu dridhur as zëri dhe as dora duke na shndërruar në një shoqëri që kemi vrarë mësuesin. Rama dhe Besa janë duke pritur 7 Marsin që nuk është larg, ku secili prej tyre do bëjë garën e fjalëve prekëse e dashurore, por ama në sytë e publikut tashmë të gjykuar dhe të parë si vrasës që lavdërojnë viktimën e vet, mësuesin. Mësuesi është vrarë që kur misionin e tyre fisnik Rama, Lindita e Besa, e shndërruan në një shërbesë banale politike me pahir.

Mësuesi është vrarë që kur profesionin e tij mësimdhënës e shndërruan në profesion letrashkruesish. Mësuesi është vrarë që kur është braktisur nga ata në mëshirën e fatit e profesionit të vet, i lënë mes katër rrugëve pa dalje dhe siguri për të nesërmen.

Mësuesi është vrarë që kur ai denigrohet, shkelet me këmbë, përçmohet nga komisarët politikë që kanë uzurpuar drejtimin e institucioneve arsimore.

Mësuesi është vrarë që kur vlerësimi financiar për të konsiderohet i tepërt.
Mësuesi është vrarë që kur arroganca e pushtetit e konsideron atë si njeri të dorës së dytë.

Mësuesi është vrarë që pa lindur me mbylljen masive të degëve që përgatisin mësuesë.
Mësuesi po vritet çdo ditë sepse është lënë i vetëm në sakrificën e tij.

Ai duhet mbrojtur. Qeveritë që vrasin mësuesin kanë përgatitur me siguri funeralin e vet.
Mësuesit që humbën jetën përgjatë ushtrimit të misionit e tyre vlen të nderohen dhe respektohen.

Ata janë heronjtë e thjeshtë të përkushtimit për transmetimin e dijes.
Mësuesi nuk duhet e nuk mund të vritet.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Bledi Mane/ Unë nuk ta njoh mamin…

Publikuar

-

Nga

Mes fëmijëve dhe adoleshentëve të shkollave të kryeqytetit që konkuronin mes tyre, ishin edhe ata të dy. Gëzonin fëmijët, gëzonte edhe Mirela Kumbaro me Lali Erin. Një moment ndaluan duke i përkëdhelur dhe duke i pyetur një e nga një.

Mirela Kumbaro i afrohet një vajze dhe e pyet:

-E kujt je ti xhan i vogël?

-E Qibrie Ciut, përgjigjet vajza rrufeshëm.

-Nuk ta njoh mamin, ia ktheu Mirela, por besoj se edhe ti je energjike si mami.

Lali Eri nisi të përkëdhelë një djalë dhe porsi Mirela e pyeti:

LEXO EDHE:  Kërcënimet nga Irani/ Shqipëria tjetër ndëshkim pas dëbimit të dy diplomatëve

LEXO EDHE:  Kërcënimet nga Irani/ Shqipëria tjetër ndëshkim pas dëbimit të dy diplomatëve

-Po ti, i kujt je?

-Unë jam i Zyber Hallullit, ktheu përgjigje vogëlushi si i zënë në faj dhe uli kokën.

-Ngrije kokën se je djalë i bukur, i ngjan kopje babit tënd, ia ktheu Lali Eri dhe bashkë me Mirelën vazhduan të përkëdhelnin gjithë fëmijët e shkollave të Tiranës…

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ibsen Elezi/ Shoqja Nexhmije të “uroj” edhe 100 !

Publikuar

-

Nga

Të uroj jetë të gjatë zonja e zeze, ndryshe nga ç’e kisha menduar dikur, që ju duhet të ishit dënuar me varje si zanafillë e ndërtimit të drejtesise në këtë vend dhe jo shenjë hakmarrje.

Jo vetëm ty por j’a uroj edhe gjithe kastës tënde, që zanafillën e ardhjes në pushtet mbrujtet me gjak shqiptarësh, këtu e në Kosovë, për të treguar servilizmin tuaj të pakufi ndaj eprorëve tuaj komunist pansllav. Vratë e vodhët familjet e medha fisnike që dhanë aq shumë për këtë komb, zoti e di se shumica e kockave dhe pasurive të tyre ku përfunduan, vratë e burgoset intelektualë e patriotë që i vlenin këtij kombi me shumë se pasuria që vodhet. Ju nuk ishit trima por aq frikacak sa edhe eshtrat e tyre ju tmerronin, i varrosët, i zhvarrosët e i zhduket (si eshtrat e të madhit Gjergj Fishta), kaluat Hitlerin e Stalinin, zvenitet Shekspirin e Danten.

Kanibalizmi juaj nuk ka të krahasuar. Ju vratë elitën, se shkëlqimi i saj i verbonte një tufë bandidësh si ju ‘pa din e pa iman’, i vratë që të krijonit ‘Historinë tuaj’, ‘Elitën Tuaj’, por që elitë s’do bëhej kurre dhe historia juaj do mbetej e ndyrë.

Teoria juaj ishte e pështirë, t’i fshinit nga historia, s’u ngopët as me brezin pasardhës e paspasardhës, duke e mos i shkolluar e denigruar, si ta dinit se strukturën gjenetike e fal zoti, se atë se besuat kurrë.

Ne 45 vjet u munduat te deformoni tiparet e kombit, i late me bark dhe mendje bosh qe as te mos mendonin dot ndryshe vec ‘doktrines’ tuaj. I shërbyet armiqve të kombit tonë më mirë se ata e kishin imagjinuar.Ju nuk ishit Byroja politike sic e quanit veten por një ‘Bandë Mafioze’ që s’latë pasuri pa vjedhur, kontrabandë e maskarallëk pa bërë për tu pasuruar.

LEXO EDHE:  Nga Artur AJAZI/Cilin do të bllokojë Luli në 9 shtator?

LEXO EDHE:  Dosjet e diktaturës dhe dosjet e SHISH

Ju s’e kishit 90-ën, e as 92-shin, se e dinit që letrat tuaja s’do hapeshin kurrë, s’do dënoheshit kurre as për qindra tonelata floriri të vjedhura dhe as për mijërat e jetëve të marra.

Ju ndoshta edhe 97 e kishit programuar që në 90, se të derdhni gjak shqiptari për të shpëtuar lëkurën dhe pasuritë tuaja është pjesë filozofisë tuaj, por ju s’mund të fshiheni pas Sudeve e Xhaferave si dikur, zullumi juaj është trashur shumë sa dallohet që përtej oqeanit.Sot fytyrat tuaja nuk mund t’i lajnë shërbëtorët maskarenj që shkruajnë se sa njerëzor ishit brenda mureve të shtëpisë së lyer me gjak.

Ju ndoshta e kishit programuar qe sot do ishit ‘Elita’ e vendi, se i kishit në dorë të gjitha, fundja e morët me pushkë dhe e ‘meritoni’. Sot jeni shpalosur në 3 braza, nga Gramozi me shokë te djemtë e nipat, duke demostruar se jeni po ata, por kjo është edhe shenjë frike se djathta e vërtetë në këtë vend do vij si antitetzë e juaja, duke e çliruar politikën njëherë e mirë nga kthetrat tuaja 75 vjeçare.

Jetove kohën kur ‘fytyra’ e burrit u shitet në shkëmbim të lëkureve tuaja. Tash jeto që imazhi juaj t’ju dal në ëndërr pinjolleve të bashkëpunëtorëve që i vratë e denigruat, punë kaniblesh mes jush.

Jeto që të inspirosh njerëzit fisnik dhe të ndershëm për misionin e papërfunduar të baballarëve të tyre, të inspirosh njerëzit e ndershëm të këtij vendi se drejtësia herët a vonë do bërë. ‘Zullumi këputet nga e trasha’ kjo është shenja që tregon fundin e perandorisë tuaj, jeto aq sa ta shohesh me syte tuaj si shenjë e ndëshkimit të zotit në tokë.

 

LEXO TE PLOTE