Connect with Us

Probleme pas tërmetit/ Kontroll për të gjithë ashensorët brenda vitit 2020

Sociale

Probleme pas tërmetit/ Kontroll për të gjithë ashensorët brenda vitit 2020

Publikuar

-

shkeputet ashensori

Brenda vitit 2020, të gjithë ashensorët që janë të instaluar në pallate, duhet t’i ushtrohen kontrollit të sigurisë dhe të marrin certifikimin pranë Inspektoratit të Mbikëqyrjes së Tregut.

Sipas të dhënave të këtij Inspektorati, citon TV Klan, shumica e ashensorëve të vjetër janë jashtë standardeve të sigurisë, çka kërcënon përditë jetën e banorëve.

Përgjegjësia për mirëmbajtjen e ashensorëve u takon administratorëve, të cilët nëse lejojnë të jetë në punë një ashensor jashtë standardeve janë në shkelje të ligjit dhe rrjedhimisht do të kenë përgjegjësi penale në rast aksidenti.

LEXO EDHE:  Shqipëria e rrënuar nga tërmeti/ KESH, 700 milionë për studime strategjike

Sipas Inspektoratit të Tregut, përgjegjësia për riparimin e ashensorëve të vjetër deri në 5 vjet është e ndërtuesit dhe mbi 5 vjet e banorëve.

Duke nisur nga ky vit, asnjë prej ndërtuesve nuk mund të marrë lejen e shfrytëzimit pa projektuar si duhet zonën ku do të ndërtohet ashensori dhe pa përmbushur standardet e sigurisë.

Nga të dhënat e Inspektoratit, aktualisht shumë ashensorë në kryeqytet janë jashtë funksionit pas tërmetit të 26 Nëntorit, pasi ndërtimi i tyre është bërë me tulla dhe jo me beton-arme.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Bllokohen 12 mijë lodra të rrezikshme për fëmijët

Publikuar

-

Nga

Inspektoriati Shtetëror i Mbikqyrjes së Tregut ka bllokuar një sasi të konsiderueshme lodra fëmijesh që tregtoheshin në vend.

Sipas të dhënave, testet laboratorike tregojnë se këto produkte kanë përmbajtje të lartë me mbi 30%  kimikate dhe toksina duke i bërë ato të rrezikshme për shëndetin.

Deri tani janë bllokuar 12 mijë lodra me përmbajtje ftalat e cila nuk duhet të ekzistojë në trupin e produktit, plumbi si dhe bisfenol.

“Janë bllokuar jo vetëm lodra por edhe produkte të tjera dhe të rrezikshme dhe të pamarkuara me markimin “CE”. Bëhet fjalë për 18 mijë produkte , 12 janë lodra ndërsa 6 mijë janë produkte të ndryshme si enë kuzhine, produkte elektrike, tharëse flokësh dhe kozmetika të ndryshme. Rezultonte se një pjesë e madhe e tyre me peshë toksinash, kimikatesh që ndodheshin në trupin e lodrës, kalonte mbi 30 % të trupit total të lodrës.

Produkte të tilla prej vitesh kanë qarkulluar në tregun shqiptar, ISHMT është institucion i ri ka vetëm 3 vite që është krijuar dhe ka pasur nevojë për kuadrin ligjor të veprimtarisë së tij dhe në këtë kuadër ne kemi pasur bashkëpunim me doganat, pasi pikat hyrëse janë futur në dogana, pasi këto produkte janë futur pa markimin “CE”, është shprehur kryeinspektori i ISHMT, Lavdrim Sahiti për Klan Tv.

LEXO EDHE:  Sizmologu: Janë 650 lëkundje, si shpjegohet ngritja e Tokës me 10 cm

LEXO EDHE:  Shqipëria e rrënuar nga tërmeti/ KESH, 700 milionë për studime strategjike

Këto produkte që përdoren si tretës shkaktojnë probleme për organizmin e fëmijëve, pasi dëmton veshkat, organet e riprodhimit, diarre, irritim të fytyrës. Ato futen në pikat doganore shqiptare. Por përse ato nuk bllokohen në doganë kur janë të rrezikshme?

Sipas ekspertëve të ISHMT, deri tani doganat kanë funksionuar në bazë të riskut duke ushtruar kontrolle për alkoolin, akcizën apo karburantin. Produktet e sekuestruar të cilat janë pa markimin “CE” do të  asgjësohen.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Diell dhe rritje temperaturash/ Surprizat e motit për këtë javë

Publikuar

-

Nga

Kjo javë pritet të nisë me mot me diell dhe shtim gradual të vranësirave. Sipas Shërbimit meteorologjik, deri në mesjavë, reshjet e përkohëshme të shiut do të përqendrohen në pjesën veriore dhe qendrore të vendit.

Intensiti i tyre, do të jetë i dobët e përkohësisht gjatë së mërkurës e të enjtes mesatar. Deri në këtë ditë, erërat heraherës të vrullshme jugore, do të krijojnë kushtet për rritje temperaturash si më poshtë. Ndryshim i situatës meteorologjike, do të vijë ditën e premte, kur vendi do të përfshihet nga reshje shiu e dëbore në ekstremet malore.

Këto reshje, parashikohen me intensitet dhe në formën e rrebesheve, pasdite e në mbrëmje të së premtes.

LEXO TE PLOTE

Sociale

E diela me diell/ Temperaturat e motit për sot lënë për të dëshiruar

Publikuar

-

Nga

Ashtu si dita e djeshme, edhe e diela pritte të jetë një ditë me diell, e vranësira të pakëta kalimtare.

Era, me drejtim verilindje-juglindje do të fryjë e lehtë e përkohësisht mesatare në bregdet, duke sjellë valëzim të ulët në dete.

Gjatë orëve të mëngjesit përgjatë zonave malore si shkak i temperaturave negative, krijohen premisat për ngrica në rrugë.
Temperaturat parashikohen në:
zonat malore -8ºC deri në 0ºC
zonat e ulëta -2ºC deri në 12ºC
zonat bregdetare -1ºC deri në 13ºC.

LEXO TE PLOTE