Connect with Us

Këshillat e mjekut infeksionist/ Si të mbrohemi nga koronavirusi

Sociale

Këshillat e mjekut infeksionist/ Si të mbrohemi nga koronavirusi

Publikuar

-

Ndërsa koronavirusi është lajmi kryesor ditët e fundit, shumë njerëz ndihen të rrezikuar përballë një sëmundje të panjohur.

Lidhur mbi këtë, mjeku infeksionist Arjan Harxhi jep disa këshilla praktike për t’u mbrojtur nga një kontraktim i mundshëm me virusin e rrezikshëm.

“Shqetësimi është i natyrshëm. Ka akoma pikëpyetje në lidhje me origjinën, pra kush është burimi dhe mënyrën e transmetimit, kjo bën ndonjëherë që dhe mesazhet për mënyrën e transmetimit mund të ngjajnë të vjetërura pas 24 orësh.

Mesazhet e parandalimit, lidhen me ato mesazhe që jepen gjithmonë për parandalimin e sëmundjeve që përhapen përmes ajrit, spërklave dhe kontaktit.

Deri tani ne dimë që ky është një virus që transmetohet nga kontakti i ngushtë dhe spërklat.

Transmetimi klasik që është “airborne”, pra jo me spërkla dhe këto janë dhe më të rrezikshëm. Për shembull; turbekulozi, ebola, fruthi, janë sëmundjet më të rrezikshme të cilat transmetohen përmes ajrit.

Kategoria e dytë është ajo që transmetohet përmes spërklave kur tështijmë, kollitemi, që nëse bien mbi mukozën e personit tjetër, rrezikojnë infektimin.

Dhe rruga e tretë, është kontakti. Pra nëse këto sekrecione ndotin sendet. Prandaj është shumë e rëndësishme që njerëzit të lajnë shpesh duart, pasi gjatë 24 orëve ne prekim qindra herë gojën dhe hundën në mënyrë të pavetëdijshme.

Ne flasim për koronavirusin, por ndërkohë kemi gripin. Kjo tërheq vëmendjen për shkak se është diçka e re, por dëmet që ndodhin nga sëmundjet e tjera si gripi sezonal, janë shumë të mëdhaja. Aktualisht vdesin me qindra dhe mijëra veta në perendim për shkak të gripit sezonal, dhe rruga e transmetimit është e njejtë pak a shumë.

LEXO EDHE:  10 këshilla se si të kurseni para!

Kështu që këto këshilla vlejnë për këdo dhe për çfarëdo lloj sëmundje.

Pra një higjienë sa më e mirë, larja sa më e shpeshtë e duarve, jo vetëm kur ne hamë bukë, apo pregatisim ushqimin apo kryejmë nevojat personale, por në vazhdimësi.

Ajo që quhet etika e teshtimës dhe kollës gjithmonë duhet patur kujdes mbulimi, por jo me dorë, po me  kartëpeceta. Janë gjëra të vogla por që bëjnë një diferencë të madhe.

Kjo sëmundje ka një vdekshmëri që shkon 2 deri në 4%, aq sa dihet gjithmonë, sepse kur jep përqindje ti duhet të kesh emëruesin dhe numëruesin. Ne akoma nuk e dimë sa % e këtyre personave janë të infektuar dhe nuk e shfaqin sëmundjen.

Periudha mesatare e inkubacionit është shtatë ditë me një vlerë që shkon nga 2 deri në 14 ditë.

Ka qarkulluar dhe një informacion nga pakot që vijnë nga Kina mund të sjellin virusin. Kjo nuk është e vërtetë. Virusi ka aftësi mbijetese disa orë, pra nuk mund të udhëtojë nga Kina”, theksoi Harxhi në A2./CNA.al

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Barometri i Ballkanit 2021/ Shqiptarët më pesimistët në Rajon për të ardhmen

Publikuar

-

Nga

Shqiptaret rezultojnë më pesimistët në Rajon për të ardhmen në krahasim me vendet e tjera të Ballkanit për vitin 2020.

Rezultatet e Barometrit Ballkanik që u publikuan sot në Tiranë nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal treguan se pakënaqësitë e Shqiptarëve më jetën ranë ndjeshëm gjatë vitit 2020, por niveli i pesimizmit për të ardhmen u rrit në rekorde..

Përveçse me pesimistet në Rajon, indeksi shënoi përkeqësim edhe me vetveten. Më 2019 indeksi i optimizmit për të ardhmen shënoi 50 për qind, por gjatë viti 2020 shihet është përkeqësuar ndjeshëm duke shënuar gjithashtu edhe nivelin më të ulët që nga viti 2014, që nga fillimi i matjeve nga Barometri i Ballkanit.

Në një hark kohor prej 7 vjetësh, indeksi për kënaqësinë ndaj jetës në Rajon u rrit mesatarisht (46% më 2020 në krahasim me 35% në 2014).

Përkundër situatës së paparë pandemike, ndjesitë e popullsisë në Ballkan dhe perspektiva e situatës ekonomike mbetën të pandryshuara, krahasuar me vitin 2019 (46%).

Indeksi i kënaqësisë me aktualitetin në Shqipëri shënoi 38%, duke qëndruar në të njëjtin nivel si më 2019, por 3 pikë poshtë mesatares Rajonale

Ndërsa ndjesi e publikut për situatën aktuale ne Rajon mbetet e lartë (41%, nga 40% në 2019), pritjet për të ardhmen kanë rënë ndjeshëm (28% krahasuar me 55% në 2019). Shqipëria është ekonomia me rënien më të madhe e pritshmerive për të ardhmen.

LEXO EDHE:  Konfirmohen tre të prekur nga koronavirusi në Greqi

LEXO EDHE:  Shtohen sërish rastet me Covid-19/ Shkon në 842 numri i të prekurve

Nga një nivel mbi mesataren e optimizmit, Shqipëria jo vetëm përgjysmoi perspektivën e saj optimiste, por gjithashtu regjistroi nivelin më të ulët të pritshmërive për të ardhmen gjatë shtatë viteve të fundit, si në atë kombëtar, ashtu edhe niveli rajonal (20% nga 56% në 2014).

Kosova ka pritshmëritë më të larta në rajon, megjithëse ato janë përgjysmuar në vitin 2020 (35% nga 67% në 2019).

Indeksi i Ndjesive Të Publikut në Ballkanike (BPSI) mat situatën aktuale dhe pritshmëritë për të ardhmen në aspektin e situatës ekonomike në shoqëri, si dhe situatës aktuale të familjeve dhe individëve që marrin pjesë në sondazh.

BPSI është i përbërë nga dy nën-indekse, BPSI-Indeksi i Situatës së Tanishme dhe BPSI-Indeksi i Pritshmërive, të cilat veçmas monitorojnë ndjesitë aktuale të qytetarëve të EJL-së si dhe pritjet e tyre për të ardhmen.

Në përgjithësi, rezultatet e Barometrit për 7 vite tregojnë se kënaqësia rajonale ndaj jetës vazhdon të rritet, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për të ardhmen./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mesdita ul temperaturat/ Njihuni me parashikimin e motit nga MeteoAlb

Publikuar

-

Nga

Grafiku- Temperatura 42 gradë/ Cilat janë vitet më të nxehta në Shqipëri

Sipas MeteoAlb, masat ajrore nga Veriu i kontinentit Afrikan kanë sjellë mot të kthjellët në pjesën më të madhe të vendit tonë. Ndërsa orët e mbrëmjes shfaqin vranësira të lehta dhe të përkohëshme në zonat malore.

Temperaturat e ajrit do të mbeten të pandryshuara në mëngjes, por do të ulen në mesditë, duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 41°C.

Era do te fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi 40 – 45 km/h nga drejtimi Perëndimor-Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë.

Ndërsa të Shtunën, parashikohet moti i qëndrueshëm që sjell dominim të kthjellimeve në zonën bregdetare dhe të ulët. Por, vranësira kalimtare do të ketë në zonat malore gjatë mesditës, por  pa krijuar mundësi për reshje.

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duhet të bëni gjatë një interviste pune

LEXO EDHE:  Konfirmohen tre të prekur nga koronavirusi në Greqi

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por vijojnë të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 18°C deri në 38°C.

Era do të fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kapriçot e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Ditën e nesërme moti do të vijojë të jetë i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore në lindje.

Shërbimi Meteorologjik parashikon se në relievet malore vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të izoluara, ndërsa mund të shoqërohen edhe me shtrëngata afatshkurtra.

Temperaturat do të vijojnë të mbeten të larta. Në disa zona, në orët e matjeve të temperaturave maksimale ato mund të arrijnë deri në vlera nga 41 deri në 42 gradë celcius.

LEXO EDHE:  U shërua nga koronavirusi dy javë më parë/ Ndërron jetë një grua në Fier

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Historiani i ekonomisë: Ndodhemi ende në fillim të krizës

Të larta do të mbeten gjithashtu temperaturat e natës (minimale) ku në disa zona zhiva e termometri mund të mos zbresin nga vlerat 25 apo dhe 27 gradë celcius./ CNA.al

LEXO TE PLOTE