Connect with Us

Robert Rakipllari përfshihet në skandal/Miliona nga konflikti i interesit?!

Denoncim

Robert Rakipllari përfshihet në skandal/Miliona nga konflikti i interesit?!

Publikuar

-

Gazetari i kthyer në analist, emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Informacionit dhe Programacionit në News 24, Robert Rakipllari kapet në konflikt të hapur interesi me institucionet publike.

Njeriu i cili kërkon llogari dhe bën moral në ekrane e media, kapet në konflikt interesi dhe duhet minimalisht të shkarkohet nga detyra dhe të ktheje lekët që ka marrë në detyrën publike.

Skandali

CNA.al ka kryer një investigim të plotë mbi procedurën e zgjedhjes dhe konfliktin e interesit, që përbën një skandal për rastin e gazetarit “besnik” të Irfan Hysenbelliut. Robert Rakipllari në vitin 2015, ka kandiduar dhe është zgjedhur anëtar i Këshillit Drejtues të Radiotelevizionit Shqiptar (KDRTSH). Procedurë e cila kërkon plotësimin e disa dhjetra kritereve dhe marrëveshje mes palëve politike, pasi përveç kriteteve të garës në Komisionin e Medias kryhet edhe procedura e skualifikimit nga grupet parlamentare që kanë anëtarët e tyre në komision.

Robert Rakipllari është zgjedhur si përfaqësues i opozitës dhe në atë kohë ka qenë kryeredaktor i Gazetës Panorama. Në zgjedhje nuk ka konflikt interesi.

LEXO EDHE:  Ambasadori i SHBA i zhgënjyer nga Kuvendi

Rakipllari ka marrë detyrën e tij pas zgjedhjes në Kuvend në datën 30 prill 2015 dhe botimit në fletoren Nr.77 po të vitit 2015 (në foto publikimi). Më pas ai është zgjedhur edhe nën/kryetar i KDRTSH duke përfituar disa dhjetra milionë lekë në gati 5 vite si i zgjedhur në Këshill.

Fletorja Zyrtare Nr 77, Robert Rakipllari zgjidhet anetar i KDRTSH
Fletorja Zyrtare Nr 77, Robert Rakipllari zgjidhet anetar i KDRTSH

Në gusht të vitit 2019, Robert Rakipllari nga kryeredaktor i gazetës “Panorama” është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Informacionit dhe programacionit të News 24 në Fokus Group ku futen “News 24”, Gazeta Shqiptare dhe “Balkanweb”.

Në titrat e televizionit “News 24” sic duket në video Rakipllari është Drejtor i Përgjithshëm i Informacionit dhe programacionit, pra nën/kryetari i KDRTSH është Drejtori i një televizioni privat, një konflikt i pastër interesi që fillon të paktën 6 muaj më parë.

Robert Rakipllari është të paktën 6 muaj në konflikt interesi si nën/Kryetar i KDRTSH edhe pse është Drejtor i një televizioni privat./CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Z

    29 Janar, 2020 at 7:51 pm

    Rakipllari si model i servilit dhe mediokrit!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Show vulgar me Anti-KÇK-në/ Qytetari i nxjerr të palarat policisë: Deri tani vadisnit parcelat me hashash?!

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministi Sali Berisha, ka publikuar mesazhin e një qytetari, i cili denoncon “shown” e qeverisë sipas tij, me Anti-KÇK-në.

Përmes mesazhit dërguar ish Kryeministrit, ai i bën disa pyetje edhe krerëve të Policisë dhe jo vetëm.

“Policia e shtetit ngrihet në këmbë! Pse shtrirë ka qënë deri tani?! Apo ka qënë në gjumë ?! Apo ishte e zënë duke vaditur parcellat me hashash?!

LEXO EDHE:  LSI-PDIU “bojkotojnë” Kuvendin?/Ja e vërteta

LEXO EDHE:  Rakipllari tregon kush janë në të vërtetë peshqit e mëdhenj

Pse duhet të paguajmë militantët e rilindjes socjaliste me uniforma policie që të ndjekin mbrapa makinat lluksoze, kur këto automjete kanë marrë leje qarkullimi nga vetë institucjoni që drejtohet e komandohet nga qeverria e Ramës?

Nje shou vulgar per te mbushur xhepat!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Dalin fotot e llotos së hapur përballë Ministrisë së Mbrojtjes/ Policia e mbyll dy orë kur vjen kontrolli”

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar mesazhit të qytetarit dixhital, thotë se bixhozi po lulëzon.

Ndonëse qeveria i ka mbyllur të gjitha llotot dhe lojërat e fatit dhe i ka ndaluar me ligj, në mesazhin e  publikuar nga Berisha thuhet se përballë Ministrisë së Mbrojtjes është një dyqan llotosh.

Më tej, ngrihen akuzat se në momentin kur do të vijë kontrolli, policia e mbyll dyqanin për rreth dy orë.

“Edi Rama ka thënë që janë të gjitha bixhozet e mbyllura, por unë do të dërgoj disa foto që të të them ty që në policinë e Lleshajt janë të gjithë të korruptuar. Si ka mundësi që një lokal përballë me Ministrinë e Mbrojtjes është hapur me lloto dhe kompjutera dhe policia e Lleshajt në momentin që do ti vijnë për kontroll i mbyll 2 orë dhe i hap prap”, thuhet në mesazh, ndërsa ish-kryeministri ka publikuar edhe fotot e llotos së hapur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Dy mësues humbën jetën në aksident/ Berisha dënon qëndrimin përçmues nga qeveria

Publikuar

-

Nga

Një aksident tragjik më pasojë vdekjen e dy mësuesve ka ndodhur dje në Memaliaj.

Mësuesit që humbën jetën ishin duke u kthyer nga shkolla në fshatin Krahës të Tepelenë, me një makinë tip “Benz”, por mjeti ka rënë në greminë, duke shkaktuar vdekjen e 2 prej tyre ndërsa dy të tjerë mbetën e të plagosur.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe ish kryeministri Sali Berisha, i cili teksa shpreh ngushëllimet për humbjen e tyre, denoncon dhe mungesën e transportit për arsimtarët.

“Shpreh dhimbje per vdekjen aksidentale te dy mesuesve dje ne Tepelene
Lexoni mesazhin e tij!

Duke shprehur ngushellimet me te ndjera familjareve te te dy mesuesve qe humben jeten dje ne aksident rrugor por dhe denoj me ashpersine me te madhe qendrimin perçmues qe mbahet ndaj mesuesve, nxenesve dhe sistemit arsimor ne teresi nga narkoshtetit ne Shqiperi! sb

Pershendetje I nderuar doktor!marr shkas nga ngjarja e djeshme ku humben jeten dy mesues per shkak te kesaj qeverie te babezitur ku mesuesit paguhen akoma me rritjen qe keni bere ju kur ishit ne pushtet,Zyra Arsimore duhet të mundësojë transportin e mësuesve dhe nxënësve me furgon ose autobus, por kjo çështje është lënë prej vitesh në harresë. E njëjta problematikë është në gjith të vendit, ku tenderët për transportin janë ndër aferat kurruptive kryesore të zyrave arsimore dhe institucionet heshtin përballë këtij abuzimi që sot mori 2 jetë njerëzish. Shumë mësues janë të detyruar të japin mësim në zona të thella malore larg shtëpive dhe Zyrat Arsimore i detyrojnë të shkojnë me makinat private. Fondet e parashikuara për transportin e mësuesve vidhen sistematikisht dhe hetimet nuk finalizohen asnjëherë as nga organet ligjzbatuese”,jane shume mesues qe ndyshojne vendbanimin thjesht per te perfituar transportin ne menyre te padrejte faleminderit publikoje ta marre vesh i gjith populli se ca qeverie naziste qe kemi.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE